• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

12.11.2024

16:10

Monstruozni ukrajinski veterani dolaze u ovu zemlju?! Ne znamo kakvo će biti njihovo psihičko stanje!

Reuters/Wikipedia

Vesti

Monstruozni ukrajinski veterani dolaze u ovu zemlju?! Ne znamo kakvo će biti njihovo psihičko stanje!

Češke obaveštajne službe upozorile su da kraj rata u Ukrajini, koji obećava izabrani američki predsednik Donald Tramp, može da pokrene vrlo rizičnu migraciju jer bi ukrajinski ratni veterani ali i kriminalci i šverceri oružja pošli na Zapad da se pridruže svojim ženama i deci.

Šef češke Bezbednosne informativne službe general Mihal Koudelka upozorio je češke poslanike na zatvorenoj sednici Odbora za bezbednost Poslaničkog doma parlamenta da zemlja mora da bude spremna za novi talas veoma rizične migracije kada će desetine hiljada ukrajinskih vojnika želeti da se priključe porodicama koje su pobegle na zapad tokom rata.

Foto: Foto: Shutterstock

 

- Moramo da se već danas pripremamo za kraj borbi u Ukrajini. Postoji ozbiljan rizik vezan za šverc oružja i dolazak velikog broja veterana na kojima su ostavila trag ratna stradanja i koji pate od postraumatskog sindroma. Ako ne bismo uspeli da izadjemo na kraj s tim, pojavili bi se ozbiljni bezbednosni problemi - kazao je češkom listu Mlada fronta Dnes portparol Bezbednosno informativne službe Ladislav Štiha.

Bivši šef jedinice češke policije za borbu protiv organizovanog kriminala, sada senator za radikalne nacionaliste Robert Šlahta, upozorio je da Češka već ima iskustva sa takvom migracijom tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji i posle njih.

Foto: Reuters

 

- Moramo da se već danas pripremamo za kraj borbi u Ukrajini. Postoji ozbiljan rizik vezan za šverc oružja i dolazak velikog broja veterana na kojima su ostavila trag ratna stradanja i koji pate od postraumatskog sindroma. Ako ne bismo uspeli da izadjemo na kraj s tim, pojavili bi se ozbiljni bezbednosni problemi - kazao je češkom listu Mlada fronta Dnes portparol Bezbednosno informativne službe Ladislav Štiha.

Bivši šef jedinice češke policije za borbu protiv organizovanog kriminala, sada senator za radikalne nacionaliste Robert Šlahta, upozorio je da Češka već ima iskustva sa takvom migracijom tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji i posle njih.

- Počeli su tada da nam dolaze da se spoje sa porodicama veterani koji su ratovali. To je za kriminalno podzemlje bila novina. To je bio drugačiji tip oštrih momaka. Ko prođe kroz rat jednostavno mu je zločin bliži - kazao je senator Šlahta.

Poslanici Odbora za bezbednost povodom informacija o novim rizicima posle kraja rata u Ukrajini o kojima ih je izvestio general Koudelka traže da se pripremi blagovremeno rešenje na nivou Evropske unije.

Foto: pixabay.com

 

- Trebalo bi da pripremimo evropsko rešenje da ti ljudi ne dobiju razlog da dolaze kod nas. Ne znamo kakvo će biti njihovo zdravstveno i psihičko stanje - kazao je poslanik iz najjače opozicione stranke ANO Robert Kraliček.

Poslanici i obaveštajne službe kao glavno rešenje vide to da se u domovinu posle prestanka borbi vrate ubrzano žene i deca koji predstavljaju ogromnu većinu medju 380.000 ukrajinskih ratnih izbeglica u Češkoj tako da muškarci ni ne podju u EU za njima.

- SAD i EU bi trebalo svoje napore da usmere na obnovu Ukrajinu tako da Ukrajinci nemaju više razloga da napuštaju svoju zemlju - kazao je Kraliček.

Podsetimo, stručnjaci smatraju da bi pomoglo i to da Češka i EU finansiraju u samoj Ukrajini centre za zdravstvenu, psihološku i socijalnu pomoć ratnim veteranima.

 

 

 


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h

U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...

17.07.2026

15:41

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set