Sistem MLRS M270A1 američke proizvodnje uništen je u ponedeljak, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane, deleći snimak udara balističke rakete na njegovu poziciju.
Sistem iz porodice HIMARS-a sa težim gusenicama, sposoban da ispaljuje i taktičke balističke rakete ATACMS, kao i manje precizne projektile, identifikovan je pomoću drona za praćenje u blizini sela Novotroickoe u ruskoj Hersonskoj oblasti, koje je trenutno okupirano od strane Ukrajine.
Na snimcima koje je podelila vojska vidi se lanser, obeležen velikim belim krstom na vrhu, kako putuje velikom brzinom putem pre nego što ode u polja i krije se u šumovitom području.
Vidi se i nekoliko kamioneta, koji očigledno nose tim za pratnju lansera.
Lokacija je odmah pogođena balističkom raketom koju je lansirao ruski sistem Iskander-M. U tom području nakon udara primećena je velika eksplozija i požar koji je usledio.
Prema procenama ruske vojske, u napadu je poginulo do 15 ukrajinskih vojnika, dok su M270A1 i jedno vozilo za pratnju uništeni.
Ruska vojska je u potrazi za vrednom ukrajinskom imovinom, uključujući lansere porodice HIMARS.
Poslednjih nedelja prijavljeno je da je više sistema ovog tipa uništeno, a njihovi vatreni položaji i mesta za skrivanje otkrivena su bespilotnim letelicama duboko iza linije fronta.
Kijevska propaganda dugo je reklamirala lansere porodice HIMARS kao jedno od vrhunskih alata dugog dometa za napad na ruska vojna sredstva, kao što su aerodromi, zalihe municije i komandni punktovi.
Međutim, sistemi ovog tipa su takođe rutinski korišćeni za insceniranje neselektivnih napada na civilne objekte duboko unutar ruske teritorije.
O punoj ukrajinskoj kontraofanzivi u narednim mesecima ne može biti reči zbog nedostatka municije i vojnika; Ukrajinske oružane snage (OSU) se samo brane na svim frontovima, izjavio je novinar lista "Mond" Emanuel Grinšpan, koji je nedavno boravio u Ukrajini.
U Rusiji je razvijen sistem "Kobra" za lov na ukrajinske operatere dronova, koji je napravljen u obliku džepne igračke konzole, izjavio je za RIA Novosti tvorac ovog uređaja, kreator mobilnog sistema za radioelektronsko ometanje "Volnorez", Stanislav (puno ime nije navedeno iz bezbednosnih razloga).
Rusko vojno osoblje izvelo je ranjenog vojnika Oružanih snaga Ukrajine, Sergeja Natalenka, iz grada Torecka na liniji fronta u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR). Ovo prenosi TASS.
Sve je više znakova koji ukazuju na činjenicu da će se rešavanje svih sukoba na kraju vratiti za pregovarački sto, što je upravo pozicija koju zastupa Kina, navodi "Global tajms", podsećajući na reči ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da "moramo da završimo rat što je pre moguće".
Udeo građana Ukrajine koji su spremni na teritorijalne ustupke radi okončanja sukoba sa Rusijom se utrostručio u poslednjih godinu dana, pokazali su rezultati istraživanja objavljenog od strane Kijevskog instituta za sociološka istraživanja.
Ruski predsednik Vladimir Putin sproveo je promene u najvišem komandnom vrhu vojske te zemlje i imenovao šefa jedinica za dronove, čije se postavljenje na funkciju dugo očekivalo.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su tokom poslednja 24 časa izvedeni udari na više vojnih i industrijskih objekata u Ukrajini, uključujući zgradu kompanije "Fajer Point" u kojoj se proizvode komponente i bojeve glave za krstareće rakete "Flamingo".
Grupa nekadašnjih načelnika Generalštaba i najviših ruskih komandanata pokušala je da predsedniku Rusije Vladimiru Putinu otvori nezavisan kanal za izveštavanje o stvarnom stanju na frontu, ali je njihov predlog zaustavljen u državnom aparatu.
Izjava predsednika Rusije Vladimira Putina da Moskva nastavlja da usavršava hipersoničnu raketu „Cirkon“ predstavlja jasan signal potencijalnim protivnicima zemlje, ocenio je američki vojni časopis Militari voč magazin.
Poljski premijer Donald Tusk izjavio je nakon razgovora sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim da bi narednih 100 dana moglo da bude presudno za dalji tok rata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
O punoj ukrajinskoj kontraofanzivi u narednim mesecima ne može biti reči zbog nedostatka municije i vojnika; Ukrajinske oružane snage (OSU) se samo brane na svim frontovima, izjavio je novinar lista "Mond" Emanuel Grinšpan, koji je nedavno boravio u Ukrajini.
Dok se "želu da bude nosilac" blokaderske liste Vladan Đokić baškario na Jadranskom moru, Milo Lompar, njegov glavni konkurent sa blokaderske liste "opipava" tokom leta alternative za sklapanje novih političkih saveza.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio da pogroma Srba više neće biti! Zatražio je oproštaj od Krajišnika i rekao da će Srbija uvek štititi svoj narod.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži X i do koske ogolila licemerje i bezočne laži koje su mesecima plasirane protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Vođa blokadera Predrag Lečić, koji se u javnosti povezuje sa blokaderskim aktivizmom u Kladovu, trenutno uživa na luksuznoj destinaciji u hotelu JAZ u Egiptu.
Kompanija MaxBet, u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi Srbije, uspešno je realizovala tradicionalnu julsku akciju dobrovoljnog davanja krvi, tokom koje je zahvaljujući 3 011 davalaca, prikupljeno 290 jedinica trombocita i 2 721 jedinica krvi, čime je potencijalno omogućena pomoć za čak 8.163 života.
Helikopter Kamov Ka-32 Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova angažovan je na gašenju požara u selu Borovac kod Zaječara, koji je zahvatio oko 100 hektara suve trave i niskog rastinja.
Mlada ruska državljanka Ljudmila Turkova Konstantinovna (27) brutalno je ubijena u iznajmljenom stanu u Borči, a njeno telo spakovano je u putni kofer i bačeno u hladnu vodu kanala Vizelj. Dok policijska istraga traje, Ljudmilina prijateljica,, otvorila je dušu i ispričala ko je zapravo bila devojka čiji je život surovo ugašen.
Svađa oca i sina zbog novog automobila završila je na sudu! Muškarac kod Bijeljine proglašen je krivim da je tokom porodičnog sukoba fizički napao svog oca i izrečena mu je novčana kazna od 1.000 KM (500 evra), ali presuda još nije pravosnažna.
Kako saznaje Informer iz izvora bliskih istrazi, policija je uhapsila vozača kamiona zrenjaninskih registarskih oznaka koji je jutros usmrtio dvojicu radnika na brzoj saobraćajnici Šabac-Loznica nedaleko od petlje Zminjak.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici policije zaplenili su na teritoriji opštine Surčin, u naselju Dobanovci, oko 30 kilograma opojne droge kanabis i oko 15 kilograma opojne droge kokain i uhapsili 3 osobe.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Tokom velikih vrućina organizmu je potrebno više tečnosti, a mnogi posežu za osvežavajućom limunadom. Ipak, stručnjaci ističu da čaj može biti još bolji izbor. Osim što rashlađuje kada se pije hladan, ledeni čaj pruža i brojne zdravstvene koristi.
Uz veliki broj rasa različitih veličina i karaktera, izbor pravog ljubimca nije uvek jednostavan. Jedna od rasa koja se često ističe kao dugovečna i nezahtevna za držanje jeste engleski toj španijel.
Kamera Informera zabeležila je sinoć patriotski trenutak večeri, kada je pevačica Jovana Tipšin izvodila pesmu "Veseli se, srpski rode", a Dragan Stanković sa sinom razvio srpske zastave!
Evo ko su poznate ličnosti koje liče jedni na druge toliko da bi mnogi za njih rekli da su blizanci. Njihove sličnosti su fascinantne i uvek privuku pažnju javnosti.
Između bivše rijaliti učesnice Anite Stanojlović i njene buduće svekrve Biljane Vujović postoje znaci razdora jer, kako se sumnja, Anita ne prati Biljanu na Instagramu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.