Bajden gura svet u nuklearni rat! Vašington namerava da celu planetu učini nebezbednim mestom za život
Podeli vest
Administracija američkog predsednika najavila značajne izmene sadašnje nuklearne strategije SAD, koje podrazumevaju i konstrukciju nove nuklearne gravitacione bombe, čak 24 puta jače od one bačene na Hirošimu
Američki predsednik Džo Bajden gura ceo svet na ivicu nuklearnog rata. Njegova administracija najavila je izmene nuklearne strategije SAD, koja bi trebalo da bude mnogo "samopouzdanija" od sadašnje, a koja podrazumeva i konstrukciju nove nuklearne gravitacione bombe, čak 24 puta jače od one bačene na Hirošimu 1945. godine.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da nova politika Vašingtona koja dozvoljava ukrajinskoj vojsci da izvodi ograničene napade unutar Rusije američkom municijom biti "veoma, veoma korisna Ukrajincima u budućnosti".
Sjedinjene Američke Države će možda u narednim godinama morati da povećaju broj raspoređenog strateškog nuklearnog oružja radi odvraćanja povećanih pretnji protivničkih zemalja da bi se zaštitio američki narod i zemlje saveznici, izjavio je viši pomoćnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Pranaj Vadi.
07.06.2024
21:40
Naoružavanje saveznika
Visoki zvaničnik Bajdenove administracije izjavio je da Vašington vidi potrebu da usvoji "konkurentniji pristup" neširenju i kontroli naoružanja, te da zato namerava da izvede "određena prilagođavanja" sposobnosti i stava SAD u vezi sa time.
- Novi planovi se, konkretno, odnose na razvoj nove nuklearne gravitacione bombe B61-13, kao i na napore da se produži život nekoliko nuklearnih podmornica klase "ohajo" - kazao je taj izvor za američki portal "Semafor".
"Pokušaji upotrebe zapadnog oružja za napad na rusku teritoriju, su nepromišljen korak koji Sjedinjene Države približava direktnom ratu sa Rusijom", izjavio je američki pukovnik u penziji, Daglas Mekgregor za "Judging Freedom".
Kinesko Ministarstvo odbrane danas je saopštilo da je uložilo žalbu SAD povodom američke prodaje oružja kineskom regionu Tajvan i pozvalo Vašington da povuče prodaju.
07.06.2024
15:47
Prema njegovim rečima, Bajdenova administracija namerava da razmotri kako će američke nuklearne snage "dalje evoluirati".
- Biće potrebna i diskusija o tome kako osigurati ključne saveznike da bi i oni imali sposobnosti za udare dugog dometa i sposobnosti nadzora - otkrio je neimenovani zvaničnik.
On je podsetio da sporazum Novi START, koji je od 2011. ograničavao nuklearne zalihe Rusije i Amerike, ističe 2026. godine.
- Ako Bajden bude izabran i za drugi mandat, ključno pitanje za našu administraciju jeste kako da pristupimo tom 6. februaru 2026, kad Novi START ističe. Moramo da razmišljamo o tome kako da ne budemo sputani, ali su tu i Rusija, kao i Kina - istakao je američki zvaničnik.
Stručnjaci za atomsku fiziku, međutim, upozoravaju da nova nuklearna strategija SAD i sama konstrukcija najrazornije američke nuklearne bombe dosad, dovodi ceo svet u opasnost od nuklearnog rata.
Slanje F-16 Ukrajini je nuklearna pretnja
Pre najave nove nuklearne strategije, Amerika je podigla nuklearne tenzije, obećavši da će Ukrajini dati borbene avione F-16. U pitanju su lovci koji mogu da nose američke nuklearne bombe, koje su, između ostalog, raspoređene i po evropskim zemljama.
Zbog toga ruski zvaničnici tvrde da svaki F-16 koji bude koristila Ukrajina treba posmatrati kao potencijalno nuklearno naoružanje.
- Treba pomenuti da će ta nova bomba biti bazirana na prethodnom modelu B61-7, najrazornijoj od varijanti B61. Ona će imati maksimalnu jačinu od 360 kilotona, što je 24 puta razornije od bombe bačene na Hirošimu. Podsećanja radi, ta jedna bomba je ubila 129.000 do 226.000 ljudi. Drugim rečima, B61-13 će biti masivno destruktivna sa nesagledivim posledicama. To je još jedno oružje za nuklearnu borbu, tačnije, nastojanje da se dobije nuklearni rat - kažu stručnjaci.
Moralno i pravno pogrešno
Oni podvlače da je cilj razvoja B61-13 upravo borba i pobeda u nuklearnom ratu, uprkos tome što Bajdenova administracija priča da se takav sukob nikad ne sme dogoditi.
- S obzirom na to da ovo dolazi iz Bajdenove administracije, koja je obećala da će nastojati da smanji ulogu nuklearnog oružja i koja je saopštila da SAD nikada neće prve upotrebiti nuklearno oružje ni u jednom sukobu, odluka o konstrukciji B61-13 nije samo duboko razočaravajuća već je i ogromna greška. Ukratko, B61-13 je još jedan znak da Amerika namerava da svoj nuklearni arsenal učini još smrtonosnijim, ali i osnovnim elementom postojećeg sistema bezbednosti. Taj sistem je zasnovan na principu da SAD, da bi očuvale bezbednost, moraju da budu u stanju da ubiju desetine ili stotine miliona ljudi za manje od sat vremena - kažu atomski fizičari.
Kako ističu, na moralnim osnovama i prema međunarodnom pravu, samo takvo razmišljanje treba da bude dovoljan dokaz da je takav pristup bezbednosti ozbiljno pogrešan i da Vašington treba da učini sve što može da se udalji od njega.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da nova politika Vašingtona koja dozvoljava ukrajinskoj vojsci da izvodi ograničene napade unutar Rusije američkom municijom biti "veoma, veoma korisna Ukrajincima u budućnosti".
Oružane snage Rusije izvele su precizan raketni napad na privremeni položaj ukrajinskih bezbednosnih struktura, u kojem je, prema zvaničnim podacima, likvidirano do 170 pripadnika Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), specijalnih jedinica Glavne obaveštajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine (GUR), kao i stranih plaćenika, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Zapadne vojne strukture pripremaju specijalnu operaciju u blizini ruskih granica, a čak sedam konkretnih scenarija predviđa raspoređivanje trupa, municije i oružja širom istočne Evrope, tvrde britanski analitičari iz instituta RUSI.
Ivan Todorović proteklih dana na svojim društvenim mrežama privlači veliku pažnju kampanjom direktno usmerenom protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
U danu kada se ispred redakcije Informera odvijala dramatična talačka kriza i blokada, naš medijski tim pokazao je nepokolebljivu profesionalnost i hrabrost, obezbeđujući ekskluzivne informacije u realnom vremenu.
Tokom blokade i pokušaja izazivanja talačke krize, medijska kuća Informer TV je pokazala da je jača nego ikad. Iako je predmet pokušaja zabrane i blokade, Informer TV je nastavila sa normalnim radom, čime je dokazala svoju otpornost i moć uticaja na javnost.
Pratimo blokadu Informer TV direktno sa lica mesta, kao i sva ključna dešavanja u zemlji i svetu. Verujemo da će epicentar događaja biti upravo ispred naše redakcije!
U toku je konkurisanje za posebni program stambenih kredita za mlade, a do skoro među narodom je vladala zabluda da se tako može kupiti samo stan. Međutim, dostupno je sve što spada pod "stambene nepokretnosti".
Zbog tuče koja se sinoć dogodila u centru Podgorice uhapšeno je pet osoba, saopštila je Uprava policije. Tokom uviđaja pronađena su i dva startna pištolja i skalpel.
Ponudili smo da se igra pod bilo kojim uslovima, da li pred praznom halom, pitali smo ih pod kojim uslovima oni hoće da igraju, ali su rekli da neće, da se plaše za bezbednost, rekao je prvi čovek Partizana - Miljan Žugić.
Strašne vesti! Mladi fudbaler Atromitosa iz Pireja, Aleks Bangse (21) kolabirao je tokom meča protiv Ikarosa iz Kalitea. Prema poslednjim informacijama, srušio se u svlačionici na poluvremenu i, uprkos brzoj reakciji lekara, preminuo u bolnici.
Kapiten Fudbalskog kluba Partizan i reprezentativac Srbije Aleksandar Jovanović (32) večeras je u policijskoj stanici prijavio prekomernu upotrebu sile od strane organa reda, nakon incidenta koji se oko 18 časova dogodio na ulazu u SC 'Voždovac”, prenosi fudbalski klub Partizan.
Čisti talenat u Turčinu, čista snaga u Srbinu Vlahoviću, koji nije postigao gol, ali se borio sa željom koja je u poslednje vreme delovala kao da je pod anestezijom. Mnogo je grešio, zapravo previše. Ali barem se borio kako samo on zna, pišu mediji u Italiji.
Slavni američki glumac Ričard Čemberlen preminuo je u 90. godini. Šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka bio je veoma popularan i u bivšoj Jugoslaviji, a mnoge je šokirao kada je u sedmoj deceniji života otkrio da je homoseksualac.
Smrt Džina Hekmana potresla je filmski svet, a nova saznanja bacaju potpuno drugačije svetlo na ceo slučaj. Ćerke legendarnog glumca ne veruju u zvaničnu verziju događaja i odlučile su da preuzmu stvari u svoje ruke i pokrenu nezavisnu istragu.
Ljubiteljima magije i iluzionizma ime Dejvida Blejna je sigurno dobro poznato. Od uličnog artista i mađioničara postao je junak filmova sa kojim bi se retko ko menjao...
Haris Džinović i ove godine je organizovao veliku proslavu Bajrama u svojoj vili na Senjaku. Kao po tradiciji, na istoj se očekuje i značajan broj pevačevih poznatih prijatelja, ali i devojka njegovog sina Kana.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar