Glas Amerike objavio je koji su to scenariji ukoliko demokratski predsednički kandidat odustane od trke, s obzirom da sve više velikih donatora ima dilemu da li da nastavi da finansira kampanju Džoa Bajdena, a takođe jer raste broj demokrata koji pozivaju aktuelnog predsednika da povuče svoju kandidaturu.
U petak je iz Bajdenove kampanje poručeno da on ostaje u trci, a, kako je navedeno, ukoliko se povuče, demokrate moraju brzo da odluče o narednim koracima.
Prvi scenario
Jedan od scenarija bi bio da Bajden, na Nacionalnoj demokratskoj konvenciji krajem avgusta u Čikagu, podrži alternativnog kandidata i da od delegata traži da glasove koje su namenili njemu preusmere na drugog. Skoro svih 3.896 delegata svoje glasove je namenilo Bajdenu.
Prva u redu da nasledi predsednika je njegova potpredsednica Kamala Haris.
"Taj izbor bi imao smisla i finansijski, jer pravila nalažu da Haris može da potroši novac iz kampanje namenjene Bajdenu, a sredstva iznose oko 91 milion dolara, prema poslednjem izveštaju iz juna", piše Glas Amerike.
Foto: EPA
Kamala Haris i Džo Bajden
Drugi scenario
Drugi scenario jeste da stranka može da održi otvorenu konvenciju i odabere nekog od kandidata - među kojima su i guverner Kalifornije Gevin Njusom, guverner Pensilvanije Džoš Šapiro ili guvernerka Mičigena Grečen Vitmer.
Taj scenario, ističe Glas Amerike, bio bi "turbulentan proces koji bi izazvao podele".
"Nominovanje nekog drugog umesto Kamale Haris razbesnelo bi crnkinje - koje su jedan od ključnih stubova podrške demokratama", navedeno je.
Ukoliko bi Bajden odstupio, demokrate bi brzo morale da odluče ko će ga zameniti i ko može da dobije izbore, rekao je za Glas Amerike Lari Sabato iz Centra za politiku Univerziteta Virdžinije.
I to mora da bude ista osoba. A pitanje je da li mogu to da izvedu u narednih mesec dana", napominje Sabato.
Demokrate moraju da odluče i ko bi bio kandidat za potpredsednika - što opet može da izazove podele u stranci.
Bajden je trenutno u izolaciji, jer se leči od koronavirusa.
Grupa zabrinutih glasača Demokratske partije SAD, nazvana „Predaj baklju“, pridružila se kampanji da izvrši pritisak na predsednika Džoa Bajdena da odustane od predsedničkih izbora 2024.
Potpredsednica SAD Kamala Haris uverila je u petak glavne demokratske donatore da će stranka pobediti na predsedničkim izborima dok sve više poslanika poziva predsednika Džoa Bajdena, da podnese ostavku.
Američki Federalni istražni biro (FBI) saopštio je da je Tomas Metju Kruks, koji je pokušao da ubije republikanskog predsedničkog kandidata Donalda Trampa, istraživao princezu Kejt Midlton na internetu, "jer je planirao još jedan atentat".
Američki predsednik Džo Bajden vratiće se u kampanju sledeće nedelje, rekli su njegovi saradnici u saopštenju u petak. Bajdenovi službenici su se borili da umanje značaj izveštaja da su dani njegove kampanje odbrojani.
Predsednik Džo Bajden je pozitivan na koronavirus i ima blage simptome, saopšteno je iz Bele kuće juče, a preneo je BBC. Bajden je trebalo da govori na događaju u Las Vegasu u sredu popodne po lokalnom vremenu, a u sklopu napora da pridobije latinoameričke glasače. Izvršna direktorka Unidosa Dženet Murgija saopštila je gostima da je predsednik izrazio svoje žaljenje što nije mogao da se pojavi jer je bio pozitivan na koronavirus. Na ovu temu za Informer, u emisiji "Info jutro", govorili su analitičar Branko Radun i novinar i pisac Aleksandar Gajović.
Politika Sjedinjenih Američkih Država o pomoći Ukrajini koju je američki predsednik Džozef Bajden stavio iznad unutrašnjih problema je „srednji prst“ Amerikancima, izjavio je američki novinar Taker Karlson.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Grupa zabrinutih glasača Demokratske partije SAD, nazvana „Predaj baklju“, pridružila se kampanji da izvrši pritisak na predsednika Džoa Bajdena da odustane od predsedničkih izbora 2024.
Na sedam fakulteta Beogradskog univerziteta skaču cene školarina. Poskupljenje su najavili Fakultet organizacionih nauka, Mašinski fakultet, Ekonomski, Pravni, Filološki, Tehnički fakultet u Boru i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja.
Nekadašnja predsednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica svojevremeno je pred tužilaštvom sopstvenog sina Miloša Medenicu opisala kao čoveka koji se godinama bori sa zavisnošću od kokaina, koji „živi u deluzijama“, jedan dan misli da je Donald Tramp, a drugi Robin Hud, te da je više puta pokušavala da ga odvede na lečenje.
Srđan Jovanović i Marko Stepanović, voditeljski dvojac "Mentalnog razgibavanja" na tajkunskoj televiziji "Nova S" govorili su o blokaderskoj obmani javnosti predstavljajući je kao "pametan taktički potez".
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike Miloš Vučević poručio je da očekuje važne i dobre vesti za Srbiju od predstojeće posete predsednika Aleksandra Vučića Kini.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Poslednjih godina sirak je sve zastupljeniji na poljima jer dobro podnosi sušu i toplu klimu, a troškovi setve su neznatno niži zbog semena koje je jeftinije u odnosu na kukuruz.
U nedelju, 24. maja, u manastiru Tumane svečano će biti obeležena dva velika jubileja – 90 godina od obretenja moštiju Svetog Zosima Tumanskog Čudotvorca i deset godina od obnove velike tumanske litije.
Od davnina su naši stari verovali da kad lasta svije gnezdo pod strehom, dolazi sreća i bogatstvo u taj dom. Zato lastina gnezda ne valja dirati, ali ove ptice selice, svakog proleća se kuće iznova.
Policija je presretačem jutros, oko 2 časa, na teritoriji opštine Novi Beograd, zaustavila V. T. (20) koji se upravljajući vozilom marke "folksvagen golf" kretao brzinom od 182 kilometra na čas, na delu puta gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
Sve više žena, uključuje se u aktivnosti kriminalnih klanova, često zauzimajući važne i složene uloge, na tu temu govori kriminolog Ratomir Antonović za Informer.rs
Veljko Belivuk i Marko Miljković kojima se pred sudom u Beogradu sudi za sedam ubistava, a pred Višim sudom u Podgorici za likvidacije Damira Hodžića i Adisa Spahića, zatražili su da im se omogući da suđenja u Crnoj Gori pate uživo, putem video-linka.
Na današnji dan navršava se osam godina od brutalnog ubistva Luke Stevića iz sela Jablanica kod Lopara, čije je telo pronađeno 19. maja 2018. godine, tri dana nakon nestanka. Za njegovo ubistvo optužen je, a potom i osuđen, njegov kum Đorđe Bojkić.
Za ljude koji žele psa koji i u odraslom dobu ostaje mali i ne zauzima mnogo prostora, pojedine rase predstavljaju idealan izbor za takav način života.
Mnogi korisnici interneta smatraju da znaju kako da naprave bezbednu lozinku, ali stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju da su brojna pravila kojih se ljudi godinama pridržavaju danas zastarela i nedovoljna za zaštitu naloga.
Ruže mogu uspešno da se gaje i u saksijama, ali samo uz pravilnu negu i odgovarajuće uslove. Stručnjaci otkrivaju kako da vaše ruže budu bujne i pune cvetova, ali i koje greške obavezno treba izbegavati.
Proslavile su se golotinjom i skandalima, a slavu stečenu u rijalitiju ove starlete su iskoristile da zarađuju na društvenim mrežama i platformama za odrasle.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar