Američki zvaničnici prosledili su Ukrajini listu "prioritetnih reformi", sugerišući tako da bi buduća pomoć ovoj zemlji mogla da zavisi od toga li će vlada raditi u skladu sa listom.
Dokument poslat iz Bele kuće verovatno je podeljen i drugima koji podržavaju Ukrajinu u sukobu sa Rusijom.
U saopštenju u ponedeljak američka ambasada u Kijevu je potvrdila da je „prosledila predloženu listu prioritetnih reformi“ namenjenu „diskusiji i povratnim informacijama“ među ukrajinskim zvaničnicima i drugim mogućim donatorima.
- Ova lista je data kao osnova za konsultacije s Vladom Ukrajine i ključnim partnerima kao deo naše trajne podrške Ukrajini i njenim naporima da se integrišu u Evropu što je cilj koji Sjedinjene Države snažno podržavaju - dodala je Ambasada. To je u skladu sa prethodnim opaskama predsednika Džozefa Bajdena da njegova administracija „podržava reforme u borbi protiv korupcije“ u Ukrajini.
Izjava američke ambasade usledila je pošto su ukrajinski mediji prethodno dobili kopiju liste predloženih reformi, a pojedine agencije su navele da će Kijev morati da sprovede reforme „da bi primio pomoć“ u budućnosti.
Prioriteti
Prema dokumentu, američki zvaničnici su reforme razvrstali prema kategoriji hitnosti, a neke su označene kao „prioriteti od 0-3 meseca“, dok se za druge reforme očekuje da će se sprovoditi tokom dužeg vremenskog perioda - do 18 meseci.
Najkonkretnije mere odnose se na ojačanje specijalnog tužilaštva za borbu protiv korupcije, kao i pojačanje osoblja zasebnog nacionalnog biroa za borbu protiv korupcije u Ukrajini. Među dugoročnim ciljevima su brojne sudske i ekonomske reforme, kao što su „liberalizacija“ tarifa za gas i električnu energiju.
U dokumentu se, takođe, ukrajinsko Ministarstvo odbrane poziva da bude rekonstruisano i uređeno u skladu sa "NATO standardima transparentnosti", kao i da se redizajnira proces vojne nabavke.
Prozivke zbog korupcije
Iako je odobrio milijarde vojne pomoći Kijevu, američki predsednik je Ukrajinu u više navrata prozivao zbog „korupcije“, a Pentagon je nedavno osnovao poseban tim za praćenje protoka oružja prvi put otkako su se borbe s Moskvom od prošle godine rasplamsale, prenosi RT.
Republikanci su u Kongresu zahtevali detaljniji prikaz američke pomoći u Ukrajini od februara 2022. godine a pozivajući se na određene brojke, grupa poslanika je to učinila i u pismu Beloj kući ove nedelje.
Slične sumnje ima i ukrajinska javnost, a nedavno biranje lokalnih organa vlasti je pokazalo da 78 odsto anketiranih smatra predsednikaUkrajine Vladimira Zelenskog kao „direktno odgovornog“ za korupciju u vladi.
U septembru prošle godine dogodile su se četiri eksplozije na gasovodima „Severni tok“, mada je ranije objavljeno da ih je bilo dve, piše britanski Gardijan pozivajući se na norveške seizmologe.
Najmnogoljudnija država sveta je u februaru otkrila nalazište litijuma u oblasti Džamu i Kašmir, i taj litijum će u narednih nekoliko nedelja prodavati na aukciji.
Jače zračenje Sunca, češće erupcije vulkana i tektonski procesi pretvoriće novi superkontinent na Zemlji u skoro nenastanjivu zonu za 250 miliona godina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U septembru prošle godine dogodile su se četiri eksplozije na gasovodima „Severni tok“, mada je ranije objavljeno da ih je bilo dve, piše britanski Gardijan pozivajući se na norveške seizmologe.
Razlog zašto su blokaderi napravili brutalnu čistku na svojoj izbornoj listi i vetirali blokaderskog glumca Dragana Gagija Jovanovića konačno je izašao na videlo. Redakcija Informera došla je do ekskluzivnih fotografija koje razotkrivaju sve licemerje i dvojne aršine ove opozicione grupe.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je juče Hram Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja u Belegišu, u opštini Stara Pazova, gde je sa sveštenstvom i predsednikom opštine Stara Pazova Đorđem Radinovićem razgovarao o daljim ulaganjima u lokalne verske, obrazovne i kulturne objekte, kao i u infrastrukturu.
Dežurni opozicioni analitičar i lažni istraživač javnog mnjenja Đorđe Vukadinović zakukao je na tajkunskoj televiziji Nova S, pa čak izgovorio i "neka nam je Bog u pomoći" u trenutku dok je govorio o snazi, odnosno kompaktnosti aktuelne vlasti, s jedne strane, i o potpunom rasulu u redovima blokadera, s druge.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obići će danas radove na rekonstrukciji i prenameni ''Starog železničkog mosta'' u pešačStarki most, u okviru projekta ''Beograd na vodi".
U svojoj sramnoj kolumni na tajkunsom portalu "Danas", Marko Vidojković je Republiku Srpsku Krajinu skandalozno nazvao "proto-ćacilendom", svesno udarajući na mučenički narod!
U većem delu Srbije biće pretežno sunčano, samo na istoku i jugoistoku Srbije promenljivo oblačno sa lokalnom pojavom kratkotrajne kiše ili pljuska sa grmljavinom. Temperature od 16 do 36 stepeni.
Na društvenim mrežama pojavio se snimak bezobzirne krađe iz jednog kineskog tržnog centra u Novom Sadu, koji je zapanjio i nasmejao korisnike interneta.
Policijski službenici u Ljubinju lišili su slobode maloletnika zbog sumnje da je unutar prostorija Policijske stanice pravio haos, vređao i ometao službenike, uništavao imovinu i fizički povredio jednog policajca.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Šta zapravo muškarci najviše cene kod žene tokom intimnih odnosa? Devet muškaraca je za magazin Cosmopolitan otkrilo šta za njih znači kada kažu da je žena dobra u krevetu, a neki odgovori mogli bi da iznenade.
U svetu ljubavi dela često govore više od reči. Ta tvrdnja važi i za poljupce - različite vrste poljubaca imaju mala skrivena značenja, koja vam mogu mnogo toga reći.
Ovaj čudesni starinski namaz od pečenih paprika, sira i penušavog maslaca pravi je pogodak. Spoj mirisa dimljene paprike, kremastog maslaca i sira daje savršen domaći delikates koji se topi na svežem hlebu.
Bivši voditelj i rijaliti učesnik s titulom najvećeg provokatora Dejan Stanković Kralj juče je oženio lepu doktorku Branku, a do nas su sada stigle i prve fotografije sa njihovog crkvenog venčanja.
Pevačica Tina Ivanović svog sina dobila je kao mlada devojka, a zbog loše situacije u porodici u kojoj je bila udata, donela je odluku da je najbolje da se odseli odatle i naslednika ostavi kod oca.
Rijaliti učesnici Maja Marinković i Asmin Durdžić otvoreno su progovorili o renoviranju stana, planovima za naredni period, ali i mogućem putovanju u Dubrovnik, o kom se poslednjih dana spekuliše.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.