• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs/sputnik

01.05.2023

23:30

DA LI JE OVO MOGUĆE?! Naučnici zavirili na DNO OKEANA, satelitskim mapiranjem otkrili MASOVNU formaciju! "Više od 20.000..."

Pixabay

Vesti

DA LI JE OVO MOGUĆE?! Naučnici zavirili na DNO OKEANA, satelitskim mapiranjem otkrili MASOVNU formaciju! "Više od 20.000..."

Broj poznatih planina na dnu Zemljinog okeana gotovo se udvostručio – satelitskim mapiranjem morskog dna otkriveno je gotovo 20.000 podvodnih planina koje do sada nisu bile poznate.

Do sada je bilo poznato oko 24.000 podvodnih planina, a novo otkriće oko još 20.000 takvih morskih formacija objavljeno je u naučnom časopisu „Advensing eart end spejs sajens“.

Najčešći način otkrivanja morskih planina, od kojih su neke najviše na svetu kada se meri njihova visina od osnove do vrha, je uz pomoć skeniranja morskog dna sonarom. Međutim, taj metod je skup i zahteva puno vremena, pa je do sada mapirano samo oko 20 odsto svetskog okeana, kaže Džuli Gevordžijan sa Instituta za okeanografiju Skrips.

Zato su se ona, Dejvid Sendvel, geofizičar sa istog Instituta, i njihove kolege, okrenule satelitskim osmatranjima, koja daju pokrivaju sva mora na svetu.

Naučni tim ovog Instituta, koji pripada Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu, pregledao je satelitske snimke koji su prikazivali visinu morskog dna i tražili izbočine uzrokovane gravitacionim uticajem morskih planina. Pošto su stene gušće od vode, njihovo prisustvo menja gravitaciono polje na mestima na kojima se nalaze.

 

 

- Postoji jača gravitaciona sila koja uzrokuje da se voda podiže iznad morskog dna - objašnjava Sendvel.

Koristeći tu tehniku, naučnici su otkrili 19.325 do sada nepoznatih morskih planina.
Neka od svojih zapažanja poredili su sa posmatranjima sonarom kako bi utvrdili da li je ova metoda tačna.

Većina novootkrivenih morskih planina visine je od 700 do 2.500 metara, procena je ovog naučnog tima, piše „Sajens njuz“.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

"Danas počinje Atinska konferencija": Formira se Balkanski savez
Društvo

"Danas počinje Atinska konferencija": Formira se Balkanski savez

Za domaću javnost koja je već danima bila pod utiskom dominantnih vesti o unutrašnjem obračunu u Gvatemali, u centralnoj Americi, 28. jun 1954. doneo je jednu sasvim novu temu, koja je bila istaknuta tog dana velikim naslovom: "Atinska štampa pozdravlja predstojeći savez" i nadnaslovom "Danas počinje Atinska konferencija".

28.06.2026

10:06

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set