Nakon gubitka F-35B britanske kraljevske mornarice koji je delovao u Sredozemnom moru u novembru 2021. godine, istraga o incidentu pokrenula je ozbiljna pitanja u vezi sa bezbednošću operacija zbog korišćenja ovog aviona.
U izveštaju istrage od 148 stranica, piše Militarywatch, zaključeno je da se jedan od otvora za usisavanje vazduha lovca, dizajniran da zaštiti njegov motor F135 od stranih predmeta, zaglavio u usisniku za vazduh što je smanjilo snagu motora za najmanje 17 procenata kada je lovac počeo da poleće. To je rezultiralo padom u more.
Istraga je istakla višestruke nedostatke u vezi sa načinom na koji je F-35 funkcionisao i preporučio da se izvrši 46 izmena. Istaknuta je sigurnost osoblja, oprema i upravljanje resursima. Dokument je pozvao na bolje razumevanje među komandantima „bezbednosnih i bezbednosnih zahteva za platformu pete generacije,
Izveštaj je dalje pokrenuo ozbiljna pitanja u vezi sa tim da li je jedina britanska eskadrila F-35 na frontu, 617 eskadrila, bila u potpunosti spremna za raspoređivanje složenih stelt aviona, naglašavajući da se jedinica „suočila sa većim operativnim tempom nego što je bila pripremljena, kao što je težila Udarna grupa Carrier Strike Group na osnovnu brzinu letenja koja je povezana sa takozvanim operacijama prenapona.
- Uočen je visok nivo umora britanskog osoblja koje koristi F-35, uz smanjene mogućnosti za svež vazduh i rekreaciju i nedostatak rutinskog pristupa spoljnom prostoru koji su među faktorima koji doprinose tome. Nije izvršen ni potreban nivoe obuke za operacije na moru - stoji u izveštaju.
Izveštaj dolazi pošto je više zemalja imalo ozbiljnih poteškoća da se prilagode operacijama F-35.To je letelica koji ima otprilike 800 nedostataka u performansama, jer se sve više problema i dalje otkriva.
Značajan deo je i izveštaj iz istrage američkog ratnog vazduhoplovstva objavljen u junu koji pokazuje da se F-35 u nesreći u vazduhoplovnoj bazi Hil u Juti 19. oktobra 2022. srušio. zbog problema sa softverom , zbog čega pilot nije mogao da prekine sekvencu sletanja.
London je, podsetimo, prvi korisnik američkog F 35, ali Britanija je napravila brojne porudžbe na račun aviona. Ipak, zbog spore isporuke aviona, Kraljevska mornarica je bila primorana da rasporedi gostujući kontingent F-35B američkog marinskog korpusa za operacije nosača, iako britanski nosači baš kao i sami F-35 često nisu bili u stanju da rade zbog nedostaka.
Dva borbena aviona F-35 koalicije predvođene SAD, letela su u blizini ruskih lovaca Su-35, rekao je danas zamenik načelnika ruskog Centra za pomirenje suprotstavljenih strana u Siriji pri ruskom Ministarstvu odbrane Vadim Kulit. Do obračuna nije došlo, pre svaga zahvaljujući prisebnoti pilota obe strane
Četiri aviona Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS) Ruske Federacije u Siriji pogođena su sistemima za navođenje i radarima. Ovo je saopštio kontraadmiral Vadim Kulit, zamenik šefa Ruskog centra za pomirenje zaraćenih strana (CPVS) u Siriji, prenosi TASS.
Bivši direktor programa Lockheed Martin F-35 Tom Burbage rekao je da bi zapadne zemlje mogle da pošalju borbene avione F-16 u Ukrajinu. Takva odluka se može doneti zbog prelaska na tehnološki naprednije F-35. Ovu informaciju prenosi RIA Novosti .
Rusija se značajno obogatila tokom protekle godine uprkos ratu u Ukrajini i pokušajima Zapada da sankcijama uguši njenu ekonomiju, ocenio je kolumnista Business Insider Džordž Glover.
Jurij Ihnat, portparol ukrajinskih vazdušnih snaga, izjavio je za nacionalnu televiziju da Ukrajina ove godine neće biti u mogućnosti da koristi američke borbene avione "F-16".
Očekuje se da se MiG-41, revolucionarni avion koji poseduje zaista svemirske mogućnosti, prvi put poleti ove godine. Ruski medij OverCloser je nedavno objavio da je ova superiorna mašina na ivici puštanja u rad i da se očekuje da će se pridružiti redovima ruskog vazduhoplovstva u naredne 2-3 godine.
Ako proguglate „kraj hladnog rata", pretraživač će vam odmah reći da se ovaj događaj dogodio 26. decembra 1991. godine, na dan kada je Sovjetski Savez prestao da postoji. Međutim, ovo zapravo nije tačno. Dve godine pre toga, lideri SAD i SSSR-a su zvanično proglasili kraj konfrontacije koja je trajala više od 40 godina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dva borbena aviona F-35 koalicije predvođene SAD, letela su u blizini ruskih lovaca Su-35, rekao je danas zamenik načelnika ruskog Centra za pomirenje suprotstavljenih strana u Siriji pri ruskom Ministarstvu odbrane Vadim Kulit. Do obračuna nije došlo, pre svaga zahvaljujući prisebnoti pilota obe strane
Andreas Šider, mentor blokadera i opozicije, koji je ne jednom Srbiji solio pamet o medijskim slobodama, kao da je u zemlju propao nakon što je kao bomba odjeknula vest u Austriji da je njegov partijski šef, vicekancelar, ministar za medije i lider Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) Andreas Babler predvodnik najvećeg napada na medijske slobode u toj zemlji zbog čega je ugašeno 1.000 radnih mesta.
Blokader Igor Mitrović koji je danas kukao kako je blokaderski skup koji je bio planiran ispred Veterinarskog fakulteta propao, sada je izgleda uspeo da okupi nešto više od osmoro ljudi ali ispred Pravnog fakulteta u Beogradu.
Srđan Milivojević, predsednik Demokratske stranke je uzeo učešća na "Skopje inicijativi", koja sarađuje sa hrvatskom Korčulanskom školom u razvoju starih i mladih blokaderskih talenata.
Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić rekla je danas da će sednica skupštine o poverenju vladi biti održana kada ne bude na dnevnom redu važnijih stvari za državu.
Grad Niš, Medicinski fakultet i Univerzitetski klinički centar, kroz rad Centra za simulacionu medicinu, za mesec dana uspešno su edukovali lične pratioce iz Centra „Mara“. Danas su u Gradskoj kući uručeni sertifikati.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
U Srbiji će danas biti promenljivo oblačno s lokalnim pljuskovima i sunčanim intervalima. Najviša dnevna temperatura biće do 29 stepeni Celzijusove skale.
Besedu Njegove Svetosti Patrijarha srpskog g. Porfirija održanu 6. juna 2026. godine u hramu Svetog Save u Beogradu na ispraćaju Časnog Pojasa Presvete Bogorodice u manastir Vatoped prenosimo u celosti.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Leskovcu određeno je zadržavanje O.M. iz Bratmilovca zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Kosta K. koji je u masakru u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro vršnjaka i radnika obezbeđenja, 25. marta 2026. godine danas svedočio je u sudskom postupku koji se vodi protiv njegovih roditelja, a ponašanje njegove majke Miljane Kecmanović tog dana u sudnici šokiralo je roditelje žrtava.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Recept koji spaja omiljeni italijanski specijalitet sa domaćim sastojcima, testeninu zamenjuje krompir, što ga čini savršenim za sve ljubitelje domaće kuhinje.
Pevač Haris Džinović progovorio je o teškom periodu nakon razvoda od Meline Galić i priznao da nakon velikog razočaranja više ne daje sebe u potpunosti.
Mladi pevač Mihajlo Veruović Vojaž ispalio se kao niko na društvenim mrežama i postao predmet sprdnje nakon što je jednu fotografiju sa interneta objavio kao svoju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar