Nedavno je postalo poznato da su ruski strateški bombarderi Tu-160 sada opremljeni najnovijim krstarećim raketama X-BD.
Ove rakete imaju borbeni domet veći od 6,5 hiljada kilometara, što će im omogućiti da pogađaju ciljeve u skoro celoj Evropi, dok se nalaze na teritoriji Rusije. Do takvih zaključaka je došao američki stručnjak Tomas Njudik u svojoj recenziji za The Drive.
Malo je poznatih detalja o novom oružju, ali Njudik sugeriše da bi X-BD mogao biti razvijen na osnovu prethodne generacije projektila X 101/102.
U budućnosti bi ovaj novi model mogao u potpunosti da zameni zastarele rakete. Takođe se očekuje da će pored Tu-160, nosilac X-BD postati i deo dalekometne avijacije PAK DA.
Prema Njudiku, povećani domet rakete mogao bi se postići minijaturizacijom komponenti, upotrebom nove vrste goriva i poboljšanjima motora i aerodinamike rakete. Nova raketa će verovatno imati nizak radarski potpis, što će je učiniti još efikasnijom na bojnom polju.
Trenutno se veruje da je X-BD još uvek u fazi državnog testiranja i da nije zvanično pušten u rad. Njudik sugeriše da bi raketa mogla biti testirana na Tu-160.
Izgledi za rešavanje ukrajinske krize još nisu vidljivi, rekao je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev tokom rusko-egipatskih konsultacija u Kairu.
Oružane snage Ukrajine izgubile su tokom proteklog meseca više od 17.000 vojnika i više od 2.700 jedinica vojne tehnike, rekao je danas ministar odbrane Ruske Federacije Sergej Šojgu.
Neka od oružja koje je Berlin dao Kijevu da pomogne u borbi protiv Rusije bilo je ili u lošem stanju ili je zastarelo, priznala je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok.
Poslednji događaji oko Ukrajine ostavljaju sve manje izbora Rusiji, osim direktnog sukoba sa NATO, koji se pretvorio u fašistički blok, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
Komandant ruske Crnomorske flote admiral Viktor Sokolov živ je i zdrav, uprkos izveštajima zapadnih medija da je poginuo u ukrajinskom udaru na štab Crnomorske flote na Sevastopolj, tvrde ruski mediji.
Volodimir Zelenski ne želi da održi izbore jer zna da neće moći da bude ponovo izabran, rekao je bivši savetnik ukrajinskog predsednika Leonida Kučme, Oleg Soskin na svom Jutjub kanalu.
U Rusiji je počelo testiranje hipersoničnih snajperskih metaka koji će moći da razvijaju brzinu veću od 1.500 metara u sekundi, izjavio je generalni direktor kompanije „Lobajev arms“ Vladislav Lobajev.
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je danas da odgovor ruskog predsednika Vladimira Putina na njegovo otvoreno pismo, u kojem je pozvao na održavanje direktnog sastanka, znači da Rusija ponovo bira rat.
Ruski predsednik Vladimir Putin pročitao je pismo Volodimira Zelenskog, saopštio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na marginama Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF).
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski povukao je neočekivan diplomatski potez uputivši otvoreno pismo predsedniku Ruske Federacije Vladimiru Putinu, u kojem predlaže hitno pokretanje direktnih pregovora na najvišem nivou radi okončanja ratnih dejstava.
Ruski predsednik Vladimir Putin izneo je nove detalje o testiranju i borbenoj upotrebi najnovijeg ruskog raketnog sistema srednjeg dometa "Orešnik", naglašavajući da su dosadašnji udari imali prvenstveno eksperimentalni karakter.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izrazio je spremnost da odmah započne direktne razgovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom kako bi se okončao rat.
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin izjavio je da napad Oružanih snaga Ukrajine na grad Starobeljsk predstavlja "krvavi zločin ukrajinske hunte".
Dmitrij Medvedev objavio je video napravljen pomoću veštačke inteligencije posle pada drona na teritoriji Rumunije i poručio evropskim državama da se pripreme za još takvih incidenata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izgledi za rešavanje ukrajinske krize još nisu vidljivi, rekao je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev tokom rusko-egipatskih konsultacija u Kairu.
Diplomatski uspeh i sastanci predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa najvažnijim evropskim liderima u Tivtu bio je povod za najnoviji rat na relaciji blokaderi-opozicija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je juče iz Tivta da će Srbija, uprkos skandaloznim porukama mržnje koje su prethodnih dana stizale iz Crne Gore, nastaviti da pruža prijateljsku i bratsku ruku toj zemlji.
Blokaderi i njihovi pokrovitelji sve više pokazuju koliko su očajni zbog velikog odziva verujućeg naroda, pa na društvenim mrežama prosipaju svoje otrove, prete i vređaju. Posebno zanimljiva je činjenica da zameraju vernicima "blokiranje Beograda" dok oni blokiraju čitavu Srbiju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom razgovora sa novinarima, osvrnuo se na skandalozne poruke koje su osvanule na transparentima u pojedinim gradovima u Crnoj Gori, pred dolazak predsednika u Tivat povodom Samita EU-Zapadni Balkan.
Na društvenoj mreži Iks pojavila se objava jednog od blokadera Igora Mitrovića koja je privukla pažnju zbog poruke o slabom odzivu na akciju ispred Veterinarskog fakulteta.
Stokholmski sindrom je psihološki fenomen u kojem taoci ili žrtve nasilja razvijaju nesvesnu emocionalnu vezu sa zlostavljačima. Žrtve usvajaju vrednosni sistem i poglede na svet zlostavljača i odbijaju svaku pomoć.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
Izbor prvog automobila za početnike nije lak, jer je važno da auto bude bezbedan, pouzdan i jeftin za održavanje, kao i da oprosti greške koje novi vozači često prave. Zbog toga su modeli poput "škode fabije", "folksvagena" ili "tojote korole", idealan izbor.
Na Gundulićevom vencu u Beogradu, u ponedeljak uveče, došlo je do nasilja u porodici, kada je pretučena trudnica (24), a sad su isplivali detalji drame nesred ulice
Nesreća se dogodila 28. maja 2025. godine oko 11 časova, tokom promotivne vožnje padobranom iznad mora koju je organizovala firma „Jet Sky Budva“. Let je krenuo iz pravca Slovenske plaže ka otvorenom moru, prema plaži Mogren, kada je došlo do tragedije i mlada devojka je pala u more sa velike visine.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Astrološka predviđanja za naredne dane ukazuju na nove prilike za zaradu, neočekivane prilive novca i poslovne poteze koji bi mogli da donesu dugoročnu korist za pet horoskopskih znakova.
Tokom letnjih vrućina i kućni ljubimci su izloženi ozbiljnom riziku od pregrevanja, zbog čega je važno prilagoditi njihove aktivnosti i na vreme prepoznati simptome toplotnog udara.
Spor internet, prekidi tokom video-poziva ili sporo učitavanje stranica često se mogu rešiti jednostavnim restartovanjem Wi-Fi rutera, koji može pomoći da mreža ponovo radi stabilno i bez problema.
Pevačica Katarina Didanović, koju je publika upoznala kroz takmičenje "Zvezde Granda" ovih dana ima poseban razlog za radost - uskoro će se drugi put ostvariti u ulozi majke.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar