(VIDEO) Pakao za Rusiju! Sprženo Putinovo superoružje: Ukrajinci pregazili 500 km do Moskve i razneli ga u komade!
Podeli vest
Rusija je razvila jednu od najnaprednijih sistema za borbu protiv dronova na svetu i rasporedila ga u okolini Moskve kako bi zaštitila grad od ukrajinskih napada.
Međutim, prema podacima ukrajinske obaveštajne službe, ukrajinski agenti uspeli su da lociraju i unište ključne komponente sistema „Valdaj“, potencijalno otvarajući put novim napadima na rusku prestonicu, piše Forbes.
Ukrajinske specijalne službe sve češće koriste maloletnike za izvođenje sabotaža i terorističkih napada, jer ih je lakše manipulativno regrutovati i teže ih je pravno goniti, upozoravaju stručnjaci. Ova praksa postaje sve učestalija, a mnogi tinejdžeri, umesto obećanog novca, završavaju sa ozbiljnim krivičnim kaznama.
Ton telefonskog razgovora predsednika Rusije Vladimira Putina i američkog lidera Donalda Trampa bio je konstruktivan sa obe strane, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov televiziji Rusija 24.
Ukrajinska obaveštajna služba tvrdi da je eksplozija uništila dva ruska radarska sistema „Valdaj“, koji su dizajnirani za 24-časovno otkrivanje i ometanje bespilotnih letelica.
- Vojna jedinica u kojoj je došlo do eksplozije zadužena je za kontrolu vazdušnog prostora iznad Moskve - navode ukrajinski izvori.
Ukrajina neće biti poslednja meta Vladimira Putina, upozorio je predsedavajući Vojnog komiteta NATO-a, admiral Đuzepe Kavo Dragone, pozivajući evropske saveznike da povećaju proizvodnju naoružanja i na vreme se pripreme za moguće sukobe.
Eksplozija koja se dogodila pre dva dana u blizini kafeterije "U Sku" u južnoukrajinskom gradu Nikolajevu rezultat je samoubilačkog napada, za koji ukrajinske vlasti optužuju ruske bezbednosne službe.
16.02.2025
12:40
Ostaje nejasno kako su ukrajinski agenti uspeli da pronađu i onesposobe sistem „Valdaj“, koji uključuje pokretnu platformu i niz odvojenih senzora koji funkcionišu kao celina. Međutim, na internetu se pojavio video koji sugeriše da se ukrajinski agent približio sistemu i postavio eksploziv.
Ako se ove tvrdnje pokažu tačnim, operacija je bila izuzetno rizična, s obzirom na to da je izvedena u gusto naseljenom području, gotovo 500 kilometara udaljenom od fronta. Ipak, ovo ne bi bio prvi slučaj ukrajinskih diverzija na ruskoj teritoriji – ranije su već uspešno sabotirali ruske vojne avione, ratne brodove i druge strateške ciljeve.
„Valdaj“ – visokotehnološki, ali ranjiv
Razvoj sistema „Valdaj“ započet je 2016. godine u moskovskom Lianozovskom elektromehaničkom zavodu, a prvi modeli su ušli u vojnu upotrebu pre samo četiri godine.
Ova napredna protivdronovska platforma kombinuje pasivne radarske detektore, infracrvene senzore, radioometanje i klasične radare kako bi identifikovala i ometala teško uočljive male dronove na udaljenosti do 10 kilometara.
Ukraine’s GUR announces the destruction of Russia’s newly developed and deployed "Valdai" radar system in Moscow.
The system, designed to detect drones and airborne threats, was a recent addition to Russia’s air defense network.
Međutim, čak i najmoderniji sistemi imaju slabosti – u nekim slučajevima dovoljan je najjednostavniji oblik napada, poput postavljanja eksplozivne naprave u neposrednoj blizini.
Postoje i dokazi da je „Valdaj“ ranjiv čak i na iste dronove koje bi trebalo da onesposobljava. Još 2022. godine, ukrajinski dron uspeo je da bombarduje komponente sistema „Valdaj“ na nepoznatoj lokaciji u blizini linije fronta u Ukrajini.
Zašto je Ukrajina ciljala „Valdaj“?
Cilj napada na ruski PVO sistem je jasan – Ukrajina nastavlja kampanju dubinskih udara na ruske vojne baze, industrijske pogone i objekte energetske infrastrukture.
U januaru serija napada ukrajinskih dronova na ruske rafinerije izazvala je smanjenje proizvodnje naftnih derivata u zemlji za čak 10%.
Dok Ukrajina koristi krstareće rakete za napade na najzaštićenije ciljeve, većinu dubinskih udara izvode bespilotne letelice velikog dometa, koje mogu preći više od 1.600 kilometara, koristeći GPS ili navigaciju na osnovu terena.
Novi modeli dronova čak imaju sposobnost da ispuste bombu i zatim se vrate u bazu, omogućavajući višekratnu upotrebu pre nego što budu oboreni.
Trka s vremenom
Dok Rusija pokušava da ubrzano pojača svoju protivvazdušnu odbranu i zaštiti ključne objekte od napada dronova, Ukrajina sistematski onesposobljava ruske PVO sisteme, uključujući i „Valdaj“.
Napadi na ovakve sisteme toliko su važni da bi, kako se čini, ukrajinska obaveštajna služba mogla da šalje agente na izuzetno opasne misije duboko na teritoriju Rusije, s ciljem da pod okriljem noći postave eksploziv na ključne vojne instalacije.
Bitka između ofanzivnih i odbrambenih tehnologija se nastavlja – i u ovoj trci pobeđuje onaj ko reaguje brže i odlučnije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zapadne zemlje su isporučivale oružje teroristima na Severnom Kavkazu i na taj način direktno podržavale separatizam i terorizam, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na sednici kolegijuma Ministarstva odbrane Rusije.
Moskva je povukla potez koji Zapad više ne može da ignoriše: ruski predsednik Vladimir Putin jasno je stavio do znanja da Rusija nema nameru da napadne NATO.
Komandant Ruskog dobrovoljačkog korpusa (RDK) Denis Kapustin ubijen je tokom borbene misije na frontu u Zaporožju, u noći između 26. i 27. decembra, saopštila je njegova jedinica. Prema prvim informacijama, Kapustin je stradao od posledica udara FPV drona.
Ukrajinske specijalne službe sve češće koriste maloletnike za izvođenje sabotaža i terorističkih napada, jer ih je lakše manipulativno regrutovati i teže ih je pravno goniti, upozoravaju stručnjaci. Ova praksa postaje sve učestalija, a mnogi tinejdžeri, umesto obećanog novca, završavaju sa ozbiljnim krivičnim kaznama.
Spoljnopolitička prognoza za 2026. godinu, koju je izneo politički analitičar Aleksej Muhin, ukazuje na produžetak globalne nestabilnosti, nastavak sukoba u Ukrajini i ozbiljno pogoršanje odnosa među ključnim svetskim akterima.
Opozicionar dr Branimir Nestorović otvoreno je demontirao mit o takozvanoj studentskoj listi, poručivši da je reč o veštački naduvanoj priči koja postoji isključivo na društvenim mrežama, dok u realnom životu nema nikakvu težinu niti podršku građana.
Posle deset meseci, građani takozvanog Kosova sutra će ponovo birati poslanike. Na vanrednim parlamentarnim izborima će se za 120 mesta u Skupštini nadmetati 24 politička subjekta - 18 političkih partija, tri koalicije, dve građanske inicijative i jedan nezavisni kandidat.
Predsednik Srpske radikalne stranke prof. dr Vojislav šešelj gostujući u emisiji "Paralela" na Informer Tv govorio je o trenutnoj situaciji sa Višim javnim tužilaštvom, zagorkom Dolovac i trenutnoj političkoj situaciji u zemlji.
Na današnji dan, 28. decembra, 1610. godine, rođen je Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac, koji je u narodu ostao upamćen po brojnim čudima, koja se i dan danas događaju u manastiru Ostrog.
U ataru sela Podvrška, na teritoriji opštine Kladovo, pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice Kladovo intervenisali su nakon što je putničko vozilo ostalo zaglavljeno u snežnom nanosu van puta.
Surčinac Zoran Šijan (1964-1999), bivši reprezentativac u kik-boksu i označeni pripadnik "surčinskog klana", važio je za čoveka koji je paralelno gradio dve karijere - sportsku, ali i onu "kontroverznu", u beogradskom podzemlju s kraja osamdesetih i početkom devedesetih godina.
Rat navijača koji se decenijama vodi na tribinama odavno se preselio na ulice, a tome svedoče i poslednji događaju čiji glavni akteri su upravo navijači.
MUP je objavio novu pročišćenu fotografiju napadača na Novom Beogradu koji je danas brutalno nožem sa leđa izbo stariju građanku pred malim detetom, da bi joj oteo torbicu.
Glumica Iskra Brajović podelila je od istorije sačuvanu novogodišnju fotograviju na kojoj je za ruke drže bivši supružnici, otac i veliki glumac Vojislav Voja Brajović i majka Ljiljana.
Glumica Mina Lazarević već neko vreme je u emotivnoj vezi sa glumcem Vladimirom Pošavcem Tušekom ali se malo zna da je on bio u braku sa njihovom koleginicom Jelenom Bosančić sa kojom ima sina.
Dok su se prolaznici u Njujorku nadali fotografiji i kratkom susretu, glumac Harison Ford imao je sasvim drugačiji plan, da mirno pređe ulicu i nastavi svojim putem.
Nova poza privlači sve više pažnje jer parovima nudi drugačiji doživljaj bliskosti i zajedničkog istraživanja. Namenjena je onima koji žele da unesu osveženje u intimne trenutke i izađu iz ustaljene rutine.
Pejdž Vulen (33) je poznata po svojim oblinama i provokativnim fotkama na društvenim mrežama, a sada je otkrila da ne voli da nosi brushalter i šokirala javnost.
Večeras je u emisiji "Pinkove zvezde" došlo do rasprave između repera Desingerice i Bosanca, zbog čega je kompozitor u jednom momentu napustio svoje mesto.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar