Zatvaranje 124 godine stare fabrike u Diseldorfu, koja je preživela dva svetska rata, ali ne i energetsku krizu, pokazatelj su sumorne i bolne realnosti Nemačke: njeni dani kao industrijske supersile su odbrojani, piše Blumberg.
Industrijska proizvodnja nekada najveće ekonomije Evrope opada od 2017. Proteklih sedam meseci pada zaredom i sada je na nivou iz 2006. Ako padne još 5 odsto biće na nivou iz 1990ih, kada je pao Berlinski zid.
Kako je preneo UNIAN, ukrajinska vojska je 20. februara napala vojni poligon u blizini sela Trudivskoje u Volnovaškom okrugu, Donjecka oblast. Kao rezultat napada, eliminisano je najmanje 65 ruskih vojnika.
Avdejevka je pala, a u nastavku nam se može desiti jedan od naših najgorih scenarija – da Putin pobedi i da iz ovog rata izađe jači nego što je bio na početku – ocenio je američki vojni ekspert potpukovnik Danijel Dejvis.
21.02.2024
08:40
- Iskreno, nema nade - rekao je Blumbergu Stefan Klebert, direktor GEA grupe, kompanije koja proizvodi fabričku mašineriju još od kraja 19. veka. "Ne verujem da možemo da zaustavimo ovaj trend".
Oslonci nemačkog industrijskog "motora" pali su kao domine. SAD se udaljavaju od Evrope. Kina postaje sve veći rival i više nije nezasitni kupac nemačke robe. Konačni udarac za neke proizvođače bio je prekid dotoka jeftinog ruskog prirodnog gasa.
Ekonomista Piter Sent Ondž u svom podkastu upozorava da je ovo evropski problem s obzirom na uticaj koji aktivisti za zaštitu životne sredine imaju u Briselu i koji su "predali svoju ekonomsku sudbinu trećem svetu koji Kina i Rusija regrutuju u BRIKS".
Bivši predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da smatra da je preminuli ruski opozicionar Aleksej Navaljni bio hrabar, ali da nije trebalo da se vrati u Rusiju.
Pored globalne nestabilnosti, politička paraliza u Berlinu intenzivira probleme kao što su dotrajala infrastruktura, starenje radne snage i birokratija. Nekada moćni obrazovni sistem posrnuo je posle dugoročnog odsustva ulaganja. Istraživački institut Ifo procenjuje da će opadanje matematičkih veština koštati privredu oko 14 biliona evra proizvodnje do kraja veka.
Nemačka još uvek ima zavidan spisak malih, agilnih proizvođača, a Bundesbanka i drugi odbacuju ideju da je puna deindustrijalizacija blizu. Ali, sa zastojem reformi, nejasno je šta (i da li išta) može da uspori pad.
- Nismo više konkurentni - rekao je "Blumbergu" ministar finansija Kristijan Lindner.
- Uprkos motivaciji naših zaposlenih, stigli smo do tačke u kojoj ne možemo da izvozimo kamionske gume iz Nemačke po konkurentnim cenama. Ako Nemačka ne može da izvozi konkurentno u međunarodnom kontekstu, zemlja gubi jednu od svojih najvećih prednosti - rekla je Marija Rutger, šefica sektora za severnu Evropu u "Mišlenu".
Energetska kriza izazvana sankcijama Rusiji žestoko je osakatila industriju, naročito hemijsku. A, troma birokratija koči i one kompanije koje su spremne da investiraju. Dobar primer su solarni paneli koje je GEA želela da instalira na jednu svoju fabriku. Prošlog januara su zatražili dozvole i još čekaju odobrenje.
Pandemija je još ranije unela haos u automobilsku industriju, sa višemesečnim čekanjem na isporuke čipova i drugih komponenti što je Kina iskoristila i postala lider na tržištu električnih automobila.
- Ne radi se samo o energetici. Tu je i dostupnost osoblja u Nemačkoj. U roku od jedne decenije radno sposobnog stanovništva će biti premalo da bi ekonomija mogla da funkcioniše kao danas - kaže Klaus Gajsdorfer, izvršni direktor EBM kompanije koja proizvodi ventilatore. "
Poljski farmeri koji su protestovali na granici sa Ukrajinom koristili su ne samo plakate protiv Kijeva i Brisela, već i proruske transparente, preneo je Zet.
Portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost DŽon Kirbi je izjavio da Vašington nije utvrdio kako je Navaljni umro, ali je poručio ''da odgovornost za to snosi ruski predsednik Vladimir Putin".
Pad Avdejevke će dovesti do toga da Ukrajinci još oštrije reaguju na nasilnu mobilizaciju, sugerisao je u svom blogu, bivši savetnik ukrajinskog predsednika Leonida Kučme, politkolog Oleg Soskin.
Ruske trupe će moći da unište lovce F-16 koje su obećale ukrajinske oružane snage u roku od 24 sata, rekao je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za Jutjub kanal "Dialogue works".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kako je preneo UNIAN, ukrajinska vojska je 20. februara napala vojni poligon u blizini sela Trudivskoje u Volnovaškom okrugu, Donjecka oblast. Kao rezultat napada, eliminisano je najmanje 65 ruskih vojnika.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je zdravstveno stanje ministra unutrašnjih poslova i predsednika Socijalističke partije Srbije Ivice Dačića bolje nego što je bilo, dodajući da ima razloga za optimizam, ali i da se nastavljaju mere intezivnog lečenja i terapije.
Masovna evakuacija gradova na Bliskom istoku mogla bi da usledi ako civilne nuklearne elektrane budu napadnute i dođe do oslobađanja radioaktivnih materija, upozorio je Rafael Grosi, direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju, prenosi Gardian.
Tajkunska voditeljka Danica Vučenić iznela je šok-prizanje u programu uživo i zaprepastila svoje gledaoce blokadere koji su dočekali da od nje čuju hvalospev na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića i onoga što je on uradio u Boru.
Osnovni sud u Loznici odredio je do 30 dana pritvor Zlatku Kokanoviću iz Udruženja "Ne damo Jadar", osumnjičenom za napad na policiju tokom blokade graničnog prelaza "Trbušnica".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednikom Vlade Mađarske Viktorom Orbanom o aktuelnim dešavanjima u svetu, njihovim posledicama po naš region i daljem jačanju partnerstva između Srbije i Mađarske.
Pevačica Kaja Ostojić svojim prisustvom i glasom upotpunila je žurku za kraj Exatlona, a zapevala je specijalno za glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića i Jovana Radulovića Jodžira.
Sinoć je održana spektakularna žurka povodom završetka prve sezone najvećeg sportskog rijalitija na svetu, Exatlona Srbija, a mi vam prenosimo sjajnu atmosferu iz prve ruke.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...
Od 3. marta u 22 časa na Informer TV stiže nova emisija "Dobro veče, Srbadijo", autorski projekat koji podseća na to ko smo, odakle smo i šta ne smemo da zaboravimo.
Prošle sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam sa kim sedi okoreli blokader Jovo Bakić, šta kupuje voditeljka Marija Veljković, kakve su reakcije prolaznika na fudbalera Marka Arnautovića, kako glumica blokaderka Svetlana Bojković glumata u privatnom životu, na koji način se opušta advokat Toma Fila...
Profesor doktor Vladan Petrov, predsednik Ustavnog suda gostujući u Prvim info komentarisao je situaciju u državi i način na koji mediji plasiraju informacije.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je danas da se državljani Srbije za konzularnu pomoć i informacije povodom sukoba na Bliskom istoku mogu obratiti diplomatsko-konzularnim predstavništvima u Tel Avivu, Abu Dabiju, Kuvajtu, Kairu, Bejrutu, Dohi i Manami.
Žene u Srbiji sve više umiru od raka, a vodeći karcinom koji im oduzima život više nije rak dojke, već je isti kao i kod muškaraca - rak pluća i bronhija.
Prema nezvaničnim saznanjima, policija u Kragujevcu identifikovala je i uhapsila B. V., osumnjičenog da je 1. marta 2026. godine počinio ubistvo muškarca Novaka K. (35) u naselju Erdeč, Kragujevac.
Policija u Kragujevcu rasvetlila je teško ubistvo Novaka K. i uhapsils je B.V. (43) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio ovo krivično delo, kao i M.V. (23) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo podstrekavanje na izvršenje krivičnog dela teško ubistvo.
Darko Šarić, koji je optužen da je sa Veljkom Belivukom organizovao kriminalnu grupu, koja se tereti za ubistva vođa "škaljarskog klana", odlukom sudskog veća kažnjen je u Specijalnom sudu sa 150.000 dinara zbog "odbijanja da isključi mikrofon i nepoštovanja suda".
U emisiji "Specijal o Katarini Velikoj" koja će uskoro biti emitovana na Informer TV, književnik Ranko Gojković i voditeljka Olivera Miletović razgovarali su o carici Jelisaveti Petrovnoj.
Šesta sezona Teatra "Zmaj" otvorena je proteklog vikenda u prisustvu velikog broja malih i velikih ljubitelja pozorišta koji su uživali u izvođenju višestruko nagrađivane dečje predstave "Lepotica i zver", kao i čarima popularnog baleta za decu "Labudovo jezero".
Kejt Midlton i princ Vilijam obratili su se javnosti u posebnoj video-poruci povodom Dana svetog Davida, nacionalnog praznika Velsa, izgovarajući nekoliko rečenica na velškom jeziku.
Za veliki broj žena, orgazam nije nešto što dolazi lako. Upravo tu nastupa poza poznata kao "ležeći policajac". U pitanju je modifikacija popularne dogi poze, ali mnogo nežnija i stabilnija.
Voditeljka Kristina Spalević progovorila je o emotivnom odnosu sa Kristijanom Golubovićem, njegovom kockanju i pretnjama ubistvom dok su bili rastavljeni.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar