Kineski vojni eksperti savetuju Pekingu da pravi tehniku koja bi mogla da obara američke satelite „Starlink“ i da štiti tenkove i avijaciju od američkih protivtenkovskih sistema „džavelin“, piše „Rojters“ koji je analizirao oko 100 članaka u preko 20 kineskih vojnih časopisa.
Kako se navodi, kineski stručnjaci su pripremali materijale za članke proučavajući borbena dejstva u Ukrajini.
List piše da je kineska vojska zabrinuta zbog uloge „Starlinka“ – satelitske mreže koju je razvila američka kompanija „Spejs eks“ na čelu sa Ilonom Maskom.
„Odlične performanse satelita 'Starlink' u rusko-ukrajinskom sukobu sigurno će podstaći SAD i zapadne zemlje da aktivno koriste 'Starlink' u mogućim vojnim operacijama u Aziji“, navodi se u jednom od članaka koji su napisali kineski stručnjaci u septembru prošle godine.
Autori su konstatovali da bi Peking „hitno“ trebalo da pronađe način da uništi ili onesposobi „Starlink“ koji je napravila kompanija „Spejs eks“ Ilona Maska.
U drugom članku se navodi da bi Kina trebalo da poboljša zaštitu tenkova, oklopnih vozila i vojnih brodova od raketa „džavelin“ i „stinger“ koje mogu da nanesu „ozbiljnu štetu“. Pored toga, u Pekingu smatraju da bi se trebalo pozabaviti i pravljenjem dronova.
Foto: Reuters
U Kini su analizirali i efikasnost višecevnih raketnih bacača „hajmars“. U jednom od članaka piše da Kina ima svoj napredni raketni sistem, pa bi američki „hajmars“ mogla da očekuje „drugačija sudbina“ nego u Ukrajini.
Tu su autori takođe podsetili da je rad višecevnog raketnog bacača u Ukrajini zavisio od informacija koje prenose sateliti „Starlink“.
Stručnjaci su analizirali i tok „informacionog rata“ tokom sukoba. Na kraju su zaključili da bi Peking trebalo da se pripremi da spreči uticaj zapadnih informacionih kampanja na Kineze u slučaju sukoba.
Rojters navodi da Kina proučava borbena dejstva u Ukrajini zbog straha od mogućeg sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama zbog Tajvana. Iako je Vašington izjavio da podržava princip „jedne Kine“ prema kome je ostrvo deo republike, SAD isporučuju oružje Tajvanu. To izaziva nezadovoljstvo Pekinga koji jača svoje vojno prisustvo u regionu.
SAD sada nisu spremne da se suprotstave Rusiji i Kini, s obzirom na to da su se poslednjih decenija fokusirale na borbu protiv buntovnika u bliskoistočnim zemljama, piše list „Volstrit džurnal“.
Rusija ne sme da zameni cilj „pobede“ mnogo bezazlenijom formulacijom „završetak rata“, jer bi sporazum koji ne ukloni uzroke sukoba samo napravio pauzu pred njegov nastavak, upozorio je ruski filozof Aleksandar Dugin.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov optužio je Veliku Britaniju da direktno učestvuje u ratu na strani Ukrajine i da svojim potezima dodatno otežava mogućnost postizanja mira.
Ukrajinske snage su tokom poslednja 24 časa izvele napade na više vojnih i logističkih objekata u kojima je stradao ruski avion Su-24M na aerodromu "Saki" na Krimu.
Odeska oblast bila je tokom noći 22. avgusta meta ruskog raketnog i dronskog napada. U napadu je oštećena železnička stanica u Razdelnoj, potvrdio je Aleksandar Pertsovski, predsednik uprave ukrajinske železničke kompanije "Ukrzaliznica", a pogođena je i lučka infrastruktura.
Rusija je tokom noći izvela novi raketni napad na Kijev, pri čemu su se širom ukrajinske prestonice čule snažne eksplozije, dok su lokalne vlasti prijavile požare na više lokacija u gradu.
Kijev je ponovo na meti raketnog napada. Lokalni kanali izveštavaju o seriji snažnih eksplozija, dok su ukrajinske vlasti prethodno upozorile na opasnost od balističkih projektila.
Monitoring kanali koji prate aktivnosti ruskih oružanih snaga upozoravaju na povećanu verovatnoću masovnog udara na Ukrajinu, pri čemu se kao moguća glavna meta navode Kijev i Kijevska oblast.
Pokušaji Volodimira Zelenskog da pojača međunarodni pritisak na Rusiju i nanese štetu njenoj ekonomiji nisu rezultirali uspehom, konstatovao je list "Militari Čajna".
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su tokom poslednja 24 časa izvedeni udari na više vojnih i industrijskih objekata u Ukrajini, uključujući zgradu kompanije "Fajer Point" u kojoj se proizvode komponente i bojeve glave za krstareće rakete "Flamingo".
Poljski premijer Donald Tusk izjavio je nakon razgovora sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim da bi narednih 100 dana moglo da bude presudno za dalji tok rata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
SAD sada nisu spremne da se suprotstave Rusiji i Kini, s obzirom na to da su se poslednjih decenija fokusirale na borbu protiv buntovnika u bliskoistočnim zemljama, piše list „Volstrit džurnal“.
Vest da je general Ratko Mladić preminuo u pritvorskoj jedinici u Hagu, još jednom je pokazala kakvo je pravo lice blokadera koji po društvenim mrežama histerično slave njegovu smrt.
Veselin Petrović tvrdi da su „građani izvršili pritisak“ na Slanačkom putu i zahtevali dolazak načelnika Komunalne milicije. Međutim, na snimku koji je sam objavio u prvom planu je upravo Petrović, koji insistira, naređuje?!?! da komunalni milicajac telefonom pozove svog nadređenog.
Od Rio de Žaneira, preko Helsinborga, Ljubljane, Graca, Rima, Pariza i Dubaija, pa sve do Amerike i Kanarskih ostrva, Užičani iz svih krajeva sveta šalju istu poruku: Srbija se okuplja u Užicu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je na sve pritiske i analize koje dolaze iz regiona povodom ubrzane modernizacije i snaženja Vojske Srbije, poručivši da naša zemlja nastavlja sopstvenim putem jačanja odbrambenih kapaciteta kako bi osigurala mir za sve svoje građane.
Poznati blokaderski glumac i politički marginalac Sergej Trifunović pridružio se kampanji mržnje, povodom smrti generala Mladića, pokazavši, po ko zna koji put, da nema ni trunke poštovanja prema ljudskom životu i osnovnom redu.
Voditeljka Tijana Jović pokazala je zanosnu liniju i otkrila koje vežbe radi kako bi održala formu pred početak druge sezone "Exatlona", u kojoj će se pojaviti u ulozi voditeljke sportskog rijalitija.
Nakon što smo objavili vest da Mensur Ajdarpašić ulazi u "Exatlon", komentari ispod Informerove objave na Instagramu samo pršte, a oglasio se i Dejan Dragojević koji je pozdravio potez kolege iz drugog rijalitija!
Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, od septembra ulazi u "Exatlon Srbija", gde će morati da pokaže koliko su mu fizička spremnost, disciplina i izdržljivost na zavidnom nivou., a ovo je njegov profil
Nemanja Radovanović, nekadašnji takmičar "Exatlona", otvoreno je govorio o iskustvu u sportskom rijalitiju, teškim poligonima, povredama, ali i odnosu sa Sanjom, za koju kaže da je postala njegov veliki prijatelj.
Mensur Ajdarpašić, jedan od najprepoznatljivijih bivših učesnika "Zadruge", od septembra će se oprobati u potpuno drugačijoj ulozi – kao takmičar najpoznatijeg sportskog rijalitija "Exatlona".
Ratko Mladić, koji je danas preminuo u Hagu, bivši je general i komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske tokom rata u Bosni i Hercegovini, kojeg je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora.
Novinarka Olivera Miletović gostovala je u Info jutru i tom prilikom govorila o napadima na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i otkrila detalj iz prošlosti dok su se ona i lider države privatno družili.
Televizijska produkcija dobija novu adresu za velike priče, aktuelne teme i atraktivan program od 1. septembra. U Novom Sadu je otvoren novi studio za emisije, osmišljen tako da spoji savremeni dizajn, najnoviju tehnologiju i uslove koji odgovaraju najvišim produkcijskim standardima.
Ljubavne prevare, tajne veze i ljubavni trouglovi sami po sebi nisu ništa novo. Ljudi već vekovima uspevaju da od odnosa naprave emocionalni haos, pa se većina takvih priča ipak završi svađom, raskidom ili razvodom. Međutim, u pojedinim slučajevima ljubomora, opsesija ili želja da se partner ukloni kao prepreka doveli su do mnogo strašnijeg kraja.
Policija je na graničnom prelazu Tabanovce uhapsila 51-godišnju državljanku Srbije nakon što je sistem "Bezbedan grad" registrovao da je na autoputu A-1 vozila više nego dvostruko većom brzinom od dozvoljene.
Begunci i osumnjičeni za kojima policija traga na različite načine pokušavaju da zametnu trag i otežaju policiji da ih pronađe. Neki menjaju fizički izgled, drugi koriste tuđa imena i dokumenta, dok pojedini pokušavaju da iza sebe ostave potpuno drugačiji život. Najnoviji slučaj zabeležen je kod Aleksinca, gde je policija u selu Kraljevo uhapsila J. N. iz Aleksinca, za kojim su bile raspisane dve poternice.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam, gost Međunarodnog filmskog festivala u Nišu, sastao se juče sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem, a u Gradskoj kući susreo se i sa mladim karatistima Karate kluba "Niš".
Nacionalni festival filma i televizije - NAFFIT 2026 biće održan od 3. do 6. septembra na Zlatiboru, uz četiri dana projekcija, razgovora, susreta i festivalskih programa posvećenih domaćoj kinematografiji, televiziji i stvaraocima koji su obeležili srpsku audiovizuelnu scenu.
Srpska književnost ima dugu tradiciju humora, satire i komedije, a pojedina dela uspela su da nadžive vreme i ostanu jednako zanimljiva i današnjim čitaocima.
Ako vam parket posle brisanja i dalje izgleda mutno ili je neprijatno lepljiv pod nogama, možda pravite jednu jednostavnu grešku. Nekoliko kapi glicerina može pomoći da pod izgleda čistije i urednije, bez skupih preparata.
Pošto nije imao potrebnu sumu za izdavanje albuma, morao je da razmišlja o sponzorima i pozajmicama, ali mu je otac tada dao savet koji je Dr Iggy zapamtio za ceo život.
Pevač Dr Iggy nekada je važio za velikog zavodnika, a za emisiju "Demanti" govorio je o svojoj prvoj velikoj ljubavi kao i o "menjanju devojaka po smeni".
Pevač Dr Iggy, koji je tokom devedesetih bio na vrhuncu popularnosti, u emisiji "Demanti" otvoreno je govorio o svom ljubavnom životu, pa izneo detalje o devojci sa kojom je raskinuo veridbu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.