SPEKTAKULARAN SNIMAK! Pogledajte redak video sletanja moćnog lovca MiG-29K na nosač aviona! (VIDEO)
Podeli vest
Ovu letelicu krasi izuzetno savremena avionika, napredni napadno-navigacijski sistem, smanjena radarska uočljivost, uvećani ubojni arsenal, i značajno veći akcioni radijus. Dobar deo MiG-29K je napravljen od kompozitnih materijala, a u cilju smanjenje njegove vidljivosti je primenjena tehnologija tzv. "hlađenog krila“. Poseduju ga vazduhoplovstva Rusije i Indije
MiG-29K (po označavanju NATO Fulcrum-D) predstavlja sovjetski/ruski palubni višenamenski borbeni avioni četvrte generacije, koji je nastao daljom evolucijom bazičnog lovca MiG-29.
Katarina Velika je bila primorana da se odrekne svoje ljubavi i da Simeona Zorića udalji sa dvora. Šta je bio razlog za to? Verovatno, porok - kocka - koja ga je pratila do kraja života
Zahvaljujući velikoj narudžbi RV Indije ova specifična modifikacija letelice je modernizovana do generacije koja se označava kao „4+(+)“¹. Prema mišljenju zapadnih vojnih eksperata modernizovana verzija ovog aviona poseduje sve elemente koju treba da ima jedna višenamenska palubna borbena letelica.
U njega je ugrađena poslednja generacija avonike, napredni infracrveni pelengator za precizno označavanja ciljeva, ubojni arsenal koji se sastoji od raketa klase vazduh-vazduh kratkog dometa koje se mogu navoditi preko nišanskog uređaja koji je integrisan sa kacigom pilota, smanjena radarska reflektivnost. i ono što je najvažnije – nova radarska stanica „Žuk-ME“ pomoću kojeg se mogu otkriti ciljevi na daljinama i do 200km. Ovo otvara mogućnost upotrebe raketa klase vazduh-vazduh srednjeg dometa (do 110km) RVV-AE, kao i navođenih vazduhoplovnih bombi KAB-500. Tu se nalaze i protivbrodske rakete H-31 i H-35, od kojih poslednja može da pogodi površinsko plovilo na daljinama 200+km.
U odnosu na palubnu verziju teškog lovca Su-33 ova letelice ima manju akcioni radijus ali i nosivost korisnog tereta. Međutim, on je daleko kompaktiniji kada je u pitanju njegova letna figura što obezbeđuje racionalniji smeštajni kapacitet na pomorskim platformama kao što su nosači aviona. Modernizovane verzija aviona koje su rađene za Indiju imaju mogućnost da nose veću tonažu ubojnog tereta (do 5,500kg). Takođe, njegova površina je tretirana različitim vrstama specijalnih premaza, uključujući i ugradnju nemetalnih kompozitnih delova, koji značajno smanjuju radarsku vidljivost letelice. Za smanjenje vidljivosti u infracrvenom spektru upotrebljena je tehnologija "ohlađenog krila". Takođe, pošto ova letelica uglavnom operiše iznad morske pučine, na nju je ugrađen sistem za dopunu gorivom u vazduhu, što obezbeđuje značajno veći borbeni radijus.
MiG-29K predstavlja verziju sa kojom upravlja jedan pilot. Pored ove verzije razvijena je takođe palubna verzija aviona koja nosi oznaku MiG-29KUB sa kojom upravljaju dva člana posade (dvosed).
Pored ruske armije, ove letelice upotrebljava i indijska armija. Ratna mornarica ove države poseduje 45 aparata MiG-29K/KUB.
NOVITETI IZ KORPORACIJE MIG
Nedavno je korporacija MiG obavestila javnost da radi na projektu novih pilotskih kaciga namenjenih pilotima na MiG-29K/KUB koje će biti opremljene sistemom dopunske realnosti.
Novi sistem će biti u stanju da prikazuje informacije letne i taktičke prirode (kao i trajektoriju samog leta), na viziru pilotskog šlema. Naime, pilot će imati specijalni monokular koji je integrisan na kacigom, preko koga će očitavati informacije o visini, brzini i smeru leta, a takođe i o trenutnom opterećenju. Pilot će biti u stanju da u isto vreme vidi stvarnu sliku, ali i virtuelnu sliku koju je napravio kompjuter koji je specijalno projektovan za njenu izradu.
U kritičnim situacijama koje se javljaju za vreme vazdušnog boja, ili prilikom vanrednog sletanja, pažnju pilota neće više da odvlače brojni instrumenti u kokpitu aviona, ili indikatori koji se nalaze na vetrobranskom staklu letelice.
Takođe, ova ruska korporacija je saopštila da u ovom času intenzivno radi i na projektima razvoja kompleksa automatskog upravljanja avionom, kao i na sistemu automatske kontrole preopterećenja koje se javlja prilikom naglih promena brzine i trajektorije leta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Katarina Velika je bila primorana da se odrekne svoje ljubavi i da Simeona Zorića udalji sa dvora. Šta je bio razlog za to? Verovatno, porok - kocka - koja ga je pratila do kraja života
Doček Nove godine na Gradskom trgu u Čačku, koji je trebalo da bude narodno veselje i trenutak opuštanja za više od hiljadu građana, propao je pod naletom pomračenih umova i blokadera koji su se okupili iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Kraljeva.
Jedna od velikih laži blokadera je tvrdnja da je tokom protesta 15. marta 2025. godine na okupljene pušten zvuk iz "zvučnog topa", a te očigledne laži je prihvatio čak i Evropski parlament koji je zvučni top uključio u rezoluciju protiv Srbije. Takvo oružje je verovatno korišćeno u Venecueli kada je kidnapovan tamošnji predsednik Nikolas Maduro, a ovo su simptomi nakon njegove upotrebe.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa ambasadorom Evropske unije u Srbiji Andreasom fon Bekeratom, u četvrtak, 15. januara 2026. godine.
Nemanja Starović, ministar za evropske integracije, reagovao je povodom napada na Anu Bekutu, kada su blokaderi nju i članove benda gađali grudvama dok su nastupali na bini u Čačku.
Voditeljka Kristina Vasić je u najvećem sportskom rijalitiju na svetu posetila Crveni tim i videla kulinarske sposobnosti Boška Marinkovića i Marka Milovanovića.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Prof. dr Milan Beslać istakao je za Informer TV, kako su pregovori o prodaji ruskog udela NIS-a u poodmakloj fazi, kao i da očekuje da će se uskoro znati ko kupuje akcije.
Opština Zemun, Hram Svetog oca Nikolaja i SVEBOR savez Beograda organizuju u ponedeljak, 19. januara, na Bogojavljenje, 29. plivanje za Časni krst, saopšteno je iz ove opštine.
Posetom Dečijoj bolnici u Novom Sadu, pripadnici Odreda Žandarmerije u Novom Sadu obradovali su najmlađe pacijente paketićima, toplim rečima, pažnjom i podrškom.
Supruga ranjenog D.R. vlasnika pekare u Ratkovu koji je upucan danas, svedočila je trenutku kada je B.Đ. (80) ušao u lokal, izvadio pištolj i ranio njenog muža. Kako je naglasila, razloga za ovo što se danas dogodilo - nije postojao.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Aleksandra O. (32) za pokušaj teškog ubistva Ljube J. (71) 1.septembra 2025. godine na beogradskoj pijaci "Medaković 3". Ona je poslata Višem sudu na odluku o potvrđivanju, a okrivljeni se od hapšenja nalazi u pritvoru.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, presretačem su oko 11 časova u Inđiji zaustavili četrdesetčetvorogodišnjeg Z. M. koji se vozilom marke "audi" kretao brzinom od 189,2 kilometara na čas na državnom putu Novi Sad - Inđija gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
U američkoj seriji "Bibliotekari: Sledeće poglavlje" ("The Librarians: The Next Chapter") jedna od scena snimana je u Knez Mihailovoj ulici u centru Beograda.
Automobil marke "mercedes" koji je Dragomir Gidra Bojanić vozio u serijalu filmova "Lude godine" obožavala je cela Jugoslavija i važio je za pravi simbolni status.
Glumica Lidija Vukićević kaže da slavni scenarista Siniša Pavić nije voleo seriju "Bolji život" jer su mu govorili da su mu sve ostale serije ličile na to kultno ostvarenje.
Književnici Ljiljani Habjanović Đurović danas je svečano uručen orden Karađorđeve zvezde prvog stepena, koju joj je dodelio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar