• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs

14.12.2023

09:20

Austrougarska ustaje iz groba?! Trese se Evropa, diplomate iz Brisela saopštile neverovatne vesti!

Reuters/shutterstock

Vesti

Austrougarska ustaje iz groba?! Trese se Evropa, diplomate iz Brisela saopštile neverovatne vesti!

Ako se pogledaju stavovi prema Ukrajini, Rusiji, pa čak i sukobu Izraela i Hamasa, utisak pojedinih krugova unutar Evropske unije (EU) je da je na delu buđenje Austrougarske monarhije i da dve države "pevaju iz iste muzičke knjige", piše portal Politiko.

Navodi se da je siguran način da se razbesni Austrijanac jeste da mu se pomene predstojeća fudbalska utakmica Austrije i Mađarske i da se pita ko je tu protivnik.

Za mnoge u Briselu ovih dana, odgovor je jasan - protivnik je EU.

- To je klasično austrijsko ponašanje. Nemojte imati sumnju, dvoglava monarhija ustaje iz groba - ocenio je jedan od EU diplomata za Politiko - insisitirajući na anonimnosti.

Mađarska ne daje saglasnost na 50 milijardi evra podrške Ukrajini i blokira pregovore te zemlje sa EU, dok Beč, tvrde kritičari, koristi taj zastoj da "progura svoje prioritete" iza scene, ignorišući hitnost situacije u kojoj se Kijev nalazi.

 

Tvrdoglavost Austrije u Briselu najbolje se ogleda u jednogodišnjoj blokadi Bugarske i Rumunije da pristupe Šengenskoj zoni, dok ih čak i Mađarska podržava.

Politiko navodi da je pravi razlog zašto Austrija odjednom diže buku oko Ukrajine u Briselu Bosna i Hercegovina.

Ako EU otvori pristupne pregovore sa Ukrajinom, Austrija želi da se uključi i Bosna i Hercegovina, sa kojom ima dugogodišnje ekonomske i političke veze, dodaje portal.

Želimo da vidimo Bosnu i Hercegovinu u porodici EU, izjavila je nedavno austrijska ministarka za Evropu Karoline Etštadler tokom posete Sarajevu, tvrdeći da je pristupanje zemlje Uniji "geopolitička neophodnost".

 



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Srbi na KiM pokazali snagu! Pljušte čestitke nakon izbornog uspeha Srpske liste (FOTO)
Politika

Srbi na KiM pokazali snagu! Pljušte čestitke nakon izbornog uspeha Srpske liste (FOTO)

Nakon ubedljivihrezultata Srpske liste na izborima na Kosovu i Metohiji, čestitke su počele da pristižu sa svih strana. Brojni državni funkcioneri, ministri, poslanici i predstavnici institucija Srbije ocenili su da su Srbi na KiM pokazali jedinstvo, slogu i odlučnost da sačuvaju svoje političko predstavljanje uprkos brojnim pritiscima kojima su bili izloženi u prethodnom periodu.

08.06.2026

10:37

TV

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Premijera predstave "Luna Luna Park"
Kultura

Premijera predstave "Luna Luna Park"

Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.

04.06.2026

11:51

Magazin

Džet set