Očajna situacija na frontu za Kijev: Rusi na vratima Kupjanska, dok SAD teraju Zelenskog da mobiliše 18-ogodišnjake
Podeli vest
Kupijansk se smatra jednim od najvažnijih ukrajinskih uporišta od 2022. godine. Već su ga gubili pa vraćali.
Rusi brzim tempom napreduju na istoku Ukrajine, iskusno prilagodivši taktiku. U osnovi, ruske snage melju sve što im se nađe na putu uz pomoć artiljerije, jedrećih bombi (KAB) i pribegavanja taktici bočnih napada.
Zapad je već počeo da priznaje da pod pritiskom ruskih snaga ukrajinske trupe neprestano moraju da se povlače i da Ukrajina neće moći da se vrati na granice iz 1991. godine, piše američki list "Vašington post".
Kirgizija iz niza razloga, uključujući ekonomske, ne može da odustane od saradnje sa Rusijom, izjavio je predsednik ove zemlje Sadir Žaparov u intervjuu državnoj novinskoj agenciji Kabar.
16.10.2024
14:40
Ruske snage sve više i brže napreduju u Donjecku, jednom od istočnih regiona Ukrajine, a bile su aktivne već mesecima severnije u oblasti Harkova, fokusirajući se na Kupjansk.
Vlasti u oblasti Harkov naredile su u četvrtak obaveznu evakuaciju svih civila iz Kupijanska, u istočnom delu regiona. Prema prozapadnim informacijama na njihovim društvenim mrežama, Rusi se nalaze na tri kilometra od grada.
Ruske trupe su zauzele Kupijansk u prvim danima eskalacije u februaru 2022, ali su ih ukrajinske trupe potisnule u septembru 2022. godine, međutim, Rusi nikada nisu bili daleko od grada.
Ukrajina traži poziv za članstvo u NATO-u pre nego što Džo Bajden napusti Belu kuću, tvrdeći da bi to bilo odgovarajuće nasleđe američkog predsednika, izjavila je visoka ukrajinska diplomata.
Kupjansk se nalazi na reci Oskil. Na njenoj istočnoj obali ima oko 4.000 ljudi, a na zapadnoj obali oko 3.000. U poslednjih mesec dana ova mesta je napustilo nekoliko stotina ljudi, a sada zbog pogoršanja situacije obavezna evakuacija važi za sve civile.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je 13. oktobra da će planovi Rusije da podrži svoju invaziju na Ukrajinu ove jeseni uključivati "stvarno učešće Severne Koreje u ratu". Ovu informaciju komentarisali su Ivan Ivanović iz SNP "Naši", penzionisani general Luka Kastratović i pukovnik Mirčeta Jokanović tokom gostovanja u "Info jutru" Informer TV.
Rusija je tokom protekle noći izvela seriju napada dronovima i raketama ciljajući Kijev i druge ukrajinske gradove, a ukrajinski zvaničnici su danas potvrdili da su ti napadi izazvali požar u industrijskom objektu u regionu Ternopil na zapadu Ukrajine.
Ruske trupe napredovale su u Torecku, ključnom logističkom čvorištu Ukrajine i glavnoj taktičkoj meti Moskve u regionu Donjecka, prema ukrajinskom kanalu "Dip stejt". Kako sada stvari stoje, čini se da je ruski predsednik Vladimir Putin za novu metu, nakon zauzimanja Torecka, izabrao grad Konstantinovku.
Ruska vojska navodno koristi američki satelitski komunikacioni sistem Starlink, koji je prethodno davao prednost ukrajinskim snagama. Iako su informacije o ruskom korišćenju Starlink terminala postojale i ranije, sada su postale široko rasprostranjene, što je izazvalo zabrinutost i spekulacije da Elon Musk, osnivač SpaceX-a, podržava Moskvu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kijev trenutno kontroliše najviše 17 odsto teritorije samoproglašene Donjecke Narodne Republike, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin tokom sastanka u Kremlju sa liderom DNR Denisom Pušilinom.
Ruski predsednik Vladimir Putin i dalje je otvoren za razgovore o ključnim pitanjima, uključujući energetsku saradnju, a evropske zemlje još imaju priliku da pokažu spremnost za dijalog, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Propagandna kampanja koja poziva na proglašenje takozvane ruske „Narodne Republike Narva" počela je poslednjih nedelja da se širi društvenim mrežama, izazivajući zabrinutost u Estoniji.
Zapad je već počeo da priznaje da pod pritiskom ruskih snaga ukrajinske trupe neprestano moraju da se povlače i da Ukrajina neće moći da se vrati na granice iz 1991. godine, piše američki list "Vašington post".
Ekipa Gledalačko-obaveštajne službe Informera (GOSI) pronašla je jutros rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu. Kako saznajemo, blokaderski rektor krenuo je na tajnu misiju u Berlin.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić za sutra u 11 časova sazvao je vanrednu sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost zbog cena energenata na globalnom tržištu.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
J.V. (50) iz aleksinačkog sela Tešica, protiv koje je podneta krivična prijava zbog ubijanja i zlostavljanja životinja za šta je propisana kazna zatvora do tri godine, pred organima gonjenja priznala je delo.
U Galeriji Matice Srpske, u Novom Sadu, u čast "Kapetana Miše Anastasijevića" uručeno je priznanje - Lider društvene odgovornosti za 2025. godinu direktoru Privrednog društva "Srbijašume" Krstu Janjuševiću.
Nenad K. ubijen je 15. marta u Čačku udarcima čekićem u glavu, a istim oružjem usmrćen je Drago Mašulović 29. januara 2015. godine, ali je njegovo telo i raskomadano. Ubicu iz Mirijeva i osumnjičenog za ubistvo u Čačku povezuje i isti motiv, a to su neraščišćeni računi iz prošlosti.
Zbog smrti Ivana Vijoglavina (35) iz Aradca, čije je telo bačeno u Tisu uhapšene su dve osobe. On je nestao 3. januara ove godine posle boravka u kafani.
U eksploziji koja se dogodila u prostorijama crnogorskog Centra za istraživanje svemira (Montenegro Space Research), u Podgorici, povređene su dve osobe.
Viši sud u Zaječaru produžio je za još 30 dana pritvor Dejanu Dragijeviću i Srđanu Jankoviću, osumnjičenima da su 26. marta 2024. godine u Banjskom polju kod Bora ubili Danku Ilić (2).
Kultna serija "Čuvari plaže" koja je obeležila devedesete i stvorila planetarne seks simbole dobija svoj rimejk, a prve fotografije sa seta već su zapalile svet.
Gugl je odlučio da svoju opciju "Personal Intelligence" učini dostupnom svima bez naplate, pa sada uređaji mogu da povežu Gmail, dokumenta i kalendar i na osnovu toga nude prilagođene odgovore i pomoć u svakodnevnim obavezama.
Kupovina kvalitetne posteljine je ulaganje u udoban san, ali njeno pravilno pranje zna da zbuni. Temperatura i način održavanja ključni su za mekoću, dugovečnost i higijenu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar