(VIDEO) DA LI JE REALNO?! NESTALA PODMORNICA NEMA SERTIFIKAT ZA VELIKE DUBINE? Upozoravao da će STAKLO PUĆI pod pritiskom, pa dobio otkaz
Podeli vest
Potraga za nestalom podmornicom "Titan" sa pet putnika oživljava sećanja na jednu od najvećih pomorskih tragedija sveta, ali informacije o neodgovornom ponašanju kompanije "Oušn gejt" istovremeno prerastaju u jedan od najgorih skandala u jednom od najelitnijih turističkih biznisa na planeti.
Avantura posete olupini "Titanika" 3.700 metara ispod površine mora može se kad su u pitanju turisti uporediti još jedino s putovanjima u svemir, a sada se ispostavilo kako podmornica "Titan" uopšte nema sertifikat za zarone na tako velike dubine nego samo do 1.300 metara!
Dva su najizvesnija scenarija za misteriozni nestanak turističke podmornice "Titan" na kojoj je petoro ljudi, kaže Alister Grejg, profesor Univerzitetskog koledža u Londonu i stručnjak za podmornice.
20.06.2023
16:45
Taj podatak navodi portal The New Republic istražujući slučaj Dejvida Lokridža, kapetana podmornice i nekadašnjeg direktora za pomorske operacije kompanije, odgovornog za sigurnost posade i klijenata.
This short clip will help you understand why the Titanic mini sub is missing and why this was an accident waiting to happen. pic.twitter.com/srrXmFnoTq
— Frida Ghitis (@FridaGhitis) June 20, 2023
Lokridž je dobio otkaz jer nije hteo da da zeleno svetlo za testiranje podmornice s ljudskom posadom iako se ispostavilo da je za to imao jako dobre razloge. Kompanija ga je proglasila "lažnim uzbunjivačem" uz mutna tehnička obrazloženja zašto im je njegovo obrazloženje bilo neprihvatljivo.
Lokridž se suočavao sa neprijateljskim stavom i odbijanjem dela zaposlenih da mu isporuče dokumentaciju koja bi trebalo da mu bude slobodno dostupna.
Navodno je u više navrata upozoravao na pitanja bezbednosti "Titana" pred menadžerima i zbog potencijalnih problema preporučio korektivne akcije.
Tražio je specifična testiranja trupa, ali su ga odbili uz obrazloženje da oprema za testiranje toga što traži ne postoji. Lokridž je izdao zabrinjavajući službeni inspekcijski izveštaj koji je izazvao vanredni sastanak vrha kompanije.
Taj sastanak je za Lokridža bio poprilično iznenađenje jer je shvatio zbog čega su odbijali da mu daju pristup informacijama odeljenja za inženjering.
- Vidikovac na prednjoj strani podmornice izgrađen je samo za sertifikovan pritisak od 1.300 metara iako je kompanija nameravala da vodi putnike do dubine od 4.000 metara. Lokridž je doznao da će proizvođač prozora za posmatranje dati sertifikat samo za dubinu do 1.300 metara zbog eksperimentalnog dizajna prozora za posmatranje koji je isporučila kompanija, a koji je bio izvan standarda za ljudske prostore. Kompanija je odbila da plati proizvođaču izradu prozora koji bi zadovoljio traženu dubinu od 4.000 metara - navodi portal The New Republic.
Turistički aranžman, koji uključuje obilazak olupine "Titanika" na dubini od oko 3.700 metara specijalnom podmornicom, košta 250.000 dolara.
Turistima kompanija ne govori da nisu dobili sertifikat za zarone veće od 1.300 metara. "Titanik" leži u međunarodnim vodama pa ne postoji propis koji bi obavezao kompaniju da turistima govori istinu nego može da prodaje narative o "vrhunskoj nauci" i "istraživanjima" iako u osnovi prodaju neodgovorni avanturizam jer su škrtarili na delovima što je njihov glavni izvršni direktor predstavljao kao znak svoje dosetljivosti i probijanja granica.
Podmornica koja je prevozila britanskog milijardera Hamiša Hardinga odnosno pakistanskog biznismena Šahzadu Davuda i njegovog sina (19) nestala je u nedelju ujutru, a prema poslednjim informacijama ima kiseonika do sutra oko podneva po našem vremenu.
Među nestalima su francuski stručnjak za "Titanik" Pol-Anri Naržeole (73) i osnivač i izvršni direktor kompanije Stokton Raš (61).
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dva su najizvesnija scenarija za misteriozni nestanak turističke podmornice "Titan" na kojoj je petoro ljudi, kaže Alister Grejg, profesor Univerzitetskog koledža u Londonu i stručnjak za podmornice.
Ukrajinski vojnici digli su u vazduh branu u selu Privolje u Dnjepropetrovskoj oblasti, nedaleko od Kramatorska, u pokušaju da uspore napredovanje ruske vojske.
Mađarski premijer Viktor Orban doputovao je u Istanbul radi učešća na sastanku Saveta za stratešku saradnju na visokom nivou između Turske i Mađarske, saopštio je ministar saobraćaja i infrastrukture Turske Abdulkadir Uraloglu.
Bivši tužilac Tužilaštva za organizovani kriminal Aleksandar Milosavljević gostovao je u "Utisku nedelje" i govorio o vrhovnoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac.
Novinari tajkunskog portala Nova S, koji se redovno prikazuju kao gromade srpskog objektivnog novinarstva, pokazali su u kojoj meri ne mogu da sakriju netrpeljivost prema onima koji ne razmišljaju kao oni, pa makar to bili i njihovi sagovornici.
Biznismen Branko Babić objavio je fotografiju na društvenoj mreži Iks i ponovo izazvao salvu reakcija, budući da ona na najbolji način objašnjava šta je zajedničko Nikolini Sinđelić, Dijani Hrki, Milomiru Jaćimoviću, Miši Bačulovu, Vladimiru Štimcu i dedi Nikoli.
Andrijana Nešić, urednica portala Novosti kojoj je blokaderska sudija Tatjana Bezmarević Janjić iz Prvog osnovnog suda u Beogradu ove nedelje izrekla drakonsku kaznu po krivičnoj prijavi jednog od ideologa blokadera, Zdenka Tomanovića, otkrila je šta joj je on rekao nakon presude.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Policijac Dalibor C. optužen je da je nakon svađe u lokalu u Policijskoj stanici u Odžaku pretukao P.A., kojeg je tukao palicom po glavi i telu te ga je nastavio tući čak i kad mu je šef naredio da prestane.
Baranin Vladimir Ulama (38) visokorangirani pripadnik "škaljarskog klana" i jedan od glavnih saradnika pokojnog vođe barskog ogranka te kriminalne grupe, Mileta Radulovića Kapetana, uhapšen je juče na Dorćolu u Beogradu.
Glumica Slađana Zrnić kaže da joj nije bilo prijatno kada je tokom snimanja serije "Tvrđava" gledala vojnike, uniforme i puške jer je vratilo u period devedesetih kada je prisustvovala pogromu Srba iz Hrvatske.
Reper Šon Didi Kombs poznatiji kao Paf Dedi pobesne je zbog dokumentarca o njemu koji je njegov kolega 50 cent producirao za platformu Netfliks zbog čega mu je poslao bizaran poklon.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Posne pihtije su tradicionalno jelo koje se najčešće priprema tokom posta ili kada želimo laganiju, ali i dalje bogatu i ukusnu varijantu klasičnih pihtija.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar