Nivo podrške Džozefu Bajdenu, predsedniku Sjedinjenih Država, na rekordno je niskom nivou, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnjenja koje je sproveo "Galup".
Svega 37 odsto Amerikanaca odobrava način na koji Bajden obavlja svoj posao, što je najniži procenat još od njegove inauguracije, održane u januaru 2021.
Ekonomija problem
- Predsednik Bajden je imao od oko 40 odsto u poslednjih 19 meseci. Za razliku od poslednjeg istraživanja, on je prošlog jula imao podršku od 38 odsto. Samo je Ronald Regan, bivši predsednik Amerike, imao nižu podršku u devetom kvartalu vladavine od svih predsednika Sjedinjenih Država posle Drugog svetskog rata - preneo je "Galup".
Zanimljivo je da je istraživanje sprovedeno od 3. do 25. aprila, kada je aktuelni šef Bele kuće i zvanično krenuo u kampanju za osvajanje drugog mandata na čelu Amerike. Njegov tim je prošlog utorka objavio i prvi reklamni spot pod sloganom "Hajde da završimo posao do kraja".
Foto: Reuters
Najveći izazov za Bajdena predstavlja usporavanje ekonomskog rasta, skok inflacije i energetska kriza. Prema Galup ekonomskom indeksu poverenja, svega 16 odsto Amerikanaca smatra da je stanje u ekonomiji "odlično" ili "dobro", njih 37 odsto tvrdi da je "fer", a 47 odsto navodi da je "loše".
Veliki izazov za Bajdena u kampanji, godinu i po dana pre izbora (novembar 2024. godine), biće i to što je čak 75 odsto birača uvereno da će se situacija u ekonomiji dodatno pogoršati u budućnosti. Bajdena do izlaska na glasanje očekuje provera na stranačkom nivou.
Važno pitanje
Za sada je on važi za favorita, imajući u vidu da je aktuelni predsednik, ali uprkos tome, čak 44 odsto registrovanih članova Demokratske strane ne bi želelo da se on kandiduje, a glavni razlog su godine, koje predstavljaju važno pitanje kod birača. Kada se izbori budu održavali, Bajden će imati 82 godine, a na kraju mandata imaće punih 86 godina.
Bajdenu će najverovatniji protivnik na izborima biti Donald Tramp, koga je pobedio 2020. godine, najviše zahvaljujući tome što je veliki deo birača bio protiv Trampa, a ne za njega.
Kod republikanaca Tramp sigurno vodi
Bivši predsednik Donald Tramp, koji je još u novembru krenuo u kampanju za dobijanje stranačke nominacije za izbore 5. novembra 2024, u sigurnom je vođstvu.
Foto: EPA
Njega podržava 53 odsto republikanaca, a guvernera Floride Rona Desantisa 21 odsto. Tek na trećem mestu, s podrškom od samo šest odsto republikanaca, nalazi se Majk Pens, koji je bio potpredsednik Sjedinjenih Država dok je Tramp bio predsednik.
Procenat američkih glasača koji pozitivno gledaju na reizbor američkog predsednika Džozefa Bajdena iznosi 43 odsto, dok je 52 odsto onih koji reizbor ne odobravaju, navodi se u poslednjoj anketi američkog sajta 538 (FiveThirtyEight).
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Procenat američkih glasača koji pozitivno gledaju na reizbor američkog predsednika Džozefa Bajdena iznosi 43 odsto, dok je 52 odsto onih koji reizbor ne odobravaju, navodi se u poslednjoj anketi američkog sajta 538 (FiveThirtyEight).
Predsednik Kazahstana Kasim-Žomart Tokajev izjavio je pred predsednikom Rusije Vladimirom Putinom da je vreme za zamrzavanje sukoba u Ukrajini i pokretanje novih pregovora po modelu „istanbulske formule 2.0“.
Posle udara na ruski sektor goriva, ukrajinski dronovi prešli su na logističke centre i skladišta internet-trgovine, sa ciljem da izazovu poremećaje u snabdevanju, gubitke privrede i rast nezadovoljstva među građanima i preduzetnicima, ocenjuju ruski komentatori.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) priveli su blokadera Miroslava Filipovića zvanog Fiki iz Loznice nakon što su ga pronašli na adresi na kojoj je prijavljen, saznaje Informer.
Dragan J. Vučićević urnisao je u jednoj rečenici poznatog NATO lobistu, vatrenog zagovornika nezavisnosti lažne države Kosovo i Kurtijevog poslušnika, Naima Lea Beširija, koji je kao miljenik tajkunskih medija za antisrpsku Novu S pokušao da bude duhovit, pa spomenuo i glavnog urednika Informera.
Poznati advokat i poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović otkrio je na društvenij mreži Iks šta mu je jedino važno kada je u pitanju Srbija.
Više od 3.260 zaposlenih suočeno je sa neizvesnom budućnošću nakon što je nemački proizvođač baterija Varta, koji posluje duže od 130 godina, potvrdio da je započeo postupak zaštite od bankrota.
Država je najavila novi paket pomoći građanima, koji obuhvata penzionere, korisnike socijalnih davanja, porodice sa decom, borce, ali i sve punoletne građane.
"Suzuki svift" važi za jedan od najdugovečnijih gradskih automobila na tržištu, a nova generacija sa blagim hibridnim sistemom donosi 82 KS i promišljenu kombinaciju ekonomičnosti i stila.
Tragedija koja se u četvrtak dogodila u Bugarskoj, u blizini sela Černiče, kada je u stravičnom lančanom sudaru poginula Boranka Tatjana Ilić (54), zavila je Bor u crno.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se 19. jula kod Gadžinog Hana, kada su se sudarili automobil "škoda" i kamion "zastava" koji je bio natovaren drvima za ogrev. U nesreći je poginula ženska osoba, dok su tri osobe povređene, među kojima je i dete. Prve informacije ukazuju da je do nesreće došlo najverovatnije zbog neprilagođene brzine.
Službenici Odeljenja bezbednosti Ulcinj su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Ulcinju, lišili slobode sedamnaestogodišnjeg maloletnika iz Podgorice, povratnika u izvršenju krivičnih dela, zbog sumnje da je na području Ulcinja izvršio krivična dela teška krađa i teška krađa u pokušaju.
Odbegli vođa "kavačkog" klana Radoje Zvicer osuđen je na 40 godina zatvora u Crnoj Gori zbog organizovanja kriminalne organizacije, a izvor blizak crnogorskom pravosuđu objašnjava da se ređaju presude, a pomaka u pronalasku osuđenog nema, niti se o tome javno govori, jer su se po svemu sudeći pravosudni organi uplašili Zvicera.
Policijski službenici Policijske stanice Metković završili su kriminalističku istragu protiv dvojice državljana Bosne i Hercegovine, starosti 48 i 63 godine, zbog sumnje da su učestvovali u prevari.
Eksplicitne scene iz domaćih hit-serija poslednjih godina redovno podižu prašinu, dele publiku i otvaraju pitanje da li je reč o umetničkoj slobodi ili lovu na gledanost.
Od paničnog straha od gubitka erekcije i ženskog tela, pa sve do straha od poljupca i dodira, stručnjaci otkrivaju koje skrivene anksioznosti uništavaju intimni život i kako se sa njima izboriti.
Pevačica Ana Bekuta u ekskluzivnom intervjuu za Informer progovorila je o sećanjima na pokojnog supruga Milutina Mrkonjića, povlačenju iz javnosti, ali i podršci koju pruža koleginicama sa javne scene.
Maja Marinković žestoko je uzvratila Danilu Dači Virijeviću, nakon što je on sa podsmehom komentarisao snimak njenog oca Radomira Takija Marinkovića koji je nastao na buvljaku.
Razvodi na estradnoj sceni postali su sve učestalija pojava, a jedan od najčešće pominjanih razloga za kraj brojnih brakova jesu prevare i narušeno poverenje među partnerima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.