SRBIN LJUBAVNIK NAJMOĆNIJE CARICE! O njihovoj vezi brujala je Rusija, a onda je vladarka donela odluku koja je sve šokirala...
Podeli vest
Katarina Velika je bila primorana da se odrekne svoje ljubavi i da Simeona Zorića udalji sa dvora. Šta je bio razlog za to? Verovatno, porok - kocka - koja ga je pratila do kraja života
Simeon Zorić je jedan od najneobočnijih ljudi, koji su služili pri dvoru Katarine II. On je bio plemić, koji je voleo avanture, bogatstvo mu nije bilo najvažnije, iako je živeo u izobilju zahvaljujući svojoj pokroviteljici - Katarini Velikoj.
Generalno tužilaštvo Rusije uputilo je zahteve za pravnu pomoć nadležnim organima Francuske i Švedske u vezi sa incidentom oko ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog, saopštila je pres-služba Tužilaštva
18.09.2020
20:35
Imao je dve sasvim suprotne osobine u karakteru, Katarina ga je nazivala „dobrim čovekom, koji čini loša dela“.
Početkom 18. veka veliki broj Srba se doselio u Rusiju, tada su nastale mnoge porodice sa srpskim prezimenima. Po nacionalnosti oni su bili Srbi, po ubeđenjima su podržavali težnje Ruske imperije i bili joj lojalni. I Simeon Zorić je bio tog porekla. Rodio se 1745. godine, a posle smrti roditelja o njemu se starao ujak major Zorić, čije prezime i nosi. Tokom 1754. godine Simeon se obučavao u kadetskom korpusu u Sankt Peterburgu.
Tokom Pruskog rata je bio zarobljen, a odmah nakon puštanja na slobodu dobija čin poručnika. Vojnici su ga okarakterisali kao hrabrog i plemenitog čoveka, koji se nikada u borbi nije predao. Treba napomenuti da je tada imao samo 16 godina.
Mladi poručnik je i tokom Turskog rata pokazao svoje komandantske sposobnosti i proglašen za majora. Važio je za hrabrog i snalažljivog ratnika. Tokom borbi sa Turcima 1770. godine, shvatio je da polako gube snagu i prema rečima očevica Šeglovskog, Simeon je uzviknuo: „Ja sam kapetan-paša“. Turci su shvatili da je on „general“. Bez obzira što to nije bila istina, ovakva obmana je spasila njihove živote. Turski sultan je čak i nagovarao Zorića da pređe na njihovu stranu, ali nije pristao.
Prelomni trenutak u životu Zorića je bilo leto 1775. godine. Potemkin je tražio novog ađutanta i Zorić je bio pravi kandidat za tu poziciju. Katarina je čula o njegovim podvizima, a njegov privlačan izgled joj je godio. Odnosi Grigorija Potemkina i Katarine su se ohladili. Sa pojavom Zorića pored carice, inostrane diplomate počinju da ga komentarišu kao „moćnog favorita“, koji će odigrati važnu ulogu u istoriji Rusije.
I Potemkin i Katarina su cenili Zorića, što nije pokušavao da stekne vlast. Imao je dovoljno slave i bogatstva, koje su mu davali pokrovitelji – više mu nije trebalo. Voleo je ribolov i društvo lepih žena, nije voleo intrige, spletke, iako je voleo avanture. Kažu da je voleo Katarinu Veliku, ali joj nije davao savete i nije pokušavao da bude na čelu države.
Njegov najveći nedostatak je bila ljubav prema kocki.
Katarina ga je stalno čekala, sate je provodio kockajući se, a ona je često plaćala njegove dugove. Najverovatnije je to bio razlog što se rastala od Zorića, ali je i Potemkin u tome pomogao pošto mu je bio suparnik. Bez obzira što više nije živeo na dvoru, Zorić je imao naklonost Katarine, koja mu je dala veliku sumu novca.
Posle njene smrti, Pavle I (sin Katarine Velike) je vratio Zorića u vojnu službu, ala je on uskoro prokockao sav novac. Morao je da napusti vojnu službu, otišao je u Šklov, gde je osnovao školu koja je ubrzo izgorela u požaru. Simeon Zorić je umro 1799. godine.
Simeon Zorić je bio talentovan i hrabar vojskovođa, ali nije mogao da se izbori sa svojim porokom. Ipak, živeo je kako je želeo, uspevao je da se izbori sa raznim situacijama tokom ratova i da iz većine izađe kao pobednik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Generalno tužilaštvo Rusije uputilo je zahteve za pravnu pomoć nadležnim organima Francuske i Švedske u vezi sa incidentom oko ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog, saopštila je pres-služba Tužilaštva
Ruske snage su zauzele selo Vozdviženka na pravom krilu Pokrovskog pravca i nastavljaju uspešne napade u tom području s ciljem izlaska na ključnu trasu Pokrovsk – Konstantinovka, pri čemu su se već gotovo u potpunosti približile ovoj saobraćajnici.
Ukrajinska televizijska voditeljka Olga Frejmut izjavila je da je doživela uvrede u Varšavi kada su lokalni stanovnici čuli da govori ukrajinski. Svoje iskustvo podelila je na društvenim mrežama.
Bolesna ustaška propaganda rušenja Srbije, koju i u Zagrebu i u Beogradu diktira tajkun Šolak pokušavajući da sruši državu Srbiju. Jer, jaka Srbija znači da tajkun Šolak ne može da pljačka i otima kako je radio za vreme Đilasove vladavine.
Srbiju u 2025. godini očekuje mnogo izazova, jer će velike globalne promene uticati i na našu zemlju, pre svega zbog tenzija na Bliskom istoku, rata u Ukrajini, promene američke administracije, ali i zbog sve većih previranja u čitavoj Evropi.
Jedan od omiljenih analitičara tajkuna Dragana Šolaka, Dragomir Anđelković koji je do pre par godina spavao na Pinku i Hepiju hvaleći (sa razlogom) spoljnu politiku Aleksandra Vučića, a onda je upoznao čari tajkunskih opozicionih medija koji ga vodaju kao mečku Božanu kad god im treba neko sa desnice da napadne Vučića. Anđelković sada nastupa kao najveći liberal i evrofanatik:
Udruženje pod nazivom "Arhiv javnih skupova", koje je predstavilo rezultate svog "istraživanja" o protestu na Slaviji 22. decembra prošle godine, tvrdeći da je bilo čak 100.000 ljudi, zapravo se ispostavilo kao nepostojeća organizacija koja već godinu i po dana funkcioniše bez zaposlenih i s godišnjim prihodom od svega 1.000 dinara.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Desetoro dece primljeno je od Svetog Nikole na Institut za majku i dete u Beogradu zbog povreda zadobijenih bacajući petarde, a najčešće do povrede dolazi kada je u pitanju neki izazov ili kada se radi provera zbog čega petarda nije eksplodirala.
Milošu Vukoviću pripadniku Policijske stanice Stari grad dodeljena je povelja "Policajac kao nekad - sa kojim smo sigurni" od strane Udruženje penzionera.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas praznuju Svetu Anastasiju Uzorešitelnicu, koju cene i rimokatolici, upravo zbog stvaranja istorije i kulture hrišćanske Evrope.
Dritan Abazović, predsednik Građanskog pokreta URA i bivši premijer Crne Gore, izneo je tvrdnje o pronalasku Aca Martinovića, počinioca masakra na Cetinju. Abazović tvrdi da poseduje saznanja o okolnostima pronalaska i dodaje da se ubica u jednom trenutku "umešao u grupu policajaca".
Dvojica inspektora Trećeg odeljenja beogradske policije, Zoran Pavličević (38) i Slavoljub Božović (40), ubijeni su u ulici Mirijevski venac na Karaburmi, prilikom hapšenja Aleksandra Matića (19)!
Cetinjanin Aco Martinović (45) koji je u tom gradu u sredu, 1. januara, počinio masovno ubistvo kada je ubio 12 osoba, a ranio četiri, još 2005. godine je uslovno osuđen zbog nasilničkog ponašanja, ranije je kod njega primećeno antisocijalno ponašanje i tražen je psihijatrijski pregled.
Zorica Vuletić (41), rođena sestra masovnog ubice sa Cetinja Aca Martinovića (45), biće sahranjena sutra u 15 časova na groblju u obližnjem selu Grab Cuci. To će da bude poslednja sahrana od ukupno 12 žrtava bezumnika, koji je 1. januara počinio stravični masakr.
Srpski košarkaš Bogdan BOgdanović pogodio je makar jednu trojku na prethodnih 105 utakmica, ali njegova partija u Los Anđelesu nije bila dovoljna za pobedu Atlante protiv Lejkersa.
Ubedljivo najbolja partija crno-belih ove sezone! Košarkaši Partizana savladali su ekipu Makabija iz Tel Aviva rezultatom - 98:75 (27:12, 21:10, 22:15, 28:28), u okviru 19. kola Evrolige!
Glumica Ivana Žigon ćerka je Steva i Jelene Žigon, a publika je najbolje pamti po ulozi u filmu "Hajde da se volimo 3" gde je kadar delila sa Lepom Brenom.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
Velika čast i zadovoljstvo nam je da objavimo imenovanje Nikole Mijailovića, jednog od najpriznatijih srpskih operskih umetnika, redovnog profesora na FMU u Beogradu, na mesto direktora Opere i Baleta u ustanovi kulture Opera i Teatar Madlenianum.
Često nam se dešava da zbog stalnih promena temperature osetimo malaksalost, boli nas glava, curi nos... To su neki od pokazatelja da imuni sistem slabi, a s hladnijim vremenom postajemo podložniji virusima i skloni čestim prehladama
Ćerka pokojne pevačice Merime Njegomir, Ljubica, ispričala je jednom prilikom kako su protekli poslednji dani njene majke, kao i da je trpela bolove zbog bolesti sa kojim se susrela.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.