Za prvi oboreni lovac F-16 nagrada 150.000 evra! Ruska kompanija ismeva ponos američke vojske!
Podeli vest
Uralska kompanija Fores obećala je da će platiti 15 miliona rubalja, oko 150 hiljada evra, za prvi oboreni lovac F-16, koji zapadne zemlje planiraju da isporuče Ukrajini 2024. godine, poručio je generalni direktor kompanije Sergej Šmotjev na marginama Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF) .
- Objavili smo nagradu za uništenje lovca F-16 ako takvi brodovi budu isporučeni Kijevu - rekao je Šmotjev.
Vazdušno-kosmičke snage Rusije izvele su u nove udare hipersoničnim raketama Kh-47M2 kinžal na različite ukrajinske aerodrome, uključujući aerodrom Starokonstantinov, kao i poligon Javorovski, koji se nalazi 30 kilometara severozapadno od Lavova i 20 kilometara od granice sa Poljskom.
Belgija se obavezala da će Ukrajini isporučiti trideset borbenih aviona F-16, a prve isporuke su planirane za ovu godinu. Kijev bi trebalo da dobije najmanje 95 borbenih aviona F-16 iz četiri zemlje. Rusija je jasno stavila do znanja da će uništiti sve avione F-16 koji budu isporučeni Ukrajini.
28.05.2024
18:30
Generalni direktor Foresa je dodao da kompanija takođe isplaćuje nagrade onima koji uništavaju tenkove koje su Ukrajini isporučile zapadne zemlje.
- Prvi smo platili pet miliona rubalja, a za sve sledeće po 500 hiljada rubalja. Do sada smo isplatili nagradu za više od 20 tenkova. Nagrada stiže momcima koji se bore, koji uništavaju tenkove - rekao je Šmotjev.
Kako se navodi na sajtu Fores, kompanija je već šest puta nagradila vojno osoblje za uništavanje strane opreme u zoni borbenih dejstava u Ukrajini. Prva uplata je izvršena u leto 2023. za uništene nemačke tenkove Leopard-2.
Novi video koji je objavilo Ministarstvo odbrane Rusije ukazuje na to da ruske Vazdušno-kosmičke snage (VKS) masovno koriste raketu vazduh-vazduh R-77-1 Vimpel.
Prema rečima Šmotjeva, od početka neprijateljstava u Ukrajini Fores je izdvojio 216,4 miliona rubalja za podršku ruskoj vojsci. Konkretno, reč je o formiranju humanitarnih zaliha u skladu sa potrebama vojnog osoblja, podsticanju istaknutih vojnika u zoni vojnih operacija i pomoći u unapređenju materijalno-tehničke baze jedinica za obuku.
Kompanija Fores je osnovana 2002. godine. Proizvodi propant, granulirani materijal koji se koristi u naftnoj industriji, a velike ruske kompanije za proizvodnju nafte i gasa su klijenti Foresa.
Podsetimo, još u avgustu 2023, Rojters je izvestio da su Sjedinjene Države odobrile isporuku borbenih aviona F-16 Ukrajini iz Danske i Holandije. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je kasnije rekao da će u Kijev biti prebačeno ukupno više od 40 takvih avionam a Holandija namerava da Kijevu prebaci 24, a Danska 19 letelica.
Zvanični predstavnici obe zemlje nagovestili su da će Oružane snage Ukrajine moći da iskoriste lovce koje isporučuju za „samoodbranu" i da gađaju vojne ciljeve na teritoriji Rusije.
Pored Danske i Holandije, Norveška i Belgija su takođe najavile da če svoje F-16 prebaciti u Kijev . Prema različitim procenama, iz Osla se očekuje 12, dok je Brisel obećao da će Ukrajini obezbediti 30 lovaca F-16, ali je zabranio njihovu upotrebu van Ukrajine.
F-16 je najpopularniji lovac četvrte generacije zbog relativno niske cene i borbenih karakteristika. Od početka proizvodnje 1973. godine stvoreno je više od 4,5 hiljada ovih aviona u različitim modifikacijama.
Ruski predsednik Vladimir Putin uporno upozorava da će F-16 isporučeni Kijevu „goreti" na isti način kao i tenkovi prebačeni u Kijev. Istovremeno, ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov upozorio je da će Moskva to što su se američki borbeni avioni pojavili u Ukrajini smatrati nuklearnom pretnjom sa Zapada.
Ministar spoljnih poslova je naglasio da je Rusija obavestila SAD, Veliku Britaniju i Francusku da „ne može zanemariti sposobnost ovih letelica da nose nuklearno oružje".
U maju 2024, Lavrov je ponovo primetio da bi isporuka F-16 Ukrajini bila „namerna signalna akcija NATO-a u nuklearnom polju" za Rusiju. Ministar je dodao da lovci F-16 neće moći da preokrenu tok na ratištu.
Nemačka poslanica u lokalnom parlamentu Hamburga Olga Petersen bila je primorana da iz rodne zemlje pobegne u Rusiju i tamo potraži zaštitu. Zbog njene javne podrške ruskom predsedniku Vladimiru Putinu nemačke vlasti su se spremale da joj oduzmu decu, te je morala da nađe utočište u Rusiji.
Ruski borci temeljno uništavaju jedinicu "Artan", koja se smatra elitom ukrajinske vojske i pripada vojnoj obaveštajnoj službi (GUR). Njihove čudne ritualne prakse su detaljno opisani na ruskom portalu Cargrad.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija, suočena sa velikim gubicima u ratu, puni vojne redove uz pomoć mreže nezavisnih onlajn regrutera, što ohrabruje predsednika Vladimira Putina za pregovaračkim stolom, navodi Politiko.
Glavnokomandujući ukrajinske vojske, general Oleksandr Sirski, poručio je za Skaj njuz da je predaja ukrajinske teritorije neprihvatljiva i da se Ukrajina upravo zato bori.
Vazdušno-kosmičke snage Rusije izvele su u nove udare hipersoničnim raketama Kh-47M2 kinžal na različite ukrajinske aerodrome, uključujući aerodrom Starokonstantinov, kao i poligon Javorovski, koji se nalazi 30 kilometara severozapadno od Lavova i 20 kilometara od granice sa Poljskom.
Advokat blokader Aleksandar Olenik, kom je očigledno jedan od glavnih zadataka blaćenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, sad je otišao još dalje u svojoj prvljavoj kampanji protiv srpskog lidera pa iskoristio Ukrajinu kako bi ga zavadio sa šefom Kremlja Vladimirom Putinom.
Grupa blokaderskih sudija i tužilaca okupila se danas u 13 časova ispred Ustavnog suda u Beogradu i još jednom pokazala kako izgleda totalni blokaderski debakl.
Da čuveno TV lice Predrag Sarapa početak dana najčešće provodi u Pinkovom studiju, zna cela Srbija, ali naša ekipa uspela je da zaviri i u njegove “male rituale” nakon što napusti zgradu te televizije.
Blokader Miran Pogačar je, verovali ili ne, pokrenuo akciju pribavljanja pomoći monstrumu Goranu Kajfešu (38), koji je u avgustu ove godine brutalno fizički nasrnuo na novinarsku ekipu Informera u Novom Sadu i tom prilikom razbio glavu našem kamermanu.
Užasan prizor u Zvečanu! Danas je gradonačelnik Opštine Zvečan Dragiša Milović otkrio da je zatekao skandalnozne stvari ulaskom u prostorije Opštine Zvečan.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike za regionalna pitanja Miloš Vučević poručio je da izdaju naroda i države smatra neoprostivim grehom.
Forum pravnika Srbije saopštio je danas da izažava ozbiljnu zabrinutost zbog činjenice da je Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac 3. decembra 2025. godine u sedištu Evrodžasta u Hagu samostalno potpisala takozvane "sporazume o saradnji“ sa tužilaštvima šest država Centralne i Južne Amerike i to bez prethodnog ovlašćenja Vlade Republike Srbije, kao jedinog organa nadležnog za pokretanje postupka i zaključivanje međunarodnih ugovora u ime Republike Srbije.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Doček Nove 2026. godine u restoranima će biti jedan od najskupljih do sada, posebno u Beogradu, gde će oni koji žele glamur i luksuz morati da spreme od 130 do čak 500 evra!
Prva drama odigrala se u ivanjičkom prigradskom naselju Bukovica kada je maskirani napadač upao u kuću starije ženske osobe i uz pretnju nožem tražio da mu preda novac.
Porodica i prijatelji tinejdžera I.R. (15) iz Subotice, koji je tragično preminuo u petak uveče kada se, kako se sumnja, ugušio od izduvnih gasova iz automobila u kom je sedeo u garaži porodične kuće, neutešni su nakon njegove smrti.
Reper Šon Didi Kombs poznatiji kao Paf Dedi pobesne je zbog dokumentarca o njemu koji je njegov kolega 50 cent producirao za platformu Netfliks zbog čega mu je poslao bizaran poklon.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Posne pihtije su tradicionalno jelo koje se najčešće priprema tokom posta ili kada želimo laganiju, ali i dalje bogatu i ukusnu varijantu klasičnih pihtija.
Rijaliti učesnici Asmin Durdžić i Mina Vrbaški bili su u spavaonici kada su primetili izmet po sobi, nakon čega su izneli tvrdnje da je Miljana Kulić ta koja je vršila veliku nuždu.
Novinar "Pinka", Srđan Kuvekalović prvi put je javno progovorio o aktuelnim dešavanjima i otkazima na televiziji, a za sada njegov posao nije u opasnosti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar