Italija poludela za litijumom - Pronađen i u prelepoj Toskani, kreće ekstrakcija kod Lacija!
Podeli vest
Poslednjih godina svet se nalazi u trci za litijumom koji je postao ključni metal u industriji svake zemlje. Istraživanje istog postao je prioritet jer njegova vrednost i potražnja raste iz dana u dan
Jedna od zemalja koja je prepoznala značaj „belog zlata“, kako se litijum popularno naziva“, jeste i Italija koja je dala dozvolu za istraživanja u reonu prelepe Toskane, kreće ekstrakcija kod Lacija.
Nedaleko od Frankfurta izdaju se nove licence za istraživanje litijuma, a Evropa ne gubi vreme već užurbano hita za ovim metalom koji se popularno naziva i „belim zlatom“
U Češkoj postoje ogromna nalazišta litijuma. Vlada u Pragu smatra da bi „belo zlato“ trebalo da unapredi češku ekonomiju i doprinese razvoju regiona Usti. Ali nisu svi oduševljeni tim planovima.
16.09.2023
09:32
Rudarska kompanija Altamin dobila je dve dozvole za istraživanje litijuma u administrativnom regionu Lacio. Ove dozvole, locirane u Čezanu, bile su veoma tražene zbog geotermalnih slanih rastvora sa velikim izgledima za ekstrakciju litijuma.
Pomenute licence za istraživanje (EL) su veoma perspektivne za litijum u geotermalnim slanicima. Eksploatacija visokotemperaturnih geotermalnih voda za proizvodnju električne energije je dobro shvaćena industrija u Italiji koja je započela početkom 20. veka u Toskani.
Geotermalni sistemi Toskane i Lacija spadaju među najperspektivnije u Italiji i od sredine 1970-ih do 1990-ih više od 800 geotermalnih bušotina je izbušeno uglavnom u južnom delu Toskane i severnom delu Lacija.
Češki premijer Petr Fiala najavljuje rudarenje litijuma kao jedan od šest stubova vizije i strategije za budućnost njihove zemlje.
02.09.2023
11:33
Nedugo potom, kompanija Vatercicle Technologies sa sedištem u Velikoj Britaniji potpisala je ugovor sa kompanijom Energia Minerals Srl (Energia) iz Energijinih licencnih područja za geotermalno istraživanje u regionu Lacio u centralnoj Italiji.
Energia je podružnica pomenute kompanije Altamin.
Italijanski ministar za preduzetništvo i proizvodnju Adolfo Urso sastao se ubrzo sa predstavnicima australijskog rudarskog preduzeća Altamina koje preko svojih italijanskih filijala posluje i u istraživanju i razvoju industrijskih rudnika.
Preduzeće je aktivno u Lombardiji, Pijemontu, Liguriji, Emilija-Romanji i Laciju, u raznim istraživačkim projektima, započet je rad na ekstrakcija cinka, olova, kobalta, nikla, srebra, bakra, mangana i litijuma. Delegacija Altamina dostavila je ministru plan ulaganja u Italiju kompanije i njenih zavisnih preduzeća, sa posebnim osvrtom na nabavku kritičnih sirovina i strateške materijala za italijansku industriju, i ispitao projekat za pametni rudnik Gorno, u provinciji Bergamo.
- Italija broji 16 od ukupno 34 sirovine koje Evropska unija smatra kritičnim. Neophodni su elementi za dvostruku digitalnu i ekološku tranziciju, a ključni za nezavisnost od italijanska industrija u proizvodnji električnih baterija i solarnih panela - izjavio je ministar Urso na marginama sastanka.
- Radimo na podršci italijanskoj rudarskoj proizvodnji i privlačenju stranih investicija u ovaj sektor i, takođe, u svetlu novih tehnologija u rudarstvu - zaključio je Urso.
Svet bi za dve godine mogao da se suoči sa nestašicom litijuma, s obzirom na to da potražnja za ovim elementom raste iz dana u dan, piše američki CNBC.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nedaleko od Frankfurta izdaju se nove licence za istraživanje litijuma, a Evropa ne gubi vreme već užurbano hita za ovim metalom koji se popularno naziva i „belim zlatom“
Američki potpredsednik Džej Di Vens na zatvorenim sastancima dovodi u pitanje zvanične tvrdnje Pentagona o uspehu rata protiv Irana, objavio je Atlantik.
Sjedinjene Američke Države neće dozvoliti Iranu da zadrži kontrolu nad Ormuskim moreuzom i da prolazak brodova kroz taj strateški pomorski pravac pretvori u instrument pritiska, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio.
Okoreli opozicionar Aleksandar Jovanović Ćuta pohvalio je predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ni manje ni više nego gostujući na blokaderskoj televiziji "N1", što je izazvalo veliku pažnju jer je lažni ekolog poznat kao jedan od najvećih mrzitelja predsednika Vučića i Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće danas predsednika Švajcarske Konfederacije Gi Parmelina, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji 28. i 29. aprila 2026. godine.
Predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) prof. dr Vojislav Šešelj izneo je jezivo upozorenje nakon najnovijeg pokušaja atentata na predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa.
U Srbiji će u danas, nakon hladnog jutra, tokom dana na severu biti umereno oblačno, dok će u ostalom delu zemlje preovladavati pretežno sunčano i toplo vreme.
Na društvenim mrežama pojavila se fotografija automobila gotovo potpuno prekrivenog ptičjim izmetom, što je podstaklo brojne šaljive komentare da bi njegov vlasnik mogao imati sreće i osvojiti dobitak na Lotou.
Na četiri i po godine zatvora nepravosnažno je danas osuđen bivši šef kriminalističke policije PU primorsko-goranske Željko Kruneš jer je pokušao da organizuje ubistvo unuka Slavice Šote, riječke preduzetnice i aktivistkinje koja se godinama bori protiv korupcije.
Dvojica maloletnika i jedan tek punoletni Nišlija, već mesecima zadaju glavobolju policiji i dovode u opasnost svoje, ali i živote drugih građana divljajući ukradenim vozilima po gradu, ali i po auto-putu.
Ovi mafini su idealni za brz doručak, užinu za školu ili slatki zalogaj uz jutarnju kafu, a toliko ukusni da će nestati pre nego što stignu da se ohlade.
Pevačica Nadica Ademov ističe da nikada nije patila od brendiranih stvari, ali je osudila one koji nemaju i žele da pokažu bogatstvo, te nose fejk garderobu.
Pevačica Anđela Ignjatović Breskvica je raskinula dugogodišnju vezu sa Nemanjom, a nedavno je govorila o raskidu, iako nije proznala tada da više nisu zajedno.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar