TO ĆE BITI EPSKI RAT SA "ZMAJEVIM MEDVEDOM"! U Vašingtonu ne spavaju, šta ako Kina i Rusija potpišu pakt o međusobnoj odbrani i Moskva krene na Kijev, a Peking na Tajpej... Pitanja milion, samo jedan odgovor!
Šta će se dogoditi ako Sjedinjene Države imaju dva ratna poprišta sa kojima se suočavaju? Dva žarišta u isto vreme? Mogu li SAD ovo da podnesu?
O scenariju se „prilično aktivno raspravlja u Vašingtonu“, rekao je za Jahu njuz Markus Ciner, istraživač u nemačkom Maršal fondu. Vašington razmatra takav scenario u slučaju da Rusija izvrši invaziju na Ukrajinu, a Kina na Tajvan.
Prema Cinerovim rečima, Rusija i Kina nemaju druge opcije osim da zajedno sarađuju. Kini je potrebna energija iz Rusije, a Rusija želi da Kini prodaje energiju i oružje.
"Ali sada, izgleda da ima više sveobuhvatnih ciljeva za obe strane, a jedan od njih je definitivno da se suprotstavi Sjedinjenim Državama", smatra Ciner.
Samir Puri, viši saradnik za urbanu bezbednost i hibridni rat na Međunarodnom institutu za strateške studije u Singapuru, rekao je za Jahu njuz da Rusija i Kina dele istu želju da se oslobode i dominacije i sankcija SAD.
„Zbližavanje Rusije i Kine je jedan od odlučujućih faktora moderne geopolitike. Dve zemlje dominiraju Evroazijom. Imaju dva od pet stalnih mesta u Savetu bezbednosti UN. One su dve od osam država nuklearnih sila. Činjenica da su se približile promenila je stvari", rekao je Puri.
Ako bi Kina i Rusija pritekle jedna drugoj u pomoć tokom rata, ako bi potpisale sporazum o međusobnoj odbrani, to bi promenilo igru za ceo svet, dodao je on.
Velina Čakarova, direktorka Austrijskog instituta za evropsku i bezbednosnu politiku u Beču, nazvala je partnerstvo Kine i Rusije „zmajevim medvedom“. Dve sile već dugi niz godina vode stratešku saradnju, rekla je ona.
Foto: Reuters
"Rusija je bila suočena sa krizom egzistencijalnih razmera. Tada je Kina uskočila, uvela različite mere, intervenisala je njihova centralna banka i dala garancije koje su pomopgle spas ruske valute", rekla je Čakarova, dodajući da je ovo samo jedan od mnogih primera da je ovo nešto mnogo "sistemskije" od pukog zbira ad hok događaja.
Jake veze Moskve i Pekinga sigurno će u budućnosti rezultirati i novim ugovorima o vojnoj i strateškoj saradnji, a svaki scenario sukoba u kojem bi Rusija i Kina bile na jednoj, a SAD, NATO i pojedini saveznici Vašingtona u azijsko-pacifičkom regionu na drugoj, rezultirao bi epskim sukobom, u kojem mnogi u startu vide pobednika.
Čak i ako se Rusija izvrši invaziju na Ukrajinu, malo je verovatno da će Kina napasti Tajvan, barem ne u narednih nekoliko meseci, jer je domaćin Zimskih olimpijskih igara.
Tokom svoje godišnje konferencije za novinare 23. decembra, ruski predsednik Vladimir Putin je prokomentarisao navode o ruskim planovima da izvrši invaziju na Ukrajinu. Prema Putinovim rečima, izgleda da Ukrajina radi na trećoj operaciji u Donbasu. Postoji osećaj da smo upozoreni“, istakao je Putin. Prema tome, Rusija treba da odgovori i uradi nešto.
Ruski predsednik Vladimir Putin i njegov kineski kolega Si Đinping razgovarali su 15. decembra o stvaranju nezavisne infrastrukture za servisiranje trgovinskih operacija između dve zemlje (analogno SVIFT-u) isključujući učešće drugih država.
Ukrajina možda priprema novu vojnu operaciju u Donbasu u trenutku kada zapadne zemlje unapred pozivaju Rusiju da se ne meša u sukob koji se odvija, izjavio je danas ruski predsednik Vladimir Putin na tradicionalnoj godišnjoj konferenciji za novinare. Imao je lider Rusije šta da poruči Amerima, EU, Kini, NATO
Evropska unija (EU) dozvolila je Ukrajini da deo evropskog kredita namenjenog proizvodnji bespilotnih letelica potroši na kupovinu kineskih komponenti koje evropska industrija trenutno ne može da isporuči u potrebnim količinama i rokovima, objavio je Fajnenšel tajms.
Kineski vojni naučnici predstavili su arsenal mikrotalasnog oružja impulsne snage do 100 gigavata, namenjenog ometanju i onesposobljavanju elektronskih sistema protivnika, uključujući satelite u niskoj Zemljinoj orbiti poput američke mreže „Starlink“.
Rusija i Kina razradile su višeslojni plan za suprotstavljanje satelitskoj mreži Starlink - od međunarodnog pravnog pritiska i zauzimanja ključnih frekvencija, preko selektivnog ometanja veze, do sajbernapada i fizičkog uništavanja satelita u orbiti.
Pilot američkog lovca F-35 upao je u rusko-kinesku zamku nakon što je pokušao da isprovocira pilota ruskog suhoja SU-34 iznad Pacifika, izveštava kineski portal Sohu.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da su kineske vlasti upozorile Rusiju da ne koristi nuklearno oružje kao odgovor na ukrajinske napade na rusku teritoriju.
Kina ne želi da Rusija upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini, ali ne zato što je sentimentalni saveznik Zapada ili Kijeva, već zato što bi takav presedan jednog dana mogao da se okrene protiv same Kine.
Ukrajinske vlasti dobile su upozorenje od Sjedinjenih Američkih Država o mogućnosti velikog ruskog vazdušnog napada u naredna 72 sata, prenose izvori bliski ukrajinskim bezbednosnim strukturama.
Američke obaveštajne službe pomažu Ukrajini u planiranju napada na ruske naftne rafinerije, objavio je britanski list "Fajnenšal Tajms", pozivajući se na visoke ukrajinske zvaničnike.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajina možda priprema novu vojnu operaciju u Donbasu u trenutku kada zapadne zemlje unapred pozivaju Rusiju da se ne meša u sukob koji se odvija, izjavio je danas ruski predsednik Vladimir Putin na tradicionalnoj godišnjoj konferenciji za novinare. Imao je lider Rusije šta da poruči Amerima, EU, Kini, NATO
Slučaj navodnog pretučenog i preminulog maloletnika iz Valjeva ponovo je dospeo u fokus javnosti nakon novih polemika na društvenim mrežama i optužbi koje prate smrt jednog policijskog službenika.
Brutalna kampanja dehumanizacije predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegove porodice dostigla je zenit, pošto se u sve uključila i tužiteljka u penziji Jasmina Paunović.
Član Predsedništva Srpske liste Igor Simić izjavio je da jučerašnje nelegalno rušenje srpskih objekata na jezeru Gazivode pokazuje da Aljbin Kurti nastavlja proterivanje Srba sa Kosova i Metohije po oprobanom receptu.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Građani koji su podneli zahtev za upis prava svojine nad objektima u narednim mesecima mogu da očekuju ubrzanu obradu predmeta, a do početka jeseni planirano je da se reši oko 320.000 zahteva.
Vest da se devojčica Lana Rajčetić izgubila u letovalištu Nikiti u Grčkoj uznemirila je mnoge roditelje koji letuju sa decom, ali ih je istovremeno podstakla da se bolje informišu o tome kako treba reagovati u ovakvim situacijama.
Srbiju je u samo nekoliko dana pogodio niz nezapamćenih tragedija u kojima su život izgubila deca. Od utapanja, preko nesreća na putu, do kobnih trenutaka koji su zauvek promenili živote čitavih porodica, svaki od ovih slučajeva potresao je javnost.
Policija u Sloveniji uhapsila je Amira Uzunovića (39) iz Kaknja, osumnjičenog da je u mestu Vuhred nožem usmrtio svoju suprugu Zijadu (36). Amir se nakon zločina skrivao na raznim lokacijama, da bi se u utorak uveče sam vratio pred zgradu u kojoj je počinio zločin, gde su ga policajci uočili i odmah mu stavili lisice na ruke.
Tražite biljku koja će ulepšati balkon ili dvorište, a ne zahteva mnogo nege? Kadifica je poznata po tome što odlično podnosi sunce, sušu i visoke temperature.
Anemija se često razvija postepeno, a prve simptome moguće je primetiti upravo na licu. Obratite pažnju na ove promene koje mogu ukazivati na nedostatak gvožđa.
Pred polazak na odmor većina nas misli šta da spakuje u kofer, da li će to biti dovoljno i da li su putna dokumenta na mestu. U žurbi vrlo često zaboravljamo i šta ostavljamo za sobom u kući, a ovaj mali podsetnik poslužiće vam da ne napravite neku grešku koja može skupo da vas košta.
Snažno nevreme praćeno jakim vetrom pogodilo je Skoplje i okolinu, ostavljajući iza sebe pustoš i ogromnu materijalnu štetu, a uništen je i dom Bokija 13.
Nenad Pagonis, šampion u kik-boksu je izjavio da "ker u azilu ima veća prava nego otac u razvodu", kao i da zakoni koji stižu iz Evrope uništavaju Srbe.
Žurka povodom završetka "Elite 9" bila je u znaku žestokog okršaja između rijaliti zvezda Maje Marinković i Asmina Durdžića koji je eskalirao tokom večeri zbog njegove izjave.
Pevačica Mina Kostić i verenik Mane Ćuruvija Kasper su pozirali zagrljeni i nasmejani, te su poslali poruku da uživaju u miru, daleko od očiju javnosti i to u manastiru.
Pevačica Ivona Negovanović Cuca (36) u narodu poznatija kao "Šabanova Cuca" pokazala je svog vremešnog muža, ali i kako provodi vreme sa njim u Turskoj.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.