Oružane snage Ukrajine (OSU) ubrzano grade još dve odbrambene linije iza Slavjanska i Kramatorska kako bi sprečile rusku vojsku da, posle eventualnog preuzimanja kontrole nad tim gradovima, izađe na otvoren operativni prostor, tvrdi ruski vojni analitičar Valerij Širjajev.
Prema njegovim rečima, nova utvrđenja podižu se na prostoru između Slavjansko-kramatorske aglomeracije i administrativne granice Donjecke oblasti. Reč je o pojasu širokom između 10 i 15 kilometara, a na pojedinim mestima i nešto više.
Širjajev je u svom video-blogu ocenio da Kijev očigledno ne računa samo na odbranu dva velika grada, već unapred priprema položaje za nastavak borbi ukoliko sadašnji odbrambeni sistem bude probijen.
- Iza Slavjansko-kramatorske aglomeracije administrativna granica ne počinje odmah. Do nje ima još 10 do 15 kilometara, a ponegde i nešto više. Na tom prostoru, sve do granice, grade se još dve nove linije odbrane. Dakle, Slavjansk i Kramatorsk predstavljaju ogroman odbrambeni pojas koji tek treba zauzeti, a zatim treba savladati još dve linije odbrane - rekao je Širjajev.
Gradovi ostaju najteža prepreka
Slavjansk i Kramatorsk predstavljaju poslednja velika gradska uporišta ukrajinske vojske u tom delu Donbasa. Gradovi i njihova okolina utvrđivani su duže od deset godina, a sistem odbrane zasnovan je na povezanim položajima, utvrđenim zgradama, zaklonima, rovovima i vatrenim tačkama.
Upravo zbog veličine gradskog područja, gustine objekata i mogućnosti dugotrajne odbrane, Širjajev Slavjansko-kramatorsku aglomeraciju opisuje kao mnogo ozbiljniju prepreku od linija koje se sada grade iza nje.
- Naravno, te nove linije nisu ni približno pouzdana prepreka kao jedan ogroman grad. Jasno je da tamo sve može da se odvija mnogo brže - rekao je Širjajev.
Njegova procena je da bi ruske snage, ukoliko savladaju odbranu Slavjanska i Kramatorska, nove položaje mogle da probiju brže nego utvrđeni gradski pojas. Ipak, postojanje još dve linije pokazuje da ukrajinska komanda pokušava da spreči naglo urušavanje fronta i zadrži rusku vojsku unutar unapred pripremljenih zona borbenih dejstava.
„Zelenski se sprema da se bori do poslednjeg“
Širjajev smatra da izgradnja novih položaja ruši pretpostavke prema kojima bi Kijev mogao postepeno da povlači vojsku i priprema teren za zaustavljanje sukoba posle gubitka dela teritorije.
Prema njegovoj proceni, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ne priprema političko opravdanje za povlačenje, već nastavak borbi čak i posle eventualnog pada Slavjanska i Kramatorska.
- Sve to pokazuje da se Zelenski unapred sprema da se bori do poslednjeg. On se zubima drži za teritoriju. Postoje teorije prema kojima bi Ukrajinci mogli postepeno da se povlače, stvarajući utisak da pružaju otpor, kako Zelenski pred svojim biračima ne bi izgledao kao izdajnik. Jednostavno bi se povlačio dok ne dođe trenutak u kojem bi Putin mogao da kaže: ‘Dobro, sada smo i mi spremni da se zaustavimo.’ Međutim, nije tako. Zelenski namerava da se bori do poslednjeg. Iza tih gradova već je izgradio još dve linije odbrane - zaključio je Širjajev.
Izgradnja dodatnih položaja pokazuje da Kijev Slavjansk i Kramatorsk ne posmatra kao poslednju tačku odbrane, već kao prvi deo znatno dubljeg sistema. Ukrajinska komanda pokušava da i posle eventualnog gubitka gradova zadrži ruske snage između uzastopnih linija i spreči njihov brzi izlazak prema zapadnom delu Donjecke oblasti.
Ruski udari praktično su izbacili Odesu iz funkcije kao jednu od ključnih ukrajinskih luka, dok je nedostatak raketa za sisteme „Patriot“ ostavio Ukrajinu bez odgovarajuće zaštite, ocenio je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer.
Rusija satelitski snima američke vojne baze na Bliskom istoku i prikupljene podatke prosleđuje Iranu pre i posle napada, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Rumunski lovac F-16 oborio je danas dron koji je neovlašćeno ušao u vazdušni prostor zemlje, što je treći takav incident u samo tri dana, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rumunije.
Saobraćajna i logistička mreža Ukrajine našla se pod snažnim pritiskom posle serije ruskih udara na benzinske stanice u Poltavskoj oblasti i železničke pravce prema Zaporožju.
Pad Slavjanska i Kramatorska izazvao bi nezapamćenu paniku u zapadnim prestonicama i mogao da dovede do slanja evropskih kopnenih snaga u Ukrajinu, upozorio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris.
Ruske bespilotne letelice „Geranj“ pogodile su benzinsku pumpu i cisternu sa gorivom namenjenim Oružanim snagama Ukrajine (OSU) na pravcu Slavjanska i Kramatorska.
Borbe na istoku Ukrajine ulaze u novu fazu, a glavna tačka pritiska sve više postaje slavjansko-kramatorska aglomeracija, najvažniji preostali ukrajinski bedem u Donbasu.
Ruska izviđačko-jurišna brigada „Sever-V“ saopštila je da je na slavjansko-kramatorskom pravcu uništila američki oklopni transporter „Strajker“ Oružanih snaga Ukrajine (OSU), dok je u odvojenom napadu pogođena samohodna haubica „Akacija“ i skladište njene municije.
Ruska vojska završava oslobađanje Krasnog Limana, ključnog ukrajinskog uporišta na severu Donbasa, dok su organizovana odbrana Oružanih snaga Ukrajine (OSU) i jedinstveni sistem komandovanja u gradu potpuno razbijeni, izjavio je načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov.
Ruske izviđačko-diverzione i jurišne grupe stigle su do područja Vasiljevske pustoši, istočno od Kramatorska, odakle ih do prvih gradskih ulica deli oko dva do tri kilometra, tvrde ruski vojni izvori.
Zauzimanje Konstantinovke, jednog od ključnih ukrajinskih uporišta u Donbasu, moglo bi da otvori ruskoj vojsci put ka preuzimanju kontrole nad celim regionom, ocenio je za „RT internešenel“ bivši analitičar bezbednosne politike Pentagona Majkl Maluf.
Ukrajina odustaje od ranije američke mirovne formule od 28 tačaka, koja je predviđala i povlačenje ukrajinskih snaga iz Donbasa kao jedan od uslova za prekid sukoba sa Rusijom, piše Njujork post.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski udari praktično su izbacili Odesu iz funkcije kao jednu od ključnih ukrajinskih luka, dok je nedostatak raketa za sisteme „Patriot“ ostavio Ukrajinu bez odgovarajuće zaštite, ocenio je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer.
Blokaderske medijske trovačnice i hejterski profili masovno šeruju snimak iz sela Potpeć kod Užica, iznoseći suludu tvrdnju je baka odbila da se rukuje sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Strateški izviđački dron Severnoatlantskog saveza (NATO) RQ-4D „Feniks“, sa pozivnim znakom MAGMA10, satima je kružio iznad Crnog mora upravo dok je Rusija bila izložena novom masovnom napadu.
Otkrivena je još jedna laž koju su blokaderi pokušali da nam serviraju nakon 15. marta prošle godine. Naime, tada je Milica Pendić, blokaderka iz Šapca, za tajkunske medije govorila o "posledicama" koje je doživela na njihovom bednom skupu.
Genrala Ratka Mladića, koji već dve godine leži nepokretan u haškoj pritvorskoj bolnici, posetili su predstavnici Srbije, a on je tokom te posete poručio "Srbija, majka", ispričao je njegov sin Darko Mladić.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić pohvalio je gradsku opštinu Medijana u Nišu, jedinu opštinu kojom upravlja blokaderska opozicija, uz poruku da će "tako izgledati i ostatak Srbije kada pobede na izborima".
Nakon dugog čekanja i izvršenih svih strogih bezbednosnih provera, Stakleni vidikovac na Kablaru kod Čačka biće otvoren u četvrtak, 30. jula, a već 1. avgusta primiće prve posetioce, ljubitelje prirode i dobrog pogleda.
Bez krvi, bez buke i bez očiglednih tragova. Upravo zbog toga su otrovi vekovima važili za omiljeno oružje ubica. Mnogi zločini godinama su izgledali kao prirodna smrt, sve dok razvoj sudske medicine nije omogućio toksikolozima da iz tela žrtve izvuku i ono što je ubica mislio da je zauvek sakrio.
Vasilisa Nurković, udovica ubijenog Zijada Nurkovića, pripadnika "škaljarskog" klana proslavila je prvi rođendan ćerkice koju je dobila sa Zijadovim kumom, odbeglim Stefanom Jankovićem, a kako se može čuti na snimku koji je ona objavila na svom Instagram profilu on je poslao i poruku koju je pevač pročitao.
Srbija je Crnoj Gori nedavno izručila Marka Kilibardu (39), osumnjičenog da je visoko pozicionirani član kavačkog klana. Kilibarda se tereti za seriju najtežih krivičnih dela, među kojima su tri ubistva, jedan pokušaj ubistva, otmica i organizovani kriminal.
S. Đ. (58), koja se sumnjiči da je u porodičnoj kući u selu Korenita kod Loznice nožem usmrtila svog supruga Radenka Đurića (60), saslušana je u Višem javnom tužilaštvu u Šapcu gde je odlučila da ne ćuti, već je iznela svoju odbranu.
Glumac Milan Vasić ispričao je da ga je tzv. kosovska policija pozvala na informativni razgovor uoči njegovog nastupa u manastiru Svetih arhangela kod Prizrena.
Zaboravite na iscrpljujuće pozicije posle napornog dana. Običan jastuk debljine petnaest centimetara ispod kukova može napraviti drastičnu razliku u intimnim trenucima.
Kompanija Epl suočava se sa tužbom u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što su trojica korisnika ostala bez ukupno više od 1,55 miliona evra zbog aplikacije za kriptovalute za koju se ispostavilo da je lažna.
Glumica Zendaja je na premijeri filma u Los Anđelesu privukla svu pažnju pojavivši se u upečatljivoj crnoj kreaciji koja je naglasila njenu vitku liniju i ženstvenu figuru, dok je društvo pravio suprug Tom Holand.
Otkrivamo vam sve detalje "švalerskog ugovora" Radomira Takija Marinkovića, oca poznate rijaliti zvezde Maje Marinković, koji sve mlade devojke potpisuju pre "druženja" sa njim.
Voditeljka Ivana Šopić nedavno je otkrila da su joj, dok je radila u kazinu, redovni gosti bili brojni poznati pevači sa estrade, koji su tamo tražili uzbuđenje za kockarskim stolovima - i to često u društvu svojih ljubavnica.
Starleta Ava Karabatić ponovo je uspela da podigne prašinu na društvenim mrežama, nakon što je objavila fotografiju iz prošlosti na kojoj se ljubi sa Stanijom Dobrojević, uz komentar koji je mnoge zaintrigirao.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.