
AP/Reuters/Google Earth/Fotomontaža
KIŠA RAKETA PRETI EVROPI?! Stiglo JEZIVO UPOZORENJE iz Austrije, "NATO ŠTIT" nema ŠANSE protiv RUSKIH PROJEKTILA, ako polete...
Ministarka odbrane Austrije Klaudija Taner apelovala je na što brže formiranje "Evropskog nebeskog štita", kako bi se predupredile moguće pretnje iz vazduha jer se mogući raketni napadi ne mogu isključiti
Kako je navela, pozivajući se na izveštaj Ministarstva odbrane Austrije o potencijalnim rizicima po tu zemlju, veliki broj raketa i krstarećih projektila različitog dometa instaliran je u okolini Austrije i Evropi.



U intervjuu koji je dala za austrijsku novinsku agenciju ORF, Taner je rekla da u vođenje Evropskog nebeskog štita, ne znači da će Austrija prestati da aktivno nadzire svoj vazdušni prostor, ali je dodala da je to važan korak za koji je ta zemlja spremna.
U sklopu inicijative "Evropski nebeski štit", koju je krajem septembra prošle godine na inicijativu Nemačke potpisalo 15 država, među kojima su i Mađarska, Rumunija i Bugarska, planira se zajednička kupovina najmodernijih sistema protivvazdušne odbrane.
Inicijativa ima za cilj da se otklone propusti koje ima trenutni "NATO štit za Evropu", kada je reč o balističkim raketama koje dostižu velike visine, ali i u odbrani od dronova i krstarećih raketa.


Nemačka agencija dpa tvrdi da trenutno postoje problemi koji se tiču zaštite od balističkih raketa, kao i od dronova i krstarećih raketa. Formiranje jedinstvenog PVO sistema je, kako ukazuje agencija, nastalo zbog promenljive situacije, a koja je izazvana trenutnim događajima u Ukrajini. Do sada je protivraketna odbrana u Evropi bila usmerena, pre svega, na moguće pretnje Irana.
Nemački kancelar Olaf Šolc je 29. avgusta na Karlovom univerzitetu u Pragu izjavio da je plan da se zajedno sa evropskim susedima napravi novi jedinstveni sistem PVO u Evropskoj uniji. Prema njegovim rečima, sistem koji bi bio napravljen zajedničkim snagama, bio bi pobeda u pogledu bezbednosti celokupne Evrope. Ujedno bi, kako je naglasio nemački premijer, to bilo jeftinije i efikasnije nego rešenja na nacionalnom nivou.