Lider francuske krajnje desnice Žordan Bardela rekao je da će, ako birači njegovoj stranci ne daju apsolutnu većinu na parlamentarnim izborima, odbiti šansu da postane premijer.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da bi Bardelin evroskeptični, antiimigracioni Nacionalni savez (RN) mogao da pobedi na izborima 30. juna i 7. jula, nakon nedavne odluke predsednika Emanuela Makrona da raspusti parlament. Ali apsolutna većina koja bi garantovala mogućnost vladanja i donošenja zakona za ovu stranku bez saveznika je verovatno nemoguća.
- Ako sutra budem u poziciji da budem imenovan na mesto premijera i ne dobijem apsolutnu većinu francuskih građana, odbiću imenovanje - rekao je Bardela TV Frans 2 u utorak uveče.
Nacionalni savez ranije je najavio da bi 28-godišnji Bardela bio njihov izbor za premijera, a ne dugogodišnja liderka stranke Marin Le Pen, koja je njihov kandidat za predsedničke izbore 2027.
- Poručujem Francuzima da mi je potrebna apsolutna većina. Premijer sa relativnom većinom ne može promeniti stvari, dakle, ne bih mogao da delujem u svakodnevnom životu Francuza kad je posredi politika naše države - rekao je u sredu novinarima Bardela.
Foto: Reuters
Bardela i Le Pen
Makronova centristička stranka vodi manjinsku vladu otkad je osvojila većinu mesta, ali pre dve godine izgubila je apsolutnu većinu. No ovaj put moglo bi biti teže voditi manjinsku vladu, jer istraživanja javnog mnjenja smatraju da će parlament biti podeljen u tri grupe - krajnju desnicu, Makronovu centrističku gurpu i levi savez.
Francuski ustav propisuje da predsednik imenuje premijera, ali ne kaže koje kriterijume pritom treba koristiti, a to znači da je pred Makronom niz opcija.
Ako Nacionalni savez pobedi na izborima bez apsolutne većine, ali ne bude želeo da vodi vladu, Makron bi mogao da premijersko mesto ponudi drugoj najvećoj stranci ili da pokuša da sastavi koaliciju mejnstrim stranaka.
Bez obzira na to kakav će biti konačan scenario, analitičari smatraju da postoji rizik od političke "paralize".
Po ustavu se novi parlamentarni izbori ne mogu održati još godinu dana, tako da ponavljanje izbora nije opcija.
‘Neću slati francuske trupe u Ukrajinu‘
Žordan Bardela rekao je kako će pomoći Ukrajinu sa isporukom municije, ali neće slati francuske trupe u tu ratom razorenu zemlju niti slati projektile dugog domašaja ako postane premijer.
Bardela je takođe isključio mogućnost slanja projektila dugog domašaja koji bi mogli da pogode rusku teritoriju.
Iako je osudio "kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine" od strane Kremlja, kaže i kako želi "da izbegne bilo kakav rizik od eskalacije s Rusijom, jer je Rusija nuklearna sila, a on se zalaže za povratak mira i političke stabilnosti u regionu".
Lider krajnje desničarske stranke Nacionalno okupljanje (RN) Francuske Žordan Bardela (28) izjavio je danas da ima ambiciju da postane premijer, na čelu vlade nacionalnog jedinstva, zasnovane na apsolutnoj većini.
Desničarska francuska partija "Nacionalno okupljanje" (RN), koju u donjem domu parlamenta predstavlja Marin Le Pen, uklonila je sa svog sajta predloge o produbljivanju diplomatskih veza sa Rusijom uoči parlamentarnih izbora, izveštava Politiko.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Lider krajnje desničarske stranke Nacionalno okupljanje (RN) Francuske Žordan Bardela (28) izjavio je danas da ima ambiciju da postane premijer, na čelu vlade nacionalnog jedinstva, zasnovane na apsolutnoj većini.
U Palati Srbija danas je razmenjeno 10 dokumenata o saradnji između Srbije i Angole u prisustvu predsednika Srbije, Aleksandra Vučića ,i predsednika Angole, Žoaoa Manuela Gonsalveša Lorensa.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, tokom sastanka sa ruskim oligarhom Romanom Abramovičem, poručio je da Kijev neće napustiti Donbas, piše britanski Gardijan.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Miki Aleksić izjavio je, govoreći o potencijalnoj koaliciji proevropskih stranaka za predstojeće parlamentarne izbore, da će njegova stranka uzeti aktivno učešće na tim izborima, ali da će odluka o formatu izbornih koalicija biti doneta "na vreme, u najboljem interesu antirežimskog bloka".
Radivoje P. Stojković, direktor Jovine gimnazije u Novom Sadu, kaže da je zabrinut za svoju bezbednost nakon što su blokaderi protiv njega pokrenuli neviđenu hajku i to zbog gostovanja na Informer televiziji.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da je Srpska lista na izborima u nemogućim uslovima potvrdila dominaciju u srpskim sredinama.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Srbija je ovih dana na udaru visokih temperatura i UV indeksa, što može biti fatalno po zdravlje zbog toplotnog udara i opekotina, upozorava prim. dr Nada Macura.
Reč "pop" toliko je ukorenjena u svakodnevnom govoru da je većina ljudi koristi bez razmišljanja o njenom poreklu. Ipak, malo ko zna da ovaj izraz vodi korene iz grčkog jezika , od reči "papas", koja znači "otac".
Nakon što su mu učenici poklonili gume i felne za automobil povodom završetka škole, profesor mašinske struke predmeta Zoran Mišić podelio je svoje impresije.
Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je presudu Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici kojom su Radoje Zvicer i još četvorica optuženih osuđeni zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca kokaina.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obaveštava javnost da je danas, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije ovog tužilaštva, uhapšeno ukupno dvanaest osumnjičenih, zbog sumnje da je osumnjičeni Z. D. izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Katalonska policija traga za plaćenim ubicom koji je u nedelju oko 21 sat hicima iz pištolja likvidirao Beograđanina, Maria Đolovića (40) u Barseloni, a sumnja se da iza ovog ubistva stoji tzv. "vračarski" klan.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić istakao je danas u Bratislavi da su Slovačka i Srbija prijateljske i bratske zemlje, kao i da će se dobra saradnja unaprediti i u oblastima bezbednosti kao što su borba protiv organizovanog kriminala, terorizma, iregularnih migracija i u oblasti vanrednih situacija.
Beba koja je gugutala tokom predstave "Bura" Vilijama Šekspira, u kojoj je glavnu ulogu igrao glumac Kenet Brana, izbačena je iz sale nakon što je ometala izvođenje u pozorištu Kraljevske šekspirovske pozorišne trupe u Stratfordu na Ejvonu, rodnom mestu slavnog engleskog pisca.
U sezoni kada su tikvice među najpovoljnijim namirnicama na pijacama i u prodavnicama, pravo je vreme da ih uvrstite u jelovnik. Jedan od omiljenih načina pripreme svakako su pohovane tikvice, a uz malu izmenu u receptu mogu biti još ukusnije i sočnije.
Princeza od Velsa Kejt Midlton ponovo je privukla pažnju svojim istančanim modnim ukusom, potvrđujući reputaciju jedne od najelegantnijih žena današnjice.
Poznati muzičar Dejan Petrović i njegova supruga Branka ovih dana prošli su kroz agoniju nakon što je njihova ćerka Jovana pretučena, a jedno drugom su oduvek bili najveća podrška.
Ćerka trubača Dejana Petrovića, Jovana, objavila je ranije snimak putem Tik Tok profila na kojem se rastaje od roditelja i u suzama ispričala koliko joj to teško pada.
Odnos Jelisavete Orašanin i Pavla Mensura prerastao je prijateljskog u ljubavni nakon što mu se ona žalila da je nesrećna u braku s Milošem Teodosićem.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.