AMERIKA SPREMA ODMAZDU ZBOG DRONA! Vašington ima VIŠE NAČINA za kažnjavanje Rusije, razmatra se "Trampov plan", u opciji i VOJNI UDAR?!
Podeli vest
Sjedinjene Države bi mogle da iskoriste „Trampov plan“ protiv Rusije, kao odgovor na incident sa dronom „MK-9“, piše Tarik Tahir, analitičar britanskog izdanja „The Sun“
Pad američkog drona „MK-9 Reaper“ dogodio se 14. marta na nebu iznad Crnog mora, što je poslužilo za zaoštravanje odnosa Moskve i Vašingtona. Prema verziji Ministarstva odbrane RF, dron je pao u vodu usled oštrog manevrisanja. Međutim, SAD tvrde da je ruski lovac „Su-27“ udario u elisu drona, što je izazvalo pad.
Ruski mediji na Krimu su objavili vest da su pripadnici Crnomorske flote uspeli da lociraju mesto pada američke bespilotne letelice MQ-9 Reaper koja je pala u Crno more posle susreta sa borbena aviona Su-27SM, koji su bili naoružani sa po četiri rakete vazduh-vazduh R-27 i dve R-73.
16.03.2023
15:30
Prema rečima autora, ako američke vlasti žele da Moskvi daju oštar odgovor na incident, onda imaju pet opcija šta da rade.
Vojni napad
Prvi – najopasniji i najagresivniji – da izvrši vojni napad. Tahir podseća da je upravo tako želeo da postupi bivši američki predsednik Donald Tramp, kada je Iran 2019. oborio američki dron na ulazu u Persijski zaliv.
Najdirektniji oblik odmazde – i svakako najopasniji – bio bi direktan napad na ruske ciljeve. Ovo je bio plan akcije koji je Donald Tramp razmatrao još 2019. godine, kada su Iranci raketom oborili američki izviđački dron. Predsednik je navodno odobrio napade na nekoliko iranskih ciljeva, kao što su radarske i raketne baterije.
Foto: Tanjug/AP
Kao rezultat toga, Tramp je otkazao plan deset minuta pre udara, saznavši da će napad odneti živote oko 150 ljudi. Takođe je vredno napomenuti, da izgleda da SAD ne vide incident u Crnom moru kao namernu agresiju.
Štaviše, svaki napad na rusku vojsku nosi užasnu mogućnost eskalacije u nuklearni rat, koji obe strane očigledno žele da izbegnu po svaku cenu“, piše analitičar.
Sajber udar
Drugi odgovor bi mogao biti masivan sajber napad na Rusiju. Svojevremeno su SAD već hakovale iranske kompjuterske sisteme raketnih bacača.
„Ovo bi SAD moglo da pruži realniju opciju za odmazdu protiv Rusije, koja se potencijalno ne završava Armagedonom“, navodi se u članku.
Pooštravanje sankcija
Treća opcija je pooštravanje antiruskih sankcija. Istina, kako je primetio autor, to se dešavalo čitavu prošlu godinu sa početkom ukrajinskog sukoba.
Slanje F-16
Četvrti način osvete mogao bi da bude sporazum SAD, da se u Ukrajinu prebace borbeni avioni „F-16“.
Foto: Reuters
- Do sada je američki predsednik Džo Bajden, isključivao slanje aviona, plašeći se da bi Rusija mogla da ih smatra eskalacijom. Međutim, da li akcije Rusije konačno mogu da ubede Ameriku, da počne da isporučuje avione koje Ukrajina traži - pita analitičar.
Zona zabrane letova
Poslednja opcija, prema autoru, mogla bi biti zona zabrane letova. Volodimi Zelenski je na početku sukoba zatražio od zemalja NATO-a, da uvedu zonu zabrane letova iznad Ukrajine.
SAD bi se mogle suočiti sa sličnim pozivima nakon incidenta s dronovima, ali kao i kod svake vojne opcije, rizici su veliki.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Nikola
pre 2 godine
...zabrana cega???...hahaha ..pa nije vam to vojska tzv.srbije ili iraka libije sta sve ne..haha tu ce vam biti kraj.
Za ukrajinske pilote lovaca MiG-29, koji deluju od prvih dana ruskih vojnih operacija duž istočne linije fronta, svaka misija predstavlja kombinaciju preciznog proračuna i instinkta za preživljavanje.
Zadržavanje tankera „Marinera“ predstavlja očigledno kršenje Konvencije Ujedinjenih nacija o pomorskom pravu, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
Ruski mediji na Krimu su objavili vest da su pripadnici Crnomorske flote uspeli da lociraju mesto pada američke bespilotne letelice MQ-9 Reaper koja je pala u Crno more posle susreta sa borbena aviona Su-27SM, koji su bili naoružani sa po četiri rakete vazduh-vazduh R-27 i dve R-73.
Doček Nove godine na Gradskom trgu u Čačku, koji je trebalo da bude narodno veselje i trenutak opuštanja za više od hiljadu građana, propao je pod naletom pomračenih umova i blokadera koji su se okupili iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Kraljeva.
Jedna od velikih laži blokadera je tvrdnja da je tokom protesta 15. marta 2025. godine na okupljene pušten zvuk iz "zvučnog topa", a te očigledne laži je prihvatio čak i Evropski parlament koji je zvučni top uključio u rezoluciju protiv Srbije. Takvo oružje je verovatno korišćeno u Venecueli kada je kidnapovan tamošnji predsednik Nikolas Maduro, a ovo su simptomi nakon njegove upotrebe.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa ambasadorom Evropske unije u Srbiji Andreasom fon Bekeratom, u četvrtak, 15. januara 2026. godine.
Nemanja Starović, ministar za evropske integracije, reagovao je povodom napada na Anu Bekutu, kada su blokaderi nju i članove benda gađali grudvama dok su nastupali na bini u Čačku.
Voditeljka Kristina Vasić je u najvećem sportskom rijalitiju na svetu posetila Crveni tim i videla kulinarske sposobnosti Boška Marinkovića i Marka Milovanovića.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Prof. dr Milan Beslać istakao je za Informer TV, kako su pregovori o prodaji ruskog udela NIS-a u poodmakloj fazi, kao i da očekuje da će se uskoro znati ko kupuje akcije.
Opština Zemun, Hram Svetog oca Nikolaja i SVEBOR savez Beograda organizuju u ponedeljak, 19. januara, na Bogojavljenje, 29. plivanje za Časni krst, saopšteno je iz ove opštine.
Posetom Dečijoj bolnici u Novom Sadu, pripadnici Odreda Žandarmerije u Novom Sadu obradovali su najmlađe pacijente paketićima, toplim rečima, pažnjom i podrškom.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Aleksandra O. (32) za pokušaj teškog ubistva Ljube J. (71) 1.septembra 2025. godine na beogradskoj pijaci "Medaković 3". Ona je poslata Višem sudu na odluku o potvrđivanju, a okrivljeni se od hapšenja nalazi u pritvoru.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, presretačem su oko 11 časova u Inđiji zaustavili četrdesetčetvorogodišnjeg Z. M. koji se vozilom marke "audi" kretao brzinom od 189,2 kilometara na čas na državnom putu Novi Sad - Inđija gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, u saradnji sa pripadnicima Regionalnog centra granične policiјe, uhapsili su Z. B. (25), A. A. (27) i K. H. (25), državljane Avganistana, zbog postoјanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo nedozvoljen prelaz državne granice i kriјumčarenje ljudi.
U američkoj seriji "Bibliotekari: Sledeće poglavlje" ("The Librarians: The Next Chapter") jedna od scena snimana je u Knez Mihailovoj ulici u centru Beograda.
Automobil marke "mercedes" koji je Dragomir Gidra Bojanić vozio u serijalu filmova "Lude godine" obožavala je cela Jugoslavija i važio je za pravi simbolni status.
Glumica Lidija Vukićević kaže da slavni scenarista Siniša Pavić nije voleo seriju "Bolji život" jer su mu govorili da su mu sve ostale serije ličile na to kultno ostvarenje.
Književnici Ljiljani Habjanović Đurović danas je svečano uručen orden Karađorđeve zvezde prvog stepena, koju joj je dodelio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar