EKSPLOZIJE! USKORO ĆE BITI OPKOLJEN! Oboreni ruski baloni iznad Kijeva - Teška situacija u Bahmutu
Rat u Ukrajini, 357. dan
15.02.2023
21:42 >> 17:32
Tanjug/AP
Vesti
Zelenski: Teško je kod Ugljedara
Situacija na pravcu Ugljedar u Donbasu je veoma teška, rekao je Vladimir Zelenski.
Ranije je vršilac dužnosti šefa Donjecke Narodne Republike Denis Pušilin rekao da neprijatelj nastavlja prebacivanje rezervi u pravcu Ugljedara, bez obzira na gubitke.
-Ugljedarski pravac - izvestio je general (Jurij - prim.) Sodol. Situacija je veoma teška, rekao je Zelenski u svojoj video poruci povodom sastanka štaba Vrhovnog vrhovnog komandanta koji je održan u nedelju.
Prema njegovim rečima, na sastanku je glavnokomandujući ukrajinskih trupa Valerij Zalužni izvestio o opštoj situaciji na frontu i napretku mobilizacije.
Tenkovi na točkovima AMX-10RC koje je Francuska poslala Ukrajini biće isporučeni krajem sledeće nedelje, rekao je ministar odbrane Sebastijan Lekornu u intervjuu za Parisien.
Vojnici 1. Donjeckog armijskog korpusa neprestano nanose vatrenu štetu neprijatelju svim raspoloživim vatrenim oružjem. Posade BMP-1 i SPG-9 gađaju neprijateljsku opremu, koncentraciju pešadije i neprijateljska utvrđenja, stvarajući uslove za napredovanje pešadije.
Kubrakov je na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu objasnio da bi kasetna i fosforna municija i oružje pomogle Ukrajini da se "odupre napadačima".
Kijev je uputio zvaničan zahtev Berlinu za nabavku zabranjenog oružja, kasetnih bombi sa belim fosforom.
Uprošćeno, kasetna municija su rakete i bombe koje eksplodiraju u vazduhu iznad mete, oslobađajući više malih eksplozivnih naprava. Fosforna municija može izazvati teške opekotine i trovanja kod ljudi.
Zahtev je 17. februara uputio potpredsednik ukrajinske vlade Aleksandar Kubrakov, tokom bezbednosne konferencije.
Kubrakov je obrazložio svoj zahtev rečima: "Ovo naša teritorija."
Međutim, Berlin je odbio zahtev Kijeva. Odbijanje je odmah stiglo od nemačke političarke Agnješke Bruger, članice Zelene stranke. Bruger je podsetila da je Nemačkoj zabranjeno da poseduje takvu vrstu municije. Nemačkoj takođe nije dozvoljeno da ih razvija, proizvodi ili prodaje.
Ruski izviđači identifikuju neprijateljsku opremu na južnom frontu i uništavaju je preciznim udarima. U ovom slučaju, neprijatelj je doneo municiju u jednu od svojih jedinica, ali je vozilo sa njima uništeno preciznom vatrom ruskih trupa.
Na Zapadu svakim danom raste razočaranje ukrajinskim rukovodstvom, smatra bivši izraelski obaveštajac Jakov Kedmi.
Vojni ekspert je prokomentarisao posetu Vladimira Zelenskog Evropi. Prema rečima Jakova Kedmija, ovo je bio pokušaj da se međunarodnoj zajednici, koja sada prati dešavanja u Turskoj i Siriji, skrene pažnja na sukob u Ukrajini.
"Interesovanje za sukob u Ukrajini slabi, a razočarenje u ukrajinsko rukovodstvo svakim danom raste. Podrška Ukrajini je vidljiva samo na histeričnom propagandnom nivou. U praksi je ta podrška skupa, beskorisna je i preti veoma velikim komplikacijama za Evropu i Sjedinjene Države. Stoga su pristalice Zelenskog organizovale ovo putovanje na isti način kao što su pokušavale da organizuju njegove nastupe na raznim međunarodnim sportskim takmičenjima, filmskim festivalima", rekao je Jakov Kedmi za Beltu.
Foto: Tanjug/AP
Bajdenova administracija ima hitan zadatak za ukrajinskog lidera, Volodimira Zelenskog , prenosi list „Politiko"
Pred posetu američkog predsednika Džozefa Bajdena Poljskoj, administracija Bele kuće je tražila od Ukrajine da aktivira dejstva na bojnom polju, piše list „Politiko".
Prema informacijama novinara, američki analitičari se plaše da će ruska vojska naneti poraz ukrajinskoj vojsci na jugu i istoku, a isporuke zapadnog naoružanja Ukrajini će se usporiti.
Vanredni sastanak ministara odbrane EU biće održan 7. i 8. marta radi koordinacije dodatnih isporuka oružja i municije Ukrajini, izjavio je danas visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.
Prva i najhitnija stvar koju geopolitička Evropa mora da uradi jeste da naoruža Ukrajinu, rekao je on, navedeno je u saopštenju Evropske službe za spoljne poslove.
On je istakao da Rusija ne može da dobije ovaj rat i da Ukrajina mora da pobedi.
Rusija je pretrpela skoro 143.000 žrtava od početka rata u Ukrajini, navodi ukrajinska vojska.
U najnovijem ažuriranju ukrajinskog Ministarstva odbrane navodi se da je broj žrtava na ruskoj strani dostigao 142.860, što je 590 više nego juče.
Takođe se navodi da je uništeno 3.310 tenkova i 6.545 borbenih oklopnih vozila.
Kijevski režim sprema provokaciju u jednom od radijacijski opasnih objekata, saopštilo je Ministarstvo odbrane. Foto: AP/Photo
Kako navodi agencija, ukrajinske vlasti žele da insceniraju lokalnu kontaminaciju područja uoči početka 11. vanredne specijalne sednice Generalne skupštine UN.
Svrha provokacije je optuživanje Oružanih snaga Ruske Federacije za navodno nanošenje neselektivnih udara po radijaciono opasnim objektima u Ukrajini, što je dovelo do curenja radioaktivnih materija i kontaminacije područja, naglasilo je Ministarstvo odbrane.
Precizira se da je radi sprovođenja ovih planova u Ukrajinu dovezeno nekoliko kontejnera sa radioaktivnim materijama sa teritorije jedne od evropskih zemalja. Oni će biti iskorišćeni za lokalnu kontaminaciju područja u oblasti jednog od radijacioni opasnih objekata pod kontrolom Kijeva.
U sektoru Kupjanska ruske jedinice sprovode pozicionu ofanzivu od linije Dvurečnoje - Grjanikovka do preostalog mostobrana Oružanih snaga Ukrajine u blizini prelaza preko reke Oskol. Komanda Oružanih snaga Ukrajine planira kontraofanzivu sa snagama 40. i 51. konsolidovanog bataljona.
Na ostalim pozicijama južno i jugoistočno od Kupjanska vrši se planirana rotacija ljudstva 92. mehanizovane brigade u Krugljakovki i Stelmahovki.
Na Limanskom sektoru Oružane snage Ukrajine jačaju linije fronta na liniji Makejevka - Žuravka greda - Terni - Jampolovka - Torskoje. Artiljerijsko granatiranje se nastavlja duž cele linije dodira.
FSB i zaposleni u Nacionalnoj gardi otkrili su zalihe municije i oružja u jednom od oslobođenih naselja LNR.
„Oružane snage Ukrajine su u žurbi napustile ovu teritoriju i bacile municiju. Militanti više nisu ovde", rekao je borac.
Predsednik Francuske Emanuel Makron je pozvao saveznike da pojačaju vojnu podršku Ukrajini, ali takođe je rekao da ne veruje u promenu ruskog režima.
Ukrajina je član evropske porodice, ali članstvo u Evropskoj uniji ne može da se desi preko noći, izjavio je šev evropske diplomatije Žozep Borelj na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.
„Ukrajina je član evropske porodice“, rekao je Borelj i dodao da će „budućnost Ukrajine biti u Evropskoj uniji“.
Prema njegovim rečima, evropski lideri već su navodili da će „Ukrajina i Moldavija, a kasnije i Gruzija biti članice Evropske unije i proces je otvoren“.
- Međutim, nemojte očekivati da će to biti urađeno preko noći, a da se ne ispune neki zahtevi - precizirao je Borelj.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni otputovaće sutra u Kijev gde će se sastati sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, javio je Rojters.
Foto: Reuters
Meloni, koja je preuzela dužnost u oktobru, rekla je da planira da poseti Kijev pre godišnjice ruske invazije na Ukrajinu 24. februara. Uprkos trvenjima po tom pitanju u okviru njene desničarske koalicije i podeljenog javnog mnjenja, Meloni nepokolebljivi pristalica Ukrajine.
Sjedinjene Države pretpostavljaju da Rusija isporučuje savremene borbene avione Iranu u zamenu za dronove, rekao je državni sekretar Entoni Blinken u intervjuu Si-Bi-Esu, ne potkrepljujući svoje navode argumentima
Ukrajinske snage ispalile su u dva minuta 40 raketa iz višecevnih raketnih bacača na Donjeck, saopštili su u DNR.
- Sada svi čekaju ocenu onoga što se dešava - izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov televiziji „Rusija 1“.
▪ „Južna“ grupacija Ruske Federacije uništila je oko 250 ukrajinskih vojnika;
▪ Uništena je ukrajinska baza bespilotnih letelica u Hmeljnickoj oblasti;
▪ Avijacija i artiljerija Ruske Federacije izvele su napade na pozicije protivnika u 118 područja;
▪ Ruska PVO oborila je 6 ukrajinskih dronova;
▪ Oružane snage RF uništile su tri haubice Oružanih snaga Ukrajine u pravcu Hersona;
▪ Oružane snage RF uništile su četiri skladišta oružja Oružanih snaga Ukrajine u Hersonskoj oblasti i u regionu;
▪ Ruske oružane snage su pogodile komandne centre 102. brigade teritorijalne odbrane i 72. mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine u oblasti DNR i Zaporožja;
▪ Oružane snage RF uništile su skladište municije Oružanih snaga Ukrajine u pravcu Donjecka.
Foto: Reuters
Kolektivni Zapad nije spreman za mirovne inicijative o rešenje ukrajinske krize, pa je malo verovatno da će američki predsednik Džozef Bajden prihvatiti predlog beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka da se u Minsku održi trilateralni samit Rusija-SAD-Belorusija, saopštio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
- Malo je verovatan nekakav reciprocitet i odgovor na takvu inicijativu bar nekog iz kolektivnog Zapada. Iz Vašingtona smo čuli izjave da se Bajden, prirodno, neće nigde zaustavljati pre Poljske - rekao je on kanalu „Rusija 1”.
Zbog toga, Moskva ne vidi spremnost kolektivnog zapada na mirne inicijative.
Proći će mnogo vremena pre nego što bilo ko isporuči borbene avione Ukrajini, moramo biti iskreni u vezi s tim, izjavio je šef britanskog Ministarstva odbrane Ben Volas u intervjuu za Špigel
Reč je o balonima o čijem obaranje su Oružane snage Ukrajine prijavile 15. februara.
Pored toga, 12. februara su primećeni baloni iznad Dnjepropetrovska. Prema Britancima, ovo je nova taktika ruske vojske da otvori ciljeve u Ukrajini.
Članice NATO-a nisu uspele jasno da objasne svoje namere, zbog čega ih je Rusija smatrala ekspanzionističkim, rekao je francuski predsednik Emanuel Makron u intervjuu za Žurnal du Dimanš.
„Za njega (Makrona) alijansa nije bila pogodno sredstvo za preispitivanje odnosa sa Rusijom, a njene članice nisu uspele da jasno objasne svoje namere, što su Rusi smatrali ekspanzionizmom“, navodi list.
U članku se napominje da ovakav stav NATO-a „delimično“ objašnjava govor ruskog predsednika Vladimira Putina na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji 2007. godine i njegove kasnije akcije.
Rusija je napravila verziju borbenog vozila pešadije BMP-3 kojom se može upravljati sa elektronskog tableta.
Foto: Beta
Ukrajina dobija dovoljno oružja, ali malo municije, EU mora da reši ovaj problem u roku od nekoliko nedelja, izjavio je šef evropske diplomatije Žozep Borelj.
Na Krimu je nacionalizovano 700 objekata svojine ukrajinskih oligarha, rekao je Šef parlamenta poluostrva Vladimir Konstantinov rekao za RIA Novosti.
On je izjavio da je na Krimu pod nacionalizaciju potpalo do 700 imovinskih objekata ukrajinskih oligarha, političara i biznismena.
Prema rečima Konstantinova, na spisku ukrajinskih državljana čija je imovina postala državna svojina nalaze se Rinat Ahmetov, Ihor Kolomojski, Arsenij Jacenjuk, Nestor Šufrič, Sergej Taruta i drugi.
Rusija je znatno povećala proizvodnju hipersoničnog raketnog sistema „kindžal“, izjavio je generalni direktor korporacije „Rosteh“ Sergej Čemezov.
▪Ruske trupe su nastavile ofanzivne operacije severozapadno od Svatova i u oblasti Kremena.
▪Ruske snage su nastavile da napreduju u oblasti Bahmuta, na zapadnoj periferiji Donjecka i na zapadu DNR.
▪Ruske trupe nastavljaju da jačaju odbrambene pozicije u oslobođenoj Zaporoškoj oblasti.
Ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov rekao je danas da Vašington pokušava da opravda sopstvene akcije za podsticanje ukrajinske krize, optužbama za navodne zločine Moskve u Ukrajini i ukazao na "beskrajno pumpanje" Kijeva oružjem.
Borbeni avioni F-16 mogu pomoći Ukrajini da pobedi u sukobu sa Rusijom, rekao je Kristofer Kavoli, komandant Združenih snaga NATO u Evropi, prenosi Politiko.
Foto: Reuters
Na zatvorenom brifingu 17. februara, kome je prisustvovalo više od deset senatora i članova Predstavničkog doma američkog Kongresa, Kavoli je upitan „da li će lovci F-16 pomoći Ukrajini da dobije rat protiv Rusije” odgovorio potvrdno, rekli su sagovornici izdanja.
Francuska nikada nije želela da pobedi Rusiju i nikada neće podržati takav stav, za razliku od niza istočnoevropskih država, rekao je francuski predsednik Emanuel Makron u zajedničkom intervjuu za „Žurnal du Dimanš“, „Figaro“ i radio stanicu „Frans Inter“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 3 godine
Trenutno patuljko Putko je najzločeniji čovek. Čim napusti Rusiju njega će uhvatiti i uhapsiti jer je trenutno najtraženija osoba. Toliko ubistva i rušenja i crnih porodica doneo Putin da njegovi Rusi sami će ga hapsiti i osuditi na kraju.A vi ga i dalje slobodno hvalite.
Odbrana generala Ratka Mladića iz komiteta UN do sada nije dobila nikakav odgovor na pismo koje je uputila u vezi sa odbijanjem Haga da on bude pušten na lečenje u Srbiju, a ovo pitanje će biti otvoreno na sednici Saveta bezbednosti UN-a o radu Mehanizma 12. juna, rekao je generalov sin Darko Mladić.
03.06.2026
14:12
Povodom nedavnih izjava suspendovane profesorke sociologije Marije Vasić, javnosti se oštro obratio direktor Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“, Radivoje Stojković
03.06.2026
13:40
Sveta Ilić iz sela Binač u Kosovskom Pomoravlju pretrpeo je brutalan napad od strane lokalnog Albanca dok je pokušavao da zaštiti svog sina, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju.
03.06.2026
12:15
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa predsednicom Senata Republike Uzbekistan Tanzilom Narbajevom.
03.06.2026
13:06
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je čestitku premijerki Danske Mete Frederiksen povodom formiranja nove koalicione vlade, poželevši joj mnogo uspeha u novom mandatu.
03.06.2026
13:00
Informer TV slavi 3. rođendan! Uz balone i emocije na slavljeničkom Kolegijumu, TV lica su se prisetila početaka i zahvalila moćnom timu iza kamera.
31.05.2026
15:39
Pre tačno tri godine počela je sa radom Informer TV - televizija koja je za kratko vreme postala najuticajnija i najgledanija u Srbiji.
31.05.2026
08:43
Ne propustite!
30.05.2026
08:54
Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" jer vas u subotu od 20 časova očekuje pravi spektakl.
29.05.2026
11:52
Ako ove godine planirate put Hrvatske budite spremni da za komplet ležaljki i suncobrana "puknete" čak 100 evra.
03.06.2026
13:00
Dojave o bombama, koje su stigle putem mejlova u više osnovnih i srednjih škola, bile su lažne, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
03.06.2026
13:05
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski posetila je porodicu Slaviše Đorđevića, koji je pre 27 godina, na današnji dan, poginuo u Peći braneći otadžbinu tokom oružanih sukoba na Кosovu i Metohiji.
03.06.2026
14:25
Jubilarni, 65. Dragačevski sabor trubača održaće se ove godine od 7. do 9. avgusta.
03.06.2026
14:19
Nakon više od 15 godina, na Dečjoj hirurgiji Univerzitetskog kliničkog centra Niš otvorena je treća operaciona sala, čime su značajno unapređeni uslovi za lečenje najmlađih pacijenata.
03.06.2026
13:57
U velikoj akciji policije uhapšeno je šest osoba koje se sumnjiče za više krivičnih dela, među kojima je i prodaja droge, a za jednim članom raspisana je međunarodna poternica.
03.06.2026
13:17
Jutros u Beogradu je došlo do svirepog ubistva, kada je Uroš G. (26) sekirom presudio očuhu svog oca, Svetozaru P. (92). Policija je završila uviđaj a telo nesrećnog muškarca poslato je na obdukciju.
03.06.2026
12:53
Nišlija I.Ž., vozač jednog prevozničkog preduzeća koji je 9. decembra prošle godine u selu Vrelo kod Niša izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je poginula Elizabeta Gojković (53) juče je na saslušanju pred Osnovnim javnim tužilaštvom negirao krivicu.
03.06.2026
14:13
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, efikasnom akcijom, uhapsili su L. B. (23) iz Kragujevca, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela teško ubistvo u pokušaju i teška telesna povreda.
03.06.2026
12:33
U beogradskom naselju Boleč danas je došlo do stravične saobraćajne nezgode u kojoj je povređeno više osoba.
03.06.2026
11:35
Zvezda serije „Tvin Piks" Ovejn Ris Dejvis preminuo je iznenada.
02.06.2026
19:45
Poznata meksička influenserka Paola Markes preminula je u 30. godini, a njeno telo pronađeno je u njenom stanu u meksičkom gradu San Luis Potosi.
02.06.2026
12:25
Glumac Oven Ris Dejvis, domaćoj publici najpoznatiji po ulozi agenta Vilsona u seriji "Tvin Piks: Povratak", iznenada je preminuo u 44. godini.
02.06.2026
09:33
Kolektivna izložba "Dani Nikole Tesle", biće otvorena u Galeriji Nikola Radošević, u ponedeljak 1. juna u 19 časova.
01.06.2026
12:33
Ćerka peavčice Dženifer Lopez na proslavi mature pojavila se pod muškim imenom i predstavila kao Oskar Muniz.
31.05.2026
12:08
OpenAI će u junu povući iz upotrebe jedan od svojih starijih, korisnicima omiljenih ChatGPT modela, što će direktno uticati na pretplatnike ovog servisa.
03.06.2026
15:00
Kad sunce prži, a vi želite nešto slatko i osvežavajuće, nema boljeg izbora od brzog deserta sa jagodama i jogurtom.
03.06.2026
14:20
Istraživanja pokazuju da određene životne navike mogu značajno da uspore fizičko propadanje organizma i pomognu starijim osobama da duže sačuvaju vitalnost.
03.06.2026
13:00
Ova pileća čorba sa povrćem je jelo koje podseća na detinjstvo i domaću kuhinju.
03.06.2026
11:40
Jun mnogima donosi prilike za zaradu i napredak, ali Blizanci, Vage i Ribe bi trebalo da budu posebno oprezni sa novcem.
03.06.2026
11:00
Nedeljama su trajala vređanja i prepirke između bivših parntera Sofije Janićijević i Borislava Terzića Terze zbog njene afere sa sedamdesetogodišnjim Danetom.
03.06.2026
14:20
Nekadašnja rijaliti učesnica i voditeljka Milica Kemez oglasila se nakon brojnih uvreda koje je njen bivši muž Bora Santana izneo na njen račun.
03.06.2026
13:40
"Južni vetar festival", muzički događaj o kojem se već mesecima govori širom regiona, održaće se 27. juna na stadionu Tašmajdan u Beogradu i okupiće neka od najvećih imena narodne muzike.
03.06.2026
13:29
Aktuelni zadrugari Maja Marinković i Asmin Durdžić redovno imaju vrele akcije pred kamerama rijaliti programa "Elita", a on joj je sada zamerio što je bila glasna.
03.06.2026
13:26
Dok Saša Lukić demantuje našu ekskluzivu, ali i izbacuje storije sa devojkom kao nikad do sad, odgovor Nataše Bekvalac je klasičan primer kriznog PR-a!
03.06.2026
12:51
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar