UKRAJINSKA "CRNA RUPA" PROGUTALA NATO ORUŽJE! ŠLEMOVI, PANCIRI, DRONOVI, NESTALI BEZ TRAGA! Američki veteran otkrio zastrašujuću istinu o oružju sa Zapada
Podeli vest
Zapadni mediji sve češće pominju mogućnost da isporuke naoružanja, kada prođu poljsko-ukrajinsku granicu, završavaju na crnom tržištu
Američki kanal Si-Bi-Es njuz je svojim prilogom od pre nekoliko dana pokrenuo pitanje šta biva s naoružanjem koje se šalje u Ukrajinu. Posle nedavnog teksta u „Špiglu” sve češće se u zapadnim medijima postavljaju takva pitanja i izražava zabrinutost da naoružanje, kada pređe poljsko-ukrajinsku granicu, nestaje u sivoj zoni i može se samo pretpostaviti da li se preprodaje i kome. Zato se sve češće i čuju zahtevi da bi morao da se uspostavi mehanizam za precizan nadzor puteva tog naoružanja.
„Rusija i Belorusija će morati da upotrebe silu da promene političke režime u Poljskoj i Litvaniji, ako ove zemlje ne prestanu sa eskalacijom tenzija na granicama.“, izjavio je beloruski politikolog Aleksandar Špakovski
09.08.2022
20:48
U ovom dokumentarnom filmu nekoliko učesnika konstatuje da značajan deo vojne pomoći Zapada uopšte ne stiže na front u Ukrajini i da države koje šalju to naoružanje ne znaju gde ono završava. U filmu su jasno izražene sumnje da se deo oružja nalazi na crnom tržištu i da bi moglo da padne u „pogrešne ruke” i postane izvor nestabilnosti u Libiji, Iraku i Avganistanu.
Veteran američkih marinaca Endi Milburn, koji je oformio „Mocart grupu”, koja je obučavala ukrajinsku vojsku, kaže da nema dileme da malo šta stiže na prvu liniju i da to znaju jedinice na frontu.
„Dronovi, panciri, šlemovi... šta god vam padne na pamet sve nestaje... propada u ’crnu rupu’”, kaže Milburn.
U dokumentarnom filmu se tvrdi da 70 odsto poslatog naoružanja i opreme nestane.
„Oružje prelazi granicu i stiže u ruke Ukrajinaca, a onda se nešto dešava – i tek otprilike 30 odsto ovog oružja stigne na svoje konačno odredište”, kaže za kanal Si-Bi-Es Jonas Ohman, izvršni direktor litvanske „Plavo-žute organizacije” koja prikuplja sredstva za pomoć ukrajinskim bezbednosnim snagama i uvozi amaterske dronove, termo-kamere, pancire, razne vrste nišana, pancira... On tvrdi da je za ovakav ishod kriva korupcija, birokratija i političke igre koje onemogućavaju stvaranje bezbednog lanca snabdevanja, te da kretanje opreme podrazumeva složenu mrežu „gospodara moći, oligarha i političkih igrača”.
Viša savetnica za krizne situacije u organizaciji za ljudska prava Amnesti internešenel Donatela Rovera rekla je da nema podataka o raspodeli vojne „pomoći”. Ona kaže da najviše zabrinjava što neke od država koje isporučuju oružje ne smatraju svojom odgovornošću da uspostave efikasan mehanizam koji bi omogućio da se zna kako će se te pošiljke koristiti danas i šta će od njih biti sutra.
Rovera podseća da svet već ima slična iskustva iz Avganistana, Libije i Iraka, gde je oružje namenjeno jednima dospelo u ruke drugima. Kao primer, navela je zauzimanje velikog iračkog grada Mosula od strane terorista Islamske države, koji su od lokalne vojske dobili moderno oružje koje su isporučile SAD.
Milburn nema dilemu da oružje koje se isporučuje u Ukrajinu često padne u pogrešne ruke.
„Naravno da se to dešava ako nema ko da prati isporuke. Ali to nije moja glavna briga”, kaže ovaj američki marinac.
SAD su odobrile više od 54 milijarde dolara ekonomske i vojne pomoći Ukrajini od februara, dok je Velika Britanija izdvojila gotovo tri milijarde dolara samo za vojnu pomoć, a EU je potrošila još 2,5 milijardi dolara na oružje za Kijev. Čitav spektar opreme, od pušaka i granata do protivtenkovskih projektila i višestrukih raketnih sistema, napustio je vojna skladišta Zapada i upućen u Ukrajinu, a veći deo opreme je u zemlju ušao preko Poljske.
Ukrajina tvrdi da prati svaki komad oružja koji pređe njenu granicu, a Jurij Sak, savetnik ministra odbrane Alekseja Reznikova, rekao je prošlog meseca za „Fajnenšel tajms” da bi izveštaji o suprotnom „mogli biti deo ruskog informacionog rata koji obeshrabruje međunarodne partnere da obezbeđuju Ukrajini oružje”.
Međutim, neki zvaničnici na Zapadu oglasili su zvona za uzbunu. Izvor iz američke obaveštajne službe rekao je još u aprilu za Si-En-En da Vašington „skoro uopšte nema predstavu” šta se dešava sa ovim oružjem, opisujući da pošiljke kao da padaju „u veliku crnu rupu” kada uđu u Ukrajinu. Kanadski izvori su naveli za medije prošlog meseca da takođe „nemaju pojma” gde zapravo završavaju njihove isporuke oružja.
Evropol je tvrdio da je deo ovog oružja završio u rukama organizovanih kriminalnih grupa u EU, dok je ruska vlada upozorila da se ono pojavljuje na Bliskom istoku. Sredinom jula Pentagon je priznao da nije nadgledao prebačeno oružje, ali nije video „nikakve dokaze da je ono korišćeno bilo gde osim u borbi protiv Rusa”. Ranije je bivša analitičarka Pentagona Karen Kvjatkovski izjavila da Oružane snage Ukrajine ne znaju da koriste zapadno oružje i da ga zato prodaju.
„Videli smo da je dosta oružja stiglo 2003. godine sa invazijom na Irak pod vođstvom SAD”, rekla je Rovera za Si-Bi-Es, „a onda se desila 2014. kada je ID preuzeo velike delove zemlje i velike zalihe oružja koje je bilo namenjeno iračkim snagama”.
Slično tome, američke snage koje su izvršile invaziju na Avganistan 2001. godine suočile su se sa borcima koje su osamdesetih godina naoružale SAD. Kada su se SAD povukle iz Avganistana 2021. godine, talibani su samo preuzeli milijarde dolara vrednu vojnu opremu koja je ostala iza njih. Ova oprema je bila namenjena avganistanskoj vojsci, iako su izveštaji pre više od jedne decenije ukazivali da su oružje, vozila i pomoć redovno nestajali u Avganistanu pre nego što su uopšte stigli do krajnjih korisnika.
U Siriji je američko oružje namenjeno takozvanoj umerenoj opoziciji završilo u rukama džihadista ID i Al-Nusre, dok su oružje prodato Saudijskoj Arabiji na kraju zaplenili Huti pobunjenici u Jemenu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dok se ceo svet trudi da ubedi kijevske vlasti da je Ukrajina izgubila u sukobu, predsednik Volodimir Zelenski, navodno u pravoj histeriji, zahteva dodatno oružje, izjavio je bivši savetnik Leonida Kučme, Oleg Soskin, na svom YouTube kanalu.
Članstvo Ukrajine u NATO je apsolutno neprihvatljivo za Rusiju i ne može biti deo bilo kakvog mirovnog sporazuma, izjavio je stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja.
Bivši komandant ukrajinskih Oružanih snaga Valerij Zalužni danas je izjavio da je ruska invazija na Ukrajinu posledica “slabosti kolektivnog Zapada” i njegove nespremnosti da podrži globalni sistem bezbednosti.
„Rusija i Belorusija će morati da upotrebe silu da promene političke režime u Poljskoj i Litvaniji, ako ove zemlje ne prestanu sa eskalacijom tenzija na granicama.“, izjavio je beloruski politikolog Aleksandar Špakovski
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Gošća specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o haosu koji su pojedini predstavnici opozicije napravili tokom zasedanja Skpštine.
Goran Ješić, bivši potpredsednik Demokratske stranke u Novom Sadu, priveden je u tom gradu kad je napao službeno lice, a očigledno je ovaj funkcioner Bojana Pajtića i Dragana Đilasa samo po nasilju i poznat.
Večeras u 18 časova, emisija Bez garda na Informer TV, pod uredničkom palicom i vođstvom Ivane Vučićević, ugostiće Milicu Đurđević Stamenkovski, ministarku za brigu o porodici i demografiju. U ekskluzivnom intervjuu uživo, razgovaraće se o aktuelnim temama i gorućim pitanjima koja potresaju Srbiju.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Neodgovornost i nepoštovanje zajedničkog, javnog prostora zahvaljujući snimcima postupaka naših sugrađana koji su postavljeni na društvene mreže, nažalost, sve češće dolaze u žižu javnosti. Sada su interesovanje korisnika mreža probudila dva mladića, ali iz totalno suprotnog razloga - malog, ali značajnog gesta zbog kojeg o njima ovih dana svi pričaju.
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je imao prijave nekoliko pravnih lica o prijemu lažnih mejlova u kojima je zloupotrebljeno ime Fonda i istakao da se radi o jednoj od poznatih internet prevara, takozvanom fišingu, gde se od primalaca traži da otvore link iz lažnog mejla.
Prema nezvaničnim informacijama, u Srbiji postoji samo oko 1.000 magaraca, a njihov uzgoj može biti jako isplativ, jer litar mleka košta od 20 do 50 evra. Za magareće mleko se smatra da u velikom procentu leči plućne bolesti, pa su proizvođači zbog velike potražnje formirali liste čekanja.
U Srbiji je u periodu januar - oktobar zabeleženo manje živorođenih za 1,6 odsto ili za 794 bebe u odnosu na isti prošlogodišnji period, kao i porast broja umrlih za 1.139 ili za 1,4 odsto, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Radiša Blažić, otac okrivljenog Uroša Blažića, napravio je skandal na današnjem suđenju u Specijalnom sudu nazvavši postupajućeg tužioca Ivana Konatara lažovčinom!
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Sve će u nastavku sezone biti lakše Crvenoj zvezdi kada se ostvari ta prva pobeda, pa neka to bude Štutgart, poručuje Dejan Milovanović (40) za Informer. Bivši fudbaler rodom iz Sremske Mitrovice je najzapaženije partije imao upravo za crveno-bele, čiji je bio i kapiten od 2006. do 2008. Pomno je ispratio izdanja kluba sa "Marakane", pogotovo u Ligi šampiona i smatra da je najbolji lek za doskorašnje loše rezultate pobeda.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Srpski napadač Dušan Vlahović trenira odvojeno od ekipe dan pred utakmicu Lige šampiona između Juventusa i Aston Vile i najverovatnije propustiće taj meč.
Adaptacija klasične francuske novele Mali pinc (LePetit Prince) koja oduzima dah biće predstavljena u beogradskom Sava Centru, od 20. do 22. februara 2025. godine, u svojoj ekskluzivnoj premijeri povodom 80-og rođendana knjige.
Beogradska filharmonija nastupa pod palicom Saše Gecla zajedno sa violončelistom Albanom Gerhartom, u petak 22. novembra (Kolarac, 20h). Na programu su dela Vebera, Šumana i Štrausa.
Pojana Brašov, skijalište u Rumuniji, sve više privlači pažnju zbog povoljnih cena, odličnih staza i blizine Srbije, čineći ga idealnim izborom za zimovanje.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Luna Đogani sinoć je modnom pistom prošetala kreaciju poznate dizajnerke, a zbog haljine koja je istakla njenu figuru sve oči su bile uprte u influensreku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.