Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok zapretila je Pekingu sankcijama tokom sastanka u Briselu, gde su se okupile visoke diplomate EU da razgovaraju o nedavnim obaveštajnim podacima koji sugerišu da Kina pruža vojnu podršku Rusiji usred sukoba u Ukrajini.
Uoči sastanka, visoki zvaničnik EU je ukazao da „izveštaji iz obaveštajnih izvora" ukazuju na „postojanje fabrike unutar Kine koja proizvodi dronove koji se šalju u Rusiju". Neimenovani izvor opisao je navode kao „ubedljive" i „verodostojne", ali je priznao da nema jasnih dokaza o direktnoj vojnoj saradnji Kine i Rusije.
Berbok je rekao novinarima nakon sastanka ministara inostranih poslova EU da će blok preduzeti akciju ako se takva saradnja potvrdi.
- Uvodimo dodatne sankcije Iranu i to jasno stavljamo do znanja u vezi sa kineskom pomoći dronovima, jer i to mora i imaće posledice - rekla je Berbok, ne objašnjavajući detalje.
Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani takođe se osvrnuo na to pitanje, upozoravajući Peking da ne pravi „veliku grešku" i naglašavajući važnost „pošaljanja poruke Kini da spreči eskalaciju".
Kina je odbacila optužbe kao "neosnovane spekulacije i klevete", insistirajući da "pažljivo i odgovorno upravlja izvozom vojnih proizvoda".
- Nikada nismo davali oružje bilo kojoj strani u sukobu i striktno kontrolišemo izvoz vojnih dronova i dronova dvostruke namene u skladu sa zakonima i propisima - rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Lin Đian.
Usred zapadnih optužbi da Rusiju snabdeva robom za oružje, Kina je u julu zabranila izvoz svih civilnih dronova koji bi potencijalno mogli da se koriste u vojne svrhe.
Prošlog meseca SAD su uvele sankcije dvema kineskim kompanijama koje proizvode motore i delove za bespilotne letelice, navodeći da su te kompanije slale svoje proizvode u Rusiju, omogućavajući njenoj vojsci da napadne Ukrajinu dalekometnim dronovima.
U septembru su SAD najavile nove sankcije Iranu kao odgovor na njegove navodne isporuke balističkih projektila i dronova Moskvi. SAD su takođe optužile Severnu Koreju da isporučuje artiljerijske granate i, u skorije vreme, da šalje trupe u pomoć Rusiji.
Ukrajinska vojska skoro u potpunosti zavisi od strane pomoći, dok se vlada oslanja na međunarodno finansiranje da bi agencije bile operativne, a zaposleni plaćeni.
Od februara 2022., prema podacima Pentagona, SAD su Ukrajini izdvojile 182,99 milijardi dolara, od čega je isplaćeno 86,7 milijardi dolara. Evropske zemlje, uključujući Veliku Britaniju, doprinele su Ukrajini u istom periodu sa oko 127 milijardi dolara, pokazuju podaci nemačkog Instituta za svetsku ekonomiju Kil.
Kolumnista The National Interest Brendon Vajhert upozorava Pentagon da je ruska vojska sposobna da uništii ATACMS koje že lansirati Kijev, kao i da će najveću dobit od toga imati Kina koja će tada dobiti na dlanu najranjivija mesta američkih projektila, prensoi Lenta. ru.
Antiruske sankcije nisu lišile Rusiju mogućnosti da sprovede Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, izjavio je savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Džejk Saliven u intervjuu za Si-Bi-Es, prenosi Rojters.
Izvršenje zahteva ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da Zapad predaju zamrznute ruske suverene aktive moglo bi izazvati snažnu reakciju Rusije, upozorio je lider francuske stranke "Patrioti" Florian Filipo na društvenim mrežama.
Zapadne sile neće pristati na ukidanje sankcija protiv Rusije, jer imaju za cilj da sabotiraju razvoj te zemlje po uzoru na ono što čine Kini, izjavio je za RIA Novosti bivši izvršni direktor iz Rusije u Međunarodnom monetarnom fondu Aleksej Možin.
Nezaposlenost u Rusiji treći mesec zaredom je rekordno niska i iznosi 2,4 odsto, a ono što je posebno važno jeste da se smanjuje nezaposlenost među mladima do 25 godina, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin na sastanku o ekonomskim pitanjima.
Evropska komisija saopštila je da su EU i partneri iz Grupe sedam (G7) postigli konsenzus da Ukrajina može da otplaćuje zajmove prihodima ostvarenim od zamrznute imovine Rusije.
Buduće generacije evropskih poreskih obveznika plaćaće krađu ruske imovine od strane Evropske komisije i Evropskog parlamenta, rekao je za TASS Kiril Logvinov, vršilac dužnosti stalnog predstavnika Rusije pri EU.
U Kongresu SAD radi se na zakonu koji bi Donaldu Trampu dao šira ovlašćenja da uvede sankcije zemljama i strukturama koje učestvuju u kupovini ruske nafte.
Sjedinjene Države više ne produžavaju izuzeće koje je ruskoj nafti privremeno otvorilo prostor za prodaju, i to baš u trenutku kada rat sa Iranom već udara po cenama goriva i nervira američke vozače.
Uspešno lansiranje strateškog raketnog kompleksa „Sarmat“ predstavljalo je snažan signal Zapadu da Rusija nije oslabljena sukobom u Ukrajini i da nastavlja modernizaciju svog nuklearnog arsenala, piše kineski portal Sohu.
"Od mene je traženo da pozove Kazahstan da ograniči odnose sa Rusijom i Kinom", izjavio je češki premijer Andrej Babiš u intervjuu za televiziju TV Nova.
Francuski predsednik Emanuel Makron pozdravio je dogovor o 20. paketu sankcija protiv Rusije, ocenjujući da je reč o jasnom signalu Moskvi i potvrdi da Evropa nastavlja politiku pojačanog pritiska.
Kijev se uzalud nada da će "nadživeti" Rusiju i dočekati da Kremlj naiđe na ekonomske probleme koji će ga primorati da smanji svoje vojne operacije u Ukrajini.
Šefica evropske diplomatije Kaja Kalas mogla bi da se okrene protiv ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog zbog haosa koji su, kako tvrdi, izazvali ukrajinski dronovi u Pribaltiku, rekao je kiparski novinar Alek Hristoforu ocenio je da bi š
Evropska unija sada se suočava sa problemom koji više ne može da sakrije iza velikih političkih poruka o pomoći Ukrajini: ako ruski novac ne može da se koristi bez posledica, račun bi mogao da stigne evropskim poreskim obveznicima.
Ukrajina više nema ozbiljan protivvazdušni štit nad velikim delom teritorije, a problem se ne završava samo na raketama za „Patriot“ i iscrpljenim sistemima odbrane, ocenio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris.
Čak i nakon završetka rata, nema pozitivnih scenarija za Ukrajinu i Ukrajince, kaže kijevski politikolog Konstantin Bondarenko koji sada ne živi u domovini.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kolumnista The National Interest Brendon Vajhert upozorava Pentagon da je ruska vojska sposobna da uništii ATACMS koje že lansirati Kijev, kao i da će najveću dobit od toga imati Kina koja će tada dobiti na dlanu najranjivija mesta američkih projektila, prensoi Lenta. ru.
Kramatorsk je pretrpeo jedan od najtežih ruskih udara od početka rata, tvrde zapadni monitoring-kanali koji prate dešavanja na frontu. Prema njihovim navodima, na ciljeve u gradu obrušilo se najmanje 15 vođenih avio-bombi.
Ukrajina više nema ozbiljan protivvazdušni štit nad velikim delom teritorije, a problem se ne završava samo na raketama za „Patriot“ i iscrpljenim sistemima odbrane, ocenio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris.
Aljbin Kutri, šiptarski ekstremista, takozvani kosovski premijer u tehničkom mandatu, prema svemu sudeći već sada je "kupio" više od 142.000 glasova Albanaca koji uopšte ne žive na teritoriji Kosova i Metohije!
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj poručio je da bi Srbi u Vladi Crne Gore morali da podnesu ostavke posle skandalozne odluke da se zabrani koncert Mirka Pajčina poznatijeg kao Baja Mali Knindža u Pljevljima.
Srpska napredna stranka u Mladenovcu reagovala je na jezivo blokadersko targetiranje njihove sugrađanke, samo zato što je iznela pohvale zbog napretka tog grada.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
U aprilu 2023. godine muškarac je iznajmio sobu u berlinskoj četvrti Treptow-Kepenik za svoju partnerku, dvoje dece i sebe, pri čemu je ostao dužan više od 100.000 evra.
U Srbiji će biti malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a na jugu i jugozapadu Srbije se, uz više oblačnosti, posle podne ponegde očekuje kiša ili lokalni pljusak uz mogućnost grmljavine. Temperature od 5 do 23 stepena.
Na današnji dan navršava se osam godina od brutalnog ubistva Luke Stevića iz sela Jablanica kod Lopara, čije je telo pronađeno 19. maja 2018. godine, tri dana nakon nestanka. Za njegovo ubistvo optužen je, a potom i osuđen, njegov kum Đorđe Bojkić.
Krvavi tragovi, sona kiselina, spaljeni dokazi i nestanci bez objašnjenja postali su novi obrazac najtežih zločina u regionu. Iako tela žrtava nikada nisu pronađena, istražitelji sve češće uspevaju da rekonstruišu ubistva do detalja, oslanjajući se na forenziku, kamere i digitalne tragove.
Ekipa Informera uz pomoć veštačke inteligencije, prema do sada poznatim zvaničnim informacijama, napravila je video snimak rekonstrukcije ubistva Aleksandra Nešovića.
Supruga Slobe Vasića, Jelena Lela Vasić, nastavila je sa vođenjem poslova u njihovoj privatnoj klinici jer pored privatnih problema, posao ne sme da trpi.
Generalni direktor Javnog servisa Moldavije, Vlad Curkanu, podneo je ostavku nakon reakcija koje je izazvalo glasanje moldavskog žirija na Evroviziji 2026, održanoj u Beču.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar