BAJDEN POTPIRUJE RAT! Analiza budućeg scenarija jeziva, Britanci najbliži saradnici SAD u neobjavljenom ratu sa Rusima - ONI ŽELE DUGOTRAJAN SUKOB U UKRAJINI, Ukrajina treba da beži od njih, ne da hrli u NATO!
Bajden i njegovi savetnici izgledaju više nego spremni da rizikuju nastavak regionalnog rata u Ukrajini i da nastave da potpiruju sukob, kaže bivši analitičar Pentagona i penzionisani vazduhoplovni potpukovnik Karen Kvjatkovski
„Bajdenovi savetnici su više nego spremni da rizikuju regionalni rat, regionalne humanitarne krize i povećanje troškova energije“, rekao je Kvjatkovski za Sputnjik internešnel.
Sjedinjene Države su snažno lobirale da se Ukrajina pridruži NATO-u od 2009. godine, a američka vojna pomoć i oružje Ukrajini su prodavani i isporučeni nekoliko puta za vreme oba predsednika, i Donalda Trampa i DŽoa Bajdena, primetio je Kvjatkovski.
„Ove akcije su eskalirale sukob, kako su i nameravali. To je politika SAD i NATO, a Putin ju je prošle nedelje naveo kao razlog", rekla je ona.
Izveštaj koji je pre tri godine objavio veoma uticajan američki trust mozgova dao je važan uvid u ciljeve i metodologije Vašingtonovog kreiranja politike o Ukrajini, kaže Kvjatkovski.
„Dokument o Rusiji, izneta u izveštaju Pentagonove RAND korporacije za 2019. može nam pomoći da shvatimo da i Bajden i Putin razumeju šta se dešava i kako se to dešava“, rekla je ona.
Foto: Tanjug/AP
Izveštaj je naslovljen „Preterano širenje i debalansiranje Rusije: procena uticaja opcija koje nameću troškove“ i u njemu se navodi da je pružanje smrtonosne pomoći Ukrajini poželjno, ali da bi trebalo da bude „pažljivo kalibrisano“ kako se ne bi provocirao sukob sa Rusijom izvan Ukrajine , rekao je Kvjatkovski.
„Studija RAND-a je procenila cenu i rizik od raznih akcija SAD i NATO-a, koje su sve usmerene ka destabilizaciji Rusije“, rekla je ona.
Nedavna pobuna u Kazahstanu, uz značajno učešće zapadnih obaveštajnih službi, nije uspela da izazove veliku međunarodnu zabrinutost, pošto su ruske snage kao deo mirovne misije Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti brzo uspostavile red, a potom se povukle, primetio je Kvjatkovski.
„Kazahstanska kriza potvrdila je da debalansiranje Rusije ostaje cilj SAD“, rekao je.
Američka politika je nastavila da bude tiho neprijateljska prema ruskim interesima umesto da traži kompromis i prilagođavanje Moskvi, primetio je Kvjatkovski.
„Rat na niskom nivou SAD sa Rusijom uključuje stalne napore da se Rusiji uskrate tržišta nafte i gasa (otuda se pokreće američka histerija oko već završenog Severnog toka 2), kao i uskraćivanje finansijske razmene i zalaganje SAD za globalne sankcije Rusiji. A to može uključivati i eventualnu operaciju promene režima u Moskvi“, rekao je on.
Prema Kvjatkovskom, aktivnosti SAD u odnosu na Ukrajinu, Crno more, Arktik i druge granice Rusije nisu bile „pažljivo kalibrisane“ kao što je preporučio izveštaj RAND-a za 2019.
Od početka ruske operacije prošle nedelje, „skoro 200 tona dodatnog naoružanja je poslato u Ukrajinu iz Pentagona, a zemlje EU i NATO ulivaju oružje u zemlju. Eskalacija sukoba je očigledno bila u javnom interesu vlade Sjedinjenih Država i njenih najbližih NATO saveznika poput Britanije, objasnio je Kvjatkovski.
Foto: Reuters
„S jedne strane, ovo je oružje za samoodbranu, a bez obuke, komandovanja i kontrole, ne doprinosi mnogo sposobnosti ukrajinske vlade da se odupre ruskoj vojsci. Ali to je u velikoj meri u skladu sa planom da troškovi za Rusiju na terenu budu veći“, kaže on.
Politika Bajdena i njegovih glavnih savetnika daju razloga za zabrinutost da li će trenutna kriza biti stavljena pod kontrolu, upozorio je Kvjatkovski.
"Imajući u vidu Bajdenovu krivicu za korupciju i mahinacije ukrajinske vlade, njegov spoljnopolitički tim, od kojih niko nije nosio vojnu uniformu, i zabrinutost Demokratske partije SAD zbog mogućeg gubitka većine u Kongresu, svet bi trebalo da bude zabrinut", rekao je on.
Lideri Ukrajine bi i dalje trebalo da traže istinsko neutralno rešenje za svoje bezbednosne probleme, a ne da pokušavaju da se pridruže NATO-u, savetuje ekspert.
„Sve strane, uključujući SAD, treba da traže rešenje u stilu Švajcarske – naoružano stanovništvo, koje trguje sa svima i ne ulazi u savez se ni sa kim, i na kraju obogaćujući ukrajinski narod, a ne samo njegove elite“, rekao je Kvjatkovski.
Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minuta u minut u blogu na našem portalu klikom OVDE.
U Ukrajini je počela da se formira "Legija stranaca". Hiljade stranih dobrovoljaca stajaće rame uz rame sa ukrajinskom vojskom, prenose ukrajinski mediji
Vladimir Džabarov, prvi zamenik predsednika Komiteta Saveta Federacije za međunarodne poslove, nazvao je francuskog predsednika Emanuela Makrona "poznatim provokatorom".
Agent Službe bezbednosti Ukrajine Kiril Makarenko, koordinator neonacističke mreže Telegram kanala, pozvao je da se organizuje teroristički napad u SAD na Dan nezavisnosti kao čin osvete, saopštila je Federalna služba bezbednosti Rusije.
Prema zvaničnoj proceni Sjedinjenih Američkih Država, situacija na ratištu se preokrenula i Ukrajina se trenutno nalazi u fazi u kojoj ostvaruje velike pobede.
Sjedinjene Američke Države udaljavaju od osnovnih dogovora koje su postigli ruski predsednik Vladimir Putin i američki predsednik Donald Tramp na samitu u Enkoridžu, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Ukrajinski mediji aktivno šire vest da je američki predsednik Donald Tramp, nakon nedavnog sastanka sa Volodimirom Zelenskim, navodno poslao signal Kijevu da može da deluje "odvažnije" i agresivnije prema Ruskoj Federaciji.
Planovi Sjedinjenih Američkih Država za proizvodnju "patriota" i "tomahavka" u okviru pogona automobilske industrije objašnjavaju se iscrpljivanjem američkih zaliha, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Rusija ima osećaj da bi Sjedinjene Američke Države mogle ponovo da promene pristup rešavanju ukrajinske krize, izjavio je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, preneli su danas ruski mediji.
Objavljivanje dokumenata o postojanju američkih bioloških laboratorija u Ukrajini pokazuje da je Rusija sve vreme bila u pravu, izjavio je direktor Ruskog fonda za direktne investicije i specijalni predstavnik ruskog predsednika za investicije i ekonomsku saradnju sa inostranstvom Kiril Dmitrijev.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Ukrajini je počela da se formira "Legija stranaca". Hiljade stranih dobrovoljaca stajaće rame uz rame sa ukrajinskom vojskom, prenose ukrajinski mediji
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije su danas, 28. juna, organizovali prikaz novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici, a potom i gađanja iz sredstava ratne tehnike na poligonu "Pasuljanske livade".
Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću je danas na aerodromu u Batajnici prikazano moćno oružje kojim raspolaže Vojska Srbije, a među kojim je i strašna kineska raketa CM-400.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je danas da će obavestiti sve međunarodne predstavnike o privođenju više Srba nakon obeležavanja Vidovdana i parastosa na Gazimestanu, koje je ocenila kao sraman i besprizorni čin represije režima Aljbina Kurtija.
Tropski talas ne popušta, a visoke temperature danas su zahvatile gotovo celu Srbiju. Živa u termometru u pojedinim delovima zemlje dostigla je čak 36 stepeni, dok građani na sve načine pokušavaju da pronađu spas od nesnosne vrućine.
Na društvenim mrežama osvanulo je jezivo iskustvo jedne srpske porodice koja se vraćala sa letovanja. Zbog jednog, naizgled sitnog propusta, mogli su da dožive ozbiljnu tragediju, a sumnjaju da je do svega došlo nakon boravka u Bugarskoj.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros u Galovcu Začretskom, teško je povređen 23-godišnji vozač, nakon što je automobilom sleteo sa puta, a vozilo se potom zapalilo.
Vozač motora koji je teško povređen u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u selu Gornja Gorevnica kod Čačka, uprkos naporima lekara preminuo je od težine zadobijenih povreda.
Dečak star osam godina iz sela Brestovac kod Bora preminuo je u noći između 26. i 27. juna u Opštoj bolnici u Boru, a meštani su nakon tragedije u šoku i jedino što govore je da ne mogu ni da zamisle kako je njegovim roditeljima.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
Komšinica Selin iz Pariza otkrila je da Goran Bregović i njegova supruga Dženana žive u braku na daljinu, što nije iznenađujuće s obzirom na to da je muzičar stalno na putu.
Jovana Nikolić Mišković, snaja jednog od najbogatijih Srba Miroslava Miškovića, otvoreno je istakla da ne radi i da je u potpunosti posvećena porodici i deci.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.