Vašington poziva Moskvu da omogući pristup inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju Zaporoškoj nuklearnoj elektrani, izjavio je portparol Stejt departmenta Ned Prajs
- Međunarodna agencija za atomsku energiju mora dobiti pristup Zaporoškoj nuklearnoj elektrani što je pre moguće - rekao je Prajs novinarima i naglasio da kontrola Rusije nad tom centralom i dalje izaziva duboku zabrinutost Vašingtona.
Ukrajinska vojska nastavlja redovno da granatira grad Energodar, u čijoj se blizini nalazi nuklearka, kao i okolna sela i teritoriju koja pripada samoj atomskoj centrali. U sredu su ukrajinske snage ispalile najmanje šest projektila na oblast atomske centrale, koja nije oštećena u napadu.
Zaporoška nuklearna elektrana se nalazi na levoj obali Dnjepra, pored Energodara, u Zaporoškoj oblasti. To je najmoćnija nuklearna elektrana u Evropi. Od marta je pod zaštitom ruske vojske. Ministarstvo inostranih poslova Rusije je naglasilo da je opravdano to što je ruska vojska zauzela nuklearku kako bi sprečila curenje nuklearnoj i radioaktivnog materijala.
Foto: Reuters
SAD spremne da sarađuju s Rusijom u Sporazumu o strateškom naoružanju
Prajs je, takođe, rekao da su Sjedinjene Američke Države spremne da sarađuju s Rusijom nad dokumentom koji bi zamenio postojeći Sporazum o smanjenju i ograničavanju količine strateškog naoružanja.
- Mi smo spremni, ako je Rusija spremna da radi kao odgovorna nuklearna država, za pregovore o novim okvirima koji bi zamenili Sporazum o strateškom naoružanju čiji rok ističe - rekao je Prajs novinarima.
On je naglasio da Vašington smatra da je neophodno pridržavati se važnih parametara postojećeg sporazuma.
- Vidimo vrednost Sporazuma o strateškom naoružanju, sada je njegova vrednost čak i porasla u poređenju s prethodnim periodom - rekao je Prajs.
Portparol Stejt departmenta je istakao da će se SAD zalagati za to da se sačuvaju ključne odredbe tog sporazuma.
Bivši šef izraelske obaveštajne službe Jakov Kedmi tvrdi da oružje koje se isporučuje Ukrajini, kakvo god da je, neće moći drastično da utiče na konfrontaciju sa Rusijom. Međutim, u slučaju zapadnog naoružanja postoje nijanse, koje nikako ne idu u prilog Oružanim snagama Ukrajine
Sjedinjene Države više ne produžavaju izuzeće koje je ruskoj nafti privremeno otvorilo prostor za prodaju, i to baš u trenutku kada rat sa Iranom već udara po cenama goriva i nervira američke vozače.
Rusija je spremna da otvori vrata američkim investitorima za obnovu oštećenih gasovoda Severni tok, ali Moskva za to postavlja jasan politički uslov: trgovina i ekonomija ne smeju više da budu taoci ukrajinskog sukoba, poručio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Ruske snage prebacuju pešadiju i vojnu tehniku ka zaporoškom pravcu, a prema navodima ukrajinskih izvora, svakog dana ka Berdjansku odlazi do 40 jedinica opreme.
Rusija je pozvana da učestvuje na samitu G20 u Sjedinjenim Američkim Državama na najvišem nivou, a skup će biti održan 14. i 15. decembra u Majamiju, potvrdio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Pankin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Rale
pre 3 godine
Svi mogu rusima da naređuju, ali malo koga će oni poslušati!
Bivši šef izraelske obaveštajne službe Jakov Kedmi tvrdi da oružje koje se isporučuje Ukrajini, kakvo god da je, neće moći drastično da utiče na konfrontaciju sa Rusijom. Međutim, u slučaju zapadnog naoružanja postoje nijanse, koje nikako ne idu u prilog Oružanim snagama Ukrajine
Kako nezvanično saznaje Informer, u Palati pravde u petak popodne odvijala se prava drama nakon saslušanja Veselina Veska Milića, jer je njegov advokat Nemanja Vasiljević odbijao da tužilaštvu preda ključne dokaze.
Luka Đorđević, koji je u emisiji „Utisak nedelje“ kod Olje Bećković predstavljen kao student Pravnog fakulteta, zapravo je stranački aktivista – poverenik Organizacije mladih Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića u Nišu!
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Nova serija automobila "Ford kuga" potpuno je osvežena, moderna i dovoljno velika za prosečnu porodicu. Proizvođač je ovoga puta bacio akcenat i na ekonomičnost. Njegova cena u Srbiji kreće od od 26.990 evra.
Od sutra, 18. maja, Ulica gospodara Vučića biće zatvorena za saobraćaj zbog radova na redovnom održavanju, a tokom izvođenja tih radova GSP linije 46 i 55 saobraćaće izmenjenom trasom.
Na današnji dan, 17. maja 1395. godine, u bici na Rovinama poginuo je Marko Mrnjavčević, u narodu poznatiji kao Kraljević Marko, ličnost koja već više od šest vekova živi istovremeno u istoriji i legendi.
Puštanjem u rad brze pruge Beograd-Subotica Srbija je dobila jednu od najsavremenijih železničkih linija u regionu, zahvaljujući kojoj putnici za samo 79 minuta i po ceni od 1.220 dinara stižu do svog odredišta vozom "Soko", koji saobraća brzinom do 200 kilometara na čas.
Vozač automobila marke Audi, koji se kretao velikom brzinom iz pravca Bukovice ka Ivanjici, izgubio je kontrolu nad vozilom kod fabrike Javor, nakon čega je usledio pravi filmski scenario.
Ubrzo nakon dojave građana da je kod Bečmena pronađeno automobil "seat" kako pluta u jezeru, ekipe policije i vatrogasaca su pristigle na lice mesta, ali su potvrđene crne slutnje.
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Tamara Kalinić pojavila se na crvenom tepihu Kanskog festivala zajedno sa verenikom Filipo Testa, a njihov modni nastup privukao je pažnju zbog nenametljive elegancije i pažljivo uklopljenih detalja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar