• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: M. Simić

20.06.2021

09:00

OVAJ SVET JE OTIŠAO U PI...! Deca danas maštaju da postanu Jutjuberi, niko neće da bude astronaut, sportista, naučnik...

YoutubePrintscreen/fotomontaža

Vesti

OVAJ SVET JE OTIŠAO U PI...! Deca danas maštaju da postanu Jutjuberi, niko neće da bude astronaut, sportista, naučnik...

Podeli vest

Američki kosmonaut Nil Armstrong je 1969. godine na čuvenoj Apolo 11 misiji postao prvi čovek koji je zakoračio na Mesec, a 52 godine kasnije deca sa Zapada sanjaju da postanu Jutjuberi

Ljude, bez obzira na kulturološku različitost, motivišu iste stvari: udobnost, novac, bezbednost porodice, poslovna ispunjenost i sigurnost. Način na koji svaka kultura postiže željeno se može razlikovati. Poslednje istraživanje upravo govori o tome, različitost u vaspitanju dece će u budućnosti definisati pravac razvoja naših zemalja.

Anketa u kojoj je učestvovalo oko 3.000 dece pokazala je da su danas malisani zainteresovaniji za popularnost i slavu od interesovanja za istraživanje i nauku.

Na pitanje "Šta bi želeli da postanu kad porastu", čak troje od 10 američke i britanske dece reklo je da žele da postanu Jutjuberi ili Blogeri i da svoju karijeru prave snimajući sebe i "kačeći" na internetu kako bi postali bogati i slavni.

Manji broj ispitane dece sa Zapada izjasnio se da bi voleli da imaju karijere nastavnika, sportiste i muzičara. Želju za istraživanjem kosmosa izrazio je najmanji broj dece, pa se to zanimanje sa 11% nalazi na poslednjem mestu.

Sa druge strane, čak 56% kineske dece izabrao je poziv astronauta kao primarno zanimanje kada porastu. Nakon istraživanja svemira, sledi interesovanje za profesijom nastavnika, muzičara, sportiste, a karijera "Jutjubera" nalazi se na poslednjem mestu.

Foto: Printscreen

Kinesko društvo je bazirano na grupi, dok Amerikanci slave pojedince

I dok se na Zapadu sve vrti oko pojedinaca koji s vremena na vreme zablistaju, u Kini uspeh individue nikada nije samo njegov, već zasluga potiče od porodice, okruženja, kompanije.

Za razliku od dece sa Zapada, kineske porodice vaspitavaju decu da razmišljaju kako će njihovi postupci uticati na zajednicu u celini umesto da paze samo na sebe.

Kina je često na udaru zbog takozvane cenzure, pogotovu cenzure medija i interneta, dok Amerika smatra da je sloboda govora neprikosnovena, a da je zaštita od štetnog sadržaja, opet, na pojedincu.

Zahvaljujući različitom pristupu, istraživanje pokazuje kako oni na kojima svet ostaje vide svoju budućnost: Deca sa Zapada će uspeh i slavu tražiti na Jutjubu snimajući svoju "kreativnost", dok će kineska deca istraživati i osvajati svemir.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Xxx

pre 3 godine

Можете ли да замислите,ту несрећу када америчка деца питају наставника:ко је први био у свемиру,а он каже рус,Јуриј Гагарин.

sledeća vest

Vesti

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Zabava

Održana promocija knjige "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" (FOTO)
Kultura

Održana promocija knjige "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" (FOTO)

U prepunoj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu, sinoć je predstavljena knjiga "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" autora prof. Dragoslava Ćetkovića u izdanju Obeležja plus i Fondacije Braća Karić a u prisustvu Njegovog Preosveštenstva Episkopa novobrdskog g. Ilariona, vikara Patrijarha srpskog g. Porfirija, mnogobrojnih uglednih zvanica, predstavnika srpskih kulturnih i javnih institucija, predstavnika medija i znamenitih građana Kosova i Metohije.

05.10.2024

14:12

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija