Američki predsednik Džozef Bajden ostaviće ukrajinskog kolegu Volodimira Zelenskog na cedilu, piše "Vašington post". Prema navodima tog lista, Kijev je propustio šansu da povrati značajne delove svoje teritorije.
Sada Ukrajina ima vremena samo do leta, kada će SAD i njeni saveznici najverovatnije odustati od slanja pomoći toj zemlji.
Ne može u nedogled
"Vašington post", pozivajući se na neimenovane visoke američke zvaničnike, otkriva da Bajden, kad je rekao da će podržavati Ukrajinu "koliko god je potrebno" dok ne porazi Rusiju, nije mislio baš tako.
- Nastavićemo Kijevu da objašnjavamo da ne možemo sve i ništa da radimo u nedogled. Bajdenovo 'koliko god je potrebno' odnosi se na dužinu konflikta, ali ne i na obim pomoći - kazao je visoki zvaničnik Bajdenove administracije.
Zaharova: To se zove rat do poslednjeg Ukrajinca
Portparolka ministra spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova izjavila je da je "Vašington post" opisao upravo ono što je Moskva nazvala "zapadnim ratom protiv Rusije do poslednjeg Ukrajinca".
- Američki neoliberali su uništili Ukrajinu i istrebljuju ukrajinski narod. Američke hegemonističke ambicije vode do gubitaka života ogromnog broja ljudi - rekla je Zaharova.
Američki list ističe i da se promenilo raspoloženje u Predstavničkom domu američkog Kongresa, gde republikanska većina počinje da biva izrazito skeptična u vezi sa Bajdenovom politikom prema Ukrajini. Primera radi, prošle nedelje je više od deset kongresmena podnelo rezoluciju kojom se traži obustava pomoći Kijevu.
Osim toga, prema navodima "Vašington posta", i Evropljanima postaje muka od Ukrajine. Građani EU se, zbog podrške Ukrajini, bore sa astronomskim cenama energenata i rastućom inflacijom.
- Ukrajinska vojska zato najverovatnije ima vremena do leta da ostvari bar neki napredak pre nego što istroši najnoviji američki paket vojne pomoći - kažu izvori "Vašington posta".
Foto: Fotoilustracija
Zelenski ima rok do leta da pobedi Rusiju, posle toga SAD će ga otpisati
Prema njihovim rečima, i samoj Bajdenovoj administraciji se smučio režim u Kijevu. Sve je, naime, teže ubediti Zelenskog da uradi ono što mu Vašington kaže.
- Jedan od primera je ponašanje ukrajinske vojske u Bahmutu. Tamo snage odane Kijevu uporno gube, iako su američki zvaničnici rekli da taj grad nije vredan tolikog žrtvovanja. Predsednik Zelenski je, međutim, Bahmutu dao simboličnu važnost - kazali su izvori za američki list.
Na kraju pregovori
"Vašington post" na kraju ističe da SAD žele da Kijev krene u kontraofanzivu, koristeći nove isporuke oružja koje će stići narednih meseci, kako bi zauzeo što više teritorije pre nego što uđe u pregovore sa Rusijom.
Moskva je, međutim, u više navrata rekla da je vreme pregovora prošlo, odnosno da ih je Zapad upropastio, te je najavila da će završiti konflikt u Ukrajini prema sopstvenim pravilima. To bi značilo da će rat u Ukrajini zapravo biti gotov onog trenutka kad Kijev ostane bez vojne pomoći Amerike i njenih saveznika. Rusija to stalno ističe, navodeći da Zapad ne može da utiče na ishod sukoba, već ga samo produžava slanjem naoružanja Ukrajini.
Šef Pentagona potvrdio da je podrška Ukrajini ograničena
Foto: AP/Pablo Martinez
Ministar odbrane SAD Lojd Ostin u utorak je, prvog dana dvodnevnog samita NATO, praktično potvrdio da Ukrajina neće imati pomoć "dokle god je to potrebno". On je izjavio da je Kijevu hitno potrebno još vojne pomoći, naglašavajući da će SAD i NATO saveznici podržavati Ukrajinu "tokom dužeg vremenskog perioda".
- Ta zajednička rešenost će podržati Ukrajinu u narednim nedeljama - rekao je Ostin.
I generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg ponovio je da saveznici treba da obezbede Ukrajini oružje "za pobedu u ovom ratu". Prema njegovim rečima, predsednik Rusije Vladimir Putin se ne priprema za mir, već "za još više rata".
- Nemamo signale da se predsednik Putin priprema za mir. Vidimo upravo suprotno, da se priprema za još više rata, za nove ofanzive i nove napade - izjavio je Stoltenberg.
On je dodao da je sukob u Ukrajini "rat iscrpljivanja", odnosno bitka logistika.
Amerika nema nameru da isporučuje Kijevu lovce F-16, saopštio je predsednik Džozef Bajden, javlja Rojters. Na pitanje novinara, da li Vašington namerava da pošalje lovce Kijevu, Bajden je odgovorio kratko: "Ne".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Marcco
pre 3 godine
Meni ovo više liči na ucenu Zelenskog, gde on kaže da će Ukrajinu da prepusti Rusima ukoliko zapad ne pumpa dovoljno oružija i, pre svega, milijarde dolara.
Amerika nema nameru da isporučuje Kijevu lovce F-16, saopštio je predsednik Džozef Bajden, javlja Rojters. Na pitanje novinara, da li Vašington namerava da pošalje lovce Kijevu, Bajden je odgovorio kratko: "Ne".
Monstruozno iživljavanje blokadera nad jednom starijom gospođom iz Mladenovca samo je još jedan dokaz ko su zgubidani u stvari, na koji način oni razmišljaju, kakvim se rečnikom služe, šta priželjkuju svima onima koji ne misle kao oni, a pogotovo građanima Srbije koji se usude da im protivreče.
Prema ruskim vojnim izvorima, Ukrajina je tokom napada na Moskvu i Podmoskovlje, prvi put zvanično upotrebila nove reaktivne lutajuće bojeve sisteme (dronove kamikaze) iz porodice Bars, uključujući modele RS-1 Bars i BARS-SM Gladijator.
Poznati novinar i analitičar Uroš Piper oglasio se povodom sinoćnje emisije "Utisak nedelje" kod Olje Bećković na tajkunskoj Novoj S, rakrinkavši blokadere koji su u njoj učestvovali.
Narodni poslanik i poznati advokat Vladimir Đukanović , otkrio je namere samozvanih političkih aktivista i blokadera koji su sinoć, tokom gostovanja u emisiji Utisak nedelje, otvoreno priznali šta je njihov krajnji cilj – političko kadriranje i preuzimanje svih institucija i strukovnih udruženja u zemlji!
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Na autoputu Miloš Veliki rano jutros izbegnuta je nesreća kada je aktivirano hitno upozorenje preko razglasa koje je sprečilo vozilo da uđe u suprotnom smeru u tunel Laz u blizini Čačka.
Danas su dobrena 54 zahteva u ukupnoj vrednosti od blizu 900.000 evra, saopštila je Komisije za dodelu subvencija za kupovinu prve nekretnine po osnovu rođenja deteta.
Prava drama odigrala se u selu Stabna smeštenom oko 20 kilometara od centra Plužina kada je medved došao neposrednu blizinu kuće u kojoj sama živi jedna starija meštanka.
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uputilo je Jedinici za finansijske istrage Službe za borbu protiv organizovanog kriminala MUP RS zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja u cilju utvrđivanja da li se u radnjama osumnjičenog Saše Vukovića stiču elementi krivičnog dela Pranje novca.
Nekadašnji načelnik Uprave kriminalističke policije (UKP) Nemanja Đuran priveden je na informativni razgovor povodom ubistva Aleksandra Nešovića Baje koje se dogodilo 12. maja na Senjaku.
Argentinska pevačica Šakira dobila je konačnu pravnu bitku sa poreskim vlastima u Španiji koje će morati da joj vrate više od 60 miliona evra, koliko su iznosili nametnuti porez i novčani penali, koji su prema mišljenju suda, nezakonito određeni.
Stjuardesa Barbijebak La Asafata upozorava da sedenje sa prekrštenim nogama tokom leta nije preporučljivo, jer usporava cirkulaciju krvi i povećava rizik od stvaranja krvnih ugrušaka u nogama.
Mnogi smatraju da je sasvim normalno da luk posle nekoliko nedelja omekša, proklija ili počne da truli. Međutim, stari trik koji su godinama koristile naše bake pokazao je da luk može ostati svež znatno duže.
Tikvice su mnogima omiljeno povrće, ali često završe samo u musaki ili pohovane. Upravo zato su projice sa tikvicama pravo osveženje za porodičnu trpezu.
Pevačica Jelena Karleuša danas je u vrelom izdanju pozirala ispred zlatne limuzine, kojom je njen kolega iz žirija reper Desingerica stigao u Šimanovce.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar