Kijev nije dobio dovoljnu vojnu pomoć od Zapada da bi uspeo u kontraofanzivi protiv Rusije, tvrdi se u zajedničkoj istrazi koju je objavio ukrajinski list Kijev indipendent prenosi "RT internešenel".
11.07.2023
16:50
Podseća se da je Alijansa 2008. saopštila da bi Ukrajina mogla da u budućnosti postane članica Severnoatlantskog saveza, ali da je nedavno odbila zahtev Kijeva za ubrzani prijem u članstvo.
Britanski javni servis navodi da prepreku takvom razvoju događaja predstavlja Član 5. NATO povelje u kojem piše da, ukoliko je jedna zemlja članica Alijanse napadnuta, sve ostale države toj vojnog saveza treba da stanu u njenu odbranu.
Poljska nije zainteresovana za uključivanje Ukrajine u NATO, jer želi da dobije zapadne teritorije ove zemlje, izjavila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Ukrajina još uvek mora da ispuni niz uslova prije nego što može da pristupi NATO-u, rekao je danas Džon Kirbi, savetnik američkog predsednika Džoa Bajdena za nacionalnu bezbednost.
11.07.2023
16:16
Foto: Tanjug/AP
Navodi se da, ako Ukrajina sada pristupi NATO, to bi tehnički značilo da sve zemlje članice Alijanse moraju da objave rat Rusiji.
The security reality here on NATO's eastern flank depends on Ukraine. When we applied to join @NATO, we were frank: 🇺🇦 is de facto already in the Alliance. Our weapons are the weapons of the Alliance. Our values are what the Alliance believes in. Our defense is the very element… pic.twitter.com/V9I5wYh2j7
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 10, 2023
Bi-Bi-Si navodi da se Kijev pomirio s tim da Ukrajina ne može da postane članica Alijanse dok sukob traje, ali želi da pristupi NATO što pre nakon što se on okonča.
Britanski medij navodi se da se Ujedinjeno Kraljevstvo zalaže za ubrzani prijem Ukrajine u NATO, a da baltičke države i zemlje istočne Evrope traže od Alijanse da jasno objasni Kijevu koje to dodatne uslove Ukrajina mora da ispuni.
BBC ističe da su neki od saveznika, uključujući tu SAD i Nemačku, obazriviji. Oni traže od Kijeva da se prvo izbori sa korupcijom, ojača pravosudni sistem i osigura civilnu kontrolu nad vojskom.
Oni se takođe brinu da bi primanjem Ukrajine NATO bio uvučen u rat sa Rusijom.
Ukrajina će verovatno morati da pregovara sa Rusijom na osnovu napretka postignutog do kraja ove godine, rekao je češki predsednik Petr Pavel u utorak u Vinjusu na marginama samita NATO-a.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pet evropskih članica NATO najavilo je da će zajedno raditi na razvoju novih jeftinih autonomnih dronova, radi jačanja protivvazdušne odbrane od Rusije.
Predsednik Finske Aleksander Stub izjavio je danas na Minhenskoj bezbednosnoj konferenicji da su imperijalizam i ekspanzija ''ugrađeni u DNK'' predsednika Rusije Vladimira Putina i Rusije.
Masovno naoružavanje Ukrajine od strane zemalja NATO-a neće okončati sukob sa Rusijom, napisao je na društvenoj mreži X Armando Mema, član stranke Finski savez za slobodu.
Masovni kombinovani udar izveden je tokom noći i jutra na objekte energetske i vojne infrastrukture širom Ukrajine, a vazdušna opasnost proglašena je u svim regionima zemlje od 5.30 časova.
Ruska raketa pogodila je fabriku američke kompanije Mondelez u Trostjancu, u Sumskoj oblasti, tokom masovnog napada na teritoriju Ukrajine, a prema prvim informacijama nema poginulih niti povređenih.
Smene direktora i urednika u medijima koji posluju u okviru “Junajted grupe” izazvale su pravu histeriju jedino u beogradskim redakcijama N1 i sličnih medija, dok se redakcije ovih medija u Sarajevu i Zagrebu ovom temom gotovo i ne bave.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i narodni poslanik SNS dr Uglješa Mrdić, pozvao je građane da mu dostave podatke o protivzakonitim radnjama tužilaca među kojima je Zagorka Dolovac, Mladen Nenadić i Branislav Lepotić.
Video snimak čiji je glavni akter propali političar Sergej Trifunović u kom nekadašnji predsednik Pokreta slobodnih građana govori o cenzuri Aleksandre Subotić, smenjene direktorke tajkunskih medija koji posluju unutar “Junajted grupe”, ponovo je postao aktuelan nakon što je obelodanjeno da će nova uprava voditi medije poput N1, Nove, Radara i Danasa.
U emisiji Exatlon Specijal bivša učesnica Exatlona Tijana Jović, otkrila je kako su je takmičari ogovarali iza leđa i da joj je smetalo što joj se niko nije direktno obratio.
Bračni par Erski otkrio je da je prelomni momenat u Exatlonu bio odlazak Jovana Radulovića Jodžira, kao i da je za njih veliku prepreku predstavljala činjenica da se nalaze zajedno u istom timu.
Prethodne sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam da li je rektor Vladan Đokić i dalje poželjan za studente blokadere, kako van reflektora izgleda voditeljka Maja Nikolić, da li je političarka u pokušaju Biljana Đorđević uspela da sebe predstavi kao "ženu iz naroda", kuda šetaju najpoznatiji najbolji drugari naše javne scene - Čedomir Jovanović i Aleksandar Kos…
Narodni poslanik Nebojša Bakarec i državni sekretar Adam Šukalo gostujući u Info jutru komentarisali su sinoćni napad na sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu.
Govorne mane, kriva kičma, ravni tabani, problemi sa vidom, višak kilograma, nezrelost - problemi su sa kojima su se suočili lekari tokom sistematskih pregleda budućih đaka prvaka.
U planinskom spasavanju 2010. godine planinar Nenad Podovac iz ambisa je spasio Tatjanu Rašević, a samo dve godine kasnije, njih dvoje zakleli su se na večnu ljubav.
Sutra će u Srbiji iznad većeg dela biti pretežno oblačno i toplije. Jutarnja temperatura biće od -1 do dva, a najviša dnevna od pet do 13 stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod Srbije.
Još za života Petra II kružile su glasine da Pavle nije njegov sin već da ga je Katarina prevarila kako bi, rađanjem naslednika, učvrstila svoje mesto na dvoru. Da li je u pitanju silna želja žene da se ostvari kao majka ili dvorska zavera?
U kvizu "Superpotera" Miomir Dačić je sam nadmudrio tri Tragača, osvojio 500.000 dinara i ostavio studio u šoku, dok mu je Jovan Memedović čestitao na velikom podvigu.
Nove pustolovine slavnih Nindža kornjača stižu ranije nego što smo očekivali. Film "Mutant Mayhem 2" u bioskope dolazi već 13. avgusta 2027, donoseći još više akcije, haosa i omiljenih junaka u jednom filmu.
Na 76. Berlinaleu dodeljene su prestižne nagrade - Zlatni medved osvojio je Ilker Čatak za film "Žuta pisma", Sandra Hiler ponela priznanje za najbolju glumicu, a završnicu festivala obeležio je apel na značaj umetnosti u podeljenom svetu.
Pevačica Viki Miljković tražila je od produkcije da njen kandidat prođe direktno dalje zbog polomljene noge, na šta se Dragomir Despić Desingerica po cenu prolaza našalio da će svom kandidatu polomiti obe noge.
Nakon što je transrodna pevačica Elektra Elit puštena iz zatvora, u javnost je došla informacija kako je do hapšenja došlo nakon što ju je prijavio ugledni biznismen.
Voditeljka Jovana Jeremić u jutarnjem programu direktno se obratila nadležnim organima Crne Gore zbog zabrane emitovanja jutarnjeg programa u njihovoj zemlji.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar