Kakav potez Kine i Rusije na mesecu! Ovo je na granici naučne fantastike! Moskva najavila projekat veka!
Podeli vest
Rusija i Kina razmatraju mogućnost izgradnje nuklearnog reaktora na Mesecu između 2033. i 2035. godine, saopštio je danas izvršni direktor kompanije Roskosmos Jurij Borisov.
- Ozbiljno razmatramo projekat montiranja energetskog reaktora zajedno sa našim partnerima - rekao je on, prenosi TASS.
Uprkos tome što je denacifikacija Ukrajine navedena od strane ruskih vlasti kao jedan od glavnih razloga za pokretanje specijalne vojne operacije, vlasti ove zemlje nemaju nameru da odustanu od veličanja nacista i nacizma, pa je tako Nikopolj jednu od svojih ulica nazvao po Pjotru Djačenku, oficiru zloglasne Vafen SS divizije "Galicija".
Državni sekretar Antoni Blinken rekao je da ga je njegova zamenica Viktorija Nuland obavestila o svojoj nameri da podnese ostavku u narednim nedeljama.
05.03.2024
16:00
U Rusiji je trenutno aktivno 11 nuklearnih elektrana, dok je u Kini aktivno 55 nuklearnih reaktora.
Roskosmos i Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) su u martu 2021. godine u ime vlada dveju zemalja potpisali memorandum o međusobnom razumevanju i zajedničkom radu na stvaranju Međunarodne stanice za istraživanje Meseca (ILRS).
Kina planira da u okviru ovog projekta pošanje tri misije na Mesec.
Evropska komisija smatra da zaustavljanje tranzita ruskog gasa preko teritorije Ukrajine, čiji sporazum ističe 31. decembra 2024, preti Evropskoj uniji „najgorim scenarijem“, piše evropsko izdanje Politika, pozivajući se na dokument Evropske komisije, prve će na udaru biti Austrija, Mađarska i Slovačka.
05.03.2024
13:15
Prve lunarne misije bi prema planu testirale ključnu tehnologiju da bi se kreirala mapa puta za izgradnju robotske baze na Mesecu.
Ova baza bi služila za eksperimente i istraživanja, a njome bi moglo da se upravlja na daljinu.
Prva kineska lunarna misija planirana je za 2026. godinu, a projekat treba da bude završen 2028. godine.
Francuski predsednik Emanuel Makron na predstojećem sastanku 7. marta sa liderima francuskih političkih partija može da razgovara o slanju trupa u Ukrajinu, ali neće dobiti podršku, rekao je za RIA Novosti doktor političkih nauka, profesor Ruske akademije nauka Aleksandar Gusev.
Ruska vojska sistematski ide napred duž cele linije fronta uz minimalan otpor ukrajinske vojske, rekao je bivši savetnik šefa Pentagona pukovnik Daglas Mekgregor u programu BCM Podcast objavljenom na društvenoj mreži Iks.
Ruska podmornička flota u stanju je da potopi brodove koji bi prevozili američku vojsku u Evropu u slučaju hipotetičkog sukoba između dve države, izjavio je bivši savetnik Pentagona Daglas Mekgregor.
Zarobljeni ukrajinski vojnik Sergej Gud ispričao je kako su ukrajinske specijalne službe u nepoznatom pravcu odvele njegove kolege koje su se usudile da kritikuju novog glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Aleksandra Sirskog.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mogućnost ublažavanja sankcija Rusiji pojavila se nakon telefonskog razgovora američkog predsednika Donalda Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina.
Rusija još nije pronašla adekvatnu zamenu za Starlink kada je reč o upravljanju dalekometnim dronovima, izjavio je ruski liberalni vojni ekspert Valerij Širjajev, upozoravajući da taj problem direktno utiče na izviđanje, vezu i efikasnost operacija na frontu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin čestitao je Dan geologa i poručio da su ruski stručnjaci iz ove oblasti tokom protekle godine otkrili 41 nalazište nafte, gasa i kondenzata, kao i 276 nalazišta čvrstih mineralnih sirovina, saopštio je Kremlj.
Uprkos tome što je denacifikacija Ukrajine navedena od strane ruskih vlasti kao jedan od glavnih razloga za pokretanje specijalne vojne operacije, vlasti ove zemlje nemaju nameru da odustanu od veličanja nacista i nacizma, pa je tako Nikopolj jednu od svojih ulica nazvao po Pjotru Djačenku, oficiru zloglasne Vafen SS divizije "Galicija".
Bura zbog smene Igora Božića, sada već bivšeg direktora tajkunske televizije N1, nikako se ne stišava, a osim što su ostali zaposleni zapali u stanje histerije nakon te odluke novih vlasnika Junajted medije, mreže ne prestaju da bruje gde bi udarne pesnice i ovog medija i Nove S mogle da završe ako ih zadesi Božićeva sudbina.
Posada misije Artemis II tokom leta oko Meseca uočila je neobične boje na njegovoj površini, uključujući smeđe tonove i izolovana zelenkasta područja, prenosi Foks njuz.
Biznismen Branko Babić, koji na društvenim mrežama iz dana u dan raskrinkava blokadere i njihove ideologe, objavio je šok listu od devet stavki koja pokazuje da je blokaderski pokret suštinski sektaški.
Narode, verovali ili ne, blokaderi su dobili i svog prvog analitičara za spoljnu politiku koji je izazvao salve reakcija na društvenim mrežama - ali ne onih pozitivnih.
Hrvatska blokira rešavanje 1.727 nestalih lica u građanskom ratu, iz razloga jer su većina nestalih Srbi, kazao je predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta.
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
Srpski dnevnik počinje danas, 6. aprila u 21 čas! Osim najvažnijih vesti i tema, gledaoci će imati priliku da prvi saznaju i najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Marijana Milićeivć.
Srpski dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas, a pored najnovijih informacija i aktuelnih tema, gledaoci će moći prvi da saznaju najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Kristina Vasić.
Najbolja babica u Srbiji za 2026. godinu, Biljana Vasiljević iz Opšte bolnice u Novom Pazaru, više od četiri decenije posvećeno brine o porodiljama, potvrđujući da je ovaj posao pre svega poziv koji se radi srcem.
Zabrana fizičkog kažnjavanja dece, ukidanje maloletničkih brakova i veća kontrola države nad roditeljima, samo su neke od izmena koje će doneti novi Porodični zakon. Za one koji pravila ne poštuju slede sankcije.
Akcija "Kaciga glavu čuva", koju Auto-moto savez Srbije tradicionalno organizuje i sprovodi uz podršku Uprave saobraćajne policije MUP-a Republike Srbije, održana je danas u Parku prijateljstva na Ušću.
B.P. (16) izbo je danas u porodičnoj prodavnici dedu Milana P. (77) koji je teško ranjen i njegovu partnerku Mirelu M. (51) koja je preminula na reanimaciji u Domu zdravlja u Obrenovcu. Maloletni krvnik se vratio na mesto zločina, gde je savladan od strane policije.
Maloletni B. P. danas u Obrenovcu izbo je dedu i njegovu partnerku, koja je podlegla kasnije povredama u bolnici. Maloletnik ih je napao nožem, koji je odbacio nakon zločina.
Maloletni B. P. koji je danas u Obrenovcu izbo dedu i njegovu partnerku, koja je podlegla kasnije povredama u bolnici, policiji je ispričao detalje napada.
Maloletni B. P. izbo je dedu i njegovu partnerku, koja je podlegla kasnije povredama u Domu zdravlja u Obrenovcu, ispred lokala koji je držao povređeni Milan P. u centru grada.
Srpska filmska kompozitorka Aleksandra Kovač ostvarila je izuzetan međunarodni uspeh. Pozvana je da učestvuje u prvom Composers Club-u festivala Cannes series 2026, elitnoj profesionalnoj platformi koja okuplja 20 najznačajnijih kompozitora savremene muzike za TV serije iz celog sveta.
Epl (Apple) je započeo probnu proizvodnju svog prvog preklopnog telefona, iPhone Fold, koji bi mogao biti predstavljen u septembru, a prodaja startovati u decembru.
Jedan od najpopularnijih grčkih pevača Konstantinos Kufos uskoro stiže u Beograd, a pred koncert otvoreno govori o tremi, srpskoj publici, koleginicama i odnosu između dve muzičke scene.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar