PODMORNICA KOJA JE POTOPILA AMERIMA NOSAČ POSTAJE SVE MOĆNIJA! SAD užasnute, kako uspešno i nečujno manerviše oko razarača... (Video)
Podeli vest
Švedske podmornice klase Gotland postaju sve bolje – Prošlog meseca, Švedska uprava za odbrambeni materijal (FMV) objavila je da je Saabu dodelila ugovor o nadogradnji na srednji rok (MLU) za podmornicu klase Gotland HMS Haland (Gotland-class submarine HMS Halland)
U okviru projekta nadogradnje, koji je navodno procenjen na 116,75 miliona dolara, Saab će obaviti radove na modernizaciji i modifikaciji podmornice – tokom tog vremena će postojeći borbeni sistemi takođe biti podvrgnuti remontu.
Turska je u ratu u Ukrajini izabrala poseban put: želi ostati u dijalogu s obe sukobljene strane. Može li Ankara posredovati? Kakve odnose ima s Ukrajinom i Rusijom? I šta je na kraju Erdoganov cilj?
06.04.2022
19:23
Zajedno sa vodećom podmornicom te klase, švedska mornarica trenutno ima tri ovakve dizel-električne podmornice, koje je projektovalo i izgradilo brodogradilište Kockums (Kockums). Razvijena kao višenamenska podmornica i izgrađena između 1990. i 1997. godine, klasa Gotland se može koristiti u borbi protiv površinskog plovila (ASuV), u protivpodmorničkom ratu (ASV), prikupljanju obaveštajnih podataka uključujući komunikacione obaveštajne podatke (COMINT) i obaveštajne elektronske signale (ELINT), kao i za napredno osmatranje, specijalne operacije i postavljanje mina – podmornice su se pokazale kao prikladne za svaku od ovih akcija.
Prve dve podmornice klase već su prošle kroz MLU program, a u okviru ugovora Saab će ugraditi više od 50 novih sistema na HMS Haland. Novi sistemi treba da budu instalirani i na novim podmornicama švedske mornarice klase Belkinge (A25)( Belkinge-class A25), koje su sada u fazi proizvodnje.
Klasa Gotland su prve podmornice na svetu koje imaju Stirling motor, nezavisan od vazduha pogonski sistem (AIP), koji omogućava podmornicama produženu izdržljivost od nekoliko nedelja – sposobnost koja je ranije bila dostupna samo u podmornicama na nuklearni pogon.
Podmornice sa dizel motorima obično moraju da izranjaju svakih nekoliko dana ili da uvlače vazduh iz disalice da bi napunile baterije. Umesto toga, sa klasom Gotland, baterije se čuvaju za vreme kada je podmornicama potrebna brzina, ali i inače krstare AIP-om. Podmornice mogu da dostignu brzinu od jedanaest čvorova na površini i dvadeset čvorova pod vodom.
Tehnologija koja stoji iza AIP-a u suštini uključuje skladištenje kiseonika u podmornici kako bi se pokrenuo dizel motor dok je potopljen. Tečni kiseonik (LOKS) se skladišti u rezervoarima na podmornici i šalje u dizel motor na sagorevanje. Kiseonik se meša sa inertnim gasom kao što je argon, a zatim se šalje u motore. Izduvni gasovi se hlade i pročišćavaju da bi se izvukao ostatak kiseonika i argona, dok se preostali gasovi ispuštaju u more nakon mešanja sa morskom vodom. Izvučeni argon se može mešati sa kiseonikom i poslati u dizel motor.
Upotreba AIP-a na dizel-električnoj podmornici može značajno povećati njihovu podvodnu izdržljivost, omogućavajući im da neprekidno ostanu potopljeni nedeljama bez izrona. Još jedna prednost AIP sistema je ta što podmornice koštaju daleko manje od podmornice na nuklearni pogon, ali ostaju smrtonosno tihe dok krstare pod vodom malim brzinama, čak i nedeljama u isto vreme.
GOTLAND PROTIV REAGANA
Tehnologija AIP se posebno pokazala uspešnom kada je mornarica Sjedinjenih Država iznajmila HMS Gotland (A-19) za upotrebu u vežbama protiv podmorničkog ratovanja (ASV) 2004. godine, podmornica je zapravo bila u stanju da „potopi“ američki nosač aviona klase Nimic USS Ronald Reagan (CVN-76).
Ishod je ponovljen više puta i tajna švedska podmornica je bila u stanju da kruži oko tada novoizgrađenog nosača aviona vrednog 6,2 milijarde dolara i njegove udarne grupe.
Mornarica SAD je tokom godine održala više vežbi sa Gotlandom, i svaki put je podmornica uspešno i nečujno manevrisala oko razarača i nuklearnih jurišnih podmornica. Američki zvaničnici su bili toliko impresionirani (a verovatno i užasnuti) da su iznajmili švedsko plovilo na još godinu dana da bi razumeli kako je tako uspešno prošao neotkriven.
STALNA POBOLJŠANJA ZA KLASU GOTLAND
Male i isplative podmornice – koje su navodno koštale samo jednu trećinu ruskih podmornica klase Kilo – bile su dugačke samo 60,7 metara kada su napravljene i kasnije nadograđene na 62,7 metara, i deplasmana nešto manjeg od 1.380 tona. Maksimalan borj posade je 32 oficira i mornara, a podmornice su opremljene sa četiri torpedne cevi kalibra 533 mm.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Turska je u ratu u Ukrajini izabrala poseban put: želi ostati u dijalogu s obe sukobljene strane. Može li Ankara posredovati? Kakve odnose ima s Ukrajinom i Rusijom? I šta je na kraju Erdoganov cilj?
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
Ukrajinski dronovi izveli su napad na fabriku „Tajfun“, deo ruskog vojno-industrijskog kompleksa, smeštenu u gradu Kaluga u Kaluškoj oblasti. Ovu informaciju saopštio je Andrij Kovalenko, šef Centra za borbu protiv dezinformacija pri Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine.
Lažni patriota i lider Novog DSS-a Miloš Jovanović i tajkunska novinarka Danica Vučenić poručili su sa N1 da zahvaljujući zloupotrebi tragedije u Novom Sadu kreću u rušenje Srbije i predsednika Aleksandra Vučića.
Premijer Srbije Miloš Vučević oglasio se na svom Instagram profilu povodom strašnog nasilja i tuče koju su danas izazvali poslanici opozicije u SKupštini Srbije.
Opozicija lešinari na tragediji u Novom Sadu! Ovo, nažalost, nije prvi pokušaj opozicije da politički zloupotrebi smrt naših građana i da sve pretvori u ulično nasilje i tako preuzme vlast!
Član Predsedništva Srpske napredne stranke Miroslav Čučković tokom gostovanja u "Info jutru" govorio je o propagiranju grašanskog rata od strane opozicije, ali i o tome da narod ne želi takve.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
U susret Novoj godini srpsko tržište preplavljeno je ponudama novogodišnjih dekoracija, kao i ukrasa, a naše istraživanje pokazalo je da kupovina ukrasa može da vas košta od 10.000 do 20.000 dinara.
Jedan Srbin našao se u teškoj situaciji nakon 12 godina braka, kada se tokom razvoda suočio s mogućnošću da ostane bez krova nad glavom, uprkos tome što je, kako tvrdi, uložio značajna sredstva u zajednički dom.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Predrag Simić (31) diplomirao je i masterirao na Poljoprivrednom fakultetu, a onda se vratio u rodno selo na obroncima Tare, gde je započeo odličan biznis kojim je oduvek želeo da se bavi. Starinsko srpsko piće ovaj mladić proizvodi na jedan savremen način.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Nasilnik D.J (43) uhapšen je juče zbog sumnje da je satima držao zaključanu emotivnu partnerku (48) u jednom stanu u Obrenovcu, a da je za to vreme tukao, vukao za kosu i nazivao pogrdnim imenima!
Boriša Simanić se vratio u repRezentaciju Srbije nakon što je ostao bez bubrega na Svetskom prvenstvu u Minili, a njegov stric Mladen se prisetio najtežih momenata.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Kiseli kupus je najbitniji deo zimnice tokom sezone i zimska salata na svakom stolu srpskog domaćinstva. Recept po kome su ga pripremali naši stari, originalan je i najbolji kako bi vam kiseli kupus bio savršeno ukiseljen.
Šeron Stoun bila je gošća Filmskog festivala u Torinu, a prisustvovala je ceremoniji otvaranja, gde je odmah počela sa serijom neobičnih modnih izdanja.
Sara Džesika Parker nedavno je posetila Filmski festival u Torinu, ali ovaj put nije bila u centru pažnje kao glavna zvezda, već kao podrška svom suprugu, glumcu Metjuhu Broderiku.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.