Ukrajina istražuje tvrdnje da je nepažnja njenih trupa dozvolila upad Rusije na severoistok zemlje. Kako prenosi portal Ukrainska pravda, koji se poziva na sudska dokumenta, Državni istražni biro proverava kako su 125. brigada i njoj potčinjene jedinice organizovale odbranu u oblasti Harkova, prenosi Njuzvik.
Moskovske trupe su pokrenule novu ofanzivu 10. maja, zauzevši naselja u potezu koji je bio namerno osmišljen da rasporedi ukrajinske snage dok čekaju na isporuku novog zapadnog oružja.
Ukrajinska odbrana zakazala?
U sudskim dokumentima se navodi da je preliminarnom istragom utvrđeno da 125. brigada, 415. odvojeni streljački bataljon, 23. mehanizovana brigada, 172. izdvojena streljačka i druge jedinice „zbog „neopreznog odnosa“ nisu pravilno organizovale odbranu položaja na granici Harkovske oblasti“.
Takođe se navodi da je ruska ofanziva dovela do gubitka položaja, vojne opreme i osoblja jedinica , dok su ukrajinske trupe napustile druge položaje.
"To nije neuspeh, to je izdaja"
U zločin je umešano 28 lica, među kojima i komandant brigade, njegovi zamenici i funkcioneri, ali nije precizirano kakva ih kazna čeka u slučaju da budu proglašeni krivima.
Ukrajinski vojni komandant Denis Jaroslavski rekao je ranije ovog meseca da je ruski proboj u Harkovu izazvan nedostatkom spremnosti ukrajinskih snaga.
- Nije bilo prve linije odbrane. Rusi su samo ušetali, bez miniranih polja. To je bio čin nemara ili korupcije. To nije bio neuspeh, to je bila izdaja - rekao je Jaroslavski za Bi-Bi-Si.
Ukidanje ograničenja jedini spas za Ukrajinu
Ukrajinski zvaničnici rekli su za "Politiko" da je američka zabrana upotrebe zapadnog oružja na ciljevima u Rusiji pomogla moskovskim trupama da napreduju.
Zvaničnici iz Kijeva su navodno lobirali za dobijanje dozvole za korišćenje raketnih sistema dugog dometa, kao što su vojni taktički raketni sistemi ATACMS, koje je Ukrajina koristila za gađanje ruskih ciljeva na Krimu.
Na ukidanje ove zabrane pozvao je i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, uz obrazloženje da je „došlo vreme da Saveznici razmisle da li treba da ukinu neka od ograničenja”, koja su na snazi zbog straha od eskalacije sukoba.
Anton Hofrajter, poslanik nemačkog Bundestaga, rekao je da bi ukidanje ograničenja bilo dozvoljeno prema međunarodnom pravu, koje „dozvoljava napadnutoj državi da napadne vojne ciljeve u zemlji agresora“.
Ukrajinski vojnici u gradovima pokušavaju da ne nose uniforme jer ih stanovnici često greškom prepoznaju kao vojne regrutere, rekao je major Oružanih snaga Ukrajine Sergej Alijev.
Gruzija planira da u svoj sastav vrati Abhaziju i Južnu Ostetiju i da 2030. godine postane članica Evropske unije, saopštio je gruzijski premijer Irakli Kobahidze.
Oružane snage Ukrajine suočiće se sa ozbiljnim problemima zbog ometanja sistema Starlink od strane ruskog elektronskog ratovanja, rekao je britanski analitičar Aleksandar Merkuris na YouTube kanalu.
Ruske trupe će istegnuti front do jeseni i krenuti u aktivnu ofanzivu nakon predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, prognozirao je bivši generalni tužilac Ukrajine Jurij Lucenko na TV kanalu Prjamoj.
Kada govori o tome da su Amerikanci "nezamenljiva nacija, jedina supersila na svetu i glavna demokratija", predsednik SAD Džozef Bajden iz nekog razloga ne spominje američki državni dug i nekontrolisano štampanje novca, ukazala je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova u nedavnoj objavi na Telegramu, ocenivši da je to "krindž godine".
Ukrajinska vojska je u teškoj situaciji, Sjednjene Države Oružanim snagama Ukrajine više neće pomoći, ruske trupe će nastaviti da napreduju dalje. Ovo je ispričao češki plaćenik sa pozivnim znakom „Pavel“, koji je učestvovao u borbama na strani Ukrajinaca.
Oružane snage Rusije izvele su udar na vojni aerodrom koji se pripremao za prijem lovaca F-16 obećanih Kijevu u Starokonstantinovu u Hmeljničkoj oblasti!
Poljski ministar spoljnih poslova Radek Sikorski izjavio je za "Gardijan" da su navodno SAD pripretile Moskvi da će uništiti ruski kontingent u zoni SVO ukoliko Rusija tamo promeni nuklearno oružje. Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev upozorio je da bi to dovelo da svetskog rata.
Predsednik Rusije Vladimir Putin odbacio je ukrajinski predlog da se borbena dejstva ograniče na četiri regiona, poručivši da Moskva neće prihvatiti dogovor koji bi Oružanim snagama Ukrajine dao predah i omogućio im da prebace trupe na najteže delove fronta.
Poljska ubrzava pregovore sa SAD o stvaranju stalne američke vojne baze na svojoj teritoriji, iako je javnost gotovo presečena na dva dela: 44,1 odsto građana podržava novu bazu, dok je 40,9 odsto kategorično protiv.
Predsednik SAD Donald Tramp otvorio je jedan od najvažnijih američkih rudarskih poslova u Centralnoj Aziji: sporazum sa Kazahstanom o razvoju ogromnih nalazišta volframa, metala koji je ključan za vojnu industriju, rakete, avione, čelik, elektroniku i poluprovodnike.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uputio je, uoči sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Valdaju, javni i neočekivano oštar apel ruskom ambasadoru u Minsku Borisu Grizlovu otvoreno zatraživši od Moskve da ne uvlači Belorusiju u direktan vojni sukob sa Ukrajinom.
Kremlj bi novu mobilizaciju mogao da objavi već u septembru, posle izbora, jer vlast ne želi da pre glasanja dodatno nervira građane i ruši sliku „stabilnosti“, tvrdi „Ukrajin kontekst“.
Bivši ministar spoljnih poslova Ukrajine Vadim Pristajko upozorio je da bi pokušaj Kijeva da uvuče Belorusiju u rat mogao da se vrati kao najopasniji mogući bumerang.
Ruski zagovornici najtvrđe linije traže od predsednika Rusije Vladimira Putina da odustane od diplomatije i drastično pojača rat protiv Ukrajine, piše Rojters, posle serije ukrajinskih napada dronovima na Moskvu, Sankt Peterburg i Krim, kao i smrtonosnih napada na putničke autobuse.
Zamenik državnog sekretara SAD za stranu pomoć, humanitarna pitanja i slobodu veroispovesti Džeremi Levin izjavio je da predsednik Rusije Vladimir Putin odbija da sedne za pregovarački sto i da je odbacio poslednje mirovne predloge predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, koje je Vašington prethodno pozdravio.
Sjedinjene Američke Države udaljavaju od osnovnih dogovora koje su postigli ruski predsednik Vladimir Putin i američki predsednik Donald Tramp na samitu u Enkoridžu, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski vojnici u gradovima pokušavaju da ne nose uniforme jer ih stanovnici često greškom prepoznaju kao vojne regrutere, rekao je major Oružanih snaga Ukrajine Sergej Alijev.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević objavio je tokom današnjeg prvog Kolegijuma naše televizije ekskluzivne informacije kako je Beograd spreman da uvede recipročne mere Crnoj Gori nakon što je on u toj zemlji stavljen na crnu listu.
Predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević dotrčao je kod hrvatskih medija i preko njih otkrio svoje političke fantazije, istovremeno preteći aktuelnoj vlasti u Srbiji.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je javnosti najnoviji, sveobuhvatni paket državnih mera koje su direktno usmerene na podizanje životnog standarda i ekonomsko osnaživanje svih građana naše zemlje.
Skupina koja sebe naziva studentima u blokadi je još jednom pokazala da kada ne maltretiraju i ne napadaju građane Srbije kojima ne daju da mirno žive, onda napadaju i maltretiraju jedni druge.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da studentska lista prvo treba da izađe zvanično sa imenima ljudi koji ih predstavljaju i dodao da će građani na izborima odlučiti o budućnosti Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je na pitanje novinarke Žane Bulajić sa tajkunske N1, o tome odakle će biti obezbeđena sredstva za najavljene mere i da li će novac biti izdvojen iz budžetske rezerve.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić odgovarajući na pitanja novinara, istakao je da će država biti spremna za uvođenje vojnog roka, a plan je i da se vojska rasporedi po različitim delovima naše zemlje kako bi se razvijali i manji i pogranični gradovi, a ne samo veliki centri poput Beograda i Novog Sada.
Republika Srbija je 2012. godine prvi put izdvojila sredstva iz budžeta za lečenje retkih bolesti, u iznosu od 130 miliona dinara. Pre te godine nije postojalo budžetsko finansiranje za ovu namenu.
Najnoviji podaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) pokazuju da u pojedinim mestima živa u termometru ne pada ispod 30 stepeni ni u deset sati uveče.
Republički hidrometeorološki zavod izdao je hitno upozorenje na ekstremno visoke temperature koje će nas pratiti i sutra, kada nas očekuju temperature i do 40 stepeni!
U istoriji pravosuđa postoje trenuci kada svedoci, teorije i spekulacije padaju u vodu pred jednim jedinim, neoborivim materijalnim dokazom. Tehnologija, forenzika i digitalni tragovi danas kroje sudbinu optuženih, a neki od najpoznatijih procesa u Srbiji i svetu prelomljeni su upravo u sekundi kada je na sto iznet dokaz koji je promenio sve.
Putevi opojnih droga se ukrštaju u Srbiji jer se nalazi na geografskoj sponi Evrope u Azije, kaže za Informer Marko Nicović, advokat i član svetske Asocijacije šefova policija.
Prava drama odigrala se večeras u samom centru Novog Sada, kada je izbio požar u Kosovskoj ulici. Prema prvim informacijama, vatrena stihija je zahvatila jedan napušteni objekat, a gust dim je brzo počeo da se širi okolnim ulicama.
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
Plaža Glifoneri, koja se nalazi oko 7 kilometara od Limenasa na ostrvu Tasos, predstavlja odličan izbor za sve koji žele da uživaju u mirnom ambijentu i prirodnoj hladovini.
Ako zadobijete opekotine od sunca, važno je da što pre pružite koži odgovarajuću negu. Osim što treba da rashladite kožu i unosite dovoljno tečnosti, oporavak mogu da olakšaju i pojedini prirodni sastojci.
Srbi bruje o vreloj sceni sa Music Week-a kada su se smuvali Indodjija i Đekson, koji je dosta stariji od nje, a malo ko zna da je Đekson drug njenog rođenog brata.
Pevačica Anabela Atijas nastupala je sinoć u Crnoj Gori, a pored njene pojave na bini, pažnju u publici privukla je i bivša članica grupe "Models" Ivana Stamenković Sindi.
Dok odbrojava dane do najvećeg koncerta u svojoj karijeri, koji će biti održan u petak, 3. jula, Milanče Radosavljević rešio je da obraduje svoju vernu publiku novom pesmom "I siromah dušu ima", čija će premijera biti u utorak, 30. juna u 18 časova na YouTube kanalu AS TON Records.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.