DA LI JE OVO MOGUĆE?! Naučnici zavirili na DNO OKEANA, satelitskim mapiranjem otkrili MASOVNU formaciju! "Više od 20.000..."
Podeli vest
Broj poznatih planina na dnu Zemljinog okeana gotovo se udvostručio – satelitskim mapiranjem morskog dna otkriveno je gotovo 20.000 podvodnih planina koje do sada nisu bile poznate.
Do sada je bilo poznato oko 24.000 podvodnih planina, a novo otkriće oko još 20.000 takvih morskih formacija objavljeno je u naučnom časopisu „Advensing eart end spejs sajens“.
Naučnici su pronašli drevno dno okeana koje bi moglo da se obavija oko Zemljinog jezgra. Reč je o tankom, ali gustom sloju koji se nalazi oko 2.900 kilometara ispod površine Zemlje, odnosno na granici između zemljinog jezgra i omotača.
14.04.2023
00:15
Najčešći način otkrivanja morskih planina, od kojih su neke najviše na svetu kada se meri njihova visina od osnove do vrha, je uz pomoć skeniranja morskog dna sonarom. Međutim, taj metod je skup i zahteva puno vremena, pa je do sada mapirano samo oko 20 odsto svetskog okeana, kaže Džuli Gevordžijan sa Instituta za okeanografiju Skrips.
Zato su se ona, Dejvid Sendvel, geofizičar sa istog Instituta, i njihove kolege, okrenule satelitskim osmatranjima, koja daju pokrivaju sva mora na svetu.
Naučni tim ovog Instituta, koji pripada Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu, pregledao je satelitske snimke koji su prikazivali visinu morskog dna i tražili izbočine uzrokovane gravitacionim uticajem morskih planina. Pošto su stene gušće od vode, njihovo prisustvo menja gravitaciono polje na mestima na kojima se nalaze.
- Postoji jača gravitaciona sila koja uzrokuje da se voda podiže iznad morskog dna - objašnjava Sendvel.
Koristeći tu tehniku, naučnici su otkrili 19.325 do sada nepoznatih morskih planina.
Neka od svojih zapažanja poredili su sa posmatranjima sonarom kako bi utvrdili da li je ova metoda tačna.
Većina novootkrivenih morskih planina visine je od 700 do 2.500 metara, procena je ovog naučnog tima, piše „Sajens njuz“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Naučnici su pronašli drevno dno okeana koje bi moglo da se obavija oko Zemljinog jezgra. Reč je o tankom, ali gustom sloju koji se nalazi oko 2.900 kilometara ispod površine Zemlje, odnosno na granici između zemljinog jezgra i omotača.
Na Kosovu i Metohiji danas se održavaju vanredni izbori za skupštinu privremenih institucija samouprave, pošto nakon izbora održanih 9. februara vlada nije formirana.
Blokader dr Branimir Nestorović žestoko je kritikovao tajkuna Dragana Đilasa, podsetivši na, kako je rekao, simbol lošeg upravljanja i sumnjivih odluka iz vremena kada je Đilas bio na vlasti, a takođe se dotakao i ponašanja opozicije.
Napad na Novom Beogradu, u kojem je za sada nepoznati muškarac nožem ranio baku pred maloletnim unukom, Žaklina Tatalović, novinarka N1, sramno je iskoristila za politički govor.
Na današnji dan, 28. decembra, 1610. godine, rođen je Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac, koji je u narodu ostao upamćen po brojnim čudima, koja se i dan danas događaju u manastiru Ostrog.
Zvanično je proglašen samoubicom, ali sumnje nikada nisu utihnule. Veliki ruski pesnik Sergej Jesenjin pronađen je mrtav u hotelskoj sobi, a poslednju pesmu napisao je sopstvenom krvlju.
Brižit Bardo ostavila je neizbrisiv trag u svetu mode. Njen stil, koji je spajao jednostavnost, slobodu i seksepil, i dalje inspiriše i postavlja standarde u industriji.
U "Eliti 9" je došlo do svađe između Bore Santane i Luke Vujovića zbog Anite Stanojlović, a situacija je eskalirala do te mere da je reagovalo i obezbeđenje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar