Otimanje Kijevsko-pečerske lavre. Pokušaj uzurpacije Čajničkog jevanđelja. Stalni pokušaji da narko-država "Kosovo" bude primljena u Unesko.
Pod okriljem i uz aktivnu podršku "sekularnog" Zapada, intenzivira se sveopšti napad na pravoslavne svetinje u ruskom i srpskom svetu. Eto šta smo dobili kao krajnji ishod "prosvetiteljstva", vere u razum i borbe za razdvajanje crkve i države, piše politikolog Aleksandar Pavić.
Dobili smo nikad brutalnije nasrtaje na duhovnu sferu od strane Zapada koji u duh ne samo da ne veruje, nego ga odbacuje i nastoji da uguši i poslednje njegove enklave.
Otimanje Kijevsko-pečerske lavre od kanonske Ukrajinske pravoslavne obavlja se u korist "sekularne" ukrajinske države, koju jednako "sekularni" Zapad iz sve snage podržava, na čelu sa (nominalno) jevrejskim predsednikom.
A kakve veze, pitaće se neko bar retorički, imaju Zapad ili (nominalno) jevrejski šef države sa pravoslavljem?
Verski vrlo male. Sigurno manje od ostalih pravoslavaca, na prvom mestu Rusa i Ruske pravoslavne crkve. Ali su ipak posegli za tuđom velikom svetinjom.
Pokušaj "bošnjačkih" predstavnika bosansko-hercegovačkog protektorata da polažu preče pravo na Čajničko jevanđelje od pravoslavne Crkve unutar koje je i nastalo - još jedan je primer sadašnjeg sveopšteg napada na pravoslavlje od strane prozapadnih nepravoslavnih činilaca.
Kakve veze imaju današnji "Bošnjaci" sa jevanđeljem?
Čajničko jevanđelje
Odgovor bi trebalo da glasi - suštinski nikakav. No njihovi politički predstavnici posežu za njim u ime nekakve "bosanske provenijencije".
Ali je Bosna pre otomanske invazije bila hrišćanska. A oni to nisu. Odavno. Nije njihova svetinja. Ne više.
Oni čija to svetinja jeste odricali su se privilegija i normalnog života da bi joj ostali verni. A preci onih koji bi danas da prisvoje jevanđelje su se te vere odrekli.
Šta će im onda Čajničko, ili bilo koje drugo jevanđelje?
U ime "kulture", kažu. Ali koje kulture - osim kulture otimanja?!
Svetinja pripada onom koji je se nikad nije odrekao. Samo tada je ona živ, a ne mrtav muzejski predmet.
To bi svaka poštena sekularna vlast morala da uvažava. Međutim, u Sarajevu poštena sekularna vlast nikad nije zaživela. Niti će. Što znači da je odgovor ovoj uzurpaciji u pokušaju kao i u Crnoj Gori - Ne damo svetinje!
Foto: Printskrin video
Srpske svetinje na KiM na žestokom su udaru Prištine
O pravoj nameri koja stoji iza neprestanih pokušaja zapadnih sila da uguraju svoju monstrum tvorevinu u Unesko ne treba ni trošiti reči. Cilj je da se otmu kosovsko-metohijske svetinje Srpskoj pravoslavnoj crkvi i predaju u ruke - kome? Nadaleko "čuvenoj"po religioznosti secesionističkoj "eliti" iz Prištine. Onoj istoj koja je slavni nastavljač tradicije vođenja neprestanog rata protiv pravoslavnih crkava i njihovih vernika i grobalja već stotinama godina.
Zašto je dakle čuvena "sekularna" zapadna elita toliko rešena da preko posrednika, tj. poslušnih fanatizovanih izvršilaca, otme pravoslavne svetinje od njihovih vernika i vekovnih zaštitnika?
Da bi potkopala temelje pravoslavnih društava i unela dodate razdore u njih?
Svakako.
Da bi razbila Pravoslavnu crkvu kao takvu u što više, po mogućstvu zavađenih delova?
Apsolutno.
Ali ne može to biti sve. Ne ako pogledamo stepen dekadencije "sekularnih" zapadnih društava. Nisu ona više samo sekularna, tj. institucionalno odvojena od religije i vere. Ne, ona sada sve više i sve otvorenije postaju bogoboračka. Antireligijska.
Satanizam se izjednačava sa tradicionalnim monoteističkim verama. Otvoreno ispovedanje hrišćanske vere se sve više smatra politički nekorektnim, pa čak i sigurnim simptomom "ekstremizma", pa čak i "bele suprematije".
Skrnavljenje ljudskog tela preko ideologija transdženderizma i transhumanizma direktno se suprotstavlja postavci da je čovek sazdan po liku i podobiju Božijem.
Besomučno promovisanje LGBT+++++ ideologije i prava direktno se suprotstavlja biblijskim zabranama i osudama upražnjavanja te orijentacije. A sve agresivniji pokušaji normalizacije pedofilije direktno se suprotstavljaju novozavetnom poštovanju dečije čistote i bezazlenosti, kao i upozorenju protiv sablažnjavanja dece.
Današnji Zapad je toliko netrpeljiv prema pravoslavnoj veri da sa gnušanjem i prezirom odbacuje čak i ruski predlog božićnog primirja. Ne, nisu oni zabrinuti da bi ga Rusi iskoristili za popravljanje svojih pozicija. Oni su zabrinuti da, bar na kratko, duh Božića ne nadvlada demone rata koje je Zapad nahuškao na malorusku zemlju.
Da, bar na kratko, ne dođe do izražaja činjenica da narod sa obe strane krvavog ukrajinskog fronta ima mnogo više toga što ga spaja nego što ga razdvaja.
Pravoslavne crkve su još uvek poprilično pune. Zapadnoevropske protestantske i katoličke crkve su uglavnom poluprazne ili prazne. Ne sme se, stoga, dopustiti pravoslavnom virusu da uzme maha, jer bi se jedino u njemu još mogla naći klica izgubljenog zajedništva vere i verske institucije na čijim temeljima je sazdana hrišćanska Evropa, u svim svoji različitim izdanjima.
Rusija shvata o čemu se radi i ubrzano ojačava svoju društveno-državnu građevinu armaturom svih vera i religija koje se u njoj tradicionalno ispovedaju i praktikuju. I sve više tradicionalista na Zapadu shvata da se tako nešto još samo u Rusiji radi i promoviše sa samog državnog vrha.
Za one koji nevoljno nastavljaju da bitišu u posthrišćanskom svetu, pravoslavlje je najsjajnije svetlo na kraju tunela. I zato je pod ovakvim sveopštim napadom.
Trast fondovi vredni više milijarde dolara na ime Romana Abramoviča, izmenjeni su neposredno pre nego što su ruskom biznismenu uvedene sankcije, kako bi bilo preneto pravo vlasništva na njegovu decu, navodi Gardijan
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Trast fondovi vredni više milijarde dolara na ime Romana Abramoviča, izmenjeni su neposredno pre nego što su ruskom biznismenu uvedene sankcije, kako bi bilo preneto pravo vlasništva na njegovu decu, navodi Gardijan
Jedan kratak razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića i direktora Puteva Srbije Zorana Drobnjaka tokom današnjeg svečanog otvaranja novih 28 kilometara moderno izgrađenog Dunavskog koridora izazvao je salve smeha, posebno zbog Drobnjakove urnebesne reakcije na jedno pitanje šefa naše države.
Predsednik Rusije Vladimir Putin uveren je da će tokom predstojeće zime dokrajčiti Ukrajinu pojačanim pritiskom na Kijev, dok se istovremeno približava otvaranju još jednog fronta, tvrdi bivši ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće sutra u Palati "Srbija" maratonski niz važnih bilateralnih susreta sa šefovima delegacija zemalja učesnica ovogodišnjeg Komemorativnog sastanka posvećenog obeležavanju 65. godišnjice prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja, saopštila je služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Potpredsednik Slobodne Crne Gore i poznati barski privrednik i ugostitelj Vlado Stijović obezbedio je smeštaj za pedesetoro dece sa Kosova i Metohije i njihove učitelje, koji borave na Crnogorskom primorju.
Kada Nemačka zabranjuje opoziciju pred izbore, to je za Brisel i tajkunske medije "odbrana ustava", a kada bi Srbija sankcionisala ulično nasilje i pretnje – to bi nazvali fašizmom! Zahtev Borisa Pistorijusa za gašenje AfD-a ogolio je do koske sve dvostruke aršine i lažnu brigu zapadnih elita za demokratiju.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike Miloš Vučević osudio je nasilje koji su blokaderi sprovodili na narodnom skupu u Užicu istakavši da su ponovo pokazali svoje lice.
Voditeljka Exatlona Tijana Jović uključila se iz Dominikane i otkrila da gledaoci ni sami ne mogu da naslute kakva sezona sa sjajnim takmičarima je pred nama.
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
Reper Gazda Paja pokazaće svoje veštine u najvećem sportskom rijalitiju Exatlonu, a njegova žena Vesna je takođe u sjajnoj formi, pa je suprugu komotno mogla da se pridruži u takmičenju.
Sa 10.000 evra u džepu nalazite se u jako dobroj poziciji za kupovinu polovnjaka u Srbiji, a pravi izbor zavisi samo od toga šta vam je najvažnije prilikom vožnje.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova ugasili su požar koji je 13. avgusta izbio u ataru sela Lukovo, na teritoriji Vranja.
Stravično nasilje dogodilo se pre nekoliko dana u Obrenovcu, kada je državljanin Azerbejdžana N. O. (38) brutalno pretukao svoju devojku, ukrajinsku državljanku L. S. (22), nanevši joj teške povrede po glavi i telu.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
"Pyzy" su tradicionalne poljske knedle od krompira koje se kuvaju u vreloj vodi, a kombinacija sirovog i kuvanog krompira daje im neponovljivu teksturu.
Da biste sprečili ulazak smrdibuba, važno je na vreme zaštititi prozore i zatvoriti moguće otvore kroz koje mogu da prođu. Pored toga, nekoliko kućnih trikova i redovno održavanje prostora oko prozora mogu pomoći da ih bude znatno manje.
Letnje pastelne nijanse polako odlaze u drugi plan, a jesen 2026. donosi sasvim drugačiju paletu. Sudeći prema kolekcijama vodećih svetskih dizajnera, jedna nijansa posebno se izdvojila i nametnula kao apsolutni favorit sezone - vinska boja koja svakom stajlingu daje dozu luksuza i elegancije.
Ako ste nekada putovali avionom, verovatno ste tokom poletanja osetili neprijatan pritisak, zapušenost ili čak bol u ušima. Ova pojava se naziva barotrauma uha ili "avionsko uho", a do nje dolazi zbog nagle promene vazdušnog pritiska u kabini aviona.
Pevač Dragan Kojić Keba tokom druženja sa medijima u jednom prestoničkom restoranu dotakao se predstojećeg koncerta, kolega, svojih naslednika, ali i Saše Popovića koji mu jako nedostaje.
Ivan Marinković progovorio je o odluci ćerke Lene da promeni prezime u majčino, istakavši da ga taj potez nije iznenadio jer je bio pripremljen na takav scenario, ali da je i dalje razočaran.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.