Leri Džonson misli da establišment ne razmišlja toliko o 2024. koliko o svaljivanju krivice za predstojeći debakl Bajdenove politike u Ukrajini i neminovnu kapitulaciju Kijeva
Afera oko poverljivih vladinih dokumenata koji su nađeni kod predsednika SAD Džoa Bajdena predstavlja najnoviji dokaz koliki je stepen cinizma i nepoverenja prema sopstvenoj državi zavladao među Amerikancima, piše politikolog Aleksandar Pavić.
Njegovu analizu prenosimo u celini!!!
Jer nije glavna tema šta se tačno nalazi u tim dokumentima već - zašto su oni pronađeni „baš sad" i šta se tim „otkrićem" zapravo želi postići?
Voditelj najpopularnijeg američkog političkog TV šoua Taker Karlson smatra da establišment Demokratske partije jednostavno želi da se otarasi Bajdena, i da je po njega sve krenulo po zlu kad je objavio da namerava da se kandiduje za još jedan mandat. U svom komentaru Karlson je posebno istakao vidno dobro raspoloženje koje ovih dana u javnosti pokazuje potpredsednica SAD Kamala Haris kao jedan od pokazatelja koji osnažuju njegovu pretpostavku. Jer, ona je ta koja bi Bajdena zamenila.
Karlson je uporedio Bajdena sa Endrjuom Kuomom, bivšim guvernerom Njujorka i superzvezdom američke liberalne javnosti, koji je morao da podnese ostavku samo nekoliko meseci pošto je dobio prestižnu nagradu „Emi", američkog televizijskog Oskara, za pres konferencije koje je držao na vrhuncu kovid pandemije. A onda, samo nekoliko sedmica kasnije, volšebno se pojavilo više žena koje su ga optužile za seksualno napastvovanje. Još bitnije, njih je javno podržao i establišment Demokratske partije. Munjevitom brzinom Kuomo je primoran da podnese ostavku i, osramoćen, napusti politički život. Kao šlag na tortu, čak mu je oduzet i „Emi".
Po Karlsonu, Kuomoa je vreme jednostavno pregazilo. Kao beli muškarac u svojim 60-im godinama i svojim pomalo mafijaškim nastupom, on je sušta suprotnost imidža kakav Demokratska partija sada želi da projektuje. Zato se našla prva prilika da se on skloni. Tako je i sad sa Džoom Bajdenom. Em je beli muškarac, em je još dvadesetak godina stariji od Kuomoa, em je senilan, em - najvažnije od svega - može da ugrozi izglede demokrata da zadrže Belu kuću na izborima 2024.
Zato Bajdenovi ljudi, umesto da ih sklone ili spale, šalju volšebno pronađena dokumenta - što u Bajdenovom centru gde se četiri godine spremao za predsedničku kandidaturu i bio plaćen oko milion dolara za to, što u njegovoj privatnoj garaži i kućnoj biblioteci - Ministarstvu pravde, da bi ministar Merik Garland brže-bolje imenovao specijalnog istražitelja da ispita ceo slučaj, što će Bajdena staviti pod još jače reflektore.
Duboka država
Bivši pripadnik CIA i odseka Stejt departmenta za protivterorizam Leri Džonson, koji je inače sam svojevremeno imao ovlašćen pristup najpoverljivijim vladinim dokumentima, takođe smatra da je duboka država rešila da se otarasi Bajdena.
Za razliku od Karlsona, Džonson misli da establišment ne razmišlja toliko o 2024. koliko o svaljivanju krivice za predstojeći debakl Bajdenove politike u Ukrajini i neminovnu kapitulaciju Kijeva, koje više nikakvi medijski spinovi neće moći da sakriju. To bi, posle bežanije iz Avganistana, bio drugi veliki američki vojni poraz tokom Bajdenovog mandata.
Uz to, s obzirom na povratak republikanske kontrole nad Predstavničkim domom Kongresa, Bajdenova Bela kuća će biti predmet mnogih istraga, od sadržaja laptopa Bajdenovog sina Hantera do zloupotrebe američkih bezbednosnih i obaveštajnih službi u unutarpolitičkim borbama. Time bi trebalo da se bavi poseban komitet, čije osnivanje je novi predsednik donjeg doma Kevin Mekarti obećao grupi konzervativnih republikanaca koji su do nedavno uporno blokirali njegov izbor.
Foto: AP/Photo
Putin u Ukrajini nadigrao Bajdena, ameri to ne praštaju
I Džonson postavlja pitanje - zašto baš sad? Naravno, kao stari obaveštajac on takođe iznosi neke pretpostavke o sadržaju „novootkrivenih" tajnih dokumenata, navodeći informacije o potencijalnim biznis partnerima u Ukrajini, Kini ili Kazahstanu kao mogućnost.
To ne može biti isključeno, s obzirom na već dobro poznate dokaze nađene u Hanterovom laptopu koji ukazuju na zloupotrebu položaja njegovog oca, tadašnjeg potpredsednika SAD, u cilju pravljenja unosnih poslovnih aranžmana, između ostalog i u gore-navedenim zemljama, preko sina i rođenog brata Džejmsa.
Svetski rat
Treću zanimljivu teoriju o tome zašto su ovi dokumenti isplivali „baš sad" izneo je iskusni američki novinar Majk Vitni, koji misli da je njihovo „otkriće", tempirano da se objavi baš u vreme konačnih borbi za oslobađanje Soledara, zapravo vrsta ucene i pritiska na Bajdena da popusti i odobri direktnu intervenciju američke vojske u Ukrajini, radi spasavanja kijevskog režima od sigurnog poraza. Jer, šta god (sasvim opravdano) rekli o Bajdenovoj ratnohuškačkoj politici, on je do sada ipak izbegavao direktan, odnosno otvoren sukob između američkih i ruskih snaga.
Kao jedan od dokaza za svoju hipotezu, Vitni nudi činjenicu da je jedan od najvećih antiruskih jastrebova u američkom Senatu, republikanac Lindzi Grejem, munjevito tražio - i dobio - imenovanje specijalnog istražitelja u vezi tajnih dokumenata nađenih u Bajdenovom posedu, iako ga prethodno nije zanimalo da isto traži za slučaj kompromitujućih materijala nađenih u Hanterovom laptopu.
Kao još jedan prilog svojoj tezi da je vašingtonska „močvara" u panici zbog sve očiglednijeg kraha njenog narativa o veličanstvenim ukrajinskim pobedama i rasulu u ruskoj vojsci - jer virtuelna stvarnost i pi-ar funkcionišu samo dok ih „stvarna stvarnost" ubedljivo ne demantuje - Vitni navodi i nedavni autorski tekst u, takođe ratnohuškačkom, Vašington postu koji su objavili Kondoliza Rajs, šefica Stejt departmenta u administraciji Buša mlađeg, i Robert Gejts, šef Pentagona u istoj i, delimično, narednoj, Obaminoj administraciji.
U tekstu naslovljenom „Vreme ne radi za Ukrajinu" Rajsova i Gejts zabrinuto apeluju na što brže pružanje svake vrste zapadne vojne pomoći Kijevu radi sprečavanja vojnog kraha u Donbasu. Pomoć bi uključivala rakete dužeg dometa, naprednije dronove, dodatnu artiljerijsku municiju i dodatne izviđačke i nadzorne kapacitete. I to ne u roku od nekoliko meseci, već nedelja. Toliko je stanje alarmantno.
Jednostavno, Vitni je mišljenja da će duboka država koja je započela rat učiniti sve da spreči ukrajinski poraz, po cenu izazivanja svetskog rata. Ako je Bajden smetnja tome, utoliko gore po Bajdena. Ne bi ovo bio prvi put da se američka duboka država angažuje na rušenju ili bar „usmeravanju" aktuelnog američkog predsednika.
Foto: Reuters/Fotoilustracija
Bajden je učinio sve da Zelenski dobije rat protiv Putina, ali...
Skorašnji primer Donalda Trampa je još uvek svež. Serijom lažnih, medijski i institucionalno lansiranih optužbi i istraga da je „Putinova pudlica" i „mandžurijski kandidat" Kremlja, Trampova želja da popravi odnose sa Rusijom pretvorena je u svoju suštu suprotnost i američko-ruski odnosi dodatno zatrovani.
Džon Kenedi je, između ostalog, likvidiran zbog težnji da ostvari miroljubivu koegzistenciju sa SSSR-om i da prekine rastući američki vojni angažman u Vijetnamu. Moćne figure na Vol stritu su pokušale da organizuju prevrat protiv Frenklina Ruzvelta 1933. godine i instaliraju fašističku diktaturu.
Sada je ulog možda veći nego ikad ranije - radi se o očajničkom pokušaju očuvanja (više umišljenog nego realnog) statusa SAD kao vodeće svetske sile i, još važnije, svetskog poretka koji je na tome zasnovan. Malo je reći da je u ime tog cilja vladajući vašingtonski establišment spreman da se bori do poslednjeg Ukrajinca. Ne, oni su spremni da se bore do poslednjeg Evropljanina, Afrikanca, Azijca... Spremni su na sve. Žrtvovanje istrošenog Bajdena je mala cena za to.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski boravio je u SAD kod Džozefa Bajdena kako bi zatražio dodatnu pomoć za borbu protiv Rusije, međutim u Kongresu naišao je na neprijatno iznenađenje gde ga je većina članova Republikanaca doslovce bojkotovala.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski boravio je u SAD kod Džozefa Bajdena kako bi zatražio dodatnu pomoć za borbu protiv Rusije, međutim u Kongresu naišao je na neprijatno iznenađenje gde ga je većina članova Republikanaca doslovce bojkotovala.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević objavio je tokom današnjeg prvog Kolegijuma naše televizije ekskluzivne informacije kako je Beograd spreman da uvede recipročne mere Crnoj Gori nakon što je on u toj zemlji stavljen na crnu listu.
Predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević dotrčao je kod hrvatskih medija i preko njih otkrio svoje političke fantazije, istovremeno preteći aktuelnoj vlasti u Srbiji.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je javnosti najnoviji, sveobuhvatni paket državnih mera koje su direktno usmerene na podizanje životnog standarda i ekonomsko osnaživanje svih građana naše zemlje.
Skupina koja sebe naziva studentima u blokadi je još jednom pokazala da kada ne maltretiraju i ne napadaju građane Srbije kojima ne daju da mirno žive, onda napadaju i maltretiraju jedni druge.
Eparhija raško-prizrenska izrazila je danas duboku zabrinutost i najodlučniji protest povodom postupanja tzv. kosovske policije tokom i naročito nakon jučerašnjeg obeležavanja Vidovdana na Gazimestanu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić odgovarajući na pitanja novinara, istakao je da će država biti spremna za uvođenje vojnog roka, a plan je i da se vojska rasporedi po različitim delovima naše zemlje kako bi se razvijali i manji i pogranični gradovi, a ne samo veliki centri poput Beograda i Novog Sada.
Republika Srbija je 2012. godine prvi put izdvojila sredstva iz budžeta za lečenje retkih bolesti, u iznosu od 130 miliona dinara. Pre te godine nije postojalo budžetsko finansiranje za ovu namenu.
Najnoviji podaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) pokazuju da u pojedinim mestima živa u termometru ne pada ispod 30 stepeni ni u deset sati uveče.
Republički hidrometeorološki zavod izdao je hitno upozorenje na ekstremno visoke temperature koje će nas pratiti i sutra, kada nas očekuju temperature i do 40 stepeni!
U istoriji pravosuđa postoje trenuci kada svedoci, teorije i spekulacije padaju u vodu pred jednim jedinim, neoborivim materijalnim dokazom. Tehnologija, forenzika i digitalni tragovi danas kroje sudbinu optuženih, a neki od najpoznatijih procesa u Srbiji i svetu prelomljeni su upravo u sekundi kada je na sto iznet dokaz koji je promenio sve.
Putevi opojnih droga se ukrštaju u Srbiji jer se nalazi na geografskoj sponi Evrope u Azije, kaže za Informer Marko Nicović, advokat i član svetske Asocijacije šefova policija.
Viši sud u Bijelom Polju ukinuo je oslobađajuću presudu Osnovnog suda u Podgorici od 3. oktobra prošle godine i vratio predmet "Tunel“ na ponovno suđenje.
Prava drama odigrala se večeras u samom centru Novog Sada, kada je izbio požar u Kosovskoj ulici. Prema prvim informacijama, vatrena stihija je zahvatila jedan napušteni objekat, a gust dim je brzo počeo da se širi okolnim ulicama.
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
Plaža Glifoneri, koja se nalazi oko 7 kilometara od Limenasa na ostrvu Tasos, predstavlja odličan izbor za sve koji žele da uživaju u mirnom ambijentu i prirodnoj hladovini.
Ako zadobijete opekotine od sunca, važno je da što pre pružite koži odgovarajuću negu. Osim što treba da rashladite kožu i unosite dovoljno tečnosti, oporavak mogu da olakšaju i pojedini prirodni sastojci.
Srbi bruje o vreloj sceni sa Music Week-a kada su se smuvali Indodjija i Đekson, koji je dosta stariji od nje, a malo ko zna da je Đekson drug njenog rođenog brata.
Pevačica Anabela Atijas nastupala je sinoć u Crnoj Gori, a pored njene pojave na bini, pažnju u publici privukla je i bivša članica grupe "Models" Ivana Stamenković Sindi.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.