VAŠINGTON NEMA KUD! Tajvanu GORI pod nogama, Kinezi povećali VOJNI BUDŽET, doneta KLJUČNA odluka o UJEDINJENJU - SAD pred velikim GEOPOLITIČKIM PORAZOM?!
Podeli vest
Na godišnjoj sednici kineskog parlamenta, premijer Li Kećijang izjavio je danas da se zalaže za "mirno ponovno ujedinjenje" Kine sa Tajvanom.
"Mi treba da se zalažemo za mirni razvoj odnosa preko Tajvanskog moreuza i ubrzamo proces mirnog ponovnog ujedinjenja Kine", izjavio je Kećijang pred oko 3.000 delegata u Velikoj sali naroda u Pekingu, prenosi Rojters.
Sjedinjene države se nadaju da Kina neće koristiti posete članova Kongresa kao izgovor za vojnu akciju na Tajvanu, rekla je u sredu zamenica američkog državnog sekretara Vendio Šerman i pozvala sve zemlje da na to upozore Peking
16.02.2023
09:41
Kećijang je naveo da kineski parlament treba da primeni politiku Komunističke partije Kine za "rešavanje pitanja Tajvana" i "preduzme odlučne korake kako bi se suprotstavio nezavisnosti Tajvana i promovisao ponovno ujedinjenje" Kine i Tajvana.
Tajvanski Savet za poslove sa kopnom, odnosno Kinom, reagovao je saopštenjem u kome se naglašava da entiteti sa obe strane Tajvanskog moreuza "nisu podređeni jedno drugom", što je, kažu, stvarnost koju Peking treba da prihvati.
U saopštenju se navodi da Kina treba da "poštuje privrženost tajvanskog naroda principima suvereniteta, demokratije i slobode Republike Kine", naziv koji Tajpej koristi za ovu teritoriju.
Kina povećava vojni budžet
Na otvaranju godišnje sednice kineskog parlamenta govorilo se i o ekonomskim pitanjima. Rečeno je da je postavljen skroman cilj ekonomskog rasta od oko pet odsto na godišnjem nivou, dok je za ovu godinu predviđen veći budžetski deficit, ali i blago povećanje izdvajanja za vojsku.
Foto: Tanjug/AP
Postavljeni cilj rasta kineske ekonomije je niži nego što se očekivalo, a niži je i odnosu na prošlogodišnji cilj od oko 5,5 odsto, prenosi Rojters.
- Globalna inflacija je i dalje na visokom nivou, globalni rast trgovine i ekonomije gubi dah, a pokušaji da se Kina potisne i ograniči su sve jači - izjavio je premijer Kine Li Kećijang u obraćanju parlamentu.
Kina očekuje da će deficit državnog budžeta ove godine biti tri odsto BDP-a, što predstavlja povećanje deficita u odnosu na prošlogodišnjih 2,8 odsto. Vlada želi da stimuliše ekonomski rast infrastrukturnim projektima, za šta je ove godine izdvojeno 550 milijardi dolara.
Premijer Kine je rekao da vojska treba da posveti više vremena vežbama u borbenim uslovima. Budžet predviđa izdvajanja za vojsku u iznosu od 7,2 odsto BDP-a, što predstavlja blago povećanje u odnosu na prošlogodišnjih 7,1 odsto.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američka vojna intervencija protiv Irana mogla bi uslediti u naredna 24 sata, dok SAD povlače deo osoblja iz baza na Bliskom istoku zbog rastućih tenzija, piše Rojters.
Britanski premijer Kir Starmer je u pregovorima sa evropskim saveznicima o raspoređivanju vojnih snaga na Grenlandu, kako bi ublažili bezbednosne strahove američkog predsednika Donalda Trampa, i kako bi se suprotstavili rastućoj pretnji kineske i ruske vojske, saopštio je danas izvor iz britanske vlade.
Sjedinjene države se nadaju da Kina neće koristiti posete članova Kongresa kao izgovor za vojnu akciju na Tajvanu, rekla je u sredu zamenica američkog državnog sekretara Vendio Šerman i pozvala sve zemlje da na to upozore Peking
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Gosti emisije Direktno sa Minjom Miletić - poslanica Biljana Pantić Pilja, politikolog Nataša Dragojlović i profesor Čedomir Antić, komentarisali su političku situaciju u Srbiji i regionu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija izdalo je danas obaveštenje u vezi sa ulaskom u AP Kosovo i Metohija, nakon stupanja na snagu tzv. zakona o strancima, a u obaveštenju su navedena pravila za ulazak u AP KiM i posledice u slučaju nepoštovanja tih pravila.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
U 10. epizodi Exatlona videli smo pobedu Crveni za samo jedan poen, što znači da su Plavi izgubili borbu za nominacije. Posle toga, odlučeno je da Dušica Topić ispadne iz daljeg takmičenja.
Član Plavog tima Exatlona Srbija Nemanja Radovanović odustao je od uloge kapitena, te je "štafetu" predao Sanji Kalinović koja se prema njegovim rečima jedina javila da preuzme tu ulogu.
Među učesnicima Exatlona tenzije rastu iz epizode u epizodu, a u večerašnjoj one su kulminirale. Atmosfera na poligonima bila je gotovo električna, a napetost između Plavih i Crvenih dostigla je vrhunac.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Veštačka inteligencij, na osnovu samo jedne noći provedene u laboratoriji za spavanje, može da proceni rizik za više od 130 bolesti - od Parkinsonove bolesti do raka dojke.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na sve učesnike u saobraćaju da dosledno poštuju saobraćajne propise, koriste propisanu zimsku opremu, prilagode brzinu kretanja stanju kolovoza i vremenskim uslovima i održavaju bezbedno odstojanje.
Suđenje za planiranje likvidacije Marka Ljubiše Kana obeležio je izostanak svedoka čije je privođenje bilo naloženo, dok su pred sudom izneti novi detalji o sumnjivim kretanjima, presretnutim porukama i obračunima kriminalnih klanova.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Bivši fudbaler Crvene zvezde Živko Bakić Žića (42) ubijen je danas na Avali, u blizini kuće u vikend naselju Trešnja gde je živeo, a Informer je sada na mestu zločina.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Četbot Grok, koji pripada kompaniji Ilona Maska, sada je ograničio mogućnost kreiranja i uređivanja slika samo na korisnike koji imaju plaćenu pretplatu na društvenu mrežu X.
Postoji nasledni poremećaj koji dugo može ostati neprimećen, a istovremeno predstavlja tihi uzrok iznenadnih smrti kod naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija (HCM).
Marija Kulić, majka rijaliti učesnice Miljane Kulić, odlučila je da stavi tačku na spekulacije o Miljaninom ugovoru koje su se poslednjih dana pojavile.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar