Opšti haos u Briselu, opkoljen Evropski parlament, policija šmrkovima rasteruje farmere! Dolaze Francuzi, Italijani, Belgijanci, Nemci, Mađari... (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Brisel se jutros budi uz trube i tutnjavu motora! Evropski parlament je potpuno opkoljen, a oko 1.000 farmera na traktorima blokiralo je nekoliko centralnih ulica, posebno u blizini Evropske četvrti, gde se očekuju lideri EU na vanrednom sastanku Evropskog saveta.
Poljoprivrednici, koji su stigli iz cele Evrope da protestuju protiv Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) i Zelenog dogovora, a posebno iz Italije, blokirali su Luksemburški trg ispred Evropskog parlamenta i podmetnuli nekoliko požara drvima i gumama, prenosi Ansa.
Zemljoradnici Francuske i Nemačke odlučili su se na otvorenu borbu protiv zelene agende koju im propagira Brisel, o čemu su govorili gosti Info dana, Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost i novinar iz Pariza Saša Pešić.
Prijavljeni su i drugi slučajevi vandalizma, kao što je bacanje kamenja i paljenje petardi, a saobraćaj je ometen i u okolini Brisela, javlja holandski javni servis VRT.
Farmeri u Francuskoj približavaju se danas Parizu i gradskoj veletržnici Renžis u nameri da je blokiraju, kako su i najavili prošle sedmice, uprkos pokušajima vlasti da ispuni njihove zahteve i da ubedi poljoprivrednike da odustanu od daljih protesta.
Širom zapadne Evrope u toku su veliki štrajkovi. Poljoprivrednici u Francuskoj izvezli su stotine traktora na puteve započevši blokade glavnih saobraćajnica i „opsadu Pariza". Štrajk poljoprivrednika stigao je i u Brisel. U Britaniji je počela nedelja štrajka železnice, a u Nemačkoj u četvrtak rad obustavljaju radnici obezbeđenja na aerodromima.
30.01.2024
21:00
Au pied du Parlement européen à Bruxelles, la police utilise des canons à eau et du gaz lacrymogène contre les #AgriculteursEnColère : l'UE n'a pas fini de matraquer les paysans d'Europe ! pic.twitter.com/BY0DshH69O
— Gilbert Collard (@GilbertCollard) February 1, 2024
Konvoj farmera na traktorima zaputio se ranije danas ka sedištu EU u Briselu, u cilju da predstave svoje žalbe vezane za previsoke cene, pravila i birokratiju liderima bloka na samitu koji je predviđen za diskusiju oko slanja pomoći Ukrajini.
Bruxelles, strada che costeggia il Parlamento Europeo, così da stamattina. Per entrare in PE c’è una coda impressionante e metà degli ingressi sono chiusi. C’è polizia ovunque, le strade sono tutte bloccate e sull’esplanade (lo spiazzo antistante) ci sono gli agenti con gli… pic.twitter.com/Qt6yGu7Vz2— Francesca Donato (@ladyonorato) February 1, 2024
"Biće mnogo ljudi... Pokazaćemo da smo nezadovoljni i to je dovoljno, nije nam cilj da sve rušimo", rekao je Žan Fransoa Riker, farmer iz južne Belgije, i dodao da očekuje između 1.000 i 1.400 vozila na protestu.
Protesti su imali neposredan uticaj i Evropska komisija objavila je u sredu planove da zaštiti poljoprivrednike od jeftinog izvoza iz Ukrajine tokom rata i dozvoli farmerima da koriste deo zemlje koja je bila prinuđena da leži na ugaru iz ekoloških razloga.
"Samo bih želeo da ih uverim da činimo sve što je u našoj moći da saslušamo njihovu zabrinutost. Mislim da se trenutno bavimo važnim temama za njih", rekao je potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič.
🔴🇪🇺 EUROPE
- Devant le parlement européen à Bruxelles, les agriculteurs européens montent des barricades alors que les chefs sont actuellement sur les lieux
Na sastanku Evropskog saveta lideri EU razgovaraće o srednjoročnoj reviziji dugoročnog budžeta EU za period od 2024. do 2027 godine, uključujući o podršci Ukrajini od 50 milijardi evra. Planirano je da se pomogne u pokrivanju potreba Ukrajine za period od 2024. do 2027. godine sa 33 milijardi evra (36 milijardi dolara) u kreditima i 17 milijardi evra u grantovima.
Za korišćenje budžeta EU potrebna je saglasnost svih 27 država članica, ali Mađarska traži da joj se omogući da ulaže veto na isplate svake godine.
Lideri Evropske unije pokušaće danas u Briselu da ubede mađarskog premijera da se pridruži planu da se ponudi stabilno finansiranje Ukrajine, ali su spremni i da, ako u tome ne uspeju, obezbede Kijevu novac bez Mađarske.
Nemački kancelar Olaf Šolc pozvao je danas na jednoglasno donošenje odluke svih 27 država članica EU o dogovoru o zajedničkom planu kojim se Ukrajini nudi stabilno finansiranje u narednim godinama.
"Verujem da je sada pravo vreme za donošenje odluke", rekao je Šolc novinarima po dolasku na samit lidera EU u Briselu. On je dodao da će veoma naporno raditi kako bi se došlo do sporazuma svih 27 članica.
Ogorčeni francuski seljaci blokirali puteve na ulasku u Pariz, dok su ih jake snage žandarmerija oklopnim vouzilima sprečili da uđu dublje u grad. Blokade su i u drugim velikim gradovima Francuske.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zemljoradnici Francuske i Nemačke odlučili su se na otvorenu borbu protiv zelene agende koju im propagira Brisel, o čemu su govorili gosti Info dana, Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost i novinar iz Pariza Saša Pešić.
Na društvenim mrežama među blokaderima, kruži video, najverovatnije napravljen veštačkom inteligencijom, koji prikazuje razgovor blokadera o tome kako će zapaliti Vučića.
Advokat blokader Aleksandar Olenik, kom je očigledno jedan od glavnih zadataka blaćenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, sad je otišao još dalje u svojoj prvljavoj kampanji protiv srpskog lidera pa iskoristio Ukrajinu kako bi ga zavadio sa šefom Kremlja Vladimirom Putinom.
Policijska uprava za grad Beograd ističe da su neistiniti navodi koji su se pojavili u pojedinim medijima i na društvenim mrežama, a u kojima se tvrdi da su policijski službenici Policijske stanice Palilula, Policijske uprave za grad Beograd, odbili da obezbeđuju prostor Pionirskog parka, gde se održava prijavljeno javno okupljanje.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Upozorenja na prevare koje stižu putem SMS poruka ili e mejlova, objavljivana su više puta u sredstvima javnog informisanja, ali prevaranti ne odustaju!
Dan nakon stravičnog zločina koji je juče otkriven u Čačku u Ulici Ratka Mitrovića, javnost je i dalje u šoku. V.Č.(47) nožem je usmrtio svoje roditelje majku M.Č. (71) i oca N.Č. (79), nakon cega je sebi oduzeo život.
Policija je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, raspisala potragu za Nenadom Alajbegovićem (44), zvanim Alibeg, koji je sinoć oko 21 sat bio u društvu N. K. (30) koji je ranjen sa osam metaka u poznatom novobeogradskom restoranu.
Reper Šon Didi Kombs poznatiji kao Paf Dedi pobesne je zbog dokumentarca o njemu koji je njegov kolega 50 cent producirao za platformu Netfliks zbog čega mu je poslao bizaran poklon.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Posne pihtije su tradicionalno jelo koje se najčešće priprema tokom posta ili kada želimo laganiju, ali i dalje bogatu i ukusnu varijantu klasičnih pihtija.
Starleta Aleksandra Subotić objavila je putem Instagrama fotografiju iz izlaska sa svojim suprugom Predragom Pecom Raspopovićem, ali i fudbalerom Nejmarom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar