(VIDEO) Pukla Amerika! Najstrašniji poraz na Bliskom istoku: Isplivali šokantni snimci nezamislivog razaranja - šteta je neprocenjiva...
Podeli vest
Iranski napad naneo je ozbiljnu štetu američkom radiolokacionom kompleksu za rano upozoravanje AN/FPS-132 u vazduhoplovnoj bazi Al Udeid u Kataru, prenela je Al Džazira, koja je prvi put nakon udara Korpusa garde islamske revolucije objavila snimke oštećenog objekta.
Dvonedeljni prekid vatre između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, kojem se pridružio i Izrael, otvorio je novo pitanje o budućnosti Persijskog zaliva, Ormuskog moreuza i odnosa snaga na Bliskom istoku.
Sjedinjene Američke Države pojačavaju vojno prisustvo na Bliskom istoku u trenutku kada se pripremaju pregovori sa Iranom, dok Pentagon istovremeno u region šalje dodatne lovce, padobrance, mornare i marince.
11.04.2026
11:40
Prema dostupnim informacijama, radar AN/FPS-132 predstavlja jedan od ključnih elemenata američke infrastrukture za strateško rano upozoravanje. Njegovo eventualno onesposobljavanje ili ozbiljno oštećenje moglo bi da utiče na sposobnost SAD da na vreme registruju lansiranje balističkih projektila u širem regionu.
Rat na Bliskom istoku, 43 dan. U toku je krhko primirje između Irana i SAD, Izrael je nastavio udare na Liban, Hezbolah uzvraća po izraelskoj teritoriji. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
Kina razmatra isporuku sistema protivvazdušne odbrane Iranu u narednim nedeljama, dok Teheran navodno koristi primirje da uz pomoć ključnih stranih partnera obnovi deo vojne infrastrukture.
11.04.2026
08:40 >> 08:45
Zašto je radar u Kataru toliko važan
Sistem AN/FPS-132 spada među najvažnije američke radarske komplekse za otkrivanje raketnih pretnji velikog dometa. Njegov zadatak nije samo praćenje balističkih ciljeva, već i prosleđivanje podataka sistemima koji služe za presretanje i odbranu.
Zbog toga je ovaj radar imao ključnu ulogu u zaštiti američkih baza i saveznika na Bliskom istoku. Svako ozbiljnije oštećenje takvog objekta automatski otvara pitanje koliko je oslabljen američki štit za rano upozoravanje u regionu.
Posebnu težinu celoj priči daje tvrdnja da su SAD raspolagale sa svega pet ovakvih kompleksa. Ako se potvrdi da je radar u Kataru ozbiljno izbačen iz funkcije, broj operativnih sistema mogao bi da bude smanjen na četiri.
U istom kontekstu navodi se da sličnu funkciju u Rusiji obavljaju radiolokacione stanice tipa „Voronjež“, kojih takođe ima četiri. To pokazuje koliki značaj velike sile pridaju ovakvim sistemima, koji predstavljaju jedan od temelja strateške bezbednosti i ranog upozoravanja.
Ozbiljan signal za američku protivraketnu odbranu
Objavljivanje snimaka oštećenog radara dodatno je pojačalo pažnju javnosti i vojnih analitičara, jer se ne radi o običnom objektu, već o jednom od najskupljih i najvažnijih elemenata američke vojne infrastrukture u regionu.
Ukoliko se pokaže da je kompleks AN/FPS-132 pretrpeo ozbiljna funkcionalna oštećenja, to bi moglo da ima posledice ne samo po regionalnu protivraketnu odbranu, već i po širu američku mrežu strateškog upozoravanja.
Napad na ovakav cilj zato prevazilazi lokalni vojni značaj. On istovremeno šalje političku i vojnu poruku o ranjivosti čak i najvažnijih američkih sistema u regionu, posebno u trenutku pojačanih tenzija na Bliskom istoku.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Snažno je oštećen američki radar za rano upozoravanje AN/FPS-132 u bazi Al-Udeid u Kataru, jednom od najvažnijih objekata za otkrivanje balističkih raketa u regionu, nakon napada koji je izveo Korpus garde islamske revolucije Irana.
Dvonedeljni prekid vatre između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, kojem se pridružio i Izrael, otvorio je novo pitanje o budućnosti Persijskog zaliva, Ormuskog moreuza i odnosa snaga na Bliskom istoku.
Jugoistočna Azija i širi prostor južne Evroazije mogli bi da postanu jedan od najvažnijih pravaca za rusku ekonomiju, jer se upravo tamo danas premeštaju kapital, proizvodnja i politička težina koju je decenijama držao Zapad, ocenio je penzionisani pukovnik Spoljne obaveštajne službe Rusije Andrej Bezrukov.
Rusija ne želi da uvlači druge države u dodatno zaoštravanje, ali je unapred upozorila Vašington, Peking, Nju Delhi i druge prestonice na moguće posledice ukrajinskih poteza oko 9. maja, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Grupa studenata blokadera, predvođena profesorkom Pravnog fakulteta i autorkom blokaderskog portala Peščanik Dragicom Vujadinović, oskrnavila je juče isposnicu Svetog Save na planini Kablar kako bi poslala političku poruku.
Danas je meta blokadera-terorista bila porodična kuća glavnog i odgovornog urednika Informera Dragana J. Vučićevića, u selu Šarenik kod Ivanjice, a kako saznajemo, iza svega stoji grupica zgubidana na čelu sa alkoholičarkom doktorkom Branom Ćojbašić.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da je sa podsekretarkom Sjedinjenih Američkih Država za javnu diplomatiju Sarom B. Rodžers razgovarao o unapređenju saradnje Srbije i SAD, učešću SAD na izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, jačanju veza među građanima i regionalnom povezivanju na Balkanu.
Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš gostovao je u blokaderskoj emisiji "Utisak nedelje" i prilikom gostovanja, u više navrata, pokao je nesigurnost u njihovu pobedu na izborima, a prema plenumaskoj listi je sve vreme pokazivao prezir.
Marko Tomić, blokader koji je juče u Lazarevcu priveden nakon zastrašujućeg incidenta u kojem je satarom nasrnuo na aktiviste SNS, oglasio se danas po izlasku iz suda. On je iskoristio priliku da iznese niz laži u svoju odbranu, ali fotografije i snimci sve govore.
U Srbiji će danas biti promenljivo oblačno, toplo i nestabilno sa sunčanim intervalima, mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom a ponegde i gradom.
Kragujevac je oduvek bio grad originalnih ljudi, ali jedna nedavna svadba podigla je lestvicu "svadbenih običaja" na potpuno novi, skoro pa ekstremni nivo.
Tinejdžeri u Srbiji masovno šmrču Snifit! Dr Saša Milićević upozorava da seca dolaze sa tahikardijom i krvarenjem iz nosa, ovaj prah je opasan kao i kokain!
Po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, D.B. je uhapšen zbog sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.
Tokom protekle noći u Beogradu dogodila su se dva saobraćajnih udesa u kojima je troje ljudi teže povređeno, dok su ekipe Hitne pomoći intervenisale i zbog većeg broja alkoholisanih osoba, rečeno je u službi Hitne pomoći.
Neki horoskopski parovi jednostavno imaju energiju koja ih stalno vraća jedno drugom. Prema astrologiji, određeni znakovi mnogo lakše grade stabilne, strastvene i dugotrajne veze jer se savršeno dopunjuju.
Jutjuber Baka Prase ugostio je večeras pevačicu Daru Bubamaru. U jednom trenutku on je pustio njen eksplicitni snimak koji je nedavno isplivao u javnost, a pevačici je bilo veoma neprijatno.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar