U katastrofalnom zemljotresu u Marokubroj poginulih porsatao je na 2.497 osoba, a povređeno je 4.476 ljudi.
Spasioci nastavljaju trku s vremenom kako bi pronašli preživele u ruševinama više od 48 sati nakon najsmrtonosnijeg zemljotresa u Maroku u poslednjih šest decenija u kome je poginulo skoro 2.500 ljudi.
Marokanskim spasiocima su se priključili timovi za potragu iz Španije, Britanije i Katara, dok su mnogi preživeli proveli treću noć napolju jer su im domovi uništeni ili nesigurni, preneo je Rojters.
Broj poginulih porastao je na 2.497, a povređeno je 2.476 osoba, javila je marokanska državna agencija. Vlasti nisu iznele procene koliko ljudi se vodi kao nestali.
Zbog puteva koji su blokirani odronima teže je pristupiti najteže pogođenim lokacijama. Zgrade u starom gradu Marakeša, koje su pod zaštitom UNESKO-ve svetske baštine, su oštećene. Zemljotres je, takođe, naneo veliku štetu istorijski značajnoj džamiji Tinmel iz 12. veka u udaljenoj planinskoj oblasti blizu epicentra zemljotresa.
Maroko je rasporedio vojsku da pomogne u odgovoru na katastrofu i saopštio da je pojačao timove za potragu i spasavanje, snabdevajući ugrožene vodom, hranom, šatorima i ćebadima.
Zemljotres jačine 6,8 stepeni Rihtera pogodio je u petak uveče marokanski planinski region 72 kilometara jugozapadno od Marakeša, izazvavši veliku štetu i razaranja. Ovo je to najsmrtonosniji zemljotres u Maroku od 1960. godine kada je poginulo najmanje 12.000 ljudi
Nakon najsmrtonosnijeg potresa u poslednjih 60 godina Maroko je prihvatio pomoć Španije, Britanije, Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Međutim, Marokanci nisu zatražili pomoć od Francuske uprkos tome što su ministri u Parizu rekli da su "spremni da pomognu Maroku".
BBC je objavio dramatični video snimak iz Maroka načinjen tokom svadbenog veselja u gradu Marakešu koje je u petak uveče prekinuo izuzetno snažan zemljotres od 6,8 stepeni Rihterove skale.
Marokanska vlada objavila je u subotu da preduzima mere kako bi se smanjile razmere štete, uključujući pojačavanje spasilačkih timova, kao i obezbeđivanje hrane i vode, šatora i ćebadi ljudima koji su ostali bez krova nad glavom.
Marokanska vlada saopštila je u subotu da preduzima mere za smanjenje obima štete, uključujući pojačavanje timova za pretragu i obezbeđivanje hrane i vode, šatora i ćebadi ljudima koji su ostali bez krova nad glavom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa najvećim badminton igračem svih vremena, dvostrukim olimpijskim šampionom i petostrukim svetskim prvakom Lin Danom.
Poruka predsednika Srbije Aleksandra Vučića najvećem svetskom mediju - Foks njuzu - da Srbija neće priznati takozvano Kosovo zarad ulaska u Evropsku uniju je poruka državnika kome su nacionalni interesi na prvom mestu i koji se ne libi da ih zastupa i na mestima gde to nije nimalo lako, saglasni su sagovornici Informera.
Ministar finansija Siniša Mali objavio je snimak sa neformalnog druženja predsednika Srbije Aleksandra Vučića i jednog od najboljih badminton igrača svih vremena Lina Dana, koji je novi ambasador EXPO 2027.
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) nastavlja da radi punom parom, pa je tako u potpunosti raskrinkan Mihailo Marković, zgubidan sa Pravnog fakulteta koji se "proslavio" veličanjem Albanaca sa KiM.
Član Predsedništva Srpske liste Igor Simić upozorio je da takozvani premijer Aljbin Kurti otima Srbima mandat za svog potrčka Nenada Rašića, jer su mu na meti srpski manastiri.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Kompanija "Grof Lovski" hitno povlači sa polica prodavnica salamu od divljači od 250 grama, jer je u njoj utvrđeno prisustvo opasne bakterije Listeria monocytogenes.
Pravi spektakl odigrao se na plaži u tuniškom letovalištu Port El Kantaoui kada su srpski turisti spontano zaigrali kolo! Taktovi tradicionalne muzike bili su dovoljni da se za nekoliko trenutaka stvori atmosfera za pamćenje.
U Šapcu se uskoro otvara fabrika humanoidnih robota, prva u Evropi, a jedna od prvih značajnijih primena planirana je za predstojeću međunarodnu izložbu Ekspo 2027 u Beogradu. Oni će tu imati ulogu domaćina paviljona.
Odmor na grčkom ostrvu Tasos za porodicu iz Srbije počeo je malerozno nakon što je već u prvih nekoliko minuta boravka kažnjena sa 350 evra zbog saobraćajnog prekršaja. Vozaču je oduzeta dozvola i izrečena zabrana vožnje zbog pogrešnog skretanja.
Pred Posebnim odeljenjam za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušana su trojica pripadnika Interventne jedinice 92 Dežurne službe Policijske uprave za grad Beograd, kao i direktor poznatog restorana.
Više javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je sudu da bivšem načelniku PU za grad Beograd Veselinu Miliću produži pritvor za još 30 dana, jer mu pritvor ističe narednog vikenda.
Gošća najnovije emisije "Neprijatelj vreba" bila je doktorka Mirjana Tomović koja je govorila o najopasnijim sektama, kao i smrti svog sina, jedne od žrtava sekte "Crna ruža".
Teška saobraćajna nesreća dogodila se u četvrtak posle podne na području opštine Udbina, kada je automobil bugarskih registarskih oznaka sleteo sa lokalnog puta koji povezuje Podudbinu i čvor Udbina na auto-putu A1.
Istaknuti srpski kompozitor, muzički urednik i stvaralac, Vladimir Milačić umro je u 65. godini, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u domaćoj muzici, pozorištu i na televiziji.
Vrahos je mirno letovalište smešteno na obali Jonskog mora, koje poslednjih godina postaje sve popularnije među turistima iz Srbije. Mesto je poznato po dugoj peščanoj plaži, izuzetno čistom moru i opuštenoj atmosferi, što ga čini idealnim izborom za porodice sa decom.
Chat GPT i Gemini imaju ugrađena pravila koja automatski ograničavaju određene vrste pitanja. Iako deluju kao sistemi koji mogu da odgovore na gotovo sve, iza njihovih odgovora postoji složen skup smernica koje određuju šta je dozvoljeno reći, a šta ne.
Ugledni biohemičar dr Tomas Kolin Kembel (93) decenijama je proučavao povezanost ishrane i zdravlja i otkrio kako se pravilno hraniti za dug i zdrav život.
Manekenka Dejana Živković navodno je stavila tačku na brak sa suprugom Filipom, a iako u braku nije govorila za medije, jednom prilikom pričala je o muškarcima i braku.
Učesnik prve sezone Exatlona i takmičar Plavog tima, Nemanja Radovanović, dao je savet svim novim učesnicima koji žele da se oprobaju u drugoj sezoni najvećeg sportskog rijalitija na svetu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.