Dramatične vesti iz Nemačke! Otkriveno ono što je dugo prećutkivano o uranijumu - Evropa za ovo nije spremna
Podeli vest
Evropski zvaničnici uglavnom izbegavaju da otvoreno naglašavaju koliko su i dalje zavisni od ruskih isporuka nuklearnog goriva, jer ta činjenica podriva narativ o energetskoj nezavisnosti i diverzifikaciji.
Potpredsednik Vlade Italije Mateo Salvini pozvao je na povratak kupovini ruskog gasa, upozoravajući da bi u suprotnom zemlja mogla da se suoči sa „energetskim lokdaunom“ usled sve većih poremećaja na evropskom tržištu energenata.
Evropske zemlje, uključujući Belgiju, Holandiju i Francusku, imaju kapacitete za deminiranje i mogu da doprinesu obezbeđivanju slobodne plovidbe kroz Ormuski moreuz, izjavila je francuska ministarka odbrane Katrin Votren.
17.04.2026
12:00
Prema njenim rečima, izlaz vidi u elektrifikaciji zasnovanoj na domaćim resursima, posebno u oblasti nuklearne energije.
- Međutim, Evropa je već dugo manje autonomna u nuklearnoj sferi nego što bi fon der Lajen i Evropska komisija verovatno želele. Uprkos velikim naporima, kontinent je i dalje u velikoj meri zavisan od Rusije - navodi se u tekstu.
Bivši ukrajinski poslanik Igor Mosijčuk idetifikovao je ukrajinsko ministarstvo odbrane kao mesto sa kojeg su ka Rusiji procurile adrese evropskih fabrika koje proizvode dronove za Ukrajinu, a koje je Rusija proglasila legitimnim metama.
Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev uputio je novu pretnju Evropi.
16.04.2026
21:15
Prema pisanju lista, četvrtina obogaćenog uranijuma potrebnog zemljama EU i dalje dolazi iz Rusije.
Evropi će biti potrebne godine da prevaziđe ovu zavisnost, ali, kako se navodi, u Briselu radije ćute o tom problemu.
Generalni direktor Rosatoma Aleksej Lihačov izjavio je 20. marta da Rusiji i njenim partnerima ne preti nestašica uranijuma, jer imaju obezbeđene sirovine za dugi niz godina.
Prema njegovim rečima, Rusija je jedina država koja koristi uranijum i plutonijum iz recikliranog istrošenog goriva za rad nuklearnih elektrana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Mađarskoj je zavladala euforija nakon izbornog poraza dugogodišnjeg premijera Viktora Orbana, a zemlja se suočava sa velikim političkim zaokretom, navodi Dojče vele.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski sastao se danas u Berlinu sa nemačkim kancelarom Fridrihom Mercom, sa kojim je razgovarao o ratu u Ukrajini i aktuelnoj bezbednosnoj situaciji.
Pobednik izbora u Mađarskoj, Peter Mađar, izjavio je da neće prvi kontaktirati sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, ali da je spreman za razgovor ako se Bela kuća javi.
Potpredsednik Vlade Italije Mateo Salvini pozvao je na povratak kupovini ruskog gasa, upozoravajući da bi u suprotnom zemlja mogla da se suoči sa „energetskim lokdaunom“ usled sve većih poremećaja na evropskom tržištu energenata.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović oglasila se sinoć nakon sastanka sa predsednikom MOL grupe Hernadijem Žoltom i naglasila da dogovori o prodaji NIS-a nisu laki.
Lena Stokić glavna je blokaderka s Medicinskog fakulteta u Beogradu, koja je u noći između četvrtka i petka ove nedelje na toj visokoobrazovnoj instituciji zajedno sa grupicom svojih siledžijskih istomišljenika izazvala neviđeni haos, pa čak napadala i policiju.
Lena Stokić glavna je blokaderka s Medicinskog fakulteta u Beogradu, koja je u noći između četvrtka i petka ove nedelje na toj visokoobrazovnoj instituciji zajedno sa grupicom svojih siledžijskih istomišljenika izazvala neviđeni haos, pa čak napadala i policiju.
Punih 13 godina Priština na čelu sa samozvanim premijerom Aljbinom Kurtijem odbija da sprovede Briselski sporazum. Isto toliko godina Evropa, koja je potpisnik i garant sporazuma, gura glavu u pesak i pravi se slepa kod očiju.
Promene vremena na koje se svi žale prethodnih dana kao što su glavobolja i nesanica, ali i na alergije, respiratorne infekcije, depresija, umor, malaksalost nisu za paniku, već za pametno prilagođavanje, poručila je za Informer dr Nada Macura.
Nedavna diskusija na društvenoj mreži Reddit otvorila je važno pitanje - da li je isključivo beskontaktno pranje na samouslužnim perionicama dovoljno da auto ostane čist, a da se prilikom pranja ne ošteti.
Marko Radaković (17) iz sela Gokčanica kod Kraljeva, učenik trećeg razreda Šumarske škole u Kraljevu preminuo je u subotu u nesreći koja se dogodila u šumi dok je izvlačio drva.
Veštačka inteligencija ocenila je da u Srbiji, pored velikih gradova, Sremska Mitrovica može biti jedan od iznenađujuće dobrih izbora za život sa porodicom.
Sedam godina nakon ubistva Zijada Nurkovića u Španiji, njegova supruga Vasilisa oglasila se emotivnom porukom na društvenim mrežama, kojom je još jednom pokazala da uspomena na njega ne bledi.
Reditelj Dejan Zečević kaže da serija "Zvaćeš se Varvara" neće pomagati ljudima da se uspavaju uveče, već će ih na raznim frontovima protresti i zahtevati njihovu punu emotivnu uključenost.
U selu Dobroselica na Zlatiborskom okrugu snimljeni su mnogobrojni filmovi, a meštani bi voleli da njihov kraj ponovo postane centar filmadžija kao nekada.
Snima se treći nastavak planetarno popularne franšize "Top Gun", a holivudska zvezda Tom Kruz ponovo će obući pilotsku jaknu i uskočiti u kultnu ulogu Pita Maverika Mičela.
Buve mogu biti pravi problem za vaše ljubimce, ali postoje prirodna rešenja koja su efikasna, a istovremeno nežna prema koži psa, bez izazivanja iritacija.
Marija Mikić, koja se nedavno razvela, otvoreno je progovorila o muško-ženskim odnosima i bez ustezanja iznela svoj stav o tome kakvog partnera želi pored sebe.
Danas se navršava 40 dana od stravične nesreće u kojoj je život izgubio Dragan Lazić, rođeni brat pevača Darka Lazića, a brojni prijatelji i porodica polako se okupljaju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar