Ako pretražujete generala Aleksandra Sirskog na internetu, on će biti opisan kao „najuspešniji general 21. veka do sada“. To je velika odgovornost, piše BBC, a prenosi Index. General Sirski vodio je odbranu Kijeva na početku pune ruske invazije na Ukrajinu prošle godine.
On je bio glavni pokretač ukrajinske iznenađujuće i uspešne kontraofanzive u Harkovu prošlog leta.
On sada nadgleda obnovljenu ofanzivu kao šef vojnih operacija u istočnoj Ukrajini – jednu od dve glavne osovine ukrajinske kontraofanzive.
„Želimo brze rezultate, ali u stvarnosti to je nemoguće“
Reporteri Bi-Bi-Sija sreli su Sirskog na tajnoj lokaciji pored komandnog vozila koje koristi da obilazi svoje vojnike i prati bitku.
Na krovu je snažan mitraljez. Unutra, veliki ekran prikazuje višestruke video zapise uživo sa bojnog polja sa stotina dronova.
Gledaju prenos bombardovanih polja oko Bahmuta, gde neke od njegovih trupa pokušavaju da povrate teritoriju. Novinar ga pita da li mu je cilj da ponovo osvoji grad?
On se smeje i kaže: „Da, naravno. Pokušavam to da uradim.“
Ali čak i on priznaje da,ukrajinska dugo očekivana ofanziva na više frontova ide sporije nego što su se mnogi nadali.
Foto: Foto: Profimedia
„Želeli bismo da postignemo veoma brze rezultate“, kaže general Sirski.
„Ali u stvarnosti je to praktično nemoguće.“
„Ne idemo tako brzo koliko bismo želeli“
On kaže da je i na istoku to područje preplavljeno minama i odbrambenim barijerama.
Rusi, kaže, imaju mnoga uporišta: „Dakle, naš napredak zaista ne ide tako brzo koliko bismo želeli.
Ali general Sirski smatra da Ukrajina ipak ima jednu jasnu prednost.
„Smatram da je jedinstvo našeg vojnog vrha i poverenje naših vojnika jedna od jačih tačaka naše vojske. Ovo je u potpunoj suprotnosti sa ruskim vojnim hijerarhijama, koje pate od sukoba i redovno uklanjaju više oficire sa linije komandovanja.
General Sirski je idol onima oko njega koji cene njegovu posvećenost, odlučnost i lukavstvo.
Vojnici Oružanih snaga Ukrajine strahuju od mogućeg naređenja za pokretanje još jedne ofanzive, pošto shvataju propast ove kampanje, piše nemački novinar Julijan Roepke na društvenoj mreži Iks.
Vladimir Putin je nedavno najavio svoju kandidaturu za predsednika Rusije. Ruska vojska je pokazala značajan uspeh, prevazilazeći zapadna ograničenja, a domaća privreda je naglo počela da raste, uprkos prognozama. Ocene poverenja za predsednika koje je objavio VTsIOM, takođe ukazuju na njegovu rastuću popularnost među stanovništvom. Međutim, postoje određeni problemi, a politikolog Jakov Kedmi je izneo svoje mišljenje o glavnoj grešci koju je napravio Putin.
Smena Zalužnog trebalo je da se dogodi već 2. februara, ali je ipak odložena, budući da se bezbednosna služba pribojavala da će doći do velikih nemira kako na ulicama Kijeva, tako i u vojsci, javljaju ukrajinski mediji
Ruska avijacija i artiljerija nanele su udare na 1. predsedničku brigadu (jedinica Nacionalne garde Ukrajine) i dve brigade Oružanih snaga Ukrajine na južnodonjeckom pravcu, rekao je za RIA Novosti šef pres-centra grupe Vostok Aleksandar Gordejev.
U zemljama Globalnog juga sve više shvataju da niko nije zaštićen od „državnog razbojništva“ u ekonomiji od strane Zapada, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Šefica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen okrivila je klimatske promene, ali i Rusiju, za sve probleme sa kojima se suočavaju evropski poljoprivrednici koji su digli svoj glas masovnim protestima u mnogim zemljama EU.
Oružane snage Ukrajine, zbog deficita ljudstva i naoružanja, predale su inicijativu u vođenju vojnih operacija Rusiji i pokušavaju da održe svoje pozicije, piše Njujork tajms.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je da je održao sednicu Vrhovnog štaba na kojoj se razgovaralo o stanju na frontu, bezbednosti izvoza žita, ruskim napadima na lučku infrastrukturu i daljoj vojnoj pomoći zapadnih partnera.
Šef Kabineta predsednika Ukrajine Kiril Budanov mogao bi da bude sledeća meta velikih kadrovskih čistki u Kijevu, posle smene glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine (OSU) Aleksandra Sirskog i odlaska ministra odbrane Mihaila Fedorova, ocenio je istoričar i publicista Ruslan Kalinčuk.
Pojedini vojnici Oružanih snaga Ukrajine, posebno elitnih jedinica Azova, započeli su akciju javnog odbijanja i vraćanja odlikovanja koja im je uručio vrhovni komandant Aleksandar Sirski.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je Kijev prethodne noći bio izložen jednom od najsnažnijih kombinovanih ruskih napada od početka sukoba, navodeći da su u napadu korišćeni balistički projektili, krstareće rakete i bespilotne letelice.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski saopštio je da su ruske snage danas ponovo izvele napad na objekte državne energetske kompanije Naftogas u Harkovskoj oblasti.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da ukrajinska protivvazdušna odbrana i dalje nema dovoljno kapaciteta za presretanje ruskih balističkih raketa, naglašavajući da je dodatna zapadna vojna pomoć ključna za zaštitu gradova i kritične infrastrukture.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Godinama su ruske trupe istraživale ukrajinski garnizon u Nikolajevki u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine, šaljući male timove infiltratora da pronađu liniju proboja. Međutim, 29. jula su prestali sa istragom.
Na Informer TV, ekskluzivno smo objavili nove dosijee sa spiska od 99 kandidata sa "studentske", blokaderske liste koje su oni sami "studenti", blokaderi-plenumaši predložili za "vetiranje", odnosno izbacivanje.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević pokazao je u Kolegijumu naše televizije fotografiju koju su napravili pripadnici GOSI službe, a na kojoj se se vidi šta je u centru Beograda danas radio tajkun Dragan Đilas, dok je predsednik Aleksandar Vučić obilazio Srbiju i razgovarao sa narodom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da nikad ne mogu da budu rešeni baš svi problemi koje građani imaju, a potom otkrio šta je najveći problem Evrope, ali i naše zemlje, i zbog čega u stvari Stari kontinent zaostaje za Kinom i Amerikom.
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov u nekoliko rečenica rasturio je nekadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića, koji se na društvenoj mreži Iks ostrvio na šefa naše države Aleksandra Vučića i politiku vladajuće partije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je danas na jugozapadu Srbije. On je posetu započeo u Prijepolju, a zatim je obišao veliki broj lokacija u Priboju i Novoj Varoši.
Aleksandra Stefanović i Miloš Gvozdenović odlučili su da svoje sudbonosno "da" izgovore u Guči, prestonici trube, i to u Crkvi Svetog arhangela Gavrila, mestu koje je snažno povezano sa tradicijom i istorijom Dragačevskog sabora trubača.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je danas da je situacija sa požarima u Deliblatskoj peščari trenutno mirnija i da su naselja za sada bezbedna, naročito naselje Šumarak koje je veoma bilo izloženo riziku od požara.
Manastir Palja važi za najstariju svetinju u ovom kraju, gde je poslednju noć u Srbiji proveo Sveti Sava, a poznat je i po izvorima koji leče bolest i sterilitet.
Grupa od najmanje 50 stranih državljana, među kojima je najviše iz Ukrajine, privedena je u ponedeljak popodne u jednoj kući na Marezi, nadomak Podgorice.
Smrtna kazna u Srbiji ukinuta je 2002. godine kada je veliki broj najsurovih i najmonstruoznijih ubica promenom zakona umesto pred streljačkim strojem završio u zatvoru na 40 godina.
Petar P. pronađen je mrtav pored puta u Staroj Pazovi u julu 2025. godine, a sve je, prema navodima iz istrage, trebalo da izgleda kao saobraćajna nesreća.
Svrab, peckanje i neprijatan vaginalni sekret mogu da se povuku nakon terapije, ali kod mnogih žena kandida se ubrzo ponovo javlja. Razlog pritom nije uvek samo sama gljivica - određene navike i okolnosti pogoduju njenom ponovnom razvoju
Kuvanje paradajza ne mora biti komplikovano. Uz nekoliko jednostavnih trikova izbeći ćete najčešće greške i dobiti gust, ukusan sok bez suvišne tečnosti.
Nakon razgovora sa Avom Karabatić koja tvrdi da je pretučena od starne verenika, ona nam je poslala i fotografije na kojima se nalaze vidljive povrede na njenom licu i glavi.
Redakcija Informera došla do informacije da je Ava Karabatić danas viđena u Urgentnom centru u Beogradu, gde je, prema saznanjima do kojih smo došli, potražila lekarsku pomoć zbog vidljivih povreda na glavi i licu, a ona nam je sve to i potvrdila.
Popularna voditeljka Jovana Jeremić oglasila se na svom Instagram profilu veoma emotivnom objavom posvećenom svom pokojnom ocu, koja je privukla veliku pažnju javnosti i mnoge ostavila bez teksta.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.