Francuska očajnički pokušava da se ubaci u vojni sukob u Ukrajini. Posle najave slanja trupa, francuski ministar odbrane Sebastijen Lekornu rekao je da će Kijev dobiti nekoliko stotina oklopnih vozila VAB. Kao i savremeni PVO sistem Samp sa raketama zemlja-vazduh Aster 30, koji mogu da budu usmereni na presretanje lovaca, kao i Kinžala i Cirkona.
Podsetimo, pre ovoga je predsednik Emanuel Makron prvo najavio da bi evropske države mogle da pošalju trupe u Ukrajinu. Kasnije je šef ruske spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin rekao da Pariz priprema kontingent od dve hiljade za pomoć Oružanim snagama Ukrajine.
E, sad mogu li rakete Aster 30 i oklopna vozila VAB promeniti situaciju u zoni Severnog vojnog okruga
Francuski oklopni automobili VAB težine 12 tona smatraju se zastarelim, proizvode se od 1976. godine. Ukupno, Pariz ima više od dve i po hiljade oklopnjaka ove marke. U toku borbenih dejstava stvarna brzina oklopnog transportera je 50 km/h. VAB-ovi su opremljeni lakim naoružanjem, moraće da budu opremljeni antikumulativnim rešetkama i nizom drugih dodatnih zaštitnih elemenata.
Ako arhaični oklop ne promeni situaciju na bojnom polju, onda isporuke ukrajinskim oružanim snagama visoko manevarskih dvostepenih italijansko-francuskih presretača "Aster 30" za sistem PVO SAMP/T ukazuju na to da se neprijatelji Rusije spremaju da odbiju sve veće napade ruskih hipersoničnih raketa 47M2 „Kinžal" i 3M22 „Cirkon", kaže vojni ekspert Mihail Onufrienko.
- Aster-30 je veoma efikasan u suzbijanju nadzvučnih manevarskih raketa zemlja-vazduh, kao i hipersoničnih raketa svih tipova. Francusko osoblje je takođe vezano za protivvazdušne raketne sisteme. Dakle, pitanje da li će Francuska poslati svoje trupe ili ne je neprikladno - one su tamo već dugo i njihovo prisustvo će se samo širiti - napominje Onufrienko.
"Aster" je u službi Francuske, Italije i Velike Britanije i kao glavno oružje protivvazdušne odbrane koristi se na evropskim razaračima i fregatama. Sistem je sposoban da presreće sve vrste visoko efikasnih vazdušnih pretnji kao što su avioni, bespilotne letelice, balističke, krstareće i protivbrodske rakete u dometu do 120 km.
Raketa dugog dometa Aster 30 se autonomno kontroliše i opremljena je aktivnom radarskom glavom za navođenje, što omogućava sistemu PVO da se nosi sa masivnim napadima. Težak je 450 kg i dugačak pet metara. Sposoban da dostigne brzinu od 4,5 maha kada dostigne visinu od 20 km. Izvodi „više presretanja sa velikom brzinom vatre".
Jedno od pitanja je i koje trupe Francuska namerava da pošalje u Ukrajinu?
Vojni ekspert Aleksej Leonkov je miŠljenja da Predsednik Francuske može da raspolaže samo jednim kontingentom, a da ne traži dozvolu parlamenta.
- Reč je o francuskoj Legiji stranaca, koja se sastoji od 9.000 borca. Moguće je da bi mogao da pošalje 2.000 specijalista baš iz ove jedinice. Vredi uzeti u obzir da je ova legija vodila aktivne vojne operacije u Africi - ističe on.
Prema njegovim rečima, sada se cela zapadna debata uklapa u traženje formule kako da se legitimiše prisustvo vojnih zemalja NATO na teritoriji Ukrajine. Iz nekog razloga, SAD i Evropa veruju da ih Rusija neće uništiti.
- Zapad misli da će slanjem svoje vojske, na primer, na granicu Ukrajine i Belorusije pomoći Kijevu da oslobodi odatle snage teritorijalne odbrane Nacionalne garde i prebaci ih na liniju borbenog dodira. Ali naš predsednik je dao jasan sud tim fantazijama, izjavljujući da će svo vojno osoblje zemalja NATO, bez obzira pod kojom zastavom uđe na teritoriju Ukrajine, biti uništeno - naglašava Leonkov.
Dobili su, ističe dalje on, odgovor da za nas nema prepreka u ovom slučaju.
- Isto važi i za teritorije Poljske i Rumunije, odakle avioni F-16 mogu da polete za učešće u neprijateljstvima u Ukrajini. Takvi aerodromi će postati naše legitimne mete - jasan je Leonkov.
Ekspert napominje da se elitna legija može poslati u oblasti važne za Oružane snage Ukrajine. Među prioritetnim ciljevima je čuvanje izlaza na more za Ukrajinu, znači u Odesku i Nikolajevsku oblast.
S tim u vezi, vredi napomenuti našu informativnu operaciju - intervju francuskom televizijskom kanalu BFM-TV zamenika predsednika Državne dume Petra Tolstoja, koji je rekao da će Rusija "ubiti svakog francuskog vojnika koji kroči na tlo Ukrajine".
Za jedan zapadni TV kanal, ovaj razgovor između poznatog političara koji tečno govori francuski i potomka Lava Tolstoja postao je značajna vest, a za Rusiju je postao drugi veliki uspeh nakon intervjua Vladimira Putina sa američkim novinarom Takerom Karlsonom.
Foto: Reuters/EPA
Direktor Privatne obaveštajne kompanije Roman Romačev smatra da u oba slučaja Rusija unapred obaveštava ciljnu publiku šta bi moglo da se desi ako se negativni scenario i pritisak zapadnih zemalja na nas ne promeni.
- Ovo je informativna vakcinacija. Dakle, intervju sa predsednikom, a potom i potpredsednikom Državne Dume je korišćenje neprijateljske informacione infrastrukture kako bi se tamo širili naši narativi i prenelo razumevanje da u slučaju događaja koji nisu od koristi ni Rusiji ni Francuska, uslediće nedvosmislena reakcija - objašnjava Romančev.
Predsednik Francuske Emanuel Makron je na sastanku sa svim liderima parlamentarnih stranaka pomenuo scenario koji bi mogao da pokrene intervenciju zapadnih snaga u Ukrajini, a to je rusko napredovanje fronta prema Odesi ili prema Kijevu, tvrdi zamenik generalnog sekretara Komunističke partije Francuske, Fabijen Rusel.
Francuska ne uspeva da stavi pod kontrolu svoje budžetske probleme. Deficit raste na 5,5 odsto, a državni dug na oko 111 procenata i po tome je ta zemlja na prvom mestu u EU. Šta sad da se radi?
Francuska može ući u direktnu borbu sa Ruskom Federacijom ako dođe do kolapsa odbrane Oružanih snaga Ukrajine, prenosi kanal LCI, razmatrajući moguće scenarije za slanje francuskih trupa u Ukrajinu.
U ukrajinskoj luci Odesa prekinuto je snabdevanje električnom energijom nakon ruskog vazdušnog napada koji je oštetio visokonaponski energetski objekat, saopštio je danas najveći ukrajinski dobavljač energije DTEK.
Kako piše „Cargrad“ 19. marta je izdato saopštenje šefa Spoljne obaveštajne službe Sergeja Nariškina koji je rekao da Francuska već priprema kontingent od oko dve hiljade ljudi za slanje u Ukrajinu. Već 20. marta stručnjak za geopolitiku Jurij Barančik izvestio je da je francuska vojska stigla u Moldaviju iz Rumunije. Prema njegovom mišljenju, sada je u toku proces formiranja udarne snage koja će brojati oko 5 hiljada motorizovanih i do 8 hiljada specijalaca. Udarno jezgro ove pesnice biće Francuzi i Poljaci. Ruski novinar Jurij Podoljaka je uveren da je neophodno što aktivnije uništiti poslate „turiste“, kako bi Evropljani odmah izgubili želju da se uključe u ovu operaciju.
Danas u 13 časova na Informer TV emitovali smo ekskluzivni intervju sa zamenikom predsednika Drzavne dume Rusije, Pjotrom Tolstojem! On je za našu televiziju govorio o novim planovima Rusije u Ukrajini, prijateljstvu Srbije i Rusije, ruskim izborima, Emanuelu Makronu i mnogim drugim temama.
Zapadni lideri počeli su masovno da odbijaju da putuju u Odesu zbog preciznosti ruske raketne artiljerije, rekao je britanski stručnjak Aleksandar Merkuris na svom Jutjub blogu .
Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je za "Parizijen" da je dužnost Evrope da se "pripremi za sve scenarije" koji bi mogli da proizađu iz sukoba u Ukrajini.
Zamenik državnog sekretara SAD za stranu pomoć, humanitarna pitanja i slobodu veroispovesti Džeremi Levin izjavio je da predsednik Rusije Vladimir Putin odbija da sedne za pregovarački sto i da je odbacio poslednje mirovne predloge predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, koje je Vašington prethodno pozdravio.
Sjedinjene Američke Države udaljavaju od osnovnih dogovora koje su postigli ruski predsednik Vladimir Putin i američki predsednik Donald Tramp na samitu u Enkoridžu, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Ukrajina je spremna za pregovore sa Rusijom, ali strpljenje Kijeva nije neograničeno, izjavio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrej Meljnik na sednici Saveta bezbednosti, sazvanoj zbog aktuelne situacije u Ukrajini.
Rusija, prema izvorima bliskim bezbednosnim krugovima, razmatra znatno oštrije odgovore na zapadne pokušaje da zaustave transport njenih energenata morem.
U centru Kijeva, uoči početka KijevPrajda, okupili su se protivnici LGBT marša, među njima i nacionalistički aktivisti, a jedan od transparenata nosio je uvredljivu poruku: „Putin je takođe p*der, on se ponosi vama“.
Rusija se priprema za mogući novi talas mobilizacije, a signali više ne dolaze samo iz procena analitičara, već iz državnih vežbi za mobilizaciju, obrisanih objava lokalnih vlasti, racija na ulicama Penze i upozorenja iz same Državne dume da Kremlj nema mnogo drugih opcija.
Ukrajina izvodi napade dugog dometa na rusku teritoriju isključivo oružjem domaće proizvodnje, izjavio je ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha i još jednom pozvao ruskog predsednika Vladimira Putina da okonča rat.
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta stupio je u kontakt sa Kremljom kako bi pokušao da uključi ruskog predsednika Vladimira Putina u razgovore o okončanju rata u Ukrajini, objavio je Blumberg, pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom.
Potpredsednik SAD Džej Di Vens napisao je u novoj knjizi da ruski predsednik Vladimir Putin uživa široku podršku među građanima Rusije i da Zapad uporno odbija da prihvati tu činjenicu jer mu je lakše da veruje u politički prijatnu sliku.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Francuske Emanuel Makron je na sastanku sa svim liderima parlamentarnih stranaka pomenuo scenario koji bi mogao da pokrene intervenciju zapadnih snaga u Ukrajini, a to je rusko napredovanje fronta prema Odesi ili prema Kijevu, tvrdi zamenik generalnog sekretara Komunističke partije Francuske, Fabijen Rusel.
Svečano je otvoren deo autoputa od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, na Moravskom koridoru, a prisustvovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se autobusom vozio novom deonicom zajedno sa predstavnicima vlade i izvođačima radova.
Beograđani i gosti prestonice koji će prisustvovati skupu 27. juna u Beogradu imaju priliku da uživaju u raskošnom svetlećem programu i sinhronizovanim dronovima uoči skupa "Srbija jedna porodica".
Hrvatima i njihovim medijima mržnja prema Srbiji i svima koji je predstavljaju ušla je u terminalnu fazu, pa sad u svemu vide "bizarnosti" i "nadrealnosti".
Predsednik Vučić otvorio je novu deonicu Moravskog koridora, ističući da je Srbija izgradila više auto-puteva nego u prethodnim decenijama, a onda rekao nešto što je izazvalo potpuno oduševljenje.
U selu Oplanić održano je veselje u znak podrške politici Srpske napredne stranke, narodske volje i borbe za državu Srbiju, a bio je prisutan i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Muzičar i putnik iz Danske Frederik Kornelius posetio je Srbiju, a Niš ga je toliko oduševio, da mu je dao titulu najboljeg grada u Srbiji i jednim od najneverovatnijih na Balkanu.
Papir na koji mnogi vozači zaboravljaju, a zakonska je obaveza imati ga u automobilu jeste Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi. Ukoliko se ispostavi da ga ne posedujete, platićete kaznu u iznosu od 10.000 do 50.000 dinara.
Očekuje se da ovog leta brojni turisti iz Srbije i sveta otputuju u Rim, a zbog primene EES sistema predviđa se totalni kolaps na aerodromima u prestonici Italije.
Policija u Novom Pazaru, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Pazaru, uhapsila je M. D. (36) iz Novog Pazara i M. S. (55), državljanina Turske, zbog sumnje da su izvršili krivična dela teška dela protiv opšte sigurnosti i falsifikovanje isprave.
Policija u Beogradu, po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsila je K. B. (34) iz Niša, zbog sumnje da je od 12. maja do 17. juna izvršio više krivičnih dela teška krađa i krađa na području opštine Savski venac.
Direktor Kancelarije za borbu protiv droga Vlade Srbije Milan Pekić izjavio je danas, povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv zloupotrebe droga i krijumčarenja droga, da je u Srbiji za prvih pet meseci 2026. godine zaplenjeno 7 tona narkotika.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Šampita sa čokoladnom glazurom pravo je zadovoljstvo za ljubitelje domaćih kolača. Spoj mekane kore, laganog šnea i bogate čokolade osvaja već na prvi zalogaj.
Kabl za punjenje telefona često se menja, ali problem nije uvek njegov kvalitet. Vrlo često upravo nepravilno korišćenje znatno skraćuje njegov vek trajanja.
Stručnjaci objašnjavaju da vremenske prilike i količina dnevne svetlosti mogu značajno da utiču na hormonski sistem, što se odražava na funkcionisanje celog organizma.
Godinama je među ljubiteljima pasa vladalo mišljenje da je border koli najinteligentnija rasa na svetu. Međutim, najnovija naučna istraživanja pokazala su da se na vrhu liste sada nalazi druga rasa, Malinoa.
Naš paparaco uhvatio je Jevrema Kosnića, muža manekenke Danijele Dimitrovske, sa društvom u kafani, a on se nije odvajao od zgodne brinete, te ju je ispratio čak i do WC-a!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.