• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/politika

31.07.2023

07:00

Evropi preti još veće krvoproliće! "Istureni pioni" čekaju povod za rat, kontinent srlja u katastrofu!

Reuters

Vesti

Evropi preti još veće krvoproliće! "Istureni pioni" čekaju povod za rat, kontinent srlja u katastrofu!

Podeli vest

Poljska i Belorusija su definitivno neprijateljske zemlje. Analitičari konstatuju da ovi „istureni pioni” – između konflikta i popuštanja – biraju konflikt, čeka se samo „dobar“ povod

Grupa od 100 vojnika iz ruske privatne vojne kompanije „Vagner“ približila se beloruskom gradu Grodno, blizu granice sa Poljskom, izjavio je poljski premijer Mateuš Moravjecki.

Situacija postaje sve opasnija… Najverovatnije će vagnerovci biti prerušeni u beloruske graničare i pomoći ilegalnim migrantima da dođu na poljsku teritoriju i destabilizuju Poljsku – rekao je Moravjecki na konferenciji za novinare u Glivicama, na zapadu Poljske.

- Oni će najverovatnije pokušati da uđu u Poljsku pretvarajući se da su ilegalni migranti i to predstavlja dodatnu pretnju – istakao je Moravjecki, ne navodeći izvor svojih informacija.

Zavera?

Podsetimo da je u prošli četvrtak Aleksandar Lukašenko na sastanku državnog saveta šefova bezbednosnih i specijalnih službi optužio Poljsku, Litvaniju i Ukrajina da kuju zaveru i planiraju da silom udju i dejstvuju po Belorusiji.

- Ali Minsk to neće dozvoliti - rekao je tada  Aleksandar Lukašenko na sastanku.

Foto: EPA/PAVEL BYRKIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL

 

- Što se tiče Belorusije, želeo bih da napomenem da se u Poljskoj, Litvaniji i, nažalost, Ukrajini, pripadnici ilegalnih oružanih formacija obučavaju i pokušavaju da u zemlji stvore ekstremističke ćelije „spavača“. O tome svedoče najnovije činjenice - istakao je beloruski lider. Prema njegovim rečima, sprema se scenario nasilnog preuzimanja vlasti u Minsku..

- Mi to vidimo i nećemo dozvoliti da se to dogodi - rekao je Lukašenko.

Migranti kao oružje

Istorijat napetosti na poljsko-beloruskoj granici, nije nov. U zimu pred sukob Rusije I Ukrajine, mesecima su hiljade muškaraca, žena i dece, uglavnom sa Bliskog istoka, dolazile na zapadnu granicu Belorusije u pokušaju da se preko Poljske domognu Evropske unije.

Poljske snage bezbednosti su bile neumoljive, ne dozvolivši migrantima da probiju ogradu od bodljikave žice, a u nekoliko navrata bilo je i ozbiljnijih incidenata, pa su koristile suzavac i vodene topove da ih odvrate.

EU je optužila Belorusiju da namerno gura migrante, uglavnom sa Bliskog istoka, na granicu kako bi destabilizovala Uniju.

Foto: Rojters

 

Pokušaje Varšave da odbrani svoju granicu podržale su zemlje i institucije koje su inače u sukobu s poljskom vladom zbog utiska da zemlja nazaduje na polju demokratije i vladavine prava.

Pre tačno mesec dana Lukašenko je kao vrhovni komandant naredio punu borbenu gotovost vojske:

- Cilj Minska je da spreči širenje oružanog sukoba na Belorusiju i da spreči udar na njenoj teritoriji. Naša otadžbina od Bresta do Vladivostoka – to je teritorija, sloboda i naši narodi koji tu žive žive. Istorija pamti: Belorusi znaju da brane svoju zemlju. Bili smo i bićemo jači od bilo kakvih izazova - rekao je predsednik Belorusije.

Ta odluka je bila signal za Varšavu, da odgovori sličnim merama.

Spremni za konflikt

Dve države su definitivno neprijateljske zemlje. Analitičari konstatuju da između konflikta i popuštanja – obe biraju konflikt..

Poljski predsednik Andžej Duda pozvao je Severnoatlantsku alijansu još zimus da deluje brže u slučaju napada na  Poljsku, ističući potrebu za novim planovima NATO-a za istočni bok. I zaista NATO je dopremio 20.000 vojnika koji su sada pod punom opremom stacionirani u blizini beloruske granice.

- Želeli bismo da NATO brže reaguje na potencijalni napad - rekao je tada Duda na konferenciji za novinare s generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom u Briselu.

Foto: Reuters

 

Zauzvrat, Rusija je premestila PVO sisteme s nuklearnim glavama u Belorusiju i Putin se koliko juče izjasnio: „Mi ne želimo sukob, ali smo spremni za tako nešto”.

Procene su da ako poljski vojnici nakon nekog isforsiranog konflikta pređu granicu, NATO ne bi „morao da po statutu alijanse štiti svoju članicu”, ali da joj pomaže i gura u sukob – više je nego jasno.

Obe strane su naoštrene, a mnogo je onih koji veruju da će do incidenta i sukoba doći u bliskoj budućnosti. Ratom se, to se zna, zataškavaju i guraju u zadnji plan svi nagomilani problemi. A u obe države ih ima na pretek. Zato tenzije rastu iz dana u dan.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set