(FOTO) Otkriće o Analeni Berbok izazvalo šok u Nemačkoj - ona i deda nacista! Sad kad znamo istinu, šta dalje!?
Podeli vest
Nedavno otkriće nacističke prošlosti dede Analene Berbok, uključujući njegovu službu u Vermahtu i dobijanje krsta za ratne zasluge u Blidu, pokrenulo je pitanja o njenom zalaganju za mir a ujedno i o zalaganju za izvoz oružja. Ocenjuje se da se Berbokova nalazi u kritičnom trenutku u svojoj političkoj karijeri.
U otkriću koje je izazvalo šok u političkom pejzažu Nemačke, deda ministra spoljnih poslova Analene Berbok, Valdemar Berbok, identifikovan je kao oficir Vermahta i nepokolebljivi nacionalsocijalista koji ne samo da je čitao "Majn kampf" već je i odlikovan najvećim vojnim ordenom, Krstom za ratne zasluge sa mačevima 1944.
Načelnik generalštaba nemačke vojske Karsten Brojer ocenio je da je vojska, koja se modernizuje od početka ruske invazije u Ukrajini, mora da bude „sposobna za rat, za pet godina”.
Bivši specijalni izaslanik SAD za dijalog Beograda i Prištine, u administraciji Donalda Trampa, izjavio je danas da je jedan od razloga što i dalje traje rat u Ukrajini to što je Nemačka potcenila Rusiju.
11.02.2024
11:35
Berbokova, koja je ranije govorila o ratnim iskustvima svog dede, nikada nije pominjala njegovu nacističku pripadnosti i o tome je nedavno prvi detljano pisao "Bild".
Vojna karijera Valdemara Berboka počela je 1937. kada se pridružio Vermahtu. Prema "Bildovom" izveštaju, on je svim srcem njegova privrženost nacističkom cilju nagrađena je 1944. Krstom za ratne zasluge sa mačevima, počastima koja se dodeljuje onima koji su pokazali izuzetnu službu i požrtvovanost tokom rata.
Uprkos prošlosti svoje porodice, Analena Berbok, istaknuta ličnost nemačke Zelene partije, bila je uporni zagovornik mira i razoružanja. Manifest njene stranke iz 2021. čak je obećao da će zaustaviti evropski izvoz oružja u ratne i krizne zone.
Prema izveštaju nemačkog lista Bild, nacionalni plan za hitne odbrane zemlje već je dodelio izgradnju skloništa civilima za zaštitu od bombardovanja.
10.02.2024
19:30
Međutim, otkako je preuzela ulogu ministra spoljnih poslova, ona je zauzela intervencionistički stav, zalažući se za isporuke oružja Ukrajini usred sukoba sa Rusijom.
Foto: printscreen Bild
Odgovarajući na izveštaj "Bilda", Kancelarija Berbokove je izdala saopštenje u kojem se tvrdi da ministarka spoljnih poslova nije bila upoznata sa sadržajem dokumenata koji detaljno govore o nacističkim udruženjima njenog dede.
Saopštenje, međutim, malo pomaže u rešavanju neslaganja između Berbokovog zalaganja za mir i njenog nedavnog zalaganja za izvoz oružja.
Upotreba fraze "nije bio svestan" u izjavi takođe "podiže obrve", jer "Bild" ističe da se takav jezik često koristi da bi se zamaglila istina kada se radi o teškim porodičnim istorijama.
Sama Berbokova za kratko vreme se promenila od zagovornika mira u zagovornika izvoza oružja. Neki tvrde da je njena porodična istorija trebalo da je učini osetljivijom na posledice rata i ulogu izvoza oružja u podsticanju sukoba. Drugi tvrde da njen novi stav odražava pragmatičan pristup geopolitičkoj stvarnosti današnjeg dana.
Kako će unuka dalje?
Nakon ovog otkrića, Analena Berbok se nalazi na kritičnom raskršću. Da li će nastaviti da se zalaže za intervencionizam ili će preispitati svoj stav u svetlu prošlosti svoje porodice? Samo će vreme pokazati kako će se odvijati ovo poglavlje političke istorije Nemačke, ostavio je "Bild" pitanja otvrenim!?
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Načelnik generalštaba nemačke vojske Karsten Brojer ocenio je da je vojska, koja se modernizuje od početka ruske invazije u Ukrajini, mora da bude „sposobna za rat, za pet godina”.
Rat u Iranu već pogađa britansku ekonomiju, a građani bi mogli da promene kupovne navike i planove za odmor ukoliko kriza potraje, izjavio je britanski premijer Kir Starmer.
Američki potpredsednik Džej Di Vens na zatvorenim sastancima dovodi u pitanje zvanične tvrdnje Pentagona o uspehu rata protiv Irana, objavio je Atlantik.
Tajkuna Dragana Đilasa, predsednika opozicione Stranke slobode i pravde (SSP), narod je urnisao na društvenoj mreži Iks nakon što je on po ko zna koji put javno počeo da preti svima redom, a pogotovo Informeru i o ostalim medijskim kućama.
Hrvatski evroposlanik Tomislav Sokol udario je bez trunke stida i srama sa blokaderske N1 na predsednika Srbije Aleksandra Vučića ističući da oko Srbije treba stvoriti sanitarni kordon i da je Srbija izvor zla.
Darko Mladić, sin generala Ratka Mladića, izjavio je da je zdravstveno stanje njegovog oca i dalje teško i da nije siguran da će do kraja sedmice Mehanizam za krivične sudove u Hagu odgovoriti na zahtev za njegovo puštanje na lečenje u Srbiju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće danas predsednika Švajcarske Konfederacije Gi Parmelina, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji 28. i 29. aprila 2026. godine.
U Srbiji će u danas, nakon hladnog jutra, tokom dana na severu biti umereno oblačno, dok će u ostalom delu zemlje preovladavati pretežno sunčano i toplo vreme.
Na četiri i po godine zatvora nepravosnažno je danas osuđen bivši šef kriminalističke policije PU primorsko-goranske Željko Kruneš jer je pokušao da organizuje ubistvo unuka Slavice Šote, riječke preduzetnice i aktivistkinje koja se godinama bori protiv korupcije.
Umesto jakih hemikalija, postoje jednostavna prirodna rešenja koja mogu da oteraju mrave i spreče da se ponovo pojave. Ključ je u mirisima koje mravi ne podnose.
Ovi mafini su idealni za brz doručak, užinu za školu ili slatki zalogaj uz jutarnju kafu, a toliko ukusni da će nestati pre nego što stignu da se ohlade.
Pevačica Nadica Ademov ističe da nikada nije patila od brendiranih stvari, ali je osudila one koji nemaju i žele da pokažu bogatstvo, te nose fejk garderobu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar