Puca tenzija u Aziji! Kina zapretila Filipinima, brodovi spremni čeka se samo komanda!
Podeli vest
Peking je upozorio Manilu da ne sme ugostiti američke raketne sisteme srednjeg dometa u zemlji, navodeći da bi to na kraju moglo da izazove „trku u naoružanju“ u regionu.
Komentare je dao kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji u subotu kada se sastao sa svojim filipinskim kolegom Enrikeom Manalom na marginama samita ASEAN-a u Vijentijanu u Laosu.
Malezijski premijer Anvar Ibrahim izjavio je u nedelju da je ta zemlja poslala pismo sa molbom za pridruživanje BRIKS-u, izražavajući spremnost da postane strateški partner grupe.
Povećava se broj evropskih zemalja koje počinju da osećaju posledice sankcija koje su same uvele protiv Rusije, a odgovor Kremlja će imati ozbiljan uticaj njihovu ekonomiju, smatraju komentatori kineskog izdanja NetEase.
27.07.2024
05:00
- Filipini i Kina suočavaju se sa ozbiljnim poteškoćama i rizikuju dalje zaoštravanje odnosa pošto je Manila „u više navrata kršila konsenzus obe strane i sopstvene obaveze - rekao je Vang.
Potencijalno raspoređivanje američkih raketa srednjeg dometa posebno je zabrinjavajuće za Peking, dodao je on.
- Ako Filipini uvedu američki raketni sistem srednjeg dometa, to će stvoriti napetost i konfrontaciju u regionu i pokrenuti trku u naoružanju, što u potpunosti nije u skladu sa interesima i željama filipinskog naroda - naveo je Vang.
SAD su odavno postale „imperija laži“ jer nastavljaju da guraju lažne narative o Kini i drugim zemljama kako bi osigurale svoju poziciju na globalnom nivou, rekao je Žang Ksiaogang, portparol Ministarstva odbrane u Pekingu.
26.07.2024
21:21
Vašington je u aprilu na Filipine rasporedio lansere Tifon koji mogu da ispaljuju rakete Standard SM-6 i Tomahavk.
Foto: Foto: Profimedia
Sistemi nisu korišćeni u vežbama bojeve vatre i trebalo bi da budu povučeni „u narednih nekoliko meseci“, prema najavi Manile ranije ovog meseca.
Primedbe visokog kineskog diplomate stigle su u trenutku kada su Peking i Manila uspeli da smanje tenzije u spornim vodama Južnog kineskog mora, glavnog plovnog puta koji je predmet preklapanja teritorijalnih zahteva više zemalja.
Dve nacije su imale više naleta u nemirnim vodama od kraja prošle godine, nakon što su Filipini pojačali aktivnosti oko BRP Sierra Madre, starog broda za sletanje tenkova koji je namerno prizemljen 1999. godine kod spornog drugog Tomasovog plićaka i koji je Manila koristila kao ispostava.
Foto: EPA
Ranije ovog meseca, Peking i Manila postigli su „privremeni sporazum“ o misijama snabdevanja broda.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je prvo snabdevanje prema sporazumu uspešno zaključeno, pri čemu je obalska straža zemlje "potvrdila na licu mesta da je filipinski brod nosio samo humanitarne životne potrepštine" i pustila ga da prođe.
Međutim, Filipini su u nedelju optužili Kinu da je „pogrešno okarakterisala“ sporazum.
- Umesto da prizna kako su dve zemlje uspele da upravljaju razlikama kako bi izbegle pogrešne procene i nesporazume, portparol je izabrao da pogrešno predstavi ono što je dogovoreno između Filipina i Kine - rekla je portparol filipinskog ministarstva spoljnih poslova Teresita Daza u saopštenju.
Ruski i kineski bombarderi prvi put su se zajedno pojavili kod obala Aljaske. Avioni su vršili trenažne patrole i nisu imali nameru da naruše vazdušne granice drugih zemalja. Međutim, njihova pojava izazvala je mnogo neprijatnih trenutaka za Kanadu i Sjedinjene Države.
Kina ubrzano akumulira ogromne "tajne" rezerve sirovina, metala i energetskih resursa pripremajući se za moguće geopolitičke promene u budućnosti, prenosi "Ekonomist".
Severnoatlantska alijansa je, kao izvor razdora, započela ratove u Avganistanu, Iraku, Libiji i Ukrajini, rekao je portparol kineskog ministarstva odbrane Džang Sjaogang, komentarišući završnu deklaraciju NATO.
Sever planete poslednjih godina postao je poprište sukoba velikih sila, a najnovija američka arktička strategija podigla je dosta prašine kako na Zapadu, tako i u Rusiji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Malezijski premijer Anvar Ibrahim izjavio je u nedelju da je ta zemlja poslala pismo sa molbom za pridruživanje BRIKS-u, izražavajući spremnost da postane strateški partner grupe.
Policijska uprava za grad Beograd saopštava da su 5. decembra, u Beogradu, od 11.50 do 12.08 časova uspostavljene neprijavljene blokade na 18 lokacija, od čega je na 17 lokacija bio blokiran saobraćaj.
Promenu strategije nacionalne bezbednosti administracije američkog predsednika Donalda Trampa, koja više ne naziva Rusiju "direktnom pretnjom" i čak poziva na saradnju sa Moskvom u oblasti strateške stabilnosti, Kremlj smatra pozitivnim korakom, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Vladimir Pavićević, politikolog i nekadašnji poslanik u parlamentu Srbije, novopečeni ideolog blokadera i preletač koji je promenio najmanje 6 stranaka, objavio je kandidaturu za premijera!
Reper Marko Šelić Marčelo, koji je proteklih godinu dana svim srcem podržavao zgubidane, juče se putem antisrpskog glasila "Danas" ogradio se od blokadera.
Reditelj Srđan Dragojević, nekadašnji poslanik Socijalističke partije Srbije a sada jedan od blokaderskih ideologa, optužio je ceo srpski narod za ratove devedesetih godina.
Viši saradnik Instituta za spoljnu politiku Džon Hopkins Edvard Džozef izjavio je, povodom nedavnih kritika na račun kosovskog premijera u tehničkom mandatu Aljbina Kurtija u Predstavničkom domu SAD, da je Kurti bio destruktivna figura i tokom administracije Džozefa Bajdena, koja je, uz veoma prijateljski nastrojenu ambasadu u Prištini, pružala podršku, te da je i kasnije nastavio sa provokativnim akcijama.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Na severu Crne Gore otvoren je rekonstruisani put Mijakovići - Vrulja, zajedno sa dva nova mosta koja, po želji građana, nose imena srpskih kraljeva, simbolizujući istorijsko ujedinjenje Srbije i Crne Gore.
Stenfordski istraživači su otkrili da plinski šporeti izlažu Amerikance iznenađujuće visokim nivoima azot-dioksida, koji često premašuju nivoe zagađenosti na otvorenom.
Manastir Gornjak je jedan od najlepših manastira u istočnoj Srbiji, a mnogi vernici dolaze baš u ovu svetinju zbog brojih legendi koje su nastale o njoj tokom istorije.
U susret novogodišnjim i božićnim praznicima većina Srba uveliko planira svoje zimovanje, a sudeći po popunjenim kapacitetima u našoj državi, čini se da najpre biraju domaće planine.
Na stanici Kovačevac u Mladenovcu pokrenuta je kampanja pod nazivom "Dobro pazi - voz nailazi", a događaju je prisustvovao i Slaviša Lekić, načelnik Uprave saobraćajne policije.
Policija u Beogradu, sinoć je uhapsila Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), za kojima su bile raspisane međunarodne poternice NCB Interpola Podgorica.
Sinoć oko 21 čas u poznatom restoranu na Novom Beogradu upucan je navijač Partizana N.K. (30) dok je sedeo za stolom sa bivšim vođom navijačke grupe "Zabranjeni" Nenadom Alajbegovićem Alibegom.
Jelena J. (22) sa Zlatibora preminula je juče u 10.40 časova u Beogradu, nakon što se mesec dana borila za život, posle naizgled rutinske operacije vađenja umnjaka u jednoj stomatološkoj klinici u Užicu.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Nikolina Kovačević, koja je pre tranzicije bila poznata kao Njegoš, otvoreno govori o tome koliko je pogađaju negativni komentari upućeni trans osobama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar