Predsednik Rusije Vladimir Putin održao je sastanak o razvoju Oružanih snaga i je predložio da se razmotri jačanje i podizanje borbene gotovosti vojske.
- Razgovaraćemo o pitanjima povezanim sa jačanjem i podizanjem borbene gotovosti Oružanih snaga a sutra ćemo nastaviti rad u jedno od odbrambenih preduzeća u Sankt Peterburgu - poručio je predsednik Rusije.
Putin je naglasio da Rusija posvećuje veliku pažnju jačanju vojske i flote i dodao da se realizuje program njihove sveobuhvatne modernizacije.
Oružane snage Rusije će dobiti ne pojedinačne, već serijske modele savremenog naoružanja, najavio je Putin.
- Vojska više neće dobijati pojedinačne, već serijske uzorke savremenog visokopreciznog naoružanja i oklopnih vozila, avijacije, sistema za otkrivanje neprijatelja i protivartiljerijskih sistema, sistema kontrole i komunikacije - rekao je Putin na sastanku o razvoju ruske vojske u uslovima SVO.
On je istakao da će oružane snage Ruske Federacije dobiti različite modele dronova, od strateških i teških, do malih i ultra-malih, prenose RIA Novosti.
Predsednik Rusije je napomenuo da su za efikasno korišćenje novog naoružanja potrebne visokokvalifikovane trupe i posade.
Dodao je da problem popunjavanja Oružanih snaga pripremljenim i obučenim kadrovima Ministarstvo odbrane treba da rešava uz tesnu saradnju s regionalnim, a što podrazumeva korišćenje svih raspoloživih resursa, uključujući savremene kapacitete za obuku vojnih univerziteta, obrazovno-metodoloških centara i poligona.
Napomenuo je da Rusija obraća veliku pažnju na jačanje vojske i mornarice, i da se sprovodi program njihove sveobuhvatne modernizacije.
- Želeo bih da istaknem da veliku pažnju poklanjamo unapređivanju opreme vojske i mornarice. Reč je kako o modernizaciji i poboljšanju taktičko-tehničkih karakteristika naoružanja i opreme u službi, tako i o izgledima za razvoj novih visokotehnoloških modela, uzimajući u obzir iskustva koje su naše trupe stekle tokom Specijalne vojne operacije... Mi sprovodimo program sveobuhvatne modernizacije vojske i mornarice - rekao je ruski lider.
Odobrenje za korišćenje britanskih dalekometnih raketa protiv Rusije moglo bi da predstavlja „grešku nuklearnih razmera“, piše britanski novinar Sajmon Dženkins za „The Guardian“.
Ukrajinskim pilotima nedostaje iskustva za rešavanje složenih zadataka na lovcima F-16 koje je isporučio Zapad, smatra komandant Vazduhoplovnih snaga SAD za Evropu i Afriku, general Džejms Heker.
Ruska kontraofanziva u Kurskoj oblasti, usmerena na zauzimanje teritorija koje kontrolišu ukrajinske snage, zaustavljena je, izjavio je portparol ukrajinske regionalne komande, dodajući da se u tom području nalazi nekoliko hiljada ruskih civila.
Ruske snage porazile su kod Sudže brojne brigade Oružanih snaga Ukrajine, jedinicu ukrajinskih snaga za specijalne operacije i odred američke vojne kompanije "Forvard", rekao je komandant jedne od jedinica specijalnih snaga "Ahmat", sa pozivnim znakom "Aid".
Ukrajinske snage verovatno neće moći da zadrže odbranu u Torecku i Časovom Jaru, pretpostavio je britanski ekspert Aleksandar Merkuris u svom blogu na Jutjubu.
Oružane snage Ukrajine su od početka borbenih dejstava na kurskom pravcu izgubile više od 14.600 vojnika, 121 tenk i 28 lansera višestrukih raketnih sistema, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Jerevan je zamrznuo učešće u Organizaciji ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) jer je ta struktura stvorila pretnje po bezbednost i suverenitet Jermenije, rekao je jermenski premijer Nikol Pašinjan.
Američka vojska greši ako misli da bi nuklearni sukob zahvatio samo Rusiju i evropske zemlje, izjavio je ambasador Rusije u Vašingtonu Anatolij Antonov.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ocenio je da Kijev mora da reaguje zbog odluke Vladimira Putina da stanovnicima Pridnjestrovlja pojednostavi dobijanje ruskog državljanstva.
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
Jermenija bi, ukoliko nastavi sadašnji spoljnopolitički kurs i ubrza približavanje Evropskoj uniji, mogla da se suoči sa posledicama sličnim onima koje su promenile Ukrajinu, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Uspešno lansiranje strateškog raketnog kompleksa „Sarmat“ predstavljalo je snažan signal Zapadu da Rusija nije oslabljena sukobom u Ukrajini i da nastavlja modernizaciju svog nuklearnog arsenala, piše kineski portal Sohu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin posetio je čuveni Moskovski institut za termotehniku i tom prilikom poslao nedvosmislenu poruku Zapadu da će Rusija nastaviti sa razvojem i modernizacijom svojih strateških nuklearnih snaga.
Državna duma Rusije usvojila je šokantan zakon koji predsedniku Vladimiru Putinu daje ovlašćenje da koristi oružane snage za oslobađanje ruskih državljana uhapšenih ili krivično gonjenih u inostranstvu.
Novi ruski raketni sistem "Sarmat", poznatiji na Zapadu kao "Satana 2", obezbedio je Moskvi tehnološku prednost od najmanje dve decenije u odnosu na SAD i NATO.
Pred očima sveta formira se nova podela uticaja između najvećih sila, dok Evropska unija sve češće ostaje van ključnih razgovora o bezbednosti, ekonomiji i budućnosti Ukrajine, piše Njuzvik.
Predlog da bivši nemački kancelar Gerhard Šreder bude posrednik u mogućim razgovorima Moskve i Evropske unije ne bi smeo unapred da bude odbačen, poručio je deo nemačkih političara, nakon što je tu ideju izneo ruski predsednik Vladimir Putin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Donald Tramp je u Peking otišao sa namerom da Kinu uvuče u američki pritisak na Iran, ali se iz tog puta vratio sa porukom koja u Vašingtonu zvuči mnogo neprijatnije nego što Bela kuća želi da prizna — Peking više ne želi da bude pomoćni igrač američke politike na Bliskom istoku.
Blokaderi su ponovo uhvaćeni u lažima i muljačinama, potvrđujući još jednom obrazac ponašanja koji javnost sve češće prepoznaje. Ništa novo, ništa iznenađujuće, još jedna afera dodatno je ogolila njihove metode i način delovanja.
U emisiji koju vodi blokaderski novinar Aleksandar Dikić, gostovala je okorela opozicionarka Biljana Stojković i izjavila da, kada je reč o Kosovu i Metohiji, Ustav Srbije treba menjati.
Osvanuo je novi snimak koji pokazuje pravo lice blokadera. Naime, ovo je još jedan dokaz totalnog sunovrata blokadera u provaliju iz koje nemaju spasonosno uže.
Bivša potpredsednica Vlade Srbije i ministarka saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović raskrinkala je omiljenu blokadersku mantru - da je novosadska nadstrešnica pala zbog korupcije.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Zvanični srednji kurs dinara za evro u ponedeljak će biti 117,3945 dinara, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
U Srbiji će ujutru iznad većeg dela zemlje biti pretežno vedro, samo na istoku i jugu očekuje se mestimično niska oblačnost, navodi se u današnjoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za 10 osoba osumnjičenih za učešće u brutalnom ubistvu i prikrivanju likvidacije Aleksandra Nešovića Baje(48).
Direktor hrvatske policije Nikola Milina izjavio je da je Kristijan Aleksić (50), koji je osumnjičen da je ubio dostavljača hrane Luku M. (19) u Drnišu, zločin počinio ručno izrađenim vatrenim oružjem, a ne automatskom puškom kako su mediji ranije preneli.
Reditelj Džozef Gordon-Levit režira novi triler za Netfliks pod nazivom "2034" u kojem je veštačka inteligencija u središtu priče. Glavna uloga pripala je glumici Rejčel Mekadams koja boravi u Beogradu zbog snimanja ovog filma.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Iz kompanije "Anthropic", poznate po razvoju AI modela "Claude", stižu najave o novoj generaciji veštačke inteligencije koja neće samo odgovarati na zahteve korisnika, već će pokušavati da predvidi njihove potrebe i navike.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar