Kijevu možete dati i 300 milijardi, ali Rusi neće otići! Šta se dešava u Mariupolju, Rusi gube grad! Pusti snovi Zapada, Moskva neće ostati bez raketa H-69 (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Rat u Ukrajini, 791. dan.
Fico: Možete dati Kijevu i 300 milijardi
dolara, ali Rusi neće otići
Bivši glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni za nekoliko nedelja bi mogao da prezume funkciju ukrajinskog ambasadora u Velikoj Britaniji, rekao je danas savetnik šefa kabineta predsednika Ukrajine Mihail Podoljak.
Doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov govorio je na TV kanalu Crvena linija o odlikama očekivane velike ruske ofanzive u Ukrajini.
24.04.2024
05:42
Slovački premijer Robert Fico rekao je da će dodela više milijardi dolara vojne pomoći Kijevu samo rezultirati povećanjem broja poginulih i produžiti sukob. „Rusi neće odustati od zahteva koje imaju. Neće napustiti Donbas, Lugansk i Krim. Oni neće otići! Možete dati Kijevu najmanje 300 milijardi dolara, primetio je on.
Moskva sprema rezoluciju o svemiru
Rusija će uskoro podneti svoj nacrt rezolucije o oružju u svemiru Savetu bezbednosti UN, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Lider partije „Pravedna Rusija - za istinu" Sergej Mironov rekao je da se stanovnici Mariupolja i drugih gradova na novim teritorijama žale na dominaciju migranata.
- Radost oslobođenja od ukrofašizma i oživljavanje njihovog rodnog grada među stanovnicima Mariupolja ustupila je mesto zbunjenosti i uznemirenosti kada se ovde slio tok migranata - navodi se u poruci na sajtu političara.
Skot Riter: Rusi nameću svoju volju na bojnom polju
Sredstva koja je američki Kongres konačno dodelio Kijevu neće imati značajniji uticaj na tok ukrajinskog sukoba, izjavio je bivši američki obaveštajac Skot Riter na Jutjub kanalu Judging Freedom.
Prema Riteru, bez obzira na to koje iznose Vašington daje Ukrajincima, Oružane snage Ukrajine jednostavno nemaju preostalo ljudstvo za odbranu - a za obuku novih vojnika potrebno je vreme, koje Kijev nema.
- Kako ih opremiti? Kako sve ovo isporučiti na liniju fronta? Ukrajinci su već izgubili nadmoć u vazduhu, ostvarljivu uz pomoć sistema PVO - oni suštinski više nemaju nikakvu PVO, pa stoga Rusi nameću svoju volju na bojnom polju. Dakle, sada je situacija potpuno drugačija od one iz 2023. godine - rekao je Riter.
Pusti snovi Zapada: Rusija neće ostati bez raketa, H-69
Ruska vojska sve češće koristi nove krstareće rakete dugog dometa H-69 u ratu u Ukrajini, koje su izazvale pometnju svojim sposobnostima, dok je njihova masovna proizvodnja izazvala talase neverovanja na Zapadu, ali i pokazala mogućnosti ruske ratne industrije.
Rusija je do sada koristila teže i veće rakete H-101, koje su lansirane sa strateškog bombardera Tu-160. Pored Tu-160, ostali koršćeni avioni ove klase su Tu-22 i Tu-95MS.
Pojava projektila H-69 na bojnom polju izazvala je intenzivnu debatu među zapadnim analitičarima.
Pentagon: Predali smo Kijevu
ATACAMS povećanog dometa
Foto: Reuters
Pentagon je potvrdio Sputnjiku da su Ukrajini isporučene operativno-taktičke rakete Atakams, povećanog dometa za upotrebu, kako se navodi, „unutar suverene ukrajinske teritorije".
Izvori lista Politico tvrde da su SAD u martu tajno prebacile operativno-taktičke rakete ATACMS Ukrajini. Od tada su već dva puta korišćeni protiv ruskih ciljeva.
Sijarto i Ji o Ukrajini
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je u razgovoru sa kineskim kolegom Vang Jiem da je, za vreme ozbiljnih bezbednosnih izazova u svetu i rata u Ukrajini, važno da se "ojačaju glasovi onih koji podržavaju raniji mir".
Ukrajinske specijalne službe privele su igumana Uspenske Svjatogorske lavre mitropolita Arsenija, a blokiran je i sam manastir.
-U ovom trenutku manastir je blokiran. Igumana manastira, mitropolita Svjatogorskog Arsenija priveli su pripadnici snaga bezbednosti u Slavjansk, piše Savez pravoslavnih novinara.
Savez pravoslavnih novinara podsetio je da su ranije, 23. septembra 2023. godine, policija i specijalne službe Ukrajine blokirale autobuse i automobile sa hodočasnicima koji su išli u Svjatogorsku lavru na praznik Sabora svih prepodobnih otaca.
SBU optužuje vladiku da je tokom liturgije, navodno, parohijanima otkrio položaje ukrajinskih trupa i tako ih predao ruskoj strani..
Nema uslova za mirno rešenje u Ukrajini
Zamenik predstavnika generalnog sekretara UN Farhan Hak rekao je da ne vidi uslove za mirno rešenje u Ukrajini .
„Naša zabrinutost u vezi sa situacijom u Ukrajini je dobro poznata, nije se promenila. Nadamo se da će se, kada uslovi budu povoljni, situacija u Ukrajini rešiti pregovorima u skladu sa Poveljom UN i rezolucijama Generalne skupštine. Za sada generalni sekretar ne veruje da su uslovi povoljni", rekao je on, komentarišući dodelu pomoći Ukrajini iz Sjedinjenih Država.
Deputat Državne dume iz Sevastopolja, član Komiteta za međunarodne poslove Dmitrij Belik izrazio je uverenje da će Ukrajina platiti previsoku cenu za pomoć SAD. „Zapad nikada nikome ništa nije dao besplatno bez poštovanja sopstvenih interesa. Malo je verovatno da će Ukrajina imati novca da otplati zapadne dugove, ali ima preduzeća, plodnu zemlju, minerale, a možda i samo zemljište za zakopavanje toksičnog i radioaktivnog otpada", citira RIA Novosti poslanika.
Kuleba jasan, nešto nije u redu sa Zapadom
Foto: Rojters
Dmitrij Kuleba je rekao da kada se uporede najnovija dostignuća Rusije i Zapada u oblasti odbrane „stiče se utisak da sa Zapadom nije sve u redu". „Kada vidim šta je Rusija postigla u izgradnji svoje odbrambene industrijske baze za dve godine... i šta je Zapad postigao, mislim da nešto nije u redu sa Zapadom", rekao je on.
Ruske snage pogodile su studentski dom u Harkovu u kojem su se nalazili ukrajinski vojnici, saopštio je za Sputnjik koordinator proruskog ilegalnog pokreta u Nikolajevu Sergej Lebedev, pozivajući se na svoje izvore.
Lebedev je dodao i da je u ponoć izvršen napad na zgradu koju je ukrajinska vojska koristila za rotaciju trupa u selu Borova u Harkovskoj oblasti, koje se nalazi u blizini Izjuma. U zgradi se nalazilo do 30 ljudi.
Uzbuna za vazdušnu opasnost objavljena je u Dnjepropetrovskoj, Nikolajevskoj, Odeskoj, Kirovogradskoj, Čerkaskoj i Vinickoj oblasti Ukrajine, sledi iz podataka onlajn mape ukrajinskog Ministarstva za digitalnu transformaciju.
Ruska PVO oborila je tokom noći osam ukrajinskih dronova iznad Kurske, Belgorodske, Voronješke i Smoljenske oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrne Rusije.
Tri drona su oborena iznad Kurske oblasti, dva iznad Belgorodske, dva iznad Voronješke i jedan iznad Smoljenske, precizira se u saopštenju.
Šojgu: Rusija će intenzivirati napade na skladišta sa zapadnim oružjem u Ukrajini
Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu rekao je da će ruske snage intenzivirati napade na ukrajinska skladišta u kojima se nalaze oružja sa Zapada, preneo je Rojters.
Hronika specijalne vojne operacije Rusije u Ukrajini
Ruske trupe su tokom 24 sata lansirale rakete, klizne bombe i bespilotne letelice kamikaze na ciljeve u Harkovu, Poltavi, Odesi i Dnjepropetrovsku.
U pravcu Bahmuta, ruske trupe jurišale su na mikrookrug Kanal na istočnoj periferiji Časova Jara .Ukrajina se oslanja na veliki broj odbrambenih položaja, gusto miniranje prilaza gradu otežava napredovanje ruskih oružanih snaga.
U pravcu Avdejevke vode se borbe u centralnom delu Očeretina ruske trupe čiste severnu periferiju sela. Do večeri su se pojavile nepotvrđene informacije da su ukrajinske formacije takođe počele da se povlače iz Novobahmutovke, koja se nalazi na jugu.
Na pravcu Ugledar, jurišne grupe Oružanih snaga Rusije, nakon konsolidacije u Novomihajlovki, napreduju u pravcu Paraskovjevke i Konstantinovke . Borbe se nastavljaju u obližnjem SNT Mashinostroite.
Ruski zvaničnici u Harkovu: Četiri osobe ubijene u napadu ukrajinskog drona
Službe za hitne slučajeve u delovima ukrajinskog regiona Zaporožje koje su pod ruskom kontrolom saopštile su da su u udaru ukrajinske bespilotne letelice poginule četiri osobe u automobilu severno od grada Melitopolja.
Zvaničnici, koje je citirala agencija RIA Novosti, rekli su da se napad dogodio u selu Mirne.
Guverner okupiranih delova Hersonske oblasti koji je postavila Rusija Vladimir Saldo rekao je da je u ukrajinskom granatiranju povređeno pet osoba na pijaci u gradu Kahovka.
Peking: "Licemerne i neodgovorne" ocene SAD dok usvajaju zakon o velikoj pomoći Ukrajini
Peking odlučno odbacuje neosnovane optužbe SAD u vezi sa trgovinskom i ekonomskom razmenom Kine sa Rusijom, izjavio je danas portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin.
- Sjedinjene Američke Države nastavljaju da iznose neosnovane optužbe o normalnoj trgovinskoj i ekonomskoj razmeni između Kine i Rusije, dok usvajaju zakon o velikoj pomoći Ukrajini - rekao je Vang na redovnom brifingu za novinare upitan da prokomentariše američke optužbe i moguće sankcije u vezi sa tim pitanjem, prenosi Sinhua.
Vang je naglasio da je stav Kine po ukrajinskom pitanju „pravičan i objektivan“ i da njegova zemlja „aktivno radi“ na mirovnim pregovorima i političkom rešenju sukoba.
- Podsticanje sukoba uz prebacivanje krivice na druge je, ne samo licemerno već i krajnje neodgovorno. Kina to odlučno odbacuje - rekao je Vang.
Sunak: Odbrambenu industriju stavljamo u "ratni režim"
Britanski premijer Riši Sunak rekao je da će britansku odbrambenu industriju postaviti u ratni režim, najavljujući dodatna sredstva za municiju za Ukrajinu.
- Postavićemo britansku odbrambenu industriju u ratni režim - najavio je Sunak na zajedničkoj konferenciji za novinare u Poljskoj sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
Vladajuća stranka hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) dobila je 60 od 151 mesta na parlamentarnim izborima, što teoretski jeste pobeda, ali stranka se nadala boljem rezultatu, a opozicija fijasku vladajuće partije, piše ruski sajt "Katehon".
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski uveo je ograničenja za onlajn kazina i kladionice u Ukrajini, uključujući zabranu reklamiranja i zabranu kockanja vojnicima dok je rat u toku.
Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu saopštio je da gubici ukrajinskih snaga od početka specijalne operacije ruske vojske iznose - pola miliona vojnika.
Kijev bi trebalo da odustane od nerealnog cilja vraćanja granica zemlje iz 1991. godine kako bi sačuvao barem postojeću teritoriju, smatra kolumnista „Njujork tajmsa“ German Lopez.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izneo je tokom godišnje konferencije za novinare, održane 19. decembra, pet ključnih procena o razvoju globalnih događaja u narednoj godini, s posebnim akcentom na rat u Ukrajini, odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama i ulogu Evrope.
Proruski vojni blogeri izvestili su o ozbiljnom preokretu na ratištu, navodeći da su ukrajinske snage u velikoj meri ponovo preuzele kontrolu nad Kupjanskom, ključnim železničkim čvorištem u Harkovskoj oblasti, o čemu ruski generali nisu obavestili ruskog predsednika Vladimira Putina.
Bivši glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni za nekoliko nedelja bi mogao da prezume funkciju ukrajinskog ambasadora u Velikoj Britaniji, rekao je danas savetnik šefa kabineta predsednika Ukrajine Mihail Podoljak.
Proruski vojni blogeri izvestili su o ozbiljnom preokretu na ratištu, navodeći da su ukrajinske snage u velikoj meri ponovo preuzele kontrolu nad Kupjanskom, ključnim železničkim čvorištem u Harkovskoj oblasti, o čemu ruski generali nisu obavestili ruskog predsednika Vladimira Putina.
Srbija je na pravom putu, a u budućnosti treba da obezbedi vrhunsko obrazovanje na fakultetima u saradnji sa vodećim univerzitetima širom sveta i izgradi data centre kako bi bila konkurentna na međunarodnom nivou, izjavio je američki profesor ekonomije, akademik i svetski priznati geopolitički analitičar Džefri Saks u intervjuu koji je vodio ministar finansija Srbije Siniša Mali.
Nenada Rašića, Kurtijevog slugu, napustila je i Gordana Mihajlović, jedini kandidat za poslanika na vanrednim parlamentarnim izborima iz Zubinog Potoka ispred njegove stranke Za slobodu, pravdu i opstanak.
Izraelski istoričar Gideon Grajf izjavio je danas da se u Srebrenici desio zločin tokom ratnih dejstava devedesetih, ali da to nije bio genocid, dodajući da su Srbi optuženi za zločine koje nisu počinili.
Sezona prazničnog darivanja je počela, a roditelji, bake i deke tradicionalno pripremaju paketiće za svoje najmlađe. Informerova računica prikazuje raspon cena, kao i najpovoljniji način da mališane obradujete poklonima.
Premijer Đuro Macut danas je u Vladi Srbije razgovarao sa predstavnicima mlekara i trgovinskih lanaca o prevazilaženju eventualnih posledica krize proizvodnje mleka na evropskom tržištu po srpsko tržište.
Viši sud u Beogradu osudio je danas Nemanju Šućurovića (42) na 14 godina zatvora jer je kontinuirano zlostavljao 50-godišnju vanbračnu suprugu u njenom stanu, što je za posledicu imalo njenu smrt 21. juna 2024. godine.
Aleksandar P. (40) iz Beograda, koji je uhapšen u velikoj akciji policijskih službenika UKP-SBPOK u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu kao organizator kriminalne grupe koja je sumnjiči da je imala velike laboratorije za uzgoj marihuane ima krcat dosije a dobro je poznat i javnosti.
Policija Crne Gore objavila je fotografije muškarca za kog se sumnja da je mogući napadač na Podgoričanina Đ. V., koji je 11. decembra ranjen u blizini Stare Varoši.
Dok se sve češće govori o nepotizmu i privilegijama u filmskoj industriji, zaboravlja se da su mnoge najveće svetske zvezde do uspeha stigle potpuno same.
U Jakutsku, glavnom gradu Republike Saha u istočnom Sibiru, pre nekoliko dana zabeležena je ekstremno niska temperatura od -45°C, dok su u okolnim područjima, poput Tatinskog Ulusa, zabeležene još niže vrednosti, čak -52°C.
Film bivšeg rijaliti učesnika Lazara Čolića Zole inspirisan porodicom Kulić ponovo je onlajn, a on poručije da neće odustati od prikazivanja uprkos pretnjama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar